Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

Masožravka vás neukousne. Jak ji jednoduše pěstovat?

Mnoho mužů i žen od pěstování masožravek odradí to, že jsou náročné na péči a je nutné je pravidelně krmit. To však není pravda. Masožravá rostlina nepotřebuje nic víc než jiná obyčejná pokojová rostlina.
masožravka
Mucholapka podivná je jednou z nejběžnějších masožravek našich domácností.

29. 09. 2022

Masozřavka je rostlina nejenom velmi originální, ale občas si s ní užijete i spoustu legrace. Víte, co všechno dokážou sníst masožravé rostliny? Možná budete překvapení.

Co potřebuje, aby se jí u vás dařilo?

Masožravé rostliny obvykle žijí na stále vlhkých a velmi slunných místech. Doma jim ovšem musíte zajistit dostatečné množství světla a také neustále vlhký substrát. Pokud si pořizujete masožravku úplně poprvé, pak si kupte například rosnatku nebo tučnici či špirlici, které jsou skutečně nenáročné na pěstování.

masožravka
Špirlice je skutečně nenáročná masožravka na pěstování.

Jako substrát použijte rašelinu, buď čistou, anebo smíchanou s takzvaným perlitem (přírodní hornina sopečného původu), případně můžete použít křemičitý písek, ideálně v poměru 2:1. Jakmile masožravku zasadíte do květináče, měli byste ho umístit do misky, v níž bude neustále alespoň půl až jeden centimetr vody. Nikdy nenechte masožravku úplně nasuchu, už by se z toho nemusela vzpamatovat! Květináč umístěte na celodenně slunečné místo, nejlépe to nejslunečnější, které v bytě nebo domě máte. V zimě je slunečné místo ještě důležitější, ne každá masožravka zimu přežije.

Doma i na zahradě

Masožravku ovšem nemusíte pěstovat jenom doma. Můžete ji mít klidně i na balkoně nebo terase, případně také na zahradě, kde je dostatečná vlhkost, takže třeba u bazénu nebo u jezírka. A druhy masožravky, jako jsou Sarracenia purpurea nebo evropská tučnice venku přežijí i mráz. Jestli ale na takovou masožravku natrefíte ve volné přírodě, tak ji rozhodně netrhejte. Jsou to chráněné rostliny a kdyby vás při jejich trhání někdo přistihl, nejspíš byste dostali tučnou pokutu.

Péče o masožravku v zimním období

A co tedy s masožravkou, která naopak zimu vůbec nesnáší? V tomto případě jsou ideálním místem zimní zahrady. Jenže kdo má doma zasklenou zimní zahradu, že? Asi to není úplná samozřejmost. V tom případě je dejte například do chodby, kde se příliš netopí anebo na verandu. Ideální zimní teplotou je pro masožravky rozmezí od 5 do 15 stupňů Celsia. Pokud budete udržovat tuto teplotu, pak jim nebude ani vadit, když nevysvitne sluníčko. Rovněž přes zimu květináč s masožravkou neponořujte do podtácku s vodou, jen se snažte o to, aby měla stále vlhký substrát.

K TÉMATU  Domácí vonná svíčka: Jak vyrobit bytový doplněk?
masožravka
Je více než zřejmé, proč se této rostlině říká rosnatka.

Tropická masožravka

Zvláštní masožravkou je ale také například láčkovka, která patří mezi tropické rostliny. V tomto případě jí budete muset celoročně dopřát teplotu mezi 22 až 28 stupni Celsia. A také potřebuje vysokou vlhkost, nejlépe 60%.

Poznámka: Bude-li mít tropická masožravka k dispozici nižší vlhkost, pak přestane tvořit takzvané pasti a nelze ji tak krmit.

Že se vám při dnešních cenách energií nechce vytápět byt na tolik stupňů? V tom případě můžete vyřešit problém vhodným akváriem nebo teráriem, do kterého masožravku umístíte a zapnete jí terarijní topení. To naštěstí příliš energie nespotřebuje.

masožravka
Láčkovka potřebuje celoročně vysoké teploty.

A čím masožravku zalévat? Ideálně destilovanou, převařenou nebo dešťovou vodou. Voda v žádném případě nesmí být tvrdá. Měkká voda jí ale nevadí. Proto si nejprve prověřte, jaká voda teče z kohoutku právě ve vaší domácnosti.

Nepřekrmujte ji!

A teď k té nejspíš nejdůležitější a nejzajímavější otázce, která vás jistě ohledně masožravek zajímá. Co taková rostlina vůbec jí, když se jí říká masožravka? Samozřejmě je pro ni velkou lahůdkou hmyz, například mouchy nebo komáři, ale také můry. Je to však jen takový doplněk stravy. Když žádný hmyz mít nebude, na jejím zdraví se to nijak neprojeví. Dávejte si však pozor na to, abyste masožravku nepřekrmili. Bohatě jí postačí jeden kus hmyzu na týden. Pokud by toho zkonzumovala víc, mohlo by jí to naopak uškodit.  

Masožravka, například mucholapka podivná, vás vyjde na několik stovek korun, pravděpodobně od dvou set korun výše. Ale klidně za ni můžete dát i tisícikorunu. Záleží spíš na tom, jaké zkušenosti s masožravkou máte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Masožravky nekoušou! Naučte se je pěstovat díky pár krokům

M jako monstera: Královna džungle každého moderního pěstitele

Zdroje článku:
www.zeleneudoli.cz, www.ireceptar.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Blýskající se světla, tóny radosti a nádech elegance – před námi stojí Silvestr, a proč by neměl být stejně nezapomenutelný jako každý okamžik, který nás provází životem? Dnešní předsilvestrovský článek na Dámské Lize vám nabízí vodítko k tomu, jak si připravit vlastní domácí Silvestr, který nejen zaujme, ale zapíše se do paměti jako noblesní večírek ve velkém stylu. Připravte se na luxusní zážitek plný stylu, radosti a nezapomenutelných okamžiků, které budou pro vás a vaše hosty pamětihodné i za dvacet let!
Rodinné podnikání je na denním pořádku. Když pracujete s lidmi, s nimiž nežijete v jedné společné domácnosti, ještě to jde. Ale pracovat s partnerem? Být s ním 24 hodin denně? Jde to a vůbec nemusí vzniknout pověstná ponorková nemoc. Jen je třeba dodržovat určité zásady.
Pod tímto jménem si lze představit nejen Nizozemce známého jako Ledový muž, ale současně i jeho zázračnou techniku otužování, která po celém světě zaznamenala neuvěřitelný boom a vedla k inspiraci mnoha a mnoha lidí. Wim Hof je proslulý svou odolností vůči chladu a je několikanásobným rekordmanem v této oblasti. V čem jeho metoda spočívá?
Intrauterinní inseminace (IUI) je prvním krokem asistované reprodukce pro páry, kterým se nedaří počít. Obvykle se provádí zhruba po roce, kdy se nedaří během nechráněného pohlavního styku zplodit potomka. Jedná se o základní a neinvazivní metodu, jak otěhotnět. Hlavní princip spočívá v tom, že je spermiím zjednodušena a zkrácena cesta k vajíčku jejich přímou aplikací přímo do dělohy. IUI se provádí na reprodukčních klinikách a nabízí ho také gynekologie Gynem.
Každou noc se nám během spánku může zdát třeba i 5 snů, jejichž délka je nejčastěji 15 až 40 minut. Odborníci na sny vysvětlují, že naše sny odrážejí základní vzorce lidského chování. Odráží to, kdo jsme, co potřebujeme a v co věříme. Jaké jsou nejčastější sny a jaký je psychologický pohled na to, co znamenají?
Méně je někdy více či v jednoduchosti je krása. To jsou slovní spojení, která v pečující kosmetice platí snad ještě o něco více než jinde.
Pro někoho to má to správné kouzlo, pro jiného je to kýč. Luxusní obývací pokoje ohromí hlavně prostorem, ale také přepychovým nábytkem. Líbí se vám?
Značné výkyvy teplot ubližují naší pokožce. Nejhůře je na tom pleť na obličeji. Tu totiž nezakrýváte ani v zimě, zatímco zbytek těla si hoví v teple. Věnujte péči o obličej v zimě dostatečnou pozornost. Můžete si dopřát i napařování. Ale všeho s mírou. Jak na to?
Nevědomost, nešťastná náhoda, strach i slabost pro druhého – to všechno hraje roli, když se necháme kýmkoli jakkoli zneužít. Často na to přijdeme, až když už je pozdě. Většinou si s sebou následně životem neseme psychické břemeno, kterého se jen těžko zbavujeme.
Aktuálně nejedna zahrada oplývá pěstovanou zeleninou. Zatímco z počátku jara a léta trápilo zahrádkáře sucho, nyní jsou tím hlavním problémem škůdci, kteří okupují pěstovanou zeleninu. Žádný zahrádkář si však nemusí nechat svou zeleninu vzít, se škůdci totiž lze efektivně bojovat. Dokonce se nemusí použít ani chemie, po které sahají především nezkušení zahrádkáři, kteří jednotlivé druhy zeleniny pěstují vůbec poprvé.
Letní pařáky každého z nás lákají do náruče chladivé a příjemně osvěžující vody. Pokud nechcete být zavření v aquaparcích a hledáte spíš přírodní koupaliště s průzračně čistou vodou a malebným okolím, pak určitě zbystřete. Máme pro vás přehled míst, která stojí za to navštívit, a to nejen u nás, ale i našich nejbližších sousedů.
Ještě se stydíte za nedokonalosti svého těla? S pocity, které vás dlouho sužovaly, se můžete vesele rozloučit! Trend body positivity je zde! Frčí modelky kyprých tvarů, dvoubarevné kůže, ženy s příběhem.

Výběr článků

Člověku to nedá, aby si toho nevšiml – je to tu už od začátku října, kdy se v obchodech objevuje první vánoční výzdoba, prohnaně proložená figurkami Mikulášů, čertů a andělů. V trafice se začínají objevovat svépomocné kuchařské časopisy, ze kterých se na člověka smějí pusinky, úly a kuličky, a než se nadějeme, máme tady plný frontální útok na peněženku a první signální soustavu. A co uděláme?
Ano, i když se to může zdát neuvěřitelné, také na cukru vznikají závislosti. Po konzumaci cukru se v našem mozku spustí centrum odměn stejně, jako když si závislý člověk dá heroin. A člověk se logicky chce odměňovat. Proto je velmi důležité omezit příjem cukru a sledovat své tělo.
Už jste slyšeli o naturopatii? Že ne? V tom případě poslouchejte dobře. Možná na alternativní medicínu nevěříte, ale pokud ano, naturopatie vás bude bavit. Existuje už od roku 1936 a je oblíbená hlavně mezi příznivci lidového léčitelství.

Nepřehlédněte

Christina Applegate, herečka známá především jako Kelly Bundová ze sitcomu Ženatý se závazky, se odvážně svěřila se svým bojem s roztroušenou sklerózou. Od své diagnózy v roce 2021 otevřeně mluví o výzvách, které tato autoimunitní nemoc přináší, a o svých osobních pocitech, včetně hluboké deprese. Applegate nadále inspiruje mnoho lidí svou upřímností a odhodláním čelit této náročné situaci.
Nebojte se, nechceme vás nijak strašit, je už je čas na vánoční přípravy. Ale co si budeme povídat, doma vyrobený adventní kalendář zabere nějaký čas a v době, kdy bude aktuální, budete mít jistě dost jiné práce. Co si to tedy letos trochu ulehčit a připravit se. Užijete si i samotnou výrobu kalendáře třeba v rodinném kruhu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek