Sobota , 30. 11. 2024

Ondřej

Opalovací krémy mohou měnit naši DNA

Dokážete si představit, jak moc dokážou být opalovací krémy nebezpečné? V některých případech mohou pozměnit i naši DNA! Neodnesete to vy, ale vaše děti a vnoučata už možná ano.

09. 06. 2021

Před třemi lety proběhl výzkum v rámci Centra pro výzkum toxických látek na Masarykově univerzitě v Brně a tamní vědci zjistili, že opalovací krémy, které obsahují tak zvanou látku EHMC, by skutečně lidské DNA změnit mohly, a to i přesto, že EHMC je látka jinak zcela neškodná. Jenže když přijde do kontaktu s UV zářením, může být naopak velmi nebezpečná.

Zdraví jedinci se bát nemusejí. A ti ostatní?

Opalovací krémy mají právě před UV zářením naši pokožku ochránit. Paradoxem ovšem je, že když použijete krém s výše zmíněnou látkou, změní se na takzvaný genotoxin, který poškozuje DNA buňky. A aby toho nebylo málo, EHMC se používá kromě opalovacích krémů také v další kosmetice, například v lacích na vlasech nebo v parfémech. 

Pro zcela zdravého jedince není látka EHMC nijak zvlášť nebezpečná. Na druhou stranu podle vědců mohou existovat i výjimky, kdy si s touto látkou naše imunita zkrátka neporadí. Obecně u zdravého jedince platí, že tělo genetické změny většinou „opraví“ samo. Stále ovšem není jasné, co se děje ve chvíli, kdy toho naše tělo schopno není.

Někteří se dokonce přiklánějí k názoru, že tyto změny provedené látkou EHMC mohou být patrné až u následujících generacích. 

Hledejte minerální opalovací krém

Co můžete udělat vy proto, abyste se nemuseli bát těchto negativních vlivů na vaši DNA? V první řadě se vyhýbejte všem opalovacím krémům, které obsahují benzofenony, které mohou narušit hormonální systém, a parabenové konzervanty.

Nejlépe uděláte, když budete používat bio opalovací krémy, které se většinou skládají jen z jojobového, olivového a slunečnicového oleje, doplněného o přírodní máslo a včelí vosk. Tyto opalovací krémy jsou minerální, neboť obsahují minerální filtr oxid zinku.

Jak tedy poznáte, který krém je pro vás ten správný, a který naopak může uškodit?

  1. Vždy hledejte opalovací krém s minerálními filtry. Ty totiž fungují mechanicky, což znamená, že na pokožce vytvářejí slabou ochrannou vrstvu, která chrání před sluncem, ale nevstřebávají se do pokožky.
  2. Dívejte se na složení. Čím je složení přírodnější, tím je samozřejmě lepší. Krémy by měly obsahovat minimálně 99 % přírodních ingrediencí v BIO kvalitě. 
  3. Hlídejte si certifikaci. EcoCert Organic Cosmetics, COSMOS Organic, BHDI, NaTrue či české ochranné známky CPK či CPK bio jsou příklady certifikátů, které zajišťují kvalitu produktu. Také hledejte označení UVA v kroužku na obalu. To znamená, že opalovací krém zajišťuje ochranu i proti hlouběji působícímu škodlivému UV záření. 
K TÉMATU  Jak předejít přibírání na home office: I když pracujete z domova, musíte mít řád

Čím vyšší ochrana, tím víc zaplatíte

Také jste si vždycky kupovali opalovací krém s tím nejvyšším faktorem? To jste si zřejmě i dost připlatili. Přitom účinnost krému se se stoupající výší ochranného faktoru (SPF) nijak výrazně neliší. Je samozřejmé, že opalovací krém s faktorem 30 je účinnější než ten s faktorem 15, ale rozhodně ne o tolik, jak jste si možná mysleli.

V prvním případě krém odfiltruje 97 % UV záření, v případě SPF 15 93 %. Faktor 50 pak odstíní 98 % UV záření. Vše ostatní se nazývá 50+. Nikdy vás ale zřejmě nenapadlo ptát se, proč neexistuje faktor 60 nebo 70. Je to přitom jednoduché. Ochrana se nijak významně nezvyšuje. Krémy by byly zase jen o něco dražší a ze zákazníka by pak firmy dostaly víc peněz prakticky za nic.

Proto se většinou doporučuje volit zlatou střední cestu a tou je faktor 30. Máte-li ale skutečně světlou kůži a patříte do skupiny fototyp 1 a 2, samozřejmě padesátkou nic nezkazíte, ale ve vašem případě platí pravidlo, že byste se na slunci neměli ukazovat vůbec.  Jak se říká, všeho s mírou a až si půjdete koupit opalovací krém, nedívejte se jen na cenu, ale především na jeho složení. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak investovat do péče o sebe, aniž byste museli utratit jedinou korunu

První pomoc při bodnutí hmyzem

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jednoduchý čistý design, kombinace dřeva a betonu. To je Ion Adventure Hotel na Islandu, který má vlastní termální lázně s výhledem do okolní přírody. V noci pak můžete přímo z bazénu pozorovat na obloze polární záři nebo se koukat ven proskleným výhledem z restaurace v prvním patře. Nádhera!
Čtení rozhodně není pro každého. Někdo se vymlouvá na to, že na čtení nemá čas, další se zase raději podívají na film, než aby si otevřeli knihu. Ale víte, o co přicházíte tím, že čtete málo nebo vůbec? Možná po přečtení tohoto článku na knihy změníte názor.
Většina dívek nebo dam, které chtějí mít krásné gelové nety obvykle automaticky zamíří k odborníkovi. Jenže salony krásy jsou mnohde zavřeny, a tak si každá z nás hledá cestu, jak se starat o svůj zevnějšek co nejlépe. Gelové nehty však mohou být problém. Ne každý si je totiž ohledně gelových nehtů jistý v kramflecích. Jak si je doma udělat? Jak nanášet gelový lak doma vám poradíme krok za krokem.
Vztahy jsou komplikovaná věc, o tom není sporu ani pochyb. Zatímco někdy to klape a všechno funguje „jako po másle”, jindy to může váznout. A právě mnohé neshody nebo rozcházející se názory mohou stát za vznikem nevěry.
Start do nového roku je ideální doba, kdy byste se měli začít o sebe lépe starat a napravit co nejvíce hříchů z minulosti. Lednová očista, zdravější strava a více pohybu vám udělají jedině dobře. Budete se cítit lehčeji. Shodíte přebytečná kila a vhodné bylinky vás zbaví všech škodlivin, které se ve vás za poslední rok nahromadily.
V dnešním světě spojeném s technologiemi se stává digitální detox klíčovým prvkem pro udržení zdravých mezilidských vztahů. Náš článek o digitálním detoxu vám přináší inspiraci a návody, jak osvěžit svůj život od digitálních vlivů. Od obnovení osobního spojení po nalezení rovnováhy mezi online a offline světem, objevte cestu k zdravějším vztahům skrze digitální odpočinek.
Zařizujete zrovna svůj byt či dům a rádi byste se nechali inspirovat nějakým stylem? Pokud je vám blízký vyrovnaný způsob života a máte rádi harmonické prostředí, vyzkoušejte Japandi! Ten se v sobě snaží kombinovat na první pohled dva zcela odlišné styly – skandinávský a japonské tradiční bydlení wabi-sabi.
Tělo je božským nástrojem rozkoše. Máte-li však svádět druhé, musíte nejprve svést samu sebe. I když máte dobrý sex, autoerotika je jedním z nejdůležitějších klíčů pro prvotřídní sexualitu. Chcete znát důvody, proč autoerotiku praktikovat? Jaká vám přináší pozitiva?
Blíženci jsou třetím znamením zvěrokruhu (22.5. - 21.6.), kterému vládne planeta Merkur. Jedná se o vzdušné znamení, pro něž je charakteristická upovídanost, zvídavost a přemýšlivost. A co dalšího? Jak Blíženci obvykle přistupují k životu, lásce, kariéře?
Známe ho úplně všichni. Nejspíš ho mnoho z nás má na talíři alespoň párkrát do týdne. Avokádo je hit posledních let, je to superpotravina, která nesmí chybět v žádném zdravém jídelníčku. Jenže s sebou nese i temnou stránku, o které se ví, ale příliš se o ní nemluví. Nebo ji záměrně nevidíme.
Pánevní dno má vliv nejen na potenciální potíže s inkontinencí, ale je velmi důležité i z hlediska celého těla, psychiky, sexuality a celkové kondice.

Výběr článků

Zajíždíte prsty do vlasů a cítíte, jak jsou suché? Štve vás to? V létě byste jim měla věnovat mnohem vyšší pozornost, než kdy jindy. Časté koupání, mytí, slunce, mořská sůl ani chlorovaná voda jim totiž moc nesvědčí. Mnohem rychleji se vysušují a lámou. Jak se o ně starat?
Každý z nás občas bojuje s kvalitou spánku. Co dělat, když ani správně nastavená spací režim nestačí? Zkvalitněním spánku si zkvalitňujeme všechny aspekty života, proto vám přinášíme ultimátní tip, jak si vymazlit svůj spánek a vytěžit z něj maximum.
Umíte si představit start dne bez lahodného hrnku kávy? Je to něco, co dokáže člověka nastartovat a zpříjemnit mu každodenní vstávání. Kolem kávy se však točí řada spekulací a domněnek. Ty se týkají především toho, jestli káva prospívá nebo naopak škodí zdraví. Jak to tedy je?

Nepřehlédněte

Každá žena občas zažívá stres anebo úzkosti – to je naprosto běžné. Nicméně nahromaděný stres dokáže pěkně potrápit a zařídit spoustu zdravotních problémů. Ale takový stres v těhotenství! Ten dokáže ovlivnit vývoj vašeho miminka – a to přece žádná z vás nechce. Jak se tedy poprat se stresem v těhotenství?
Každý měsíc je to stejné. Ohlásí se menstruace, která je připravená nám přibližně týden dělat společnost. Ačkoli je menstruace z hlediska přírody naší důležitou součástí, není nám zrovna dvakrát příjemná a to zejména ve chvíli, kdy nám připraví krušné zážitky plné bolesti a nekomfortu. Jak si alespoň trochu takovou část měsíce zpříjemnit a ulevit si od všech nepříjemností.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek