Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Legionella jako nemoc, kterou se můžete nakazit i doma

Celý svět stále ještě žije koronavirovou pandemií. Ve večerních zprávách nevidíme nic jiného než pouze počet přibývajících nakažených či informaci o další mutaci zákeřeného onemocnění. Bohužel se pozornost odvrací od mnoha dalších nemocí, jež jsou tu mezi námi stále. Jednou z nich je také legionella. 
legionella
Seznamte se s nemocí jménem legionella. (foto: 123RF)

22. 09. 2021

Pokud jste se domnívali, že to nejhorší, co vás může postihnout je rýma, spletli jste se. Přijít totiž může kombinace vysokých horeček a zápalu plic. To jsou totiž typické příznaky takzvané legionelly – onemocnění, jež rozhodně nesužuje pouze legionáře. Napadnout nás může klidně i v pohodlí domova.  

Onemocnění, které je tu s námi už dlouhá léta 

Je sice pravdou, že legionella se objevila v době, kdy se začali sjíždět američtí váleční veteráni. Ti se nakazili z klimatizace v hotelu, kde přebývali. Ale nezůstala jen u nich. I když se nemoci říká nemoc legionářů, postihnout může kohokoliv z nás. Dokonce na nás může číhat i v pohodlí domova, kde si myslíme, že jsme v bezpečí.  

Bylo totiž prokázané, že ve většině případů se člověk nakazí vdechnutím aerosolu. Ten obsahuje bakterii, jež stojí za vznikem onemocnění. Rizikovým se tak stává jak sprchování, tak všechna místa, kde teče voda. V minulosti se vyskytly i takové případy, že onemocnění číhalo v konzumované vodě, v ledu nebo v potravě.  

Nemoc není infekční 

I když se toho o nemoci legionářů neví příliš mnoho, co se zatím neprokázalo a co je opravdu dobrou zprávou je, že se pravděpodobně nejedná o infekční onemocnění čili nákaza se nešíří z člověka na člověka. Stejně tak je pozitivní, že nemoc nepředstavuje příliš velké riziko, pakliže ji proděláte. Oslabená imunita je jev vyskytující se po každé nemoci a i v tomto případě je důležité, aby došlo k jejímu opětovanému posílení.  

Jak se legionella projevuje? 

Vysoké horečky, zápal plic, vykašlávání hlenu i krve, také malátnost, bolest hlavy či zvracení – to jsou běžné projevy onemocnění, jež je pro tělo opravdu “záhulem”. V řadě případů onemocnění dochází až do toho stádia, že selžou jak ledviny, tak játra.  

Počet případů vloni klesl 

Jedná se o onemocnění, které je aktuální i pro Čechy? Nebo se s nemocí setkáváme v tuzemsku jen zřídka? To jsou otázky, které vám možná vyplynou na mysli. I když lze říct, že vloni počet případů klesl o zhruba sedmdesát, jsou místa, kde k nárůstu došlo. Například v hlavním městě Praze se hlásí stále více případů tohoto onemocnění.  

K TÉMATU  Ačokča: Zajímavá popínavka s bohatou úrodou

Obáváte se nemoci? Zkontrolujte svou domácnost. Bakterie způsobující závažné onemocnění pramení z vody. Proto zkontrolujte především své potrubí se studenou vodou, které by nemělo být umístěno příliš blízko zdroji tepla. Rizikovým faktorem jsou i usazeniny v potrubí nebo zásobníku či koroze stěn zásobníku. Vysoká pravděpodobnost vzniku nemoci je i v místě, kde jsou špatně navržené rozvody vody či kde je jejich nedostatečná kvalita. 

Staré stavby jsou ohrožené

V souvislosti s výše uvedeným by bylo mylné se domnívat, že ohroženy jsou pouze staré stavby. Stejně velké riziko převládá i ve stavbách nových, kde se příliš nedbá na systém rozvodů.  

Jak se onemocnění vyhnout? 

Jelikož příznaky nemoci a pravděpodobně ani její průběh není procházka růžovým sadem, nabízí se otázka, jak se legionelle vyhnout. Způsobů, jak toho docílit, je naštěstí celá spousta. Patří mezi ně: 

  • Vyberte zásobník teplé vody, v němž voda protéká a dlouho zde nestojí.  
  • Pravidelně dezinfikujte vodu, a to vodou o teplotě nad sedmdesát stupňů Celsia.  
  • Zjistěte si, jak na tom jsou rozvody ve vašem domě (pomůže projektová dokumentace, kde jsou uvedeny veškeré informace týkající se možného šíření legionelly a její prevence). 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Endometrióza, jeden z důvodů ženské neplodnosti. Jak se projevuje?

Andropauza: co to je a jak konkrétně muže potrápí?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Pouliční umělci mají nekonečně mnoho zaměření, a jedním z nich je i u nás málo viděná sprejomalba. Mistři tohoto oboru dokážou pomocí plechovek s barvou vytvořit neuvěřitelné skvosty doslova během minut. Svůj potencionální suvenýr tak vidíte přímo během jeho vzniku.
Plavky neodmyslitelně patří k létu. Jelikož se plavková sezona blíží rychlostí blesku, mělo by se zmínit to, jaké plavky se nosily dříve, a jaké se budou nosit letos.
Krásný a rovný úsměv dokáže otevírat srdce i dveře, proto je v současné době téměř nezbytností. Cesta k němu vede přes rovnátka, která vám budou dělat společnost po dobu několika měsíců nebo dokonce let. Je potřeba se během té doby o zuby a ústní hygienu obecně správně starat. Pojďte se podívat, co všechno budete potřebovat.
Nejúchvatnější pláže světa? Tyhle si zamilujete. Existují totiž místa, o kterých jste zákonitě nevěděly a my jsme se rozhodli vám je odtajnit. Tak schválně, kam byste se chtěly podívat?
Každý z nás má svou polohu, ve které spí nejraději. Někdo spí rád na břiše, jiný na zádech a další třeba zase na boku. Ale napadlo vás někdy hledat ve spánkových polohách význam? Že ne? Pak se možná budete divit, co která spánková poloha znamená.
Každý zaměstnavatel musí svým zaměstnancům nabídnout preventivní prohlídky. A zaměstnanci musí této nabídky využít. Nebo alespoň by měli. Poslední průzkumy ukazují, že lidé na takzvané ,,preventivky” nechodí, jistý podíl na tom má i koronavirová pandemie a apel na to, ať raději zůstáváme doma. Jenže svět se začíná vracet do normálu, což znamená, že se navrací i všechno s tím spojené.
Blíží se vaše dovolená a vy přemýšlíte, jestli vzít svého domácího mazlíčka s sebou. Myslíte, že mu bez vás bude smutno, ale jak se bude cítit na pláži nebo na horách? Pes může chodit s vámi, ale kočka? Ať se rozhodnete odjet sama a mazlíčka svěřit do péče jiné osoby, nebo pojede s vámi, příprava se vyplatí.
Některé z nás se při pojmech „povinné ručení“ a „havarijní pojištění“ jen zatočí hlava při představě, že bychom si jej měly sjednávat samy. Návštěva pojišťoven, porovnání, co nám na přepážkách bylo nabídnuto, ale hlavně: pamatovat si údaje o našem autě. Jenže takto už to dávno neprobíhá! Dnes se pojistíte online, z pohodlí domova. Potřebovat budete jen osobní doklady, velký technický průkaz a několik minut svého času.
Ať už patříte mezi takzvané online podnikatele nebo se mezi ně zanedlouho zařadíte, vyplatí se poslouchat podcasty - hlasové záznamy, které vás mohou posunout vpřed. Samozřejmě nejsou určeny jen pro byznysmeny či ty, kteří se na tomto poli chtějí pohybovat. Jejich motivační síla může pohánět kdekoho. Otázkou je, jaké poslouchat, když je jich dnes tolik!
Seznamování je samo o sobě poměrně náročnou činností, pokud chcete zanechat opravdu dobrý dojem. Ještě horší je, pokud se do této odvážné činnosti vrhnete v zimním období. V zimě totiž mnoho okolností vůbec nepřidává vaší snaze ohromit daného člověka. Je však škoda v těchto chladných měsících zahodit šanci poznat toho pravého nebo tu pravou.
Štědrý den je tady! Užijte si svátky se svými blízkými, a pamatujte, že smích léčí! Horoskop krásy a duševního zdraví vám ukáže, co vás může potkat. Připravila ho pro vás astroložka Naďa Šmídová.
Vitamín D je důležitý pro lidské zdraví – pomáhá udržovat silné kosti, zuby, posiluje imunitní systém a podporuje optimální hladinu krevního tlaku. Co však mnoho lidí neví je fakt, že nejdůležitějším zdrojem pro vstřebávání vitamínu D do těla je slunce. Právě v létě ho lze ze slunce vytěžit nejvíce. Jak toho dosáhnout, abyste měli dostatek?

Výběr článků

Možná si to ani neuvědomujeme, ale plasty jsou všude kolem nás. Některé jsou velmi cenné a pomáhají nám v běžném životě. Například plastové součástky elektroniky, plastové rukavice a pomůcky v nemocnicích nebo plastové součástky aut a všeobecně plast používaný v průmyslu. Některé plasty nám ovšem neslouží léta, ale jen pár hodin nebo dokonce minut. Proto bychom se na tyto druhy plastů měli zaměřit a začít s nimi šetřit. Jak můžeme v domácnosti během každodenních činností plasty eliminovat?
Každá žena občas zažívá stres anebo úzkosti – to je naprosto běžné. Nicméně nahromaděný stres dokáže pěkně potrápit a zařídit spoustu zdravotních problémů. Ale takový stres v těhotenství! Ten dokáže ovlivnit vývoj vašeho miminka – a to přece žádná z vás nechce. Jak se tedy poprat se stresem v těhotenství?
Ve všech pohádkách je konec jasný – „Žili spolu šťastně až do smrti.“ Realita je ovšem dost jiná a my se nacházíme v situaci, kdy si z předchozího vztahu do toho nového s sebou bereme děti. Podobně je na tom i náš nový partner. A zapletenec je na světě! Zvládněte vztah mezi nevlastními sourozenci.

Nepřehlédněte

Léto se pomalu přetáčí v podzim. Sluníčka ubývá, začíná školní rok a hrozí nám podzimní stres. Jak se mu vyhnout, zůstat v klidu a udržet si letní náladu?
Také vám někdy připadá, že se všechny každodenní povinnosti nedají skloubit dohromady? Chodíte spát pozdě a ráno brzy vstáváte, a přesto jste každý den ve skluzu? Nejspíš něco děláte špatně.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek