Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

Obavy a problémy každé mámy. Osamělost, panika, vyhoření, nedostatečnost

Rodičovská či mateřská dovolená bývají jedny z nejosamocenějších období, a to paradoxně i přesto, že žena či otec v podstatě nikdy sami ve skutečnosti nejsou.
obavy
Každá máma má neustále obavy, že není dost dobrá.

01. 06. 2023

01. 06. 2023

Konkrétně osamělost bývá označována jako nepříjemný emoční stav, kdy se jedinec cítí oddělený od ostatních lidí, chybí mu společnost, mezilidský kontakt a komunikace. A po přečtení této definice je nasnadě, že přesně s takovými aspekty se „dovolenkáři“ mohou setkat. Jsou to ale i obavy a další frustrující pocity, které maminky dnes a denně prožívají.

Pocit odcizení

Zatímco žena je na své „dovolené“, ostatní kolem ní zpravidla pracují. Náplň dne se tak pro tyto dvě skupiny diametrálně liší. Ve výsledku pak ani tolik nezáleží na tom, zdali po příchodu z práce vykládají pracovní příhody nebo naopak nejsou příliš sdílní, protože si toho za den řekli dost se svými kolegy. Příhodám, které za den zažila žena na mateřské, nebývá zpravidla dopřáno sluchu, popřípadě jen zpočátku. Každodenně se opakující úkony totiž nebývají do diskuzí příliš přínosným tématem. Od lidí ve svém okolí se tak matka může cítit odstrčeně, vyčleněně, neboť má pocit, že nemá nic plnohodnotného, čím by přispěla do konverzace.

Jak na něj vyzrát: Především si musíte uvědomit, že i vaše dny jsou plné zajímavého obsahu. Je však nutné vyfiltrovat, o čem budete mluvit. Tatínky určitě potěší jakýkoliv progres, který dítě udělá, babičkám můžete říct o novinkách, které mají v obchodě, jiné maminky si rády vyslechnou vaše spílání rostoucím zoubkům, kvůli kterým jste v noci dvacetkrát vstávala. Vždy jen uzpůsobit obsah sdělení. Váš život s malým dítětem rozhodně není nudný!

Pocit vyhoření

Ačkoliv syndrom vyhoření bývá spojován spíše s pracovním prostředím, rozhodně může potkat i ženu na rodičovské dovolené. Nakrmit dítě, přebalit ho, uklidit kuchyňskou linku, převléknout pobryndané body, naplnit pračku, znovu nakrmit dítě, naplnit myčku, uvařit, přebalit dítě, pohrát si s ním, dojít na nákup… Seznam činností matek nikdy nekončí. Velmi snadno se tak může stát, že dojde do bodu, kdy už nemá na nic sílu, svírá ji obrovská úzkost, která jí brání se pořádně nadechnout. Jindy ji zase popadají manické stavy, zlobí se na celý svět, nejraději by kolem sebe kopala a křičela, dokud by jí stačil dech. Také ji může trápit zapomětlivost, a i přes zjevnou únavu nespavost.

K TÉMATU  Ivana (35): Syndrom vyhoření byl i můj problém. Co mne naučil?

Jak na něj vyzrát: Pocit vyhoření bývá způsobený nadmírou stresu. Základem je tedy zpomalit, vypustit činnosti, které nejsou životně důležité, odpočinout si, rozdělit a rozdat některé úkoly jiným a šetřit energii. S malým miminkem není nic důležitějšího než vy a vaše děťátko. Pokud ale cítíte, že vám vše sahá až nad hlavu a vy se topíte, nastal čas vyhledat odbornou pomoc. Od pocitu vyhoření je jen krůček k depresím.

Pocit nedostatečnosti

Ten přepadá maminky především ve chvíli, kdy se srovnávají s jinými matkami. Může se jednat o kamarádku, sousedku, ale i o někoho, koho sledují na sociálních sítích nebo naopak o vlastní maminku či tchyni. Ti všichni se mohou zdát v něčem lepší. S dítětem zvládají pracovat, cvičit, dům mají jako ze škatulky, mají vysmáté a nastrojené děti, studují dvě vysoké školy najednou a do toho mají navařeno na týden dopředu, a ještě se u toho zvesela natáčejí. „Obyčejné“ maminky si pak mohou připadat neschopné a v porovnání s nimi lenivé, načež na sebe začnou klást ještě vyšší nároky.

Jak na něj vyzrát: Uvědomte si, že každá žena je jiná, každé miminko je jiné. Zatímco sousedka může mít napečeno na tři týdny dopředu, také to může být tím, že jí miminko prospí půl dne. Maminky, co cvičí zase mohou mít úplně jinou zásobárnu energie než vy a k tomu „hlídající“ tatínky. Studujícím maminkám, třeba nic jiného nezbývá, protože po ukončení rodičovské si budou muset najít jinou práci. Jsou unavené, studium je ubíjí, ale zvládnout to zkrátka musí. Ne vždycky je všechno takové, jak se to prezentuje. A hlavně – nikdo, nikdo se vám nebude chtít chlubit svými neúspěchy.

vyhoření
Na každou mámu je toho občas moc. O svých neúspěších ale mluvit nechceme.

Pocit paniky

Obzvlášť s prvním děťátkem se může, během každodenních aktivit, dostavit silný pocit paniky. Proboha, co mám vlastně dělat? Jak poznám, že má dítě hlad? Není mu zima? Nepotřebuje přebalit? Odříhlo si správně? Dělám mu ten čaj dobře? Můžu mu už tohle dávat? Jak ho mám naučit to nebo ono? Vyvíjí se správně? Neublížila jsem mu, když jsem ho takhle položila? Nemělo by už mluvit nebo chodit? Jedna otázka následuje druhou a najednou je tu lavina, která vystresovanou maminku doslova zavalí.

K TÉMATU  Jarní prázdniny trochu jinak. Co dělat, když nemůžete vyjet ven?

Jak na něj vyzrát: Zachovejte klid. Po každé takové otázce se zhluboka nadechněte a vydechněte a teprve poté si ji položte znovu. Se zdravým selským rozumem nejdál dojdete. A pokud opravdu tápete, vždycky je tu způsob, jak najít odpověď. Nevíte, jestli má hlad? Dejte mu prso nebo lahev a hned to zjistíte. Zima? Sáhněte mu na nožičky a za krk. Jestli se vyvíjí správně a je v pořádku vám může sdělit pediatr. Každá otázka má svou odpověď.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Vedeme k úspěchu: Naše první setkání bylo osudové, hned jsme si padly do oka

Podnikání na mateřské: Lži, kvůli kterým se do byznysu mnoho žen nežene

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Podkrovní byty zdaleka nemusí být jen stísněné prostory. Půdní vestavba může dát za vznik příjemnému prostoru k životu. Pokud přemýšlíte o domově v podkroví, dáme vám pár nápadů, jak si ho zařídit útulně a krásně.
Zimní únava a ospalost jsou běžné problémy, které s příchodem chladných dnů pociťuje mnoho lidí. V tomto článku se podíváme na hlavní příčiny zimní únavy a ospalosti, na důležitost správné stravy i výživových doplňků a nabídneme vám 3 praktické tipy pro lepší spánek a regeneraci během zimních měsíců.
Barvení velikonočních vajec je nejrozšířenější symbol Velikonoc u nás. Kraslice může být natvrdo uvařené i vyfouknuté prázdné vejce, které se zdobí různými technikami. Co takhle nějaké netradiční? Zapojte děti a zkuste vytvořit kraslice způsobem, který vás možná ani nenapadl. Barvení pomocí houbičky na nádobí, vytváření vzorů pomocí tavné pistole, namáčení do pěny na holení, barvení pomocí laku na nehty, bublinkové fólie nebo cibule. Všechny způsoby jsou přitom jednoduché. Vyberte si inspiraci pro vás!
Zesnulý psycholog Radek Ptáček (✝48) byl známý svým odporem k fyzickým trestům a podporou respektující výchovy. Jeho 12 zásad rodičům ukazuje, jak vychovat psychicky stabilní děti bez použití nátlaku a trestů.
Jsou krásné, slavné a úspěšné. Rády na sociálních sítích prezentují nejen svá dokonalá těla, ale i pohádkové životy plné luxusu a pozlátka. A pak je tu ona. Celeste Barber, která dokáže svým osobitým humorem pobavit, zaujmout i ty největší suchary a trochu ty slavné panenky shodit zpátky na zem!
Vybouchl vám na poslední chvíli parťák na dovolenou a vám nezbývá nic jiného, než se vydat na sólo trip? Nebo takovou cestu už několik týdnů plánujete, ale máte z toho respekt? Sólo cestování se může zdát náročné, nicméně pokud se dobře připravíte, jistě vás čeká zcela nezapomenutelný zážitek. Jak zvládnout první sólo cestu?
Zvládání rodinného života může být výzvou, ale s několika jednoduchými a efektivními tipy můžete vytvořit harmonii a organizaci ve svém domově. V našem článku "Tipy na organizaci rodinného života" vám přinášíme osvědčené strategie a triky, jak lépe spravovat čas, úkoly a komunikaci ve vaší rodině. Od plánování rodinných aktivit po efektivní rozdělování domácích povinností – objevte praktické rady, které vám pomohou vytvořit klidný a organizovaný rodinný život. Dejte nám šanci vám přinést jednoduchost do každodenního chaosu!
Orchideje patří k velice oblíbeným a krásným pokojovým rostlinám. Bohužel jejich velkou nevýhodou je poměrně náročné pěstování. Není to rostlina, kterou jednou za čtrnáct dnů zalijete a už se o ni nestaráte. Orchidej potřebuje trochu víc.
Všichni jsme někdy v životě emocionálně vyčerpaní. Je normální zažít předávkování jednou nebo druhou emocí a vypořádat se s jejich těžkostí a bojem. A pouze prostřednictvím této zkušenosti můžeme skutečně vidět krásu života. Ale když se emoční vyčerpání promění v neustálý zážitek negativních emocí, už to není zdravé.
Tohle svému dítěti dělat nebudu! Takhle moje dítě rozhodně vychované nebude! To si nebude moct dovolit! To jsou časté věty, které člověk vypustí z úst ještě před tím, než se rodičem vůbec stane. Jenže když nastane okamžik a narodí se mu dítě, rázem ke všemu má trochu jiný postoj.
Mít krásné a upravené nehty je pro většinu z nás samozřejmostí. Ovšem pokud občas hledáte nápady, jak své nehty pro tentokrát ozdobit, určitě vám přijde vhod náš nový článek, který vám prozradí, jak sladit design svých nehtů s aktuálními trendy. A že bude z čeho vybírat!
Aby bylo zajištěno bezproblémové fungování těla a všech jeho funkcí, je zapotřebí, abychom mu dodávali jeho pohonné hmoty. Jimi se myslí především vitaminy, také minerály, antioxidanty a další živiny, které se společně podílí na správném fungování organismu. Jedním z klíčových vitaminů je vitamin D, jehož nedostatek umí v těle způsobit opravdu velkou paseku.

Výběr článků

Problematika nakládání s odpady je v naší společnosti důležitým tématem. Rostoucí objem produkovaného odpadu a jeho dopady na životní prostředí nás nutí hledat efektivní řešení, mezi které patří především třídění a recyklace. Jedním z často využívaných obalů, jehož recyklace je vysoce přínosná, jsou nápojové kartony.
Schyluje se u vás k milníku v podobě čtyřicátých narozenin? Těšte se na to, že konečně odhodíte stud a začněte si to v posteli pořádně užívat. Co dalšího vás čeká a co s tím má společného smartphone? Bude hrát s vámi nebo proti vám?
Když jsem četla na internetu nebo v časopisech o ženách, co je muž bil a léta týral, říkala jsem si, jak je možné, že ty ženy dávno neutekly. Jak si mohly všechno nechat líbit? Myslela jsem si, že to není normální, že je jasné, že každá týraná žena by měla od partnera odejít a žít sama.

Nepřehlédněte

Média jsou plná zpráv o koronaviru. Přitom v naší zemi není toto nebezpečí tak akutní jako docela obyčejná chřipka, které letos podlehlo už 23 osob. Proočkovanost na chřipku je u nás pouze 5 % a průměrně na ni zemře v Česku 1500 osob ročně. Proočkovanost se ale snižuje i u ostatních nemocí. Tento stav má na svědomí mnoho nesmyslných mýtů a fám o očkování. Jak je to doopravdy?
Rychle dojet do mateřské školky, odložit dítě paní učitelce a už abychom byli v práci. Rodiče dnes často spoléhají na to, že paní učitelka ve školce (škole) se už nějak postará o to, co je třeba. Před výchovou ale neutečeme, a ani se nezbavíme odpovědnosti z ní vyplývající. Pro dítě je největší autorita rodič. Ve školce se navíc dítě má učit jiné věci, než to, co jako rodiče doma zanedbáváme.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek