Sobota , 30. 11. 2024

Ondřej

Kombucha: Co to je? A už jste ji zkoušeli pít?

Nejspíš většina z vás bude mít zprvu představu jakési houby, za kterou bývá kombucha často mylně považována. Ve skutečnosti se jedná o komplex kvasinek a bakterií, který se nechává působit v čaji, aby vznikl požadovaný nápoj. Jeho léčivé účinky vás jistě oslní. A výhodou je, že si ho můžete klidně sami připravit doma. Tak jdete do toho?
kombucha
Co je to kombucha? (foto: 123rf)

23. 02. 2021

Žádný novodobý hit

Kombucha je původem z východní Asie, kde se těšila už velmi dávno velké popularitě. V Číně a v Japonsku se užívala především pro své pozitivní účinky na zdraví a mělo se za to, že člověku pomůže k dlouhověkosti.

K tvorbě nápoje potřebujete především kombuchovou kulturu. Jak již bylo řečeno, jsou v ní obsažené kvasinky (především se jedná o rod Saccharomyces) a octové bakterie (zejména Bacterium xylinum a Bacterium gluconicum). Na první pohled vás asi kombucha příliš nenadchne, vypadá jako rosolovitá hmota šedé až hnědé barvy.

Vaše zdraví vám za ni poděkuje

Na vaše zdraví má kombucha celou řadu pozitivních účinků. Obsahuje kyselinu glukorunovou a glukonovou. Ty jsou zodpovědné za povzbuzení imunity, snižování hladiny cholesterolu v krvi i podporu dobrého metabolismu. Pomáhají k pročištění organizmu od škodlivých látek. Z vitamínů tu najdeme vitamíny skupiny B, kyselinu listovou a vitamín C. Jsou tu obsažené také enzymy a aminokyseliny.

Užívání kombuchy podporuje tvorbu červených krvinek. Zlepšuje i různá kožní onemocnění, uplatnění nalezne při cukrovce, nemocech kloubů, migréně i žaludečních potížích. Pomáhá také při menstruačních bolestech. Díky obsaženým látkám je možné nápoj doporučit také v době, kdy se snažíte hubnout.

Může mi uškodit?

Nežádoucí účinky bývají u kombuchy zcela minimální a obvykle se objevují jen na počátku jejího užívání. Bývá zmiňováno pálení žáhy, nevolnost nebo střevní potíže. V této situaci je vhodné snížit množství užívané kombuchy nebo ji pít současně s jídlem. Ojediněle se může vyskytnout alergická reakce.

Jak si nápoj připravit doma?

Samozřejmě na začátku potřebujete především mateční komplex kombuchy. Zkuste se poptat v okruhu svých známých, pokud s tím někdo nemá zkušenost a nedal by vám část tohoto základu. Samozřejmě se dá sehnat i na internetu. Obsažené bakterie ochotně dostavují stále nové vrstvy a základ tedy stále sílí. Pokud budete nápoj vyrábět doma opakovaně, postupně se také o kombuchu rádi podělíte s dalšími jejími nadšenci.

K TÉMATU  Vyzkoušejte lákavé a zároveň zdravé smoothie

Nejčastěji se kombucha nechává louhovat v černém čaji, ideální je využít kvalitní sypaný černý čaj. V litru vroucí vody nechte louhovat 4 čajové lžičky čaje. Po 10 minutách čaj přeceďte a oslaďte čtyřmi lžícemi řepného cukru. Po zchladnutí čaje ho nalijte do sklenice a vložte kombuchovou kulturu. Optimální je přidat i část původního nálevu, ve kterém kombucha byla.

Sklenici pak zakryjte kusem látky a tu upevněte gumičkou. Nechte vše stát v pokojové teplotě. Udává se, že pátý den můžete nápoj ochutnat. Pokud vám vyhovuje, stočte ho do sklenice a dejte do ledničky.  Jestli je na vás nápoj příliš sladký, nechte ho ještě další den kvasit a pak vyzkoušejte. Postupně jistě přijdete na to, jaká chuť vám vyhovuje.

Další využití kombuchy

Kombuchu však zdaleka nemusíte užívat jen k pití. Pokud necháte kombuchu kvasit příliš dlouho a vzniklý nápoj bude nepříjemně kyselý, nemusíte se ho hned zbavit. Lze ho využít při úklidu v domácnosti – výborně odstraňuje vodní kámen. Při kožních potížích vám může pomoct obklad z kombuchy.

Dá se z ní také připravit koupel. Zde jen pozor na to, aby nebyla voda moc horká, uvádí se, že teplota nad 35°C by zničila účinné látky obsažené v kombuše. Nápoj můžete využít i namísto pleťové vody či jako oplach na vlasy. To by mělo zamezit jejich nadměrnému vypadávání nebo vzniku lupů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Lněný olej proti zánětům a na zažívání. Co dalšího umí?

Chia semínka i obyčejné jablko. Seznamte se s nejzdravějšími superpotravinami

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Správné nakládání s léčivy je důležitá, a přesto tak často opomíjená, součást bezpečné léčby. Patří do toho totiž i zacházení s nepoužitými nebo expirovanými léky. Průzkumy sice ukazují, že se stále více lidí učí odnášet nepoužité a prošlé léky zpátky do lékáren, nicméně to nijak nesnižuje to obrovské množství, které se každoročně vyhodí. Celkový objem se liší stát od státu, kraj od kraje, i město od města. Můžeme ale říct, že průměr evropských zemí bývá mezi 10 a 100 tunami na milion obyvatel ročně. V Česku jsou to každoročně léky za zhruba 4 miliardy korun. Největším problémem ale stále zůstává fakt, že většina léčiv stále ještě končí v odpadech.
Být matkou je jedinečnou cestou plnou radosti, ale i výzev. V našem článku "Podpora a komunita pro matky" se zaměříme na sílu spojení a sdílení mezi matkami. Prozkoumáme různé způsoby, jak mohou matky najít podporu ve svém okolí, a jaký přínos může mít aktivní zapojení do komunitních sítí. Přineseme příběhy, tipy a zkušenosti, které mohou pomoci vytvořit síť solidarity mezi matkami v různých životních situacích. Přijměte naši pozvánku do světa, kde sdílení zkušeností posiluje a vytváří pevné pouto mezi matkami, a kde vzniká bezpečné a podporující prostředí pro všechny, kdo mají to nejcennější – své děti.
Někdo se narodil jako barvoslepý a celý život neviděl nic z barev tak, jak je vnímáme my ostatní. Jaký je to asi pocit, spatřit to všechno kolem poprvé? Speciální brýle umožní takovým lidem vnímat barevné spektrum. A tady se můžete podívat na reakce lidí, kteří to právě zažívají.
Co vás čeká tento pracovní týden? Čemu se raději vyhnout a co můžete očekávat? Některý den je vhodný na péči o vaše zdraví, jiný zase pro vypuštění vašich emocí. Horoskop krásy a duševního zdraví pro vás připravila astroložka Naďa Šmídová.
Ačkoli se může zdát, že si svobodu plnými doušky užívají spíše muži, pravda je úplně někde jinde. Protože si doma nemají s kým povídat, existence bez partnerky je pro ně těžkým oříškem i náročnou zkouškou. Jako vážně?!
Rodit ve stylu vévodkyně Kate, které se osvědčila kombinace hypnoterapie, relaxace a dýchacích technik? To můžeme taky! Kolik stojí kurz hypnoporodu a co na něm teď všichni mají? A jaké vyšetření během těhotenství patří k těm nejhezčím? Přečtěte si postřehy naší redaktorky, která tohle aktuálně prožívá!
Podzim je ideálním obdobím pro zpomalení a užívání si rodinných chvil. Přinášíme vám 9 jednoduchých podzimních rituálů, které vám pomohou strávit více kvalitního času s dětmi a partnerem. Od procházek v barevné přírodě až po tvoření podzimních dekorací doma – inspirujte se a vytvořte si nové rodinné tradice, na které budete vzpomínat po celý rok!
Hmat je jedním ze smyslů, který hojně používáme, ale málo si uvědomujeme, jak velký je to dar i pro všechny kolem nás. Dotyk druhého člověka je nenahraditelný, jak moc Vám chybí zjistíte, až když o možnost vzájemného tělesného kontaktu přijdete.
Rak je čtvrtým znamením horoskopu, které začíná vládnout 21. června a 22. července ho dále střídá Lev. Ale nepředbíhejme. Jedná se o vodní znamení, které je, jak název napovídá, reprezentováno rakem.
Vždycky jsem si myslela, že rodiče mohou mít jednání svých dětí pod kontrolou a dokážou je ochránit před nebezpečím. Vždy, když jsem slyšela nějaký příběh k tomuto tématu, tak jsem byla paní chytrá, prý mně by se to stát nemohlo, já bych to poznala, moje dítě je poučeno, blá, blá, blá…. No, nikdy neříkej nikdy a to mé určité povyšování, že já jsem lepší matkou rychle vzalo za své. Setkala jsem se s tím tak z blízka, že bych to opravdu nikomu nepřála.
Křišťálově průzračná voda, sluneční paprsky v plné síle, relax na písečných plážích a k tomu dechberoucí výhled na panorama majestátních hor. Jaká nejkrásnější rakouská jezera stojí za to navštívit?
S mámou jsme si blízké, myslím, že jsme si vytvořily hodně hlubokou vazbu v době, kdy nás táta opustil. Mám ještě o rok mladšího bratra, který se nikdy nemohl smířit s rozvodem rodičů a byly s ním poměrně velké problémy.

Výběr článků

Zejména během zimy k nám do domácnosti zavítal nevítaný host jménem plíseň. Projevuje se nejen nepříjemným zápachem, ale také tmavými skvrnami poblíž oken nebo v rozích místnosti, kde se drží vysoká vlhkost. Plíseň trápí hlavně majitele bytů, kteří mají plastová okna a jimž se vlhkost vzduchu v příbytku především v zimě pohybuje ve vysokých číslech.
Sociální sítě jsou dnes mocné marketingové nástroje, které nutně nemusí být určeny jen k propagaci byznysu nebo nějakého produktu. Mohou to být zrcadla nás samotných a lze si z nich vytvořit i pasivní příjem. Stačí, aby byl instagramový profil dostatečně atraktivní, získal určitý počet sledujících a byl hojně navštěvovaný. K tomu všemu mohou přispět instagramové šablony a dalších několik tipů.
Krabičkové diety jsou hitem dneška. Když chtějí lidé zhubnout, automaticky vyhledávají nutričního specialistu a žádají ho o vytvoření krabiček, které lidem nedovolí jíst nic jiného. Ovšem i když jsou krabičky často vychvalované, pravdou je, že mají i své nevýhody.

Nepřehlédněte

Už vás nebaví chodit do práce? Jste naštvaní pokaždé, když musíte ráno brzy vstávat a když v zimě jezdíte za tmy domů? Pak je na čase poohlédnout se po práci nové, možná takové, při které už nikam nebudete muset chodit. Pracovat se dá přece i z domova.
Pokud jste nadšený cestovatel, a soustavně pracující člověk, pak asi jako každý bojujete s omezenými dny na dovolenou. Jak ale najít kompromis - tedy cestovat, a přitom si neplácat v práci volno? Řešením mohou být víkendové pobyty a my jsme si pro tentokrát vybrali jedno lákavé místo – evropské lákadlo v podobě Londýna. Co navštívit v Londýně, když nemáte moc času?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek