Neděle , 27. 07. 2025

Věroslav

Jak obnovit přirozenou krásu vlasů? Vyzkoušejte metodu No poo!

Každá z nás touží po zdravých a dokonalých vlasech. Získat je však mnohem snazší, než se na první pohled může zdát. Stačí jen vsadit na metodu No poo, která se nejen ve světě blogerek stala trendem. V čem spočívá a jak vám pomůže s vitalitou vašich vlasů?

31. 07. 2020

31. 07. 2020

Není žádným tajemstvím, že spousta žen se potýká se zhoršenou kvalitou vlasů. Lámavost či krepatění vlasů, zvýšená mastnota pokožky, výskyt lupů či dokonce seborey, přesně to nás může motivovat k tomu, abychom hledaly šetrné cesty, které obnoví jejich přirozený půvab. Jednou z velkých výzev, která po čase přinese skutečně sladké ovoce, je metoda No poo, díky níž opustíte svět klasických šampónů. Pojďme se s ní seznámit trochu blíž.

Co je metoda No poo?

Jak už jsme trochu napověděli, metoda No poo (nebo-li no shampoo) je způsob mytí vlasů bez použití šampónu. Pro spoustu žen je něco takového na první pohled zcela nepředstavitelné. Situace se ovšem mění ve chvíli, kdy zjistíme, že i ty nádherně voňavé šampóny našim vlasů příliš nesvědčí. A ano, i ty nejšetrnější, které slibují silné vlasy bez lámavých konečků.

Skutečnost je taková, že klasické šampóny jsou značně abrazivní. Fungují tedy jako silný čistič vlasové pokožky, kterou zbavuje přirozeného kožního mazu. Je však důležité si uvědomit, že kožní maz je z hlediska krásy našich vlasů velkým přítelem. Pokud jej vymyjeme, pokožka v důsledku své funkce jej začne produkovat znovu.

A tím se roztáčí kolotoč neustále mastných vlasů, které poté myjeme obden, v nejhorším případě každý den. Opomenout nesmíme ani fakt, že šampóny jsou zpravidla bohatým zdrojem škodlivých složek, počínaje sulfáty, silikony a nevhodnými konzervanty konče. A právě jejich přítomnost je častým důvodem problémů s vlasovou pokožkou a také zhoršené kvality vlasových vláken. 

Bezšampónová metoda No poo je jakýmsi protipólem mytí vlasů, na které jsme běžně zvyklé. I přestože není zcela jednoduché s ní začít, vyplatí se počáteční strasti překonat. Krásné a zdravé vlasy máte s její pomocí doslova na dosah.

K TÉMATU  Ovesné vločky jako součást snídaně. Proč na ně nezapomínat?

Jak začít s metodou No poo?

Předně je samozřejmě nutné rozloučit se s veškerými klasickými šampóny a postupně nechat své vlasy přivykat na alternativní pomocníky. Ze všeho nejdřív se vyplatí dopřát svým vlasům malý detox, se kterým hravě pomůže jedlá soda. Vzhledem k jejímu vysokému pH ovšem není vhodná na pravidelnou péči. K výrobě takového oplachu postačí lžička sody smíchaná s 250-300 ml vody. Směs poté důkladně vmasírujte do vlasů a pečlivě opláchněte. Pro vyrovnání pH a také zacelení vlasů je následně nutné využít oplach ve formě jablečného octa nebo citrónové šťávy (v poměru jedné lžičky ve spolupráci s 250-300 ml vody), který však z vlasů již nevymývejte.

Vytvořte si nový rituál pro běžné mytí

Jakmile máte počáteční fázi za sebou, zajisté vás bude zajímat, na jaké produkty vsadit v rámci běžného mytí, s nimiž nepustíte do vlasů nežádoucí chemii. Možností je mnohem více, než se může zdát. Co se týče surovin, které doma zpravidla máte vždy po ruce, jednoznačně boduje žitná mouka či vaječný žloutek. Vyzkoušet však můžete také populární jíly, bylinné směsi či prášky, na které řada žen nedá dopustit. 

Jíly

V metodě No poo je velmi ceněný zejména marocký jíl Rhassoul, který je proslulý svými čistícími a pečujícími účinky. Šetrně a přitom efektivně zbavuje pokožku hlavy mastnoty, aniž by narušil její přirozenou funkci. Vlasy hezky posiluje, vyživuje a kromě toho je ideální pro vlasy se sklonem k maštění. Jeho použití je jednoduché. Smíchejte 2 až 3 lžíce jílu (v závislosti na délce vlasů) s 200 ml vody. Směs aplikujte na mokré vlasy a po pěti minutách působení smyjte vodou. Závěrem nezapomeňte na octový či citrónový roztok, jímž by vždy měla končit péče o vaše vlasy. 

K TÉMATU  Nutně potřebujete oživit svůj šatník? Šperky s olivínem jsou v kurzu!

Bylinné prášky

V rámci metody No poo můžete využít i řadu bylinných směsí, kterých je na trhu celá řada. Každá taková směs přináší vlasům specifické účinky podle obsažených přírodních látek. Co je ovšem spojuje, jsou antimykotické a antibakteriální vlastnosti. Za zmínku určitě stojí například bhringraji, který posiluje vlasové vlákno, podporuje růst vlasů a kromě toho podporuje jejich přirozenou barvu i kvalitu.

Je také skvělou prevencí proti šedivění. Pokud vás však trápí zejména potíže s vlasovou pokožkou či krepaté vlasy, zajisté oceníte třeba brahmi – prášek s rostlin, jež jsou známé svou schopností hloubkové regenerace. Úžasný je také shikakai, který kombinuje vlastnosti šampónu a kondicionéru. Pomáhá zesilovat vlas, hydratuje suché vlasy bez života a snižuje jejich lámavost, zároveň hezky vyživuje vlasovou pokožku. Připravuje se a také aplikuje zcela stejně jako jíl. 

Co když chcete vlasům dopřát něco navíc?

Pokud si chcete své vlasy mimo běžné mytí hýčkat i v momentě, kdy se nesete na vlně metody No poo, určitě do své péče zařaďte kvalitní a přírodní vlasové oleje, které udrží ve vlasových konečcích vodu a tím zamezí jejich vysoušení, lámání i třepení. Výborné jsou však také oplachy (například z heřmánku či pískavice) nebo vysoce výživné masky, které si jednoduše vyrobíte z medu, žloutku, avokáda či kefíru. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nemáte čas na kadeřnici? Vlasy si můžete ostříhat doma! Máme pro vás snadný trik, jak na to!

Od doby, co si na vlasy dává tento domácí zábal, je krásnější než kdy dříve

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Saunování přináší celou řadu zdravotních benefitů. Během chvíle dokonale prohřeje celé tělo, podporuje relaxaci, posiluje imunitu. Chodit do sauny pravidelně rozhodně má smysl. Jen při tom nesmíte chybovat.
Zřejmě není nutné dlouze vysvětlovat, o jaký hmyz se jedná. Octomilky neboli vinné mušky se nám do domácnosti ochotně nastěhují v momentě, kdy necháme na stole zralé ovoce nebo třeba zbytek pečiva od snídaně. Stačí jen chvilička a mušky se velmi rychle namnoží. Pak se může zdát problematické je z kuchyně nějak vypudit. Ale nebojte se – jde to.
Džíny jsou základním kouskem každého šatníku. A dalo by se říct, že se jedná také o jeden z kousků, který se vybírá opravdu stěží. Žádná žena nechce, aby džíny tlačily, škrtily nebo se v nich nedalo ani pohnout, proto je ideální vybírat si je podle typu postavy.
Husté, bohaté a dlouhé vlasy chceme snad každá, proto se centrem našeho zájmu stávají nejrůznější pomocníci, kteří podpoří rychlejší růst. Když ale pomineme všelijaké vlasové produkty, existují i další účinné cesty, které společně prozkoumáme.
Ať už jste milovníci módy, nebo jde toto trochu mimo vás, stojí za to si připomenout pár kousků, ze kterých postavíte skvělé outfity.
Je možné, že v běžném ortodoxním vztahu se necítíte příliš šťastní, i když vám tam nic nechybí. Možná by vám více vyhovoval otevřený vztah. Co to obnáší? Jaké jsou benefity? Jste vůbec typ pro otevřený vztah? Je mnoho věcí, které je předtím třeba brát v úvahu.
V zimním období vyžaduje vaše pleť i vlasy více péče než po zbytek roku. Neustálé střídání teplot, vítr, mráz, sníh a smog, to je koktejl, který má na vaši pokožku i vlasy zničující účinek. Jak zabránit tomu, aby byla vaše pleť v zimě zašedlá a nezdravá a vlasy oslabené, polámané a bez života? Vyžaduje to kosmetickou první pomoc.
Odřeniny, drobné popáleniny, pořezání a další drobná poranění kůže přirozeně patří k letním sportům, dětským hrám, turistice, opékání špekáčků či grilování. Nejen děti, ale celé rodiny bývají více aktivní, podnikají řadu výletů, zkouší nová dobrodružství, sportují, chodí po horách nebo dovádějí na pláži. Některým úrazům lze předejít, ale často za ně bohužel může neovlivnitelná náhoda. Pak se vyplatí vědět, jak takové odřeniny, spáleniny od slunce nebo třeba říznutí co nejrychleji ošetřit.
Letní povlečení by mělo být prodyšné a savé. Zimní naopak teplé, měkké a hřejivé. Jaké materiály byste si měli vybrat, abyste se královsky vyspali po celý rok?
Všude kolem nás vykukují nové módní kousky, které prostě musíme mít. Vše máme krásně naservírované na talíři. Současná doba zkrátka a dobře nahrává fast fashion, která je sice na pohled hezká, ale dříve či později se promění v nevábný kus hadru. Jinak to totiž ani nejde. Nemůžeme za pár kaček dostat něco, co nám vydrží navěky, pořád pěkné, necuckaté, sytě barevné. A právě tímhle se dostáváme k tomu, proč tedy dát přednost slow fashion a podpořit raději české značky.
Vlastnímu dýchání obvykle nevěnujeme pozornost. Pravdou však je, že bez něj by naše tělo fungovalo jen několik minut, a že jeho kvalita v mnoha ohledech ovlivňuje naše zdraví i celkové rozpoložení.
Každý z nás občas bojuje s kvalitou spánku. Co dělat, když ani správně nastavená spací režim nestačí? Zkvalitněním spánku si zkvalitňujeme všechny aspekty života, proto vám přinášíme ultimátní tip, jak si vymazlit svůj spánek a vytěžit z něj maximum.

Výběr článků

I když školy a školky fungují, tak většina dětí v nich moc času netráví. Stačí jim totiž pár dnů v kolektivu a onemocní. Chřipku střídá nachlazení či angína. Během měsíců, kdy byly doma a nosily roušky, se oslabila jejich přirozená obranyschopnost a nyní jim stačí málo. Tohle byste měli udělat, abyste jejich imunitu opět nastartovali a vaše ratolesti trávily více času v lavici než v posteli.
Jaro nám klepe na dveře a s ním i módní trendy tohoto roku. Péřové bundy zanedlouho přemístíme do hloubky skříní, naopak vytáhneme lehčí bundičky, které nebude třeba zapínat až ke krku. Abyste však letos okouzlili nejen muže, ale i zástupkyně něžného pohlaví, které jsou na módu často vysazené, zakomponujte do své stávající sbírky vzory. Právě jim se na jaře bude přikládat velký důraz.
Mladých a talentovaných autorů nebo autorek není nikdy dost. Jednou z nich je i Kristýna Freiová, která je absolventkou Literární akademie. Ta na sebe nedávno upozornila vydáním své již druhé knihy. Ta se jmenuje Nesmrtelný hrabě a je volným pokračováním jejího debutu knihy Galilejec. Kniha je plná fantastických příběhů, ale zamýšlí se také nad podstatnými životními otázkami.

Nepřehlédněte

Dřevěné, proutěné, skleněné, na řetězu nebo dokonce samozavlažovací, takové mohou být závěsné květináče. Záleží na vás, jestli si rostlinky pověsíte doma v interiéru nebo venku na zahradě.
Také přemýšlíte, že by se vaší domácností proháněl robotický vysavač? My to vyzkoušeli, abychom se přesvědčili, zda je třeba jej chválit, nebo zda si ještě počkáme na pokrok. Proč jsme byli nadšeni, a co jediné vysavači nemůžeme odpustit?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek