Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

Obsedantně-kompulzivní porucha: problém doprovázený úzkostí

Deprese a úzkosti jsou dnes běžné jevy, se kterými se potýkáme. Zatímco někdo k těmto stavům sklouzne z důvodu špatného rodinného zázemí, jiný se do depresí dostane z důvodu až příliš velké snahy uspět. A někdy - někdy je na vině takzvaná obsedantně-kompulzivní porucha. O co konkrétně jde?
obsedantně-kompulzivní porucha
Co je to obsedantně-kompulzivní porucha? (Foto: 123RF)

16. 08. 2021

Možná se vám to stalo taky – scházíte ze schodů, jste připraveni vyrazit na nákup, ale z ničeho nic si pomyslíte: ,,Vypnula jsem sporák? Nenechala jsem zapnutou žehličku? Není otevřené okno?” Nad těmito vtíravými myšlenkami máme tendenci pouze mávnout rukou, což je samozřejmě špatně. Může to být obsedantně-kompulzivní porucha.

Když se k tomu přidá i časté mytí rukou odůvodněné strachem z možných nemocí, které by se na člověka mohly nalepit, pravděpodobně se skutečně jedná o obsedantně-kompulzivní poruchu.  

Úzkostné onemocnění, které může mít černý scénář 

V posledních letech se s tímto onemocněním setkáváme velice často. Mluvíme o úzkostné nemoci, která spočívá ve vtíravých myšlenkách vzbuzujících strach. Tento pocit, respektive jev následně vyúsťuje až v úzkost, kterou se následně snažíme zahnat všemi možnými způsoby.

Mezi ně patří i rituály, respektive tendence všechno opětovaně kontrolovat, abychom zmiňovanému strachu předcházeli. Právě kvůli tomu se neustále vracíme k už zamknutým dveřím nebo se několikrát vracíme do koupelny, abychom zkontrolovali, že kulma opravdu není zapojena do zásuvky.  

Lidé o svém problému často vědí 

Co je až zarážející, tak zjištění, že lidé o svém problému často vědí. Jsou si moc dobře vědomi absurdity svého chování, ovšem nejsou schopní s tím něco dělat, i když jim to zasahuje do osobního života či to je nebo jejich okolí otravuje.  

Jaké jsou typické příznaky onemocnění? 

Pojďme si o obsedantně-kompulzivní poruše prozradit víc. Pozastavme se zejména u jejích příznaků, k nimž patří: 

  • Agresivní chování 
  • Strach, že jsme něco zapomněli 
  • Nutnost mít všechno na svém místě, jinak se někomu může něco stát 

Čili k těm prvotním příznakům patří obsese, kvůli které se dostáváme do neřešitelné situace. I když si jsme často vědomi toho, že pořádek naši rodinu ve skutečnosti neochrání, respektive že kvůli nepořádku se rodině nic nestane, přesto v nás strach z tohoto pramení, což se následně přelévá do silných emočních stavů.  

K TÉMATU  Patrik Hartl o svém filmu: „Jsem přesvědčený, že bude lepší než knížka. Na reakce diváků se těším jak malej kluk"

Poté se člověk dostává do takzvané kompulze, během které máme tendenci několikrát věci kontrolovat či nesmyslně často si mýt ruce. Do této kategorie symptomů úzkostného onemocnění patří i potřeba třeba třikrát zaklepat, abychom “zůstali v bezpečí”.  

Rozvinout se může i u dětí 

I když se to zatím jeví jako typický problém dospělých, není tomu tak. Obsedantně-kompulzivní porucha se může vyskytnout i u těch nejmenších. Jen se to u nich tolik nepozná. Důvodem je jejich zvláštní chování, které je snad součástí každého dětství. Zpozornit bychom však měli ve chvíli, kdy opakující se rituály začnou komplikovat život dítěte nebo kdy se začnou projevovat problémy ve škole. Pokud to dojde až do stádia, kdy se objeví stres a vytratí se kontrola a ovládání se, je načase vyhledat lékaře. 

Co za onemocněním vězí? 

Nabízí se otázka, proč se obsedantně-kompulzivní porucha vlastně objevuje. Podle odborníků má na vzniku nemoci vliv hlavně genetika, tedy dědičnost. Jistou roli hraje i způsob, jakým bylo dítě vychováváno. Pokud se například klad až nadměrný důraz na čistotu, tak přesně v tomto okamžiku se na úzkostné onemocnění zadělalo.  

Psychoterapie jako východisko 

Jak se obsedantně-kompulzivní porucha léčí? Naštěstí se mnohdy nemusí přistupovat k farmaceutickým produktům, ale stačí podstupovat psychoterapie. Ty dnes nejsou tabu, svého psychologa má každý třetí z nás. Jeho hlavním úkolem bude porazit úzkost, která se obvykle snižuje opakováním zajetého rituálu, jak už ostatně bylo zmíněno. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Co je to Bechtěrevova nemoc? Odhalme příznaky i stádia nemoci

Zánět močových cest jako bolestivý problém. Jak nemoc léčit?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

„Není ta omáčka moc kyselá? Nejsou ty knedlíčky moc mazlavé?“ Citát z oblíbeného filmu dokumentuje, jak málo si některé ženy věří. A to i v případě, že svou práci zvládají skvěle. Jste jedna z nich? Také máte pocit, že nic neuděláte perfektně? Možná se jen podceňujete. A že nejste dokonalá? Hoďte pochybnosti za hlavu a mějte se ráda!
Divadlo Spejbla a Hurvínka vstupuje do nové sezóny s mnoha novinkami a pestrým programem, ale tentokrát v netradičním prostoru. Kvůli rekonstrukci dejvické budovy se oblíbené loutky přestěhují do blízkého Grandhotelu International, kde se malí i velcí diváci budou moci i nadále setkávat se Spejblem, Hurvínkem, Máničkou a Žerykem. Čekají je nejen premiéry, vánoční příběhy, ale i Hurvínkův výlet do vesmíru ve spolupráci s pražským planetáriem.
Mnozí odborníci mluví o současnosti jako o „době jedové“. Upozorňují, že toxické látky jsou nejen kolem nás, ale i v nás. Pocházejí ze znečištěného životního prostředí, ale také z kosmetiky a léků, které užíváme. Svou roli hraje i nevhodná strava a alkohol, který si sem tam dopřejeme. Jednou za čas bychom tak měli udělat ve svém těle důkladný úklid. Právě leden je pro očistu ideální.
Ani letošní léto se neobejde bez tradičních vln veder. Pro letošek meteorologové navíc předpovídají, že teploty mohou být extrémní. A ne každý si může nainstalovat klimatizaci, která by proti vedrům účinně pomohla. Jak si tedy poradit i bez klimatizace a náročných investic? Jak správně větrat v horkém bytě a čím nejlépe stínit?
Vánoce patří mezi nejkrásnější období roku. Všechno se třpytí, blýská a svítí. Proměňte i svůj domov v kouzelné místo plné vánoční atmosféry. Ať už je však váš byt velký nebo maličký, existuje spousta způsobů, jak ho přes Vánoce vyzdobit. Připravili jsme pro vás seznam toho, co by vám rozhodně nemělo uniknout.
Přemýšlíte nad skladbou svého jídelníčku? Víte, kolik sníte denně bílkovin nebo vlákniny? Hlídáte si, co jíte? Možná, že ne. Hodně lidí nepřemýšlí nad tím, co jí a zda se stravuje správně. Většinou jako výmluva poslouží nedostatek času. Bílkoviny jsou ale pro tělo skutečně nezbytné a drtivá většina populace jich konzumuje málo. Zkuste to změnit.
Mít dostatek kvalitního spánku je nesmírně důležité. Díky tomu se vaše tělo cítí lépe a mozek správně funguje. Mnoho z nás má ale s usínáním problém. A nejenom s usínáním, ale i s udržením kvalitního spánku po celou noc. Pokud spíme špatně, negativně to ovlivňuje možnost učení, snižuje kapacitu paměti, máme špatnou náladu a naše emoce jsou negativní. Co tedy pomáhá k lepšímu spánku?
Dnes už nikoho žena na vedoucí pozici příliš nepřekvapí. Obdivujete je, vzhlížíte k nim, chtěli byste být jako ony a tápete, jak se alespoň přiblížit?
Každý zaměstnavatel musí svým zaměstnancům nabídnout preventivní prohlídky. A zaměstnanci musí této nabídky využít. Nebo alespoň by měli. Poslední průzkumy ukazují, že lidé na takzvané ,,preventivky” nechodí, jistý podíl na tom má i koronavirová pandemie a apel na to, ať raději zůstáváme doma. Jenže svět se začíná vracet do normálu, což znamená, že se navrací i všechno s tím spojené.
Bílý pomerian se v psím kadeřnictví změní z rozcuchaného psíka v roztomiloučkého medvídka. Zaručujeme vám, že až tohle uvidíte, budete si ho chtít pořídit domů. Tohle štěně má absolutně sladký pohled, který nenechá nikoho chladným. Roztomilost je jeho největší zbraň.
Každá žena ví, že bez doplňků by nebyl outfit dokonalý a úplný. I za doplňky se musí utrácet, a to zejména za náušnice, které jsou často to nejvýraznější na celém outfitu. Ovšem stejně, jako je tomu v případě jiných kousků oblečení, i ve světě náušnic se mění trendy jako na běžícím pásu. Každý rok móda přinese na trh zcela jiné typy náušnic, které mají zpestřovat outfity v dané sezoně. Nabízí se proto otázka, jaké náušnice ovládnou nejbližší měsíce a týdny?
Když jsme se s manželem nastěhovali do nového domu po rekonstrukci, pořád se nám na něm něco nezdálo. Sem tam se ozývaly zvláštní loupavé zvuky - a omítka se loupala na místech, kde nebyl žádný důvod k vlhkosti. Nakonec jsme v domě prostě a jednoduše necítili dobře. Tenkrát jsme spojení "energetický úklid" vůbec neznali.

Výběr článků

Každý z nás má svou polohu, ve které spí nejraději. Někdo spí rád na břiše, jiný na zádech a další třeba zase na boku. Ale napadlo vás někdy hledat ve spánkových polohách význam? Že ne? Pak se možná budete divit, co která spánková poloha znamená.
Máte za sebou složité vztahové patálie s muži? V tom případě se někdy může stát, že na ně na nějakou dobu doslova zanevřete. Zkrátka a dobře už si nepřejete žádné další potíže, a tak se mužskému pokolení snažíte co nejvíce vyhýbat. Někdy se tak může stát, že z nedostatku fyzické lásky zatoužíte po ženě. Není na tom nic špatného a zkušenosti se stejným pohlavím uvádí v anonymních průzkumech celé řady žen i mužů.
Kdy jindy máte příležitost se ponořit pod hladinu a ocitnout se v tichu? Kdy jindy byste se mohla naučit dobře plavat? Plavání uklidňuje nervy, léčí duši a umí vytvarovat postavu. To byste mohla zkusit, no ne?

Nepřehlédněte

Zatímco o jiných záležitostech se dokážete bavit dlouhé hodiny, na téma sex ještě jaksi nepřišla řada? Proč je dobré spolu otevřeně mluvit na téma sex, a co získáte, když to zvládnete? Na závěr pro vás máme peprný tip, který rozhodně vyzkoušejte!
V restauraci, v kavárně i v každodenním životě. Kdo, za koho a kdy platí, to je dobré si s partnerem vyjasnit předem. Jinak může dojít k nepříjemnému trapasu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek