Jednou z alternativ je oblíbená krabičková dieta, která díky domácí přípravě však může získat o to zajímavější nádech. Jak na to? Na to se právě teď podíváme.
Projezte se ke krásné postavě
Není žádným tajemstvím, že hubnutí začíná především u kvalitní, hodnotné, avšak kaloricky úspornější stravy. Pokud zapojíte pouze pravidelnou fyzickou aktivitu, nepochybně svému tělu prospějete a získáte lepší tělesnou kondici. Ze své snahy ale určitě vytěžíte mnohem víc, pokud se zaměříte na správné stravování. V dnešním světě se variace diet skloňují snad ve všech pádech. Z každých stran na vás kouká sacharidová, ketonová dieta, najdou se však i takové speciality, které jsou spíš ztělesněním hladovění.
Spousta málo prověřených diet však bývá pouze dočasná. Ano, shodíte pár hezkých kilogramů, ale vaše tělo bude v některém ohledu strádat. Navíc tu bývá i dost velké riziko jo-jo efektu. Stravování během hubnoucího plánu musí být promyšlené a co se hodnot týče, tak hlavně nešizené. Pamatujte si, že vaše tělo vždycky musí mít dostatek živin pro to, aby fungovalo tak, jak má. A obírat ho o důležité látky jen proto, že chcete mít lepší postavu do plavek či na ples, nemá smysl. Nemusí se to totiž vůbec vyplatit.
Krabičková dieta není dieta jako taková
Jednou z možností je využití krabičkové diety, která ovšem není dieta v tom pravém slova smyslu. Její kouzlo spočívá v pravidelném stravování několikrát za den v doprovodu menších porcí. Jednotlivá jídla jsou potom sestavená tak, aby obsahovala vše důležité, co vaše tělo potřebuje. Ideální obsah sacharidů, bílkovin, tuků i vlákniny. Zároveň také vitamíny a minerály, které se přirozeně vyskytují v potravinách. Krabičková dieta si klade za cíl naučit vás se pravidelně a dobře stravovat bez pocitu hladovění. Jídla jsou díky tomu značně pestrá, je možné je pravidelně obměňovat, a to jsou další plusové body navíc. Takové stravování vás zkrátka bude bavit a také vám chutnat, což je vůbec tou nejlepší motivací, která vás přiměje u nového životního stylu zůstat klidně už napořád.
Podomácku připravená nebo už hotová?
Krabičková dieta je v současné době jakýsi oblíbený trend, který je díky tomu široce dostupný takřka každému. Pokud z důvodu času využijete již hotové krabičky, zajisté ušetříte spoustu času, navíc si také můžete navolit obsah krabiček na základě případného onemocnění (pokud třeba trpíte celiakií, diabetem nebo intolerancí na laktózu). Velkou nevýhodou však může být také cena. Zároveň se může stát, že vašim chuťovým buňkám bude scházet zrovna něco, co máte rádi.
Určitý kompromis je proto naučit se sestavit krabičky hezky podomácku. Bude to chtít jistou dávku sebekázně, snažit se kouzlit s každodenní rozmanitostí, trošku si pohrát s matematikou a neobejde se to ani bez pravidelných nákupů. Na druhou stranu výsledek bude stát opravdu za to. Jednoduše si každý den vychutnáte zdravé a výživné jídlo na míru podle vašich představ. Jak si krabičku tedy sestavit?
Jak si sestavit krabičkovou dietu?
Vypočítejte denní příjem
Vůbec prvním krokem je zjistit, kolik máte vzhledem ke své váze, věku, pohybové aktivitě a také určenému cíli (kolik chcete zhubnout), za den přijmout kalorií. Aby však výsledná cifra opravdu odpovídala realitě, někdy není na škodu zjistit tyto údaje od výživového specialisty, který během měření zohlední i váš zdravotní stav. Pokud jste však zcela bez obtíží, snadno si spočítáte, kolik kalorií byste měli za den přijmout. Pomohou vám k tomu snadno dostupné online kalkulačky, díky nimž snadno zjistíte i potřebné množství sacharidů, bílkovin, tuků a vlákniny.
Připravte si seznam potravin a receptů
Jakmile už víte, kolik kalorií byste každý den měli zkonzumovat, přichází ta nejpiplavější věc – počítání kalorií jednotlivých potravin. Pro začátek si vytipujte potraviny, které budou tvořit váš 14 denní jídelníček (jen pro začátek). V tomto ohledu postupujte chytře a nezapomeňte zakomponovat libové maso, méně tučné sýry, ořechy, ovesné vločky, ovoce, zeleninu, rýži a zdravé sacharidy. Fantazii se meze nekladou. Určitou inspirací, která vám zároveň ulehčí samotné počítání, může být využití již hotových receptů z kuchařek, jejichž součástí jsou také celkově kalorické hodnoty. Během toho myslete na to, že každý den potřebujete pět jídel – snídani, dopolední svačinu, oběd, odpolední svačinu a večeři. V tomto smyslu berte také v potaz, že snídaně by měla být o něco energetičtější (abyste měli dostatek síly na startu dne), zatímco večeře by měla být již odlehčenější.
Nachystejte si na každý den oblíbená jídla
Nyní už víte, kolik kalorií je za den zapotřebí přijmout. Také máte inspiraci co se týče složení jednotlivých jídel. Následně už jen zbývá připravit si na každý den pestrý jídelníček. U veškerých jídel se snažte, aby byla vždy co nejčerstvější a ideálně zamezte tomu, aby se jídla častěji opakovala. Je totiž nutné zachovat určitou pestrost, díky které zvyšujete pravděpodobnost, že u nového životního stylu skutečně dlouho zůstanete. Na přípravu si vždy vyčleňte dostatek času a pokud je to možné, připravujte jídlo do krabiček večer, aby byla co nejmenší prodleva mezi přípravou a samotnou konzumací.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT