Úterý , 22. 07. 2025

Vítězslav

Opalovací krémy mohou měnit naši DNA

Dokážete si představit, jak moc dokážou být opalovací krémy nebezpečné? V některých případech mohou pozměnit i naši DNA! Neodnesete to vy, ale vaše děti a vnoučata už možná ano.

09. 06. 2021

Před třemi lety proběhl výzkum v rámci Centra pro výzkum toxických látek na Masarykově univerzitě v Brně a tamní vědci zjistili, že opalovací krémy, které obsahují tak zvanou látku EHMC, by skutečně lidské DNA změnit mohly, a to i přesto, že EHMC je látka jinak zcela neškodná. Jenže když přijde do kontaktu s UV zářením, může být naopak velmi nebezpečná.

Zdraví jedinci se bát nemusejí. A ti ostatní?

Opalovací krémy mají právě před UV zářením naši pokožku ochránit. Paradoxem ovšem je, že když použijete krém s výše zmíněnou látkou, změní se na takzvaný genotoxin, který poškozuje DNA buňky. A aby toho nebylo málo, EHMC se používá kromě opalovacích krémů také v další kosmetice, například v lacích na vlasech nebo v parfémech. 

Pro zcela zdravého jedince není látka EHMC nijak zvlášť nebezpečná. Na druhou stranu podle vědců mohou existovat i výjimky, kdy si s touto látkou naše imunita zkrátka neporadí. Obecně u zdravého jedince platí, že tělo genetické změny většinou „opraví“ samo. Stále ovšem není jasné, co se děje ve chvíli, kdy toho naše tělo schopno není.

Někteří se dokonce přiklánějí k názoru, že tyto změny provedené látkou EHMC mohou být patrné až u následujících generacích. 

Hledejte minerální opalovací krém

Co můžete udělat vy proto, abyste se nemuseli bát těchto negativních vlivů na vaši DNA? V první řadě se vyhýbejte všem opalovacím krémům, které obsahují benzofenony, které mohou narušit hormonální systém, a parabenové konzervanty.

Nejlépe uděláte, když budete používat bio opalovací krémy, které se většinou skládají jen z jojobového, olivového a slunečnicového oleje, doplněného o přírodní máslo a včelí vosk. Tyto opalovací krémy jsou minerální, neboť obsahují minerální filtr oxid zinku.

Jak tedy poznáte, který krém je pro vás ten správný, a který naopak může uškodit?

  1. Vždy hledejte opalovací krém s minerálními filtry. Ty totiž fungují mechanicky, což znamená, že na pokožce vytvářejí slabou ochrannou vrstvu, která chrání před sluncem, ale nevstřebávají se do pokožky.
  2. Dívejte se na složení. Čím je složení přírodnější, tím je samozřejmě lepší. Krémy by měly obsahovat minimálně 99 % přírodních ingrediencí v BIO kvalitě. 
  3. Hlídejte si certifikaci. EcoCert Organic Cosmetics, COSMOS Organic, BHDI, NaTrue či české ochranné známky CPK či CPK bio jsou příklady certifikátů, které zajišťují kvalitu produktu. Také hledejte označení UVA v kroužku na obalu. To znamená, že opalovací krém zajišťuje ochranu i proti hlouběji působícímu škodlivému UV záření. 
K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na neděli 9. 9. 2018. Pozor na trávení! Věnujte se hlavně jídelníčku! Novoluní v Panně přinese nové začátky

Čím vyšší ochrana, tím víc zaplatíte

Také jste si vždycky kupovali opalovací krém s tím nejvyšším faktorem? To jste si zřejmě i dost připlatili. Přitom účinnost krému se se stoupající výší ochranného faktoru (SPF) nijak výrazně neliší. Je samozřejmé, že opalovací krém s faktorem 30 je účinnější než ten s faktorem 15, ale rozhodně ne o tolik, jak jste si možná mysleli.

V prvním případě krém odfiltruje 97 % UV záření, v případě SPF 15 93 %. Faktor 50 pak odstíní 98 % UV záření. Vše ostatní se nazývá 50+. Nikdy vás ale zřejmě nenapadlo ptát se, proč neexistuje faktor 60 nebo 70. Je to přitom jednoduché. Ochrana se nijak významně nezvyšuje. Krémy by byly zase jen o něco dražší a ze zákazníka by pak firmy dostaly víc peněz prakticky za nic.

Proto se většinou doporučuje volit zlatou střední cestu a tou je faktor 30. Máte-li ale skutečně světlou kůži a patříte do skupiny fototyp 1 a 2, samozřejmě padesátkou nic nezkazíte, ale ve vašem případě platí pravidlo, že byste se na slunci neměli ukazovat vůbec.  Jak se říká, všeho s mírou a až si půjdete koupit opalovací krém, nedívejte se jen na cenu, ale především na jeho složení. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak investovat do péče o sebe, aniž byste museli utratit jedinou korunu

První pomoc při bodnutí hmyzem

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Hudba, umění a drogy nebo alkohol, to k sobě už tak nějak patří. I když to samozřejmě není podmínkou. Zejména umělci k nešvarům doby bohužel tíhnou a to z různých důvodů. I dnes bohužel můžeme sledovat osudy mnohých nadaných zpěvaček, které si život zkazily nějakou tou závislostí.
Problémy se zády jsou v dnešní době civilizačním onemocněním, se kterým se setkává snad každý druhý z nás. A zatímco některé jsou vrozené a získané třeba vlivem skoliózy či hyperkyfózy a dalších latinských názvosloví, jiné jsou způsobené nezdravými návyky, které každý den (mnohdy nevědomky) opakujeme. A právě takové zlozvyky ke zhoršení a ještě větším potížím jenom přispívají. Co nám nejvíce kazí záda?
Mám báječnou kariéru, vydělávám pěkné peníze, ale s osobním životem to vázne. Neseznamuji se, nikam nechodím a vlastně se soustředím jen na práci.
Ať už patříte mezi takzvané online podnikatele nebo se mezi ně zanedlouho zařadíte, vyplatí se poslouchat podcasty - hlasové záznamy, které vás mohou posunout vpřed. Samozřejmě nejsou určeny jen pro byznysmeny či ty, kteří se na tomto poli chtějí pohybovat. Jejich motivační síla může pohánět kdekoho. Otázkou je, jaké poslouchat, když je jich dnes tolik!
Jahody povětšinou známe ze zahrádek a málokoho napadne, že by se vůně jejich čerstvých plodů mohla linout i z parapetů v domácnosti. Nemyslete si, že pěstování jahod doma je beznadějný podnik, ze kterého nebude mít nic jiného než dekorativní efekt. Některým nadšencům se podaří vytvořit celou jahodovou plantáž na parapetu nebo na lodžii – a po celý rok z ní sklízet zralé plody. Jaké jsou tedy zásady pěstování jahod doma v truhlíku a venku v zahrádce?
Kuchyň, či přesněji její jídelní část, je ideálním prostorem pro každodenní setkávání celé rodiny. Proto je důležité, aby tento prostor působil příjemně. Zároveň byste se však měli zaměřit také na jeho praktičnost, aby každý z členů měl dostatek prostoru, případně byl stůl vhodný pro konání různých oslav a posezení s přáteli. U stolu by také neměly chybět kvalitní židle, díky kterým budete mít pohodlí.
Někdy se začnou velmi brzy objevovat jisté známky, které nám napoví, že je něco v nepořádku.
Najednou zasvítí sluníčko do oken, venku rozkvetou keře a hned vám svět připadá mnohem veselejší. Jaro už je tady, a to nejen teplotami venku. Velikonoce jsou za necelý měsíc, a tak je ten správný čas vnést jarní náladu také do vašeho domova.
Statistiky uvádějí, že novoroční předsevzetí si dá až 72 % lidí. Z toho pouhá čtvrtina vydrží déle, než tři měsíce. Podle psychologů je lepší dávat sám sobě úkoly kdykoli jindy, než na Nový rok. Hromadná novoroční euforie z toho, že máme "to zlé" za sebou a "to dobré" před námi, svádí k tomu, že na sebe naložíte víc, než unesete.
Sedmý den Karlovarského filmového festivalu (KVIFF) přinesl setkání s hereckými hvězdami, premiéry očekávaných filmů i večerní hudební akce. Daniel Brühl převzal Cenu prezidenta KVIFF a Ivan Trojan uvedl snímek "Karamazovi". Večer patřil Campari Red Night s vystoupeními známých DJů.
Výběr kontaktních čoček je pro každého jejich nositele klíčovým. V dnešní době existuje celá řada variant kontaktních čoček, které mohou vyhovovat jednomu a druhému naopak méně, či vůbec. Jak tedy správně vybrat a nesáhnout vedle? Existuje několik možností, ale nejlépe vám pomůže váš oční specialista

Výběr článků

Nicole Šáchová, šestadvacetiletá modelka a streamerka, se stala vítězkou první české řady reality show Zrádci. Díky své strategii a důmyslné manipulaci získala téměř milion korun, aniž by ji ostatní soutěžící odhalili jako zrádkyni. Úspěch pořadu, inspirovaného nizozemským formátem De Verraders, překonal očekávání nejen na televizních obrazovkách, ale také na sociálních sítích. Televize Prima už spustila casting na druhou řadu, která slibuje navázat na úspěch tohoto psychologického fenoménu.
Každý z nás občas vytřídí nějaké oblečení ze skříně. Jenže nastává otázka, kam s ním? Obvykle chceme, aby se stále pěkné a zachované kousky dále využily, můžeme je tedy prodat, darovat nebo je hodit do kontejnerů na textil. Tato možnost je nejjednodušší, navíc lidé věří, že tohle oblečení dále využije charita a rozdá co nejvíce věcí potřebným. Je tomu ale skutečně tak? Kam doopravdy oblečení z kontejnerů na textil putuje?
Užíváte antikoncepční pilulky? Hodně často ponocujete a na fyzickou aktivitu vás moc neužije? Pak se nesmíte divit, že vaše libido poněkud stávkuje. Co s tím vším má společného náchylnost ke stresu?

Nepřehlédněte

Chtěla jsem se s vámi podělit o můj příběh, který může motivovat všechny dámy třicet plus, aby nezanevřely na lásku. I když se sice hledá těžko, a na inzerát potkáte všechno možné, nakonec i vy najdete lásku svého života. Jako já.
Jste-li rodič odrostlejšího dítěte, jistě už jste řešili otázku, kdy je ten správný čas, aby dítě spalo v pokojíčku zcela samo. Pokud máte doma čerstvě narozené miminko, toto nelehké rozhodování vás teprve čeká. Čím se řídit a jak postupovat, aby to nezanechalo stopy na vzájemném vztahu?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek