Sobota , 23. 11. 2024

Klement

Kombucha: Co to je? A už jste ji zkoušeli pít?

Nejspíš většina z vás bude mít zprvu představu jakési houby, za kterou bývá kombucha často mylně považována. Ve skutečnosti se jedná o komplex kvasinek a bakterií, který se nechává působit v čaji, aby vznikl požadovaný nápoj. Jeho léčivé účinky vás jistě oslní. A výhodou je, že si ho můžete klidně sami připravit doma. Tak jdete do toho?
kombucha
Co je to kombucha? (foto: 123rf)

23. 02. 2021

Žádný novodobý hit

Kombucha je původem z východní Asie, kde se těšila už velmi dávno velké popularitě. V Číně a v Japonsku se užívala především pro své pozitivní účinky na zdraví a mělo se za to, že člověku pomůže k dlouhověkosti.

K tvorbě nápoje potřebujete především kombuchovou kulturu. Jak již bylo řečeno, jsou v ní obsažené kvasinky (především se jedná o rod Saccharomyces) a octové bakterie (zejména Bacterium xylinum a Bacterium gluconicum). Na první pohled vás asi kombucha příliš nenadchne, vypadá jako rosolovitá hmota šedé až hnědé barvy.

Vaše zdraví vám za ni poděkuje

Na vaše zdraví má kombucha celou řadu pozitivních účinků. Obsahuje kyselinu glukorunovou a glukonovou. Ty jsou zodpovědné za povzbuzení imunity, snižování hladiny cholesterolu v krvi i podporu dobrého metabolismu. Pomáhají k pročištění organizmu od škodlivých látek. Z vitamínů tu najdeme vitamíny skupiny B, kyselinu listovou a vitamín C. Jsou tu obsažené také enzymy a aminokyseliny.

Užívání kombuchy podporuje tvorbu červených krvinek. Zlepšuje i různá kožní onemocnění, uplatnění nalezne při cukrovce, nemocech kloubů, migréně i žaludečních potížích. Pomáhá také při menstruačních bolestech. Díky obsaženým látkám je možné nápoj doporučit také v době, kdy se snažíte hubnout.

Může mi uškodit?

Nežádoucí účinky bývají u kombuchy zcela minimální a obvykle se objevují jen na počátku jejího užívání. Bývá zmiňováno pálení žáhy, nevolnost nebo střevní potíže. V této situaci je vhodné snížit množství užívané kombuchy nebo ji pít současně s jídlem. Ojediněle se může vyskytnout alergická reakce.

Jak si nápoj připravit doma?

Samozřejmě na začátku potřebujete především mateční komplex kombuchy. Zkuste se poptat v okruhu svých známých, pokud s tím někdo nemá zkušenost a nedal by vám část tohoto základu. Samozřejmě se dá sehnat i na internetu. Obsažené bakterie ochotně dostavují stále nové vrstvy a základ tedy stále sílí. Pokud budete nápoj vyrábět doma opakovaně, postupně se také o kombuchu rádi podělíte s dalšími jejími nadšenci.

K TÉMATU  Hubnutí podle krevních skupin: jaká strava vyhovuje vám?

Nejčastěji se kombucha nechává louhovat v černém čaji, ideální je využít kvalitní sypaný černý čaj. V litru vroucí vody nechte louhovat 4 čajové lžičky čaje. Po 10 minutách čaj přeceďte a oslaďte čtyřmi lžícemi řepného cukru. Po zchladnutí čaje ho nalijte do sklenice a vložte kombuchovou kulturu. Optimální je přidat i část původního nálevu, ve kterém kombucha byla.

Sklenici pak zakryjte kusem látky a tu upevněte gumičkou. Nechte vše stát v pokojové teplotě. Udává se, že pátý den můžete nápoj ochutnat. Pokud vám vyhovuje, stočte ho do sklenice a dejte do ledničky.  Jestli je na vás nápoj příliš sladký, nechte ho ještě další den kvasit a pak vyzkoušejte. Postupně jistě přijdete na to, jaká chuť vám vyhovuje.

Další využití kombuchy

Kombuchu však zdaleka nemusíte užívat jen k pití. Pokud necháte kombuchu kvasit příliš dlouho a vzniklý nápoj bude nepříjemně kyselý, nemusíte se ho hned zbavit. Lze ho využít při úklidu v domácnosti – výborně odstraňuje vodní kámen. Při kožních potížích vám může pomoct obklad z kombuchy.

Dá se z ní také připravit koupel. Zde jen pozor na to, aby nebyla voda moc horká, uvádí se, že teplota nad 35°C by zničila účinné látky obsažené v kombuše. Nápoj můžete využít i namísto pleťové vody či jako oplach na vlasy. To by mělo zamezit jejich nadměrnému vypadávání nebo vzniku lupů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Lněný olej proti zánětům a na zažívání. Co dalšího umí?

Chia semínka i obyčejné jablko. Seznamte se s nejzdravějšími superpotravinami

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

V průběhu roku 2019 bylo obyvateli Česka uzavřeno 54 870 sňatků. To je o 2303 sňatků více, než v minulém roce. Znamená to, že pro lidi začíná být obřad důležitější, než život na psí knížku? Má to i své praktické dopady.
Období prázdnin a letních dovolených je už definitivně za námi. Přestože meteorologové slibují poměrně slušný podzim, sychravé dny spolu s deštivým počasím už nedočkavě klepou na dveře. Pokud vám zbývá ještě pár dnů dovolené nebo prostě máte chuť vyrazit někam na teplem, rozhodně se vám budou hodit naše tipy na hřejivou podzimní dovolenou.
Sezóna klíšťat je tu a mýtus, že klíšťata žijí pouze v lese, je už dávno překonán. S klíšťaty se můžete setkat i v městském parku nebo na vlastní zahrádce.
Kdo a kdy má komu volat? První rande bylo fajn a ráda byste se sešla znovu. Měla jste pocit, že protějšek stojí o schůzku také. Ale nedomluvili jste si ji. Nechali jste si otevřená zadní vrátka. Týden utekl a on nevolá. Zavoláte mu?
Všude kolem sebe vidíte v zimním období reklamy, jak máte jednu chvíli úplně ucpaný nos a stačí pár kapek "zázračného" přípravku a už se vám skvěle dýchá. Bez ohledu na všechny kapičky stále platí staré přísloví, že léčená rýma trvá týden a neléčená sedm dní. Jak s ní zatočit?
Určitě jste i v zimě potkávaly spoustu lidí v teniskách. Již několik let je to módní obuv pro všechny příležitosti. A právě přicházející teplé období nám dovolí více využít přednosti této pohodlné obuvi.
Domácí pracovna je prostor, který byste měli dostatečně oddělit od zbytku domova. Pokud se pracovna rozlézá po bytě, ztrácí se hranice mezi prací a odpočinkem a kvalitně nesplňuje ani jedno. Inspirujte se pěknými pracovnami, a třeba dostanete nápad, jak zařídit tu svou.
V neděli 21. července 2024 nastal vzácný druhý úplněk ve znamení Kozoroha. Tento jev, který obvykle vidíme pouze jednou ročně, přináší téma uzavírání nedořešených záležitostí a vyzývá nás k zodpovědnému chování. Úplněk ovlivňuje naši práci, kariéru i osobní život, a může přinést překvapivé politické změny. Věnujte pozornost svému zdraví, zejména kostem, kůži a zubům, a využijte tohoto období k meditaci, zbavení se strachů a přehodnocení svých životních cílů.
Při výběru spodního prádla zaměřujeme svou pozornost předně na design. Myslíme si, že to, jak kalhotky vypadají, je hlavní. Jenže hlavní by měla být jejich zdravotní nezávadnost. Jen hrstka žen si uvědomuje, jak moc ovlivňuje spodní prádlo naše zdraví. Jen málokterá z žen má na paměti, že nevhodné spodní prádlo může stát za bolestivými mykózami nebo svědivými a nepříjemnými ekzémy.
Už jste někdy slyšeli o osteodynamice? Pokud ještě ne, pak určitě nepřehlédněte náš článek. Právě v něm se dozvíte, v čem je tato metoda výjimečná a co všechno s naším tělem dokáže. A už teď můžeme prozradit, že jen samé dobré věci. Tak jdeme na to!
Zdraví snad každý z nás zařadí na pomyslné příčce důležitosti na první místo. Preventivní návštěvy lékařů by měl mít každý v kalendáři a pokud ne, tak si je tam rychle napište.
Znamení zvěrokruhu o nás prozradí mnohé. Napoví, které plemeno psa je pro nás tím pravým společníkem, prozradí i to, jaké jsou naše silné a slabé stránky. Dokonce upozorní na to, jakým jsme milencem. A kromě jiného i naznačí, jestli patříme mezi chytrá či méně inteligentní stvoření.

Výběr článků

Trápí vás únava? Chce se vám pořád spát? Pijete často kávu, ale energie stále nikde? Někde tedy musí být chyba! Představte si, že byste byli plní elánu a energie. Ano, opravdu to jde! Proto si v dnešním článku povíme, jak se konečně zbavit únavy a mít energii, po které tak dlouho toužíte!
Už jste o něm slyšeli? Pro někoho možná lákadlo, pro jiného naprostý strašák a nikdy by do toho nešel. Víte, co metoda holotropního dýchání obnáší, a k čemu může být dobrá? Pojďme se na to podívat, třeba vás to osloví a jednou ji vyzkoušíte.
Nevědomost, nešťastná náhoda, strach i slabost pro druhého – to všechno hraje roli, když se necháme kýmkoli jakkoli zneužít. Často na to přijdeme, až když už je pozdě. Většinou si s sebou následně životem neseme psychické břemeno, kterého se jen těžko zbavujeme.

Nepřehlédněte

Nepříjemná nemoc, která hýbe současným světovým děním, se nevyhýbá ani známým osobnostem. Kdo ze slavných bojuje s nemocí COVID-19 a jaké má příznaky?
Možná je to tempem doby, možná za tím může být chuť změnit něco ve svém životě. Techniky, které pracují s osobním rozvojem, jsou stále více v kurzu. A jednou takovou je ve své podstatě obyčejná, ale přitom natolik zázračná dovednost mindfulness, která vám prostřednictvím všímavosti vztažené k vám obrátí život vzhůru nohama. Ale jen v tom dobrém slova smyslu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek