Úterý , 22. 10. 2024

Sabina

Jeden velký otazník kolem naturopatie. Opravdu pomáhá, nebo škodí?

Už jste slyšeli o naturopatii? Že ne? V tom případě poslouchejte dobře. Možná na alternativní medicínu nevěříte, ale pokud ano, naturopatie vás bude bavit. Existuje už od roku 1936 a je oblíbená hlavně mezi příznivci lidového léčitelství.
naturopatie
Jste připraveni odhalit léčivou sílu přírody?

06. 03. 2023

Něco z historie

Obor klinické naturopatie, kterou v roce 1936 založil Harry Benjamin ve Spojených státech amerických, je západní směr celostní přírodní medicíny. Její kořeny je ale možné nalézt už v 16., předně pak v 17. století v Německu. První naturopaté byli k výkonu profese školeni evropskými lékaři, kteří se zabývali vodoléčbou, bylinnou medicínou a mnoha dalšími tradičními způsoby léčby. Domovem naturopatie je však Severní Amerika. Právě zde se také nachází spousty naturopatických škol, které jsou vládně akreditovány. Podobně na tom jsou i země jako Kanada, Austrálie nebo Anglie.

Studovat naturoterapii můžete i u nás

I u nás můžete začít studovat naturopatii. Prezenční výuka probíhá většinou pouze od pátku do neděle, a to od září do května nebo června. Také si můžete vybírat mezi různými obory,

  • například klinická naturopatie,
  • klinická nutriční medicína,
  • západní fototerapie
  • nebo jednoleté studium základy klinické naturopatie.

Během studia ovšem musíte absolvovat alespoň 400 hodin povinné praxe.

Naturopatie kombinuje znalosti a tradice přírodního léčitelství společně s poznatky v oblasti přírodní a také nutriční medicíny.

Lidé, kteří se naturopatií zabývají, se nazývají naturopaté a pracují hlavně s diagnostickými technikami, jakými jsou například iridologie, analýza obličejových znaků nebo jazyka.

bylinky
Naturopatie léčí silou přírody.

Principy a cíle

Její princip je vcelku jasný.

  1. Naturopaté říkají, že všechny choroby vznikají nahromaděním odpadních, tedy toxických škodlivin v těle.
  2. Další princip, kterým se řídí, zní, že všechny chorobné příznaky jsou projevem snahy organismu vyloučit tyto toxické látky.
  3. A třetí princip spočívá v tom, že tělo je schopné samo vyléčit všechny choroby, pokud ho nasměrujeme tou správnou cestou. Na tom je ostatně založená celá přírodní léčba.

Cílem naturopatie je zejména pomoci pacientům při řešení jejich zdravotních problémů a zároveň jim radit ohledně účinné prevence v boji proti nejrůznějším chorobám. Na druhou stranu je ale nutné brát v potaz i názor, že naturopatie vás zdravotních problémů nezbaví, spíše je vhodná jako doplňková čili podpůrná léčba k léčbě klasické, založené na dlouholetých výzkumech a vědeckých poznatcích.

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na neděli 23. 9. 2018. Přes noc nastane podzimní rovnodennost!

Zásady naturoterapie

Terapeutické zásady pracují s jednou hlavní léčbou a tou je hladovění. Po ní následuje vyvážená dieta, dále hydroterapie, tělesná cvičení, vystavování se slunci, masáže, hygienická opatření a také nejrůznější způsoby psychoterapie. Další zásady jsou také vcelku jasné:

  • Neublížit člověku
  • Léčit silou přírody
  • Léčit celého člověka
  • Lékař je učitelem
  • Prevence nemocí a podpora zdraví

Dle Světové zdravotnické organizace (WHO) obor Naturopatie splňuje veškeré požadavky, které byly stanoveny v roce 2010. Ty zahrnují odborné směry jako biologie, biochemie nebo patologie.

bylinky
Opravdu je přírodní samoléčba odpovědí na všechno?

Jeden velký podvod?

Bohužel jako vše, co se týká přírodní medicíny a alternativních léčebných metod, i naturoterapie se často setkává s negativními názory, které musíte brát rovněž v úvahu. Mezi některými bývalými naturopaty se objevují tací, kteří tvrdí, že naturopatie je podvod a šarlatánství. Prý jde jen o pouhý byznys, v němž se točí miliardy amerických dolarů.

Mezi dalšími názory se objevují rovněž ty, které tvrdí, že se naturopaté považují za odborníky na lidské zdraví a dokážou v pacientovi vytvořit mylnou domněnku, že umí vyléčit všechny zdravotní neduhy, které se jim zrovna dějí. Někteří dokonce zachází ještě dál a říkají, že naturopatie není bezpečná. Naturopaté nejsou totiž lékaři v pravém smyslu slova, není zapotřebí absolvovat lékařskou fakultu ani stejné zkoušky.

Velkým pochybením v oblasti naturopatie údajně byly naturopatické kliniky, na nichž se ”léčili” onkologičtí pacienti, kteří za tuto léčbu platili nezanedbatelné částky a přitom údajně byli léčeni pouze bylinnými přípravky, které žádný druh rakoviny podle všeho vyléčit nemohou.

Pokud chcete proniknout do tajů naturopatie, pak vezměte v úvahu vše dobré, co se o naturopatii říká, ale i to špatné. Avšak většinou nebývá na škodu kombinovat klasickou léčbu s tou alternativní, ale pouze po domluvě s vaším ošetřujícím lékařem.

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na týden od 8. 10. do 12. 10. 2018. Kdy vypustit emoce a kdy se raději stáhnout?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tymián na kašel, heřmánek na zažívání. Jaké bylinky ulevují od bolesti?

Olivový olej je medicína. Dopřejte si ho každé ráno nalačno

Zdroje článku:
www.naturopati.cz, hradec.rozhlas.cz, www.zdravotnickydenik.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

O spodním prádle se zrovna moc nemluví, a to hlavně z toho důvodu, že se jedná o něco opravdu intimního, ale přitom tak běžného. Také proto jsou fakta o spodním prádle tak trochu zapovězena – ale věřte, že i v tomto případě se můžete zasmát a podivovat, jakou proměnou spodní prádlo prošlo za tu dlouhou řadu let od jeho vynalezení.
Nejen díky šíření koronaviru je téma podpory imunity v posledních dnech často diskutovaným tématem. Podporovat imunitu je nutné během celého roku, ale zejména v období s vyšším výskytem respiračních a jiných onemocnění. Imunita velmi úzce souvisí se zdravým životním stylem.
Proč na ruce mít hodinky, které jen ukazují čas? Mohou mít celou řadu další inteligentních funkcí, které nám mohou usnadnit život. Zejména pokud jsme ve spěchu a nemáme čas lovit mobilní telefon z kabelky či kapsy, abychom se podívali, kdo nám zrovna telefonuje. To je ale jen jedna z výhod chytrých hodinek. Podle čeho se dají vybírat chytré hodinky?
Sychravé počasí střídá prosluněné dny. Ráno vycházíme ven téměř v mrazu, odpoledne šplhají teploty ke dvaceti stupňům. Právě toto období patří k těm, kdy se nachlazení nejspíš nevyhneme. Pokud ale znáte triky našich babiček na posílení imunity a přírodní léčbu rýmy a kašle, ničeho se obávat nemusíte.
Myslíte, že malé děti jsou nevinná stvoření a neumějí lhát? Odborníci prokázali, že dítě dokáže lhát již ve třech letech. V té době už dětský mozek dokáže rozlišit mezi pravdou a lží. A děti zkouší, co se stane, když budou lhát. Jak reagovat, aby se to nezvrtlo?
V době, kdy se digitální svět neustále vyvíjí, přinášíme inspirativní příběhy žen, které si vyšlapaly cestu k úspěchu ve světě technologií. Přečtěte si o výzvách, které překonaly, a inovacích, které přinesly. Tyto příběhy nejen motivují, ale ukazují, že technologický sektor není jen doménou mužů.
Chcete zbytek teplých dní prožít na maximum? Chcete, aby si vaše děti z letošního léta odnesly co nejvíce nezapomenutelných zážitků? V takovém případě byste měli podniknout nějaký výlet nebo dovolenou. Teplé počasí ještě není u konce.
Podzim je tady. Cítíme to nejen ve vzduchu, ale také to vidíme - listy stromů se začínají zbarvovat a okenní parapety opouští letní rostliny, které je třeba zazimovat. Jelikož jsou nyní okenní parapety prázdné, je načase je něčím oživit. Pojďme si zmínit několik rostlin, které vydrží i chladné podzimní dny.  
I když dříve bylo naprosto normální, že si děti sem tam od rodičů vysloužily nějaký ten pohlavek nebo plácnutí přes zadek, v dnešní době se na tělesné tresty nahlíží úplně jinak. Zatímco naši rodiče nebo prarodiče na občasném proplesknutí neviděli nic špatného, ba naopak byli zastánci hesla "škoda každé rány, která padne vedle", dneska jakmile na dítě vztáhnete ruku, hned se na vás společnost dívá skrze prsty.
Blíží se vaše dovolená a vy přemýšlíte, jestli vzít svého domácího mazlíčka s sebou. Myslíte, že mu bez vás bude smutno, ale jak se bude cítit na pláži nebo na horách? Pes může chodit s vámi, ale kočka? Ať se rozhodnete odjet sama a mazlíčka svěřit do péče jiné osoby, nebo pojede s vámi, příprava se vyplatí.
Obývací pokoj potřebuje něco, kam si odložíte mobil, časopis nebo kávu, když si sednete na sedačku před televizi. Tuhle roli zastávají konferenční stolky. Zaměřili jsme se na ty dřevěné, nebo přímo z masivu. Jsou praktické a s jednoduchým designem, a také si na ně můžete natáhnout nohy! Zkuste si vybrat nějaký originální kousek.

Výběr článků

Sladký a voňavý meloun je neklamným symbolem toho, že léto začíná! Pojďte udělat radost svému tělu. Jak je možné, že s pouhým melounem dokážete omládnout?
Jsou potraviny, které si vychutnáte pouze ve slané nebo sladké verzi. A pak jsou mezi námi takové, ze kterých si připravíte snadno obojí. Stačí jen obměnit suroviny, zapojit fantazii, najít ten správný recept a lahodné jídlo je na světě. Které potraviny připravíte v obou variantách? Mrkněte na ně!
Jelikož robotický vysavač efektivně uklidí, dokonce ušetří elektrickou energii, vyplatí se do něj investovat. Jenže na trhu se setkáte rovnou s několika druhy robotických vysavačů. Podle čeho robotického pomocníka vybírat?

Nepřehlédněte

Dnešní medicína dokáže vážně zázraky. Jedním z takových oborů je oftalmologie. Oční specialisté vám už zvládnou pomocí umělých nitroočních čoček zcela obnovit poškozené vidění a vrátit vás do normálního života, aniž byste musely používat brýle či kontaktní čočky. Není ale čočka jako čočka.
Liběna Rochová, přední česká módní návrhářka, zakladatelka Studia LR, ale také vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Svoji tvorbu představila celému světu. V Paříži, Lyonu, Vídni, Düsseldorfu, New Yorku, Los Angeles, Bombaji, Dillí a v mnoha dalších destinacích. Jak se k módní tvorbě dostala a jaké překážky musela překonat?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek