Čím tmavší, tím větší chudák
Opalování jako rituál je starší, než si mnozí z nás myslí. Již ve starověkých civilizacích se lidé vyhřívali na slunci a oceňovali příjemné teplo. Starověcí Řekové a Římané dokonce stavěli lázně a termy, které byly určeny pro relax, a kde se také mohli opalovat. Ovšem tento trend jim nevydržel moc dlouho, upoutala je totiž krásná alabastrová pokožka, a tak dělali doslova psí kusy, aby se mohli pyšnit bledou kůží. Existují důkazy, že Egypťané používali nejrůznější přípravky k bělení pokožky, například rýžové otruby, jasmín nebo vlčí boby.
Ve středověku trend bílé pleti přetrvává, avšak myšlenka, která za tím stála, se poněkud změnila. Opalování bylo spojené spíše s nižšími vrstvami společnosti, protože snědá pleť znamenala, že dřete na poli. Tehdy platilo pravidlo, že čím bělejší člověk byl, tím byl bohatší. Na sluníčku se vyhřívali jen poddaní a chudí a šlechta si „užívala“ mezi zdmi studených a tmavých paláců.
Coco Chanel, průkopnice opalování
Fenomén opalování odstartovala žena, která byla inspirací v mnoha oblastech. Coco Chanel. Právě ta se stala módní ikonou 20. století a byla jakousi průkopnicí co se módy týče. Naprosto změnila náhled na opálenou pleť. Bledost coby symbol bohatství a elegance přebyla její záliba v cestování.
V roce 1923 navštívila letovisko ve francouzském Cannes, kde se opalovala na palubě své jachty. Fotografové byli všude už tenkrát, a když Coco vyfotili, její snímky se objevily v těch nejčtenějších časopisech. Všichni si všimli její opálené pleti a rázem všichni chtěli být jako ona. Ze snědé barvy se stal okamžitě módní fenomén. Lidé dokonce začali cestovat do slunných destinací, aby dosáhli stejného opálení.
První opalovací krém
S rostoucí popularitou opalování se objevila také potřeba ochrany pokožky před škodlivými účinky slunečního záření. V průběhu let se začaly vyvíjet krémy, jejichž úkolem bylo minimalizovat alespoň spálení sluncem. První komerčně dostupné opalovací krémy se objevily na trhu ve 30. letech 20. století. Tito předchůdci moderních opalovacích krémů byly často vlastně jen tukové emulze, které poskytovaly pouze omezenou ochranu před UV zářením. Postupem času a jak se modernizovaly technologie, zdokonalovalo se i složení opalovacích produktů.
Historie opalovacích krémů je plná sporů a diskusí o tom, kdo jako první přišel s opravdu účinným přípravkem. Jeden z možných průkopníků byl Australan Milton Blake, který začal provádět experimenty s opalovacím krémem již na počátku 30. let. Zhruba ve stejnou dobu se Francouz Eugène Schueller také pokoušel vyvinout opalovací krém. V raných 40. letech potíral americký lékař Benjamin Green vojáky v jižním Pacifiku červeně zbarveným želé s názvem Red Vet Pet.
V roce 1946 se na trh dostal krém s názvem Gletscher Créme, jehož objevitelem byl rakouský vědec Franz Greiter, který si přípravek po osmi letech usilovné dřiny nechal patentovat. Tento krém je často považován za první skutečně účinný opalovací produkt.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Zdravé opalování? Takové neexistuje. Jak se chránit před slunečními paprsky?
Chcete si prodloužit opálení? Udělali jsme pro vás test samoopalovacích krémů