Feng-šuej je staré známé učení, které si klade za cíl vytvořit harmonii mezi člověkem a prostředím, ve kterém žije. Spojené ho máme hlavně se zařizováním interiéru. Co tedy platí v tomto případě a jak si obývací pokoj podle feng-šuej zařídit?
Pohovka nikdy zády ke dveřím
Staré čínské učení říká, že byste v obývacím pokoji nikdy neměli sedět zády ke dveřím. Veškerý sedací nábytek by měl být umístěný tak, abyste ke dveřím seděli maximálně z boku, ideálně čelem. Důvod je prostý – pokud se posadíte zády ke dveřím, nikdy nebudete sedět v klidu. Situaci nebudete mít pod kontrolou a nebudete ani vědět, kdo se za dveřmi nachází a kdo do nich vchází.
Že nemáte možnost, jak pohovku otočit? Ještě to jde udělat jinak – umístěte do obýváku zrcadlo, které ale nikdy nedávejte přímo naproti dveřím. Zrcadlo sice rozptyluje světlo v interiéru, ale také odráží negativitu, se kterou by mohl člověk do místnosti vejít.
Rozmístěte nábytek do kruhu
A když už jsme u toho nábytku, při rozmísťování se snažte, aby byl do kruhu. Opět je důvod zcela jednoznačný, a sice lidé na sebe vzájemně uvidí a obývací pokoj tak bude přívětivější. A pokud bychom měli být ještě trochu konkrétnější, na levou stranu patří vysoká palma, případně knihovna nebo stojací lampa. Vpravo by si měl najít své místo konferenční stolek nebo taburet.
Feng-šuej dokonce říká, že ze sedačky byste měli vidět nejen na televizi jako takovou, ale také na něco, po čem toužíte nebo čeho byste chtěli dosáhnout. Nositelem snu může být obrázek nebo třeba plakát či malba na zdi.
Mějte po ruce odkládací stolek
Je konferenční stolek a odkládací stolek. Zatímco první zmíněný se většinou nachází v každém obývacím pokoji, odkládací v mnoha příbytcích chybí. A to je velká škoda. Je totiž symbolem zdraví, tedy pokud je udržovaný v čistotě a je stále hezky uklizený.
Odkládací stolek by měl být především pevný a kvalitní. Pokud ho chcete něčím zpestřit, ideálně květinami se zakulacenými listy.
Není nad dostatek světla
Pokud chcete žít v celkové harmonii a nechat proudit energii v celém domě, vyplatí se vsadit na dostatek světla. Světlo je podle feng-šuej klíčem ke spokojenému životu, proto do svého domova instalujte zrcadla, která ho přirozeně rozptylují. Aby se přirozenému světlu nezabraňovalo průchodu do domu, strhněte záclony nebo závěsy.
Celý interiér pak prosvětlete lampičkami nebo světlými doplňky, jež nemají tendenci světlo pohlcovat jako tmavé zařízení příbytku.
Optimismus, ať srší z okolních dekorací
Co se týče zmiňovaných doplňků, existují některé, které jdou s feng-šuej ruku v ruce, a které tedy mají své místo i v obýváku. Jsou to především optimisticky laděné kresby a fotografie nebo také zmiňované obrazy znázorňující, po čem toužíte nebo co je vaším přáním. Pamatujte, že obrazy do obýváku by měly ladit s okolím a zbytkem dekorace
Naopak do obývacího pokoje nepatří výjevy smutku. Ty mohou proudící energii v místnosti spíše zklidnit, ne-li naprosto utlumit. Raději do interiéru nějakým způsobem rozmístěte kameny, jež uzemňují atmosféru a vzbuzují v člověku pocit stability.
Hřejivost má v obýváku své místo
Jak zařídit obývací pokoj podle feng-šuej už víme. Tedy, ještě nám chybí barvy. I na ně má staré čínské učení svůj názor. Říká, že právě sem patří hřejivé, jemné odstíny barev, proto v obchodech s malířskými potřebami sáhněte po krémové, hnědé, bílé, žluté nebo případně nevýrazně oranžové.
Zejména žlutá a oranžová mají v popisu práce podpořit komunikaci a navodit příjemnou atmosféru v místnosti.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Ložnice podle feng-šuej. Vytvořte si oázu pro klidný spánek
Průvodce Feng Shui: ukliďte si a dodejte svému domovu i životu nový svěží dech