Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Komáři, klíšťata a jiné potvory: Jak se proti nim bránit?

S příchodem sluníčka a teplého počasí se venku neprobouzí pouze stromy a květiny, ale také komáři, klíšťata, vosy a podobná obtěžující havěť. Dnešní článek vám přinese několik receptů na zcela přírodní repelenty, které ochrání nejen vás, vaše děti, ale i čtyřnohé mazlíčky. Zároveň se také dozvíte, co dělat v rámci první pomoci, pokud se s některou z obtěžujících potvůrek léta dostanete do křížku.
komáři
Komáři stejně jako klíšťata umí pořádně potrápit. (foto: 123RF)

20. 05. 2021

20. 05. 2021

Nechce-li používat klasické repelenty, ve kterých je nejčastěji aktivní složkou DEET, která škodí tělu (a způsobuje například poruchy paměti, bolest hlavy, slabost, dušnost, bolesti kloubů a svalů), můžete vsadit v boji proti hmyzákům na čistě přírodní přípravky.

Komáři

Komáři, hmyzáci, kteří nám sají krev a vytrvale otravují život. Jejich bodnutí nepříjemně svědí, otéká a zdobí naše tělo i několik týdnů. Zpravidla počkají, dokud se pohodlně neuvelebíte v posteli, zhasnete a ve chvíli, kdy se vám začnou klížit oči, vás zpět do reality přivede nesnesitelný, pištivý bzukot. A tak s neochotou opustíte svou vyhřátou postel, vstanete, rozsvítíte a hledáte toho protivného vetřelce. Jenže marně. Komáři jsou totiž ve hře na schovávanou opravdu zdatní protivníci.

ČESNEK

Komáři nesnáší jeho pach. Stačí, když rozkrojeným stroužkem česneku potřete rámy oken, terasy nebo pergoly. Česnek je dostupným a levným pomocníkem, který komáry spolehlivě odežene. Ovšem pozor, podobný efekt může mít i na některé lidi.

BYLINKY

Ano, i na komáry fungují aromaterapie. Nejúčinnější zbraní proti komárům mezi bylinkami je jednoznačně levandule. Můžete ji použít hned několika způsoby. Sušenou levanduli rozmístěte po terase anebo si ji dejte do kapes oblečení. Můžete si připravit levandulový olej, který si pak namažete přímo na tělo. U této metody však dávejte pozor. Není vhodná pro těhotné ženy a osoby trpící nízký krevním tlakem.

Stejně dobrou službu v boji s komáry vám poskytne i máta. Vědecké studie prokázaly, že vůně máty je dokonce účinnější než chemické insekticidy. Promněte si listy máty mezi prsty a potřete si jimi oblast krku a předloktí. Mátu také můžete nechat volně sušit v misce přímo na stole terasy.

Komáři česnek bylinky
Na komáry platí česnek a bylinky. (foto: 123RF)

Dalším pomocníci mezi bylinkami:

·   Meduňka – funguje stejně jako máta.

·   Jalovec – ideální je nechat jej rozdrcený ležet na stole nebo v kapse.

·   Skořice – výtažek z kůry skořicovníku zabíjí otravný hmyz prý dokonce účinněji, než nejběžnější aktivní složka repelentů DEET.

·   Karafiáty – už i naše babičky tvrdily, že pokud kolem venkovního posezení vysadíte karafiáty, nebudou vás komáři na zahrádce obtěžovat.

REPELENT Z KARAFIÁTŮ

Karafiátový květ zalijte vroucí vodou (nejlépe v termosce, aby teplota vydržela co nejdéle) a nechte louhovat do druhého dne. Vzniklý nálev pak přecedíte a v rozprašovači jej můžete používat jako repelent.

K TÉMATU  Klíšťata, komáři, ovádi: Láká je teplo, pot i alkohol

PRVNÍ POMOC PŘI BODNUTÍ HMYZEM

Když všechny vaše snahy uchránit se před hmyzáky selžou a vaše pokožka je poštípaná, od svědění a bolesti vám spolehlivě uleví:

·   Led – zchlaďte postižené místo kostkou ledu či proudem studené vody.

·   Cibule – přiložte na bolestivé místo rozkrojenou cibuli či cibulový obklad alespoň na 15 minut. Šťáva z cibule pronikne do kůže a sníží pocit svědění.

·   Tea tree olej – má protizánětlivé účinky a dezinfikuje postižené místo.

·   Aloe vera – pomůže proti svědění, ať už ve formě gelu nebo šťávy z listů.

·   Ocet – namočený kapesník do octa přiložte na bolavé místo nejméně na půl hodiny.

·   Okurka – chladí a tiší svědění

Klíšťata

Po mírné zimě přišlo období, které svědčí hlavně klíšťatům, která se během posledních let doslova obrnila a začala být odolnější vůči počasí. Není tedy výjimkou, že se s nimi setkáte nejen v lese, ale třeba i v městských parcích. Jak těmto nebezpečným parazitům odolat a jaké zbraně proti nim použít? Kromě klasického očkování existuje hned několik účinných repelentů, které vám zajistí alespoň částečnou ochranu při procházce přírodou. 

ROZMARÝN

Rozmarýn je skvělým pomocníkem, který vás ochrání nejen před komáry, ale také před klíšťaty. Na účinný repelent budete potřebovat 100 g sušeného nebo 200 g čerstvého rozmarýnu, 1 lžíci vinného octa, jeden litr vody.

Vodu v hrnci přiveďte k varu, poté přidejte do vody bylinku a krátce povařte. Dále odstavte hrnec z plotny a svařený rozmarýn nechte louhovat až do vychladnutí. Tím se z rozmarýnu uvolní potřebné aromatické látky. Poté studený odvar sceďte, přidejte polévkovou lžíci vinného octa, nalijte do rozprašovače a máte velmi účinný repelent na tělo i oděv, ale také na srst vašeho pejska.

CITRUSOVÝ ZÁZRAK

Postup na přípravu citrusového repelentu je velmi jednoduchý. Stačí povařit litr vody se směsí citrusů (limetky, citron, pomeranč). Čím více ovoce povaříte, tím bude odvar silnější. Hrnec s vodou a ovocem přiveďte k varu a nechte alespoň hodinu probublávat na plotně. Poté stačí tekutinu scedit, vychladlou nalít do rozprašovače a citrusový zázrak proti klíšťatům je hotový.

K TÉMATU  5 tipů, které podpoří vaše trávení. Pomoct může voda i bylinky

Proti klíšťatům dobře fungují výrazné vůně. Tyto malé potvory odpuzuje také pelyněk, bazalka, máta nebo třeba levandule či hřebíček.

PRVNÍ POMOC, KDYŽ SE KLÍŠTĚ ZAKOUSNE 

Před klíšťaty je potřeba mít se na pozoru. Ani kvalitní repelent vás před nimi nemusí stoprocentně ochránit. Jaká je první pomoc, když na sobě nebo svém dítěti tohoto parazita objevíte?

·   DEZINFEKCE: místo, kde je klíště zakousnuté nejprve postříkejte nebo pokapejte dezinfekcí s obsahem alkoholu. Poslouží i lihovina, popřípadě pánská kolínská. Neměli byste klíště potírat ničím mastným. Lze ho sice snadněji vytáhnout, ale zvyšujete riziko nákazy.

·   PINZETA: klíště vytahujte pinzetou, ale rozhodně ne kovovou na vytrhávání obočí. Použijte raději plastovou s kulatým okrajem. V lékárně ji seženete okolo 35 Kč. Uchopte klíště pinzetou co nejblíže kůže, tedy za hlavičku.  Nejlépe uděláte, když na svou ochranu použijete rukavice a dlouhé rukávy. Pokud není po ruce pinzeta ani rukavice, použijte alespoň vlhký hadr, starý ručník nebo igelitový sáček.

·   VYTAHUJTE KÝVÁNÍM: klíštětem kývejte zprava doleva a jemně táhněte. Buďte opatrní, abyste ho nerozmáčkli nebo nepřetrhli. Nekruťte s ním po ani proti směru hodinových ručiček – není v kůži zašroubované, ale je zakousnuté. Jeho kusadla připomínají kombinační kleště. Kroucením se sice pustí klíště mnohem rychleji, ale opět se zvyšuje riziko nákazy. Kýváním by se mělo pustit do 2-3 minut. Čerstvě zakousnuté se uvolní během několika vteřin.

·   DEZINFEKCE PODRUHÉ: po vytažení klíštěte ranku opět dezinfikujte. Kdyby v kůži přeci jen zůstala část klíštěte, dezinfekční přípravek jej vypudí. Dále můžete místo namazat mastí s obsahem antibiotik.

·   BEZPEČNÁ LIKVIDACE: vytažené klíště zakápněte kapkou dezinfekce, zabalte do papírového kapesníčku či toaletního papíru a spláchněte do toalety. NIKDY KLÍŠTĚ NEPALTE ANI NEDRŤTE MEZI NEHTY! Pinzetu stejně jako postižená místa na podlaze či nábytku vydezinfikujte a důkladně si umyjte ruce.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tipy a triky, jak se zbavit potravinových molů krok za krokem

Přírodní úklidové prostředky: uklízejte domácnost bez chemie

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Nezapomínejte, že víkend je hlavně o odpočinku! Co vám přinesou volné dny napoví horoskop, který připravila astroložka Naďa Šmídová.
Dejte si pozor na krmení pejsků "od stolu". Poradíme vám, které potraviny určitě nesmíte dát svému čtyřnohému mazlíčkovi.
V dnešním světě se dá najít spousta způsobů, jak pracovat sám se sebou, a jedním takovým lifestylovým trendem je i biohacking, který je takovou filosofií budoucnosti a mluví se o něm jako o způsobu, jak využít v průběhu života svůj tělesný potenciál a užít si spoustu let v dobré duševní i fyzické kondici.
Máte špatný den v práci? Nedaří se vám nebo si vás někdo pěkně podal? Nejste jediní, protože tuhle zkušenost má každý. Když se daří, tak se daří. Podívejte se, jak to může vypadat, když něco skutečně nevyjde.
Je pití dvou litrů vody denně málo nebo moc?  Proč káva nebo kola do pitného režimu nepatří? Zatěžujete pitným režimem své tělo nebo mu naopak děláte dobře? Snažili jsme se to zjistit. Tak čtěte, ať víte víc!
Domácí kosmetika vznikne během chvilky! Oční linky, stíny, tvářenka, rtěnka a lesk v jednom, make-up i pudr. Šest receptů, které překvapí svou jednoduchostí a plně nahradí kupované produkty. Nevěříte?
Poradíme vám, jak zvládnout mírný průběh covid-19 v domácích podmínkách, co na něj nezabírá nebo kdy už je nutné vyhledat lékařskou péči. Navíc přidáme odpovědi na několik dalších klíčových otázek.
Těšili jste se na první společnou dovolenou v zahraničí, ale dítě tvrdošíjně odmítá vlézt do moře? S jeho obavami je nutné pracovat citlivě, ať už se jedná o roční batole nebo tříletého sviště. Podívejte se, jak si s nimi poradit, abyste nemuseli zůstat jen u hotelového bazénu.
Právě je ten pravý čas promyslet si, čím si vaši zahradu zkrášlíte. Přinášíme několik tipů na zahradní nábytek, díky kterému bude vaše zahrada nádherná, zabydlená a útulná.
Rýmovník si může každý z nás vypěstovat doma v květináči. Jde o léčivou bylinku, která je velmi nenáročná. Potřebuje jen přiměřené světlo a dostatek zálivky. Rozrůst se může opravdu hodně – ale pak nastává otázka, co s ním?
Minulý týden jsme si zasoutěžili o dvoje krásná sluchátka. Dnes už známe vítězky naší soutěže. Kdo měl štěstí a krásná sluchátka Trust Norma do nás dostane?
Blíží se začátek nového školního roku a pro tisíce prvňáčků i první cesta do školy. Trasa, která pohledem dospělého působí bezpečně, může ale pro dítě skrývat řadu nástrah.

Výběr článků

Máte problém s neustále se mastícími vlasy? Vadí vám, že vlasy nevydrží fresh po dobu delší než dvou dnů? Možná děláte několik chyb, kvůli kterým se vlasy mastí až abnormálně. Nemyjete je příliš často?
Každý člověk má nějaké zlozvyky, a zatímco některé vadí spíše okolí, jiné mohou vadit člověku samotnému. Jedním z nich jsou pocuchané nervy, které lze definovat jako neustálé vytáčení se kvůli každé drobnosti. Jelikož tato nemilá vlastnost ničí vzájemné vztahy, je dobré vědět, jak s problémem zatočit. Možností je víc než dost.
Handmade věci se z hlediska popularity už několik let drží na samém vrcholku. A ostatně se není čemu divit. Jsou totiž osobité, originální, odlišné od ostatních a jedinečné v každém detailu. Dnes si doma můžete vyrobit snad už cokoliv - od dekorací až po kosmetiku. My se ale v tomto článku budeme zabývat tím, jak si vyrobit vlastní parfém. Pojďme na to!

Nepřehlédněte

Vysavač je nepostradatelný nástroj pro každou domácnost. Zbavit se prachu a nečistot je prostě nutnost. Jak vybrat správný vysavač? Do jakých kategorií se rozdělují a k jakým parametrům přihlížet?
Příchod miminka představuje krásný okamžik v životě každé maminky. I přes to ale moc dobře víme, že právě založení rodiny mnohdy může zacloumat s rodinným rozpočtem. Příjem maminky se v tu chvíli smrskne na rodičovský příspěvek. Když k tomu přičteme kolik toho miminko potřebuje nebo jak se vše kolem zdražuje, často si říkáme, že by se hodila nějaká koruna navíc. Řešením může být přivýdělek na rodičovské, na který se nyní trochu detailněji podíváme.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek