Sobota , 23. 11. 2024

Klement

Roušky stojí za problémem jménem maskné. Co to je a jak tomu předejít?

Již půl roku se potýkáme s rouškami v různých prostorách. Zatímco někdo v roušce musí trávit jen nezbytný čas například při nákupu, pro jiné se tato povinnost vztahuje na celou pracovní dobu. Pleť pod vlivem vlhka, tepla a nedostatku vzduchu logicky velmi trpí. Objevil se nový problém – jmenuje se maskné. Jak předejít jeho vzniku a jak s ním bojovat, když už se objeví? Poradíme vám.
maskné
Co je to maskné, jinak řečeno také mechanické akné? (zdroj foto: abc7chicago.com)

23. 10. 2020

Mechanické akné

Jako maskné byl mezinárodně označen pojem takového stavu kůže, který má na svědomí nošení ochranných pomůcek zakrývajících naše ústa a nos – tedy po nošení roušek a respirátorů. Jedná se o akné, které vzniklo mechanickým působením, tedy acne mechanica.

Jak vzniká maskné?

Všichni moc dobře známe ten nepříjemný pocit, který na naší kůži vyvolává nošení ústenky. Ať již musíte trávit delší čas v respirátoru nebo v roušce, vaše pleť zákonitě trpí. Pod ústenkou se totiž vlivem tření, tepla, velmi špatného přístupu vzduchu, mluvení a procesu nádechu a výdechu shromažďuje mnoho nežádoucích mikroorganismů a patogenních látek.

Protože se rouška neustále o náš obličej otírá, způsobuje na tváři malé trhlinky v kůži. Ty fungují jako vstupní brána pro nečistoty a bakterie, které zde nacházejí živnou půdu – vlhká a namáhaná kůže je přímo rezervoárem pro bakterie. A problém je zde. Dochází k ucpávání pórů, které má na svědomí vznik nepříjemných černých teček a akné.

Jak předejít vzniku nepříjemně podrážděné kůže pod rouškou?

Nový kosmetický problém, který nyní řeší lidé po celém světě, ale má své řešení. Samozřejmě tím nejúčinnějším je nošení roušek pouze tam, kde je to nezbytně nutné. Když se například pohybujete v přírodě nebo v místě, kde se žádní lidé nepohybují, ústenku si sundejte. Dopřejte své pleti, aby se nadechla.

Pomůže i správná péče o roušku. Tu si vždy na ústa nasaďte pouze na dobu, než se začne plnit parou. Promočená rouška rozhodně není nic, co byste na své pleti potřebovali. Pokud máte bavlněnou ochranu úst a nosu, měli byste ji měnit po půl hodině nošení.

Podle hygienických doporučení by pak rouška měla putovat do igelitového sáčku, který uzavřete. Doma pak následně roušku vyvařte a po vyprání ji ještě vyžehlete. Zbavíte se tak veškerých patogenů, které na ni ulpěly. Pokud roušku perete v pračce, rozhodně se vyvarujte aviváži. Právě tento prostředek nejvíce přispívá k dráždění kůže a k ucpávání pórů.

K TÉMATU  Zimní péče o pleť pomocí domácí kosmetiky

Než vyjdete z domu, vždy se ujistěte, že máte po ruce dostatečný počet čistých a funkčních roušek.

Ke vzniku nepříjemného problému s pletí neblaze přispívají i roušky a respirátory, které vám nesedí. Proto volte vždy jen tu velikost, která je vám v rámci možností pohodlná. Rouška a další typy ústenek by neměli nikde tlačit, neměli by vaši pleť přímo dřít či dráždit.

Když už se maskné objeví

Všechno to zní krásně, ale když musíte mít roušku či respirátor na obličeji celou pracovní dobu, zřejmě se určitému podráždění pleti nevyhnete. V tom případě je nasnadě velmi pečlivá péče, kterou své pleti věnujete po příchodu domů.

Pro ošetření pleti budete potřebovat několik produktů pro aknózní pleť. Ihned po příchodu domů byste si měli obličej umýt ve speciálním gelu určeném pro pleť s akné. Jako další krok se nabízí speciální hydratační krém určený pro jemnou pokožku. Ten na vaší pleti vytvoří jemný film, který bude kůži chránit, a navíc ji bude vyživovat a obnovovat její regeneraci.

maskné
Akné v místě roušky. (zdroj foto: www.wexnermedical.osu.edu)

Osvědčené rady

Pokud vás trápí maskné a rádi byste nejdříve zkusili přírodní osvědčené rady, nachystejte si například pleťovou masku z 1 lžičky jablečného octa, 1 lžíce chladného zeleného čaje a 2 lžic medu. Směs promíchejte a nechejte na obličeji působit 15 minut.

Nezapomínejte ani na obligátní pitný režim, aby se mohlo vaše tělo efektivně zbavovat škodlivých látek.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pokud trpíte na akné nebo ekzém, na vině může být i špatné trávení

Rouška by vám v těchto dnech neměla doma chybět. Návod, jak si ušít nebo udělat nešitou roušku za pár minut

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Kanadská zpěvačka Céline Dion (56) se v novém dokumentu "Já jsem: Céline Dion" rozhodla odhalit svůj těžký boj se syndromem ztuhlého člověka. Tento syrový film ukazuje její každodenní zápasy s bolestivými křečemi a neschopností ovládat vlastní tělo, což mělo vážný dopad na její kariéru. Dokument získal na Rotten Tomatoes neuvěřitelných 100 %, což svědčí o jeho silném dopadu na diváky i kritiky.
Teplo domova, domácnost, ze které čiší pohoda, plápolající oheň v krbu, pohodová hudba, tlumené osvětlení, a především přírodní materiály. Vítejte ve vašem novém domově, kde díky dánskému hygge trendu konečně zavládl klid, mír a dokonalá pohodička.
Když se řekne slovo “masožravky”, většina lidí si vybaví českou kultovní klasiku Adéla ještě nevečeřela. Bohužel díky tomuto filmovému snímku se většina pěstitelů obává, že je rostlina kousne. To je samozřejmě mylná domněnka, masožravky opravdu nekoušou. Jedná se naopak o krásné unikáty, které milují především děti. Možná si říkáte, že pěstování bude složité, přece jen se nejedná o typickou českou rostlinu. Jenže pěstování je naopak velice snadné.
Některé z nás se při pojmech „povinné ručení“ a „havarijní pojištění“ jen zatočí hlava při představě, že bychom si jej měly sjednávat samy. Návštěva pojišťoven, porovnání, co nám na přepážkách bylo nabídnuto, ale hlavně: pamatovat si údaje o našem autě. Jenže takto už to dávno neprobíhá! Dnes se pojistíte online, z pohodlí domova. Potřebovat budete jen osobní doklady, velký technický průkaz a několik minut svého času.
Poruchy příjmu potravy se nestarají o to, kolik peněz vyděláváte nebo jaký máte společenský status. Kdokoli, a to od princezny po chudáka, se může stát obětí mentálního onemocnění jménem bulimie, které mění a ohrožuje život. A celebrity pochopitelně nejsou výjimkou. Některé z nich málem zemřely!
Jedním z nejjednodušších způsobů, jak se postavit ke zvyšování energetických sazeb, je začít v domácnosti šetřit. Smyslem není netopit a sedět doma u televize v kulichu, ale podniknout malé, avšak efektivní kroky, které sníží vaše výdaje za energie. S čím začít ještě dnes?
V posledním roce je u nás velmi populární, proto jste o něm nejspíš už slyšela. Ale co skutečně CBD umí, to možná ještě nevíte. Až ale konopný olej poznáte, věřte, že ho budete chtít také vyzkoušet.
Asi každá žena má v šuplíku mezi ponožkami schované i silonky. Nosíme je k sukním i šatům, jejich stinnou stránkou je ale fakt, že stačí drobné zatrhnutí nehtem a silonky rázem "zdobí" dlouhé očko. Ještě než zničené silonky vyhodíte do koše, můžete je v domácnosti využít.
Máte ráda kvalitní obuv? Hledáte boty, které vydrží a můžete si je vzít do práce stejně jako do přírody? Pak zkuste vybrat z nové kolekce SOREL. Doporučujeme. Věřte, že budete nepřehlédnutelné.
Zjistěte, jak a kde začít s houbařením, jaké vybavení je nezbytné pro úspěšný sběr, a naučte se správné techniky sběru, abyste chránili přírodní prostředí. Přinášíme praktické rady pro začátečníky i pokročilé, díky kterým si můžete užít bohatou úrodu a příjemně strávené chvíle v lesích České republiky.
Simona Postlerová, oblíbená česká herečka, zemřela ve věku 59 let, jak potvrdil deník Blesk. Známá byla především z filmů jako "Tancuj, Matyldo" a "Probudím se včera" a z televizních seriálů "Docent", "Krejzovi" a "Vyprávěj".

Výběr článků

Lepek je rostlinný protein, který se nachází ve všech odrůdách ječmene, žita a pšenice, a tak ho můžete najít v produktech denního stravování jako je typicky chléb, rohlíky, těstoviny apod. Jsou to ale i tak lahodné potraviny jako sušenky, müsli, nebo třeba preclíky a jiné dobroty z pekárny. Navíc se lepek do mnoha potravin dostává také během jejich zpracování nebo je do nich přidáván jako pojivo. Co když vás v životě potká alergie na lepek nebo se mu z nějakého důvodu chcete vyhnout?
Rok 2021 byl tím, během kterého se začala projevovat velká ekonomická krize. Mnozí se domnívali, že je dávno za námi, ale to nejhorší nás teprve čeká, a to i letos, jelikož zdražující elektřina se právě v nadcházejících měsících velkou měrou zapíše do rodinných rozpočtů. Ať už jste se dostali do situace, ve které jste museli nového dodavatele energií najít, případně jste se k tomuto kroku rozhodli dobrovolně, prozradíme vám, na co si dát pozor a jak ho vybrat.
Zařizujete zrovna svůj byt či dům a rádi byste se nechali inspirovat nějakým stylem? Pokud je vám blízký vyrovnaný způsob života a máte rádi harmonické prostředí, vyzkoušejte Japandi! Ten se v sobě snaží kombinovat na první pohled dva zcela odlišné styly – skandinávský a japonské tradiční bydlení wabi-sabi.

Nepřehlédněte

Mnoho lidí se potýká s bolestmi zad při sedavém zaměstnání. Často si poposedneme, vypneme se, ale za chvilku zase povolíme záda i břicho. Ty, kteří pracují u počítače celý den, trápí tuhá krční páteř a také trapézy máme stále v napětí. Co s tím? Přestávky a malý workout při práci na počítači jsou nutné, protože sedíme v jedné pozici a jediné čím hýbeme, jsou prsty na rukách… Zapojit své tělo, prohřát se a protáhnout se je s naším tipem jednoduché a zábavné.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek