Umění nemá hranic. Ale možná by alespoň nějaké, občas, mít mohlo. Pak se nám totiž rozmáhají mezi umělci všelijaké nešvary. Posuďte sami, zda se stále jedná o umění, anebo to je na svěrací kazajku.
Millie Brown
Říká se, že za každým dílem je spoustu potu, slz a někdy i krve. V případě mladičké umělkyně s českými kořeny Millie Brown se jedná o žaludeční šťávy. Ano, čtete správně, její tvorba byla ve svých počátcích založena na jejích vlastních zvratcích. Pila předtím různobarevná mléka, aby to za něco stálo. Možná si říkáte, že o její páchnoucí díla snad nikdo nemohl mít zájem, ovšem opak je pravdou a postavila si na tom slušnou kariéru. Jako zvracející umělkyně účinkovala i ve videoklipu Lady Gagy k písni Exorcist Interlude. Tam jí Millie sedí přímo na klíně a zvrací na šaty tyrkysově třpytivou tekutinu.
Dnes už Millie nezvrací, alespoň ne za účelem malování. Ale dodnes do každého díla vkládá kus sebe. Dalo by se říct, že ona sama je takové umění.
Jak se zvrací na plátno?
Aby se zbavila veškerého jídla v žaludku, dva dny před aktem nejedla. Prozradila, že tekutina je poté krásně čirá a může se s ní snadno pracovat. S časovým odstupem pak vypila drinky v podobě obarveného sójového mléka, což zajistilo, aby se jednotlivé barvy drinků v žaludku nesmíchaly. Millie toto „umělecké zvracení“ popisuje jako velkou očistu těla a mysli, i přesto, že ji dlouhé vystoupení nebo natáčení působilo bolesti hlavy a vyčerpání.
Papia Ghoshal
Indická básnířka a malířka Papia Ghoshal, která má slabost mj. i pro Českou republiku, odjakživa dávala najevo své názory. Jedním z nich je tabuizace menstruace, pro ženy normální součást života. Ovšem v Indii je to sprosté slovo. Proto i ona zvolila pro své obrazy taktéž netradiční prostředek – vlastní menstruační krev. Zkrátka když o tom nemůžeš mluvit, dej to na plátno, ať to každý vidí.
V jednom z rozhovorů se svěřila, že pro ni vždy byla menstruace něco zázračného, něco, o čem by se mělo mluvit. Papia má ráda také tantrické tradice, které spojují mužskou a ženskou energii, proto občas ke své práci používá i mužské sperma.
Val Thomson
Skotská malířka Val Thomson je proslavená svými nádhernými obrazy krajinek. Ovšem málokdo už ví, že tyto úchvatné krajinky jsou tvořené barvami, do kterých malířka přidává tajnou ingredienci, a sice lidský popel.
Midhun.R.R
Netradiční materiál ke své práci si vybral také indický umělec Midhun, který k výrobě děl používá lidské vlasy. Dokonce se pyšní titulem „první indický vlasový umělec”, jestli se to tak dá formulovat. Zajímavostí je, že výroba takového obrazu je mnohem rychlejší než příprava materiálu. Vlasy speciálně upravuje, aby mu na rukou nezpůsobovaly kožní problémy. Při práci musí používat také masku, protože v jeho začátcích si své dílo ničil pouhým dýcháním.
Priccaso
Australan Tim Patch známý pod uměleckým jménem Pricasso k malbě obrazů používá svůj penis a hýždě. Ovšem Priccaso si nemaluje penisem jen tak sám pro sebe. On se moc rád podělí s dalšími. Jeho živá vystoupení jsou velmi žádaná, zejména v erotických klubech či na veletrzích.
Vinicius Quesada
Tento umělec z Brazílie se také jako jeho předešlí kolegové zcela liší od těch klasických. K výrobě svých obrazů používá vlastní moč a krev. A jsme doslova zase u toho potu, krve a dalších tělesných tekutin. Barvami obohacenými o tyto dvě složky pak vytváří vskutku zvláštní díla, ale malovat umí, to se mu musí nechat.
Zvyky slavných umělců
Že jsou umělci někdy tak trochu zvláštní, je všeobecně známo. Bez jejich prapodivných zvyků by možná ani nikdy nevznikla jejich nejslavnější díla. Pojďme si tedy říct, že bizarnosti nejsou výsadou jen doby moderní. Za příklad jsme vybrali několik světoznámých jmen.
Salvador Dalí
Asi nejslavnějším malířem posledních let se stal španělský umělec Salvador Dalí, jehož obrazy jsou založeny na snech, vědomí i nevědomí. Inspiraci hledal v mikrospánku, který mu stačil k tomu, aby načerpal, co hledal. Salvador Dalí si při odpočinku vzal do ruky klíč, který držel nad kovovou deskou. Jakmile začal usínat, klíč z ruky upustil a to ho probudilo. Takto kratičký spánek je strůjcem jeho slavných obrazů.
Francis Bacon
Irský malíř Francis Bacon žil bohémským životem, a sám rozhodně nebyl. Své práci věnoval několik hodin dopoledne, poté se oddával večírkům a alkoholu. Také trpěl nespavostí, s čímž mu pomáhaly prášky na spaní a čtení kuchařek – ty ho doslova uspávaly. Ale jak jsme již zmínili, tento malíř rád holdoval alkoholu, po kterém se vždy zákonitě dostavila kocovina. A právě v té vznikaly jeho úžasné malby.
Andy Warhol
Kdo by neznal Andyho Warhola, vůdčí osobnost amerického hnutí pop-artu, který se proslavil v mnoha odvětvích. Málokdo však o něm ví, že byl posedlým sběratelem všelijakého harampádí, dopisů, drobností a maličkostí. Za svůj život nahromadil až 610 krabic, které obsahovaly jak fotografie, vánoční přání, tak dokonce i narozeninový dort Caroline Kennedy či knihu o wrestlingu ze 17. století.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Liběna Rochová, česká designérka, jež formuje budoucí módní generaci
Sofie Švejdová: K malování prsty ji přivedlo rytí záhonů na chalupě