Pokud jste se domnívali, že to nejhorší, co vás může postihnout je rýma, spletli jste se. Přijít totiž může kombinace vysokých horeček a zápalu plic. To jsou totiž typické příznaky takzvané legionelly – onemocnění, jež rozhodně nesužuje pouze legionáře. Napadnout nás může klidně i v pohodlí domova.
Onemocnění, které je tu s námi už dlouhá léta
Je sice pravdou, že legionella se objevila v době, kdy se začali sjíždět američtí váleční veteráni. Ti se nakazili z klimatizace v hotelu, kde přebývali. Ale nezůstala jen u nich. I když se nemoci říká nemoc legionářů, postihnout může kohokoliv z nás. Dokonce na nás může číhat i v pohodlí domova, kde si myslíme, že jsme v bezpečí.
Bylo totiž prokázané, že ve většině případů se člověk nakazí vdechnutím aerosolu. Ten obsahuje bakterii, jež stojí za vznikem onemocnění. Rizikovým se tak stává jak sprchování, tak všechna místa, kde teče voda. V minulosti se vyskytly i takové případy, že onemocnění číhalo v konzumované vodě, v ledu nebo v potravě.
Nemoc není infekční
I když se toho o nemoci legionářů neví příliš mnoho, co se zatím neprokázalo a co je opravdu dobrou zprávou je, že se pravděpodobně nejedná o infekční onemocnění čili nákaza se nešíří z člověka na člověka. Stejně tak je pozitivní, že nemoc nepředstavuje příliš velké riziko, pakliže ji proděláte. Oslabená imunita je jev vyskytující se po každé nemoci a i v tomto případě je důležité, aby došlo k jejímu opětovanému posílení.
Jak se legionella projevuje?
Vysoké horečky, zápal plic, vykašlávání hlenu i krve, také malátnost, bolest hlavy či zvracení – to jsou běžné projevy onemocnění, jež je pro tělo opravdu “záhulem”. V řadě případů onemocnění dochází až do toho stádia, že selžou jak ledviny, tak játra.
Počet případů vloni klesl
Jedná se o onemocnění, které je aktuální i pro Čechy? Nebo se s nemocí setkáváme v tuzemsku jen zřídka? To jsou otázky, které vám možná vyplynou na mysli. I když lze říct, že vloni počet případů klesl o zhruba sedmdesát, jsou místa, kde k nárůstu došlo. Například v hlavním městě Praze se hlásí stále více případů tohoto onemocnění.
Obáváte se nemoci? Zkontrolujte svou domácnost. Bakterie způsobující závažné onemocnění pramení z vody. Proto zkontrolujte především své potrubí se studenou vodou, které by nemělo být umístěno příliš blízko zdroji tepla. Rizikovým faktorem jsou i usazeniny v potrubí nebo zásobníku či koroze stěn zásobníku. Vysoká pravděpodobnost vzniku nemoci je i v místě, kde jsou špatně navržené rozvody vody či kde je jejich nedostatečná kvalita.
Staré stavby jsou ohrožené
V souvislosti s výše uvedeným by bylo mylné se domnívat, že ohroženy jsou pouze staré stavby. Stejně velké riziko převládá i ve stavbách nových, kde se příliš nedbá na systém rozvodů.
Jak se onemocnění vyhnout?
Jelikož příznaky nemoci a pravděpodobně ani její průběh není procházka růžovým sadem, nabízí se otázka, jak se legionelle vyhnout. Způsobů, jak toho docílit, je naštěstí celá spousta. Patří mezi ně:
- Vyberte zásobník teplé vody, v němž voda protéká a dlouho zde nestojí.
- Pravidelně dezinfikujte vodu, a to vodou o teplotě nad sedmdesát stupňů Celsia.
- Zjistěte si, jak na tom jsou rozvody ve vašem domě (pomůže projektová dokumentace, kde jsou uvedeny veškeré informace týkající se možného šíření legionelly a její prevence).
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Endometrióza, jeden z důvodů ženské neplodnosti. Jak se projevuje?