Pondělí , 21. 04. 2025

Alexandra

Jak obnovit přirozenou krásu vlasů? Vyzkoušejte metodu No poo!

Každá z nás touží po zdravých a dokonalých vlasech. Získat je však mnohem snazší, než se na první pohled může zdát. Stačí jen vsadit na metodu No poo, která se nejen ve světě blogerek stala trendem. V čem spočívá a jak vám pomůže s vitalitou vašich vlasů?

31. 07. 2020

31. 07. 2020

Není žádným tajemstvím, že spousta žen se potýká se zhoršenou kvalitou vlasů. Lámavost či krepatění vlasů, zvýšená mastnota pokožky, výskyt lupů či dokonce seborey, přesně to nás může motivovat k tomu, abychom hledaly šetrné cesty, které obnoví jejich přirozený půvab. Jednou z velkých výzev, která po čase přinese skutečně sladké ovoce, je metoda No poo, díky níž opustíte svět klasických šampónů. Pojďme se s ní seznámit trochu blíž.

Co je metoda No poo?

Jak už jsme trochu napověděli, metoda No poo (nebo-li no shampoo) je způsob mytí vlasů bez použití šampónu. Pro spoustu žen je něco takového na první pohled zcela nepředstavitelné. Situace se ovšem mění ve chvíli, kdy zjistíme, že i ty nádherně voňavé šampóny našim vlasů příliš nesvědčí. A ano, i ty nejšetrnější, které slibují silné vlasy bez lámavých konečků.

Skutečnost je taková, že klasické šampóny jsou značně abrazivní. Fungují tedy jako silný čistič vlasové pokožky, kterou zbavuje přirozeného kožního mazu. Je však důležité si uvědomit, že kožní maz je z hlediska krásy našich vlasů velkým přítelem. Pokud jej vymyjeme, pokožka v důsledku své funkce jej začne produkovat znovu.

A tím se roztáčí kolotoč neustále mastných vlasů, které poté myjeme obden, v nejhorším případě každý den. Opomenout nesmíme ani fakt, že šampóny jsou zpravidla bohatým zdrojem škodlivých složek, počínaje sulfáty, silikony a nevhodnými konzervanty konče. A právě jejich přítomnost je častým důvodem problémů s vlasovou pokožkou a také zhoršené kvality vlasových vláken. 

Bezšampónová metoda No poo je jakýmsi protipólem mytí vlasů, na které jsme běžně zvyklé. I přestože není zcela jednoduché s ní začít, vyplatí se počáteční strasti překonat. Krásné a zdravé vlasy máte s její pomocí doslova na dosah.

K TÉMATU  Blahodárná NREM fáze spánku vám zlepší i vlasy. Proč spát pravidelně 8 hodin denně

Jak začít s metodou No poo?

Předně je samozřejmě nutné rozloučit se s veškerými klasickými šampóny a postupně nechat své vlasy přivykat na alternativní pomocníky. Ze všeho nejdřív se vyplatí dopřát svým vlasům malý detox, se kterým hravě pomůže jedlá soda. Vzhledem k jejímu vysokému pH ovšem není vhodná na pravidelnou péči. K výrobě takového oplachu postačí lžička sody smíchaná s 250-300 ml vody. Směs poté důkladně vmasírujte do vlasů a pečlivě opláchněte. Pro vyrovnání pH a také zacelení vlasů je následně nutné využít oplach ve formě jablečného octa nebo citrónové šťávy (v poměru jedné lžičky ve spolupráci s 250-300 ml vody), který však z vlasů již nevymývejte.

Vytvořte si nový rituál pro běžné mytí

Jakmile máte počáteční fázi za sebou, zajisté vás bude zajímat, na jaké produkty vsadit v rámci běžného mytí, s nimiž nepustíte do vlasů nežádoucí chemii. Možností je mnohem více, než se může zdát. Co se týče surovin, které doma zpravidla máte vždy po ruce, jednoznačně boduje žitná mouka či vaječný žloutek. Vyzkoušet však můžete také populární jíly, bylinné směsi či prášky, na které řada žen nedá dopustit. 

Jíly

V metodě No poo je velmi ceněný zejména marocký jíl Rhassoul, který je proslulý svými čistícími a pečujícími účinky. Šetrně a přitom efektivně zbavuje pokožku hlavy mastnoty, aniž by narušil její přirozenou funkci. Vlasy hezky posiluje, vyživuje a kromě toho je ideální pro vlasy se sklonem k maštění. Jeho použití je jednoduché. Smíchejte 2 až 3 lžíce jílu (v závislosti na délce vlasů) s 200 ml vody. Směs aplikujte na mokré vlasy a po pěti minutách působení smyjte vodou. Závěrem nezapomeňte na octový či citrónový roztok, jímž by vždy měla končit péče o vaše vlasy. 

K TÉMATU  Krásná i v šedi podzimu

Bylinné prášky

V rámci metody No poo můžete využít i řadu bylinných směsí, kterých je na trhu celá řada. Každá taková směs přináší vlasům specifické účinky podle obsažených přírodních látek. Co je ovšem spojuje, jsou antimykotické a antibakteriální vlastnosti. Za zmínku určitě stojí například bhringraji, který posiluje vlasové vlákno, podporuje růst vlasů a kromě toho podporuje jejich přirozenou barvu i kvalitu.

Je také skvělou prevencí proti šedivění. Pokud vás však trápí zejména potíže s vlasovou pokožkou či krepaté vlasy, zajisté oceníte třeba brahmi – prášek s rostlin, jež jsou známé svou schopností hloubkové regenerace. Úžasný je také shikakai, který kombinuje vlastnosti šampónu a kondicionéru. Pomáhá zesilovat vlas, hydratuje suché vlasy bez života a snižuje jejich lámavost, zároveň hezky vyživuje vlasovou pokožku. Připravuje se a také aplikuje zcela stejně jako jíl. 

Co když chcete vlasům dopřát něco navíc?

Pokud si chcete své vlasy mimo běžné mytí hýčkat i v momentě, kdy se nesete na vlně metody No poo, určitě do své péče zařaďte kvalitní a přírodní vlasové oleje, které udrží ve vlasových konečcích vodu a tím zamezí jejich vysoušení, lámání i třepení. Výborné jsou však také oplachy (například z heřmánku či pískavice) nebo vysoce výživné masky, které si jednoduše vyrobíte z medu, žloutku, avokáda či kefíru. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nemáte čas na kadeřnici? Vlasy si můžete ostříhat doma! Máme pro vás snadný trik, jak na to!

Od doby, co si na vlasy dává tento domácí zábal, je krásnější než kdy dříve

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Je jich plný internet, ale tahle taneční kompilace vede na plné čáře. Lidé se dokáží úplně odvázat, a to i v těch nejméně očekávaných situacích. Policisté na ulici, zákazník v prodejně s elektronikou nebo člen security na plném stadionu. Tohle vás dostane!
Nový týden přináší do zvěrokruhu dynamické astrologické konstelace, které ovlivní každé znamení jinak. Slunce vstupující do Berana dodává energii a odvahu, zatímco retrográdní Merkur komplikuje komunikaci. Venuše v Rybách zvyšuje intuici a emocionální vnímání, zatímco Mars v Blížencích zrychluje tempo. Tento týden bude o vyvážení energie a promyšleném rozhodování, aby se co nejlépe zvládly výzvy a příležitosti, které přinese.
O zdravém stravování slýcháme ze všech stran. Jak je to důležité pro naše zdraví i tělo jako takové. Jenže už nikde se nemluví o tom, jaké konkrétní potraviny zařadit do jídelníčku, respektive jaké konkrétní potraviny nám skutečně prospívají a nejsou na škodu. Proto vám přinášíme tip - je jím quinoa, což je obilovina, ze které se připravuje kupříkladu mouka, polévka nebo také pivo.
Práce na počítači, hraní her či sledování televize mají společné jedno a tím je enormní zátěž na oči. Displeje digitálních přístrojů totiž vyzařují modré světlo, které představuje obrovské množství energie, s níž se musejí oči vypořádat. To, co se ze začátku může projevovat jako podráždění, únava či zarudnutí, může mít časem nepříjemné následky v podobě zhoršení zraku.
Měsíček lékařský je letnička, která dorůstá právě teď až do půlmetrové výšky. Sbírá se od poloviny června do konce srpna nebo počátku září a je to všestranná léčivá bylina. Využijte jejích účinků i vy a přidejte ji do domácí lékárničky nebo své kosmetické výbavy.
Zahradní fontány, vodotrysky nebo kašny. Obzvlášť v paprscích slunce vypadá voda krásně, ale stejně tak navodí její podsvícení v noci příjemnou atmosféru. Fontány se liší tvarem i velikostí, dají se pořídit jako celek nebo nechat sestavit přímo na vaší zahradě. Jedno mají ale společné - jejich pohybující se třpytivá voda pro vás bude během relaxování venku stejně uhrančivá, jako táborák během letního večera.
Mykóza je velmi nepříjemný, ale celkem běžný druh infekce. Její příčinou jsou houby, které se běžně vyskytují v našem prostředí. Pokud se kůže nohou nakazí, trápí ji nejen estetické nedostatky, ale také svědí nebo pálí. Při přemnožení hub dochází ke vzniku zánětů.
Připravit vše potřebné pro dítě na dva týdny do malého kufříku je velmi složitá věc. Proto bychom se měli při balení snažit, aby dítěti nic nechybělo, ale aby v kufru nemělo ani zbytečně moc nepotřebných věcí. Existují seznamy věcí, které si na letní tábor má dítě vzít, ale co opravdu potřebuje a bez čeho se neobejde? Vezměte si papír a tužku a sepište si seznam.
Astroložka Naďa Šmídová přináší horoskop krásy a duševního zdraví na nový pracovní týden. Nenechte se hned v pondělí zbytečně vytočit, a taky myslete na oslabenou imunitu, teploty pěkně padají dolů! Na co si dát pozor?
Otáčíte se v posteli a odkládáte mobil. Kam? Přece na noční stolek! Na něj si odložíte hodinky, rozečtenou knížku nebo hrnek s čajem. Stejně tak můžete zhasnout lampičku bez nutnosti vstát, když budete usínat. Inspirujte se nočními stolky v naší galerii.
V posledních letech získávají stále více na popularitě předlohy pro rodinné kroniky, které mají inspirovat babičky a dědečky k vyprávění o rodinné historii. Zájem určitě oživil i populární televizní seriál, v němž právě touto formou autoři zmapovali více než padesát let českých dějin. Rodokmeny jsou prostě v módě.

Výběr článků

Astroložka Naďa Šmídová přináší horoskop krásy a duševního zdraví na nový pracovní týden. Nenechte se hned v pondělí zbytečně vytočit, a taky myslete na oslabenou imunitu, teploty pěkně padají dolů! Na co si dát pozor?
Citron je již od pradávna používán jako pomocník při mnoha zdravotních potížích. Kyselina citronová v citronu je totiž známá svými imunitními, antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi. Co vás napadne jak první, když máte například chřipku? Samozřejmě pořádný bylinkový čaj s medem, zázvore, a hlavně citronem! Jaké jsou účinky citronu na lidské tělo?

Nepřehlédněte

Na Vánoce máme každý své oblíbené zvyky a dekorace. Existuje nepřeberné množství možností, jak vyzdobit vánoční interiér. Který nápad se vám líbí nejvíc?
Známe to i z dětské knihy Karlík a továrna na čokoládu. Synek bohatého obchodníka je vypasený tlouštík, zatímco děti z chudých poměrů jsou hubené. Takhle to bylo během historie lidstva prostě pravidlem. To se ale teď poprvé obrací. Děti bohatých jsou štíhlejší, zatímco ty z chudých rodin častěji tloustnou.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek