Pořád se všude kolem nás objevují cesty, které nám pomáhají se seberozvojem, ale také s tím, abychom žili lépe – po stránce fyzické i psychické. Většina z nich ve své podstatě vychází z přirozenosti člověka, kterou jsme ale uspěchanou dobou poněkud zazdili. A právě tyto techniky jsou tu od toho, aby to, co je v nás zakořeněné (a co vlastně umíme, jen si to na první dobrou neuvědomujeme) probudily k životu. Touhle cestou kráčí i technika mindfulness, s jejíž pomocí si v mnohých ohledech zlepšíte kvalitu života. Stačí vědět, jak na to.
Pomocí mindfulness přeškolíte svou mysl
Naše mysl je sama o sobě docela komplikovaná. Je plná myšlenek, příběhů, různých situací, které ani zdaleka nemusí souviset s tím, co se aktuálně děje. Většinu času se toulá v minulosti či v budoucnosti než v přítomnosti. Její přirozeností je přemýšlet, analyzovat, zjišťovat i předvídat. To znamená, že mysl ponechaná svému vlastnímu zařízení bude neustále hledat nové podněty, nové věci k přemýšlení a nové způsoby, jak unikat z reality.
O to důležitější je v takto zaneprázdněné mysli najít prostor pro všímavost, která se vědomě soustředí na tady a teď, tedy na přítomnost, která zrovna probíhá. A právě to je úkolem mindfulness, díky kterému se více zaměříte na to potřebné, nad čím je opravdu potřeba přemýšlet (a řešit) a naopak se vzdálíte od toho, co vám mnohdy zbytečně bere energii. A to je ostatně klíčem k vyřešení mnoha problémů.
Když je mysl nástrojem pro samoléčbu
Pokud se v rámci svého života více zaměříte na všímavost vůči přítomnému momentu, skvělým nástrojem je meditace, ale lze to i při každodenních činnostech, krásně si tím vyčistíte mysl od všech zbytečností. Je to jakýsi detox vašich myšlenek. Pomocí této techniky se zkrátka stanete rodičem své vlastní mysli a nebudete se ji nechávat ovládat. Vy budete ten, kdo ji bude vést tak, aby to bylo ku prospěchu vašeho života.
Při opakovaném cvičení všímavosti s trpělivostí a soucitem k sobě samému můžete naučit svou mysl být v klidu, a to tak, aby byla s vámi a soustředila se na to, co je pro vás důležité. Pokud se techniky mindfulness dobře naučíte, a budete je provádět opakovaně, do života vám to může přinést například:
- Zlepšení kognitivních schopností
- Zpomalení stárnutí mozku
- Snížení příznaků stresu, úzkosti, deprese a únavy
- Zvýšení pocitů klidu a pohody
- Snížení pravděpodobnosti vzniku psychosomatických onemocnění
- Zlepšení délky a kvality spánku
- Minimalizaci bolesti
- Zvýšení kvality života při chronickém onemocnění
- Zlepšení imunitního systému
- A mnohé další…
Když fakta mluví jasně
Technika mindfulness, která se v současné době kombinuje i s řadou dalších technik, se díky svým schopnostem dostala do hledáčku mnohých studií. Na výsledky z několika provedených se společně podíváme.
- Studie z roku 2019 ukázala významné změny ve struktuře mozku, včetně objemu šedé hmoty a tloušťky kortikální kůry, které byly spojené s nižším výskytem deprese ve srovnání s nemeditujícími. Studie byla prováděná u lidí, kteří poprvé meditovali a podstoupili meditační trénink všímavosti v délce 40 dnů.
- Jiná studie z roku 2019 zjistila, že mindfulness byl účinný při zvyšování pocitu pohody, snižování vnímaného stresu a zvyšování spokojenosti s prací na pracovišti na základě osobních zpráv od účastníků.
- Studie z roku 2020 zjistila, že zavedení bdělé a meditační praxe během pandemie bylo levnějším způsobem, jak doplnit léčbu úzkostí. Studie také poznamenala, že všímavost a meditační praktiky se dobře uplatňují u lidí různého věku s různým rozsahem schopností.
- Další výzkum z roku 2019 odhalil, že mindfulness může dokonce pomoci předcházet rakovině zvýšením hladiny melatoninu, hormonu, o kterém je známo, že má protirakovinné vlastnosti.
Mindfulness cvičení krok za krokem
Nejjednodušší způsob, jak cvičit všímavost, je soustředit se na dech a zaměřit svou pozornost na opakovaný nádech a výdech. Tato technika je podrobně popsána v Šiva sútrách, textu z 9. století, který patří k neduální mystické tradici kašmírského šaivismu, o níž se předpokládá, že ji napsal mudrc Vasugupta. Prastará technika přináší způsob, jak zas a znovu přivádět svou pozornost zpět k přítomnému okamžiku, a to i v rámci každodenního života.
- Bez ohledu na to, co zrovna děláte, si můžete procvičit svou pozornost zaměřenou na dech. Ať už stelete postel, surfujete na webu nebo venčíte psa, téměř každý okamžik je příležitostí stát se více přítomnými. Vnímejte přítomnost.
- Začněte tím, že si uvědomíte vjem svého dechu. Vnímejte zvedání a klesání břicha i hrudníku. Pozorujte, jak se dech pohybuje dovnitř a ven z vašich nosních dírek. Všimněte si, jak chladí při nádechu a hřeje při výdechu.
- Nakonec si pravděpodobně všimnete, že se vaše mysl zatoulala nebo jste se nechali rozptýlit něčím, co se kolem vás děje. Jednoduše přiveďte pozornost zpět k dechu, aniž byste se hodnotili nebo „hodnotili“ svůj výkon. Neexistuje teď nic jiného než vnímat svůj dech.
- Tento proces opakujte znovu a znovu. Cvičit můžete po stanovenou dobu nebo po celý den.
Tento způsob pak postupně aplikujte i do dalších částí vašeho života a třeba příště se zase zkuste zaměřit na své vědomé pocity. Možností, jak praktikovat mindfulness, je celá řada, avšak práce s dechem je vůbec ta nejpodstatnější.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Dechové cvičení 6x jinak. Vyfoukněte ze sebe stres a úzkost
Úklid jako cesta k duševní pohodě. Zlepší vám náladu, soustředění i soužití s partnerem