Neděle , 27. 07. 2025

Věroslav

Klíšťata, komáři, ovádi: Láká je teplo, pot i alkohol

S létem, tím horkým, slunečným obdobím plným koupání a drinků, vyvstává pro lidi nové nebezpečí. Stávají se kořistí a potravou hned trojice nebezpečných nepřátel. Řeč je o hmyzu, konkrétně o klíšťatech, komárech a ovádech. Jejich teritorium v létě je opravdu obrovské a ať se snažíte jakkoliv, dříve nebo později na ně určitě narazíte. Nejúčinnější ochranu představují repelenty, v noci pak například moskytiéra.
klíšťata
Léto nám kazí obtížný hmyz. Podle čeho si vybírají cíl?

20. 07. 2023

20. 07. 2023

Ač je únik zhola nemožný, někteří lidé je lákají více než jiní. Kdo a proč přitahuje klíšťata, komáry a lidově řečeno hovada.

Klíšťata – nenápadní lovci

Dospělí jedinci klíšťat jsou velmi trpěliví lovci. Nejčastěji číhají v trávě a o hladu vydrží klidně rok. Jakmile se jim ale naskytne příležitost, přichytí se na procházejícího člověka nebo zvíře a přisají se. Pít krev mohou klidně týden nebo dva, pokud nejsou odhaleni. Ačkoliv jejich kousnutí není nijak bolestivé, důsledky, které má, mohou být velmi nepříjemné. Klíšťata nejsou ohledně svých cílů příliš vybíravá, nicméně studiemi bylo zjištěno, že roli při přisátí může hrát:

  • krevní skupina – vyšší procento klíšťat, konkrétně 36 %, si vybralo jedince s krevní skupinou A než ty s krevní skupinou B (jen 15 %)
  • vydechovaný CO2 – klíšťata lákají větší cíle, které vydechují více oxidu uhličitého
  • vyšší teplota – teplo, které vyzařuje tělo je pro klíšťata jako terč
  • pot – a nejen ten, ale také další tělesné pachy mohou klíšťatům vonět

Klíšťata se drží především na vlhkých místech, ráda mají také vysokou trávu. Při procházení takovým terénem se proto snažte mít kůži co nejvíce zakrytou, snížíte riziko, že se na vás přichytí.

Komáři – bzučící predátoři

Samice komára, když dospěje a chce klást vajíčka, potřebuje pro tento krok dostatek určitých látek a minerálů, které nachází právě v krvi. Lidí, savců, ale i žab nebo třeba hadů. Během této své „zkoušky dospělosti“ proto potřebuje najít potravu odpovídající jejím potřebám a přijmout jí dostatečné množství. Aby se zorientovala, kdo jí něco takového může nabídnout, řídí se hned několika faktory, které do určité míry ovlivňují to, zda si vybere zrovna vás, nebo ne. Jde například o:

  • tělesný pach – pot i „běžný lidský odér“ může samičku spolehlivě nasměrovat
  • krevní skupinu – komár si pravděpodobněji vybere osobu s krevní skupinou 0 než tu, které koluje v žilách A nebo ještě spíše skupina AB
  • vyšší tělesná teplota – více se zahřívají těhotné ženy nebo jedinci s nadváhou či třeba sportovci
  • množství vydechovaného CO2 – když si mohou komáři vybrat, napijí se raději z člověka než z mopslíka
  • alkohol – osoby, které požily alkohol, jsou pro komáry voňavější, mohou za to cukry
  • tmavé barvy oblečení – komáři při malém proudění vzduchu příliš nelétají a drží se u země, díky tmavému oblečení pro ně z této pozice budete nápadnější
K TÉMATU  Příběh Kristýny (33): Borelióza a já. Změna pohledu na můj handicap mi zachránila život

Nicméně tyto faktory znamenají pouze zvýšení pravděpodobnosti, že vás komár štípne spíše než někoho jiného. Pokud je k dispozici pouze jeden člověk, komáři se nebudou rozhodovat a svou šanci využijí tak jako tak.

Ovádi – nebojácná hovada

Stejně jako v případě komárů, i samičky ovádů potřebují pro své rozmnožování zásobu specifické potravy. A tu nacházejí v krvi. Sají ji především od savců, v případě nouze ale mohou bodnout i ptáka nebo obojživelníka. Ovádí bodnutí je mnohonásobně bolestivější než komáří, neboť tento hmyz nemá zapotřebí snažit se bodnout oběť nenápadně. Uvádí se, že když už si vybere cíl, nepřestane, dokud neuspěje, ať se ho snaží odehnat nebo ne. Ovádi či lidově „hovada“ nejsou příliš vybíravá, takže je zkrátka láká:

klíště
Klíšťata patří mezi ty nejobávanější.
  • vše, co vyzařuje teplo – ovádi se řídí infračerveným zářením
  • kulovitý tvar – jistým způsobem mu připomínají tvar těla hospodářských zvířat (hlavně jejich břicha)
  • jednotná barva – podle vědců ovády méně láká například zebra se svými pruhy, nicméně tato skutečnost člověku není nijak k užitku, neboť jakmile je kůže jednobarevná, ať už světlá nebo tmavá, ovádům se zkrátka zamlouvá

Ovádi se zdržují především v blízkosti vody a vlhkých míst. Je to dáno jejich vývojovým cyklem, kdy larvy se v tomto prostředí pohybují a loví.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Našli jste přisáté klíště? Jak ho správně odstranit a co vám může hrozit?

Osvědčené triky našich babiček: Voda v uších, komáří bodnutí i škytavka

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vědci tvrdí, že lunární cykly mohou souviset třeba s délkou spánku a menstruačními cykly. Vše je ale předmětem sporů. Jak si stojí věda a její pátrání po příčinách nespavosti u lidí? A v čem nás ještě měsíc a jeho cyklus ovlivňuje? Podíváme se na dopady měsíce na lidskou psychiku, zdraví i běžný denní režim.
Zápach z pračky dokáže pořádně znepříjemnit život. Kromě toho, že se šíří po celé koupelně, může zasáhnout i prádlo. Příčin může být víc, ale většinou je problém přímo v pračce. Máme proto pro vás pár tipů, které vám pomohou udržet pračku ve skvělé kondici.
Většina obyvatelstva spíše řeší naprostý opak, a to, jak zhubnout nebo minimálně, jak nepřibrat. Každý závidí těm, kteří nemají sklon k tloustnutí. Nicméně na vše existují dva pohledy a žádný extrém není dobrý. Co když opravdu potřebujete přibrat?
Během vánočních svátků se většinou neubráníme koupit domů jeden z jejich symbolů, a tím je vánoční hvězda. Krásná dekorativní rostlina, která vám však nemusí dělat radost zákonitě jen na konci roku. Lze ji totiž pěstovat prakticky celoročně. Víte, odkud se vlastně vzala?
Migréna - každá žena ví, jak může onemocnění vyřadit ze života. Většinou člověka popadne ve chvíli, kdy na pár dní nastoupila do vlaku života také menstruace. Zatímco někoho provází celým tímto obdobím, u jiného nepobude déle než den. Aby vás nemocnění příště minulo, prozradíme vám, jak jí předcházet.
Bojujete s přebytečnými kily? Už nevíte, co máte udělat, abyste se jich stoprocentně zbavili? Je načase vsadit veškerá esa v rukávu na hubnoucí potraviny, respektive na potraviny, po kterých se hubne.
Je spousta úžasných přípravků, které nám během pár vteřin pomohou zdokonalit naše vlasy. Jenže... Pokud jste majitelkou bohémských vlnek nebo roztomilých kudrlinek, pak víte, jaký je to s nimi občas kříž, aby vypadaly opravdu zdravě. Oproti jiným vlasům totiž mají větší tendenci k lámaní, třepivosti a suchosti. Naštěstí jsou ale k mání různé přípravky pro podporu vln, z nichž některé jsme za vás otestovali.
V případě nechtěných kruhů pod očima platí jedno zásadní pravidlo – kde nepomůže make-up, tam přicházejí na řadu spolehliví zachránci z kuchyně. A že jich k dispozici není zrovna málo! Vsadíte na ně i vy?
S příchodem zimy se pojí i zamyšlení se nad stravou. Zatímco v létě jsme potřebovali náš organismus zchladit, v nastávajícím období bude potřeba tělo zevnitř zahřívat. K tomu se skvěle hodí některé potraviny s přirozeně hřejivým účinkem.
Používáte doma tuhé mýdlo? Pak nás nechte hádat: jen si s ním myjete ruce a o dalších možnostech jeho využití nemáte ani tušení, že? My vám ukážeme, že tuhé mýdlo rozhodně nemusí sloužit jen k tomuto účelu, ale že má v domácnosti daleko rozsáhlejší využití.
Při nakupování na internetu můžete narazit na řadu zajímavého. Při házení oblíbených nápojů do virtuálního košíku na vás může vyskočit třeba takzvaný matcha čaj, který vás zaujme pro svou nápadně zelenou barvu. Právě díky ní se nad ním pozastavíte a přemýšlíte, jestli si ho také vhodit či nevhodit do onoho koše. Nakonec však kliknete na "dokončit nákup" s tím, že si ho zakoupíte někdy příště. Pojďme si prozradit, proč se této chyby v budoucnu nedopustit.  
V našem aktuálním článku se zaměřujeme na problematiku překonávání emocionálních výzev v průběhu ledna, často označovaného za nejdepresivnější měsíc v roce. Přinášíme deset odborně podložených tipů, jak proaktivně zvládnout toto období, zahrnující strategie podporující duševní pohodu a vhodné metody copingového chování. Náš článek vychází z psychologických a sociálních aspektů, poskytujících čtenářům nástroje ke zlepšení svého emocionálního stavu v průběhu této často náročné fáze roku.

Výběr článků

Žádná domácnost se neobejde bez jídelního stolu. Mezi všemi vyniká stůl z masivu, bytelný a odolný nábytek z masivního dřeva. Můžete vybírat z nespočtu tvarů i materiálů, jako dub, buk, ale i borovice nebo jedle. Stůl z masivu se stane dominantou vaší kuchyně nebo obývacího pokoje.
Uklízet nepomáhá, vařit nepomáhá a cvičit vás nikdo nedonutí ani za živého Boha? Pak je na čase vyzkoušet něco, co vás dozajista nejenom chytne, ale také přivede na jiné myšlenky. Představujeme vám antistresové činnosti, které vám zlepší náladu.
Počasí zatím nikdo poručit nedokáže a tak se zejména v jarních a podzimních měsících setkáváme s mnoha deštivými dny. Standardně jako ochranu před promoknutím jistě použijete deštník, nicméně na trhu jsou k dostání i velmi módní pláštěnky, které si postupně získávají na oblibě.

Nepřehlédněte

V nejhorším případě úmrtí, v „nejlepším“ trvalé následky. Očkování v naší republice bylo zavedeno v letech 1946–1985. Úmrtnost u většiny nemocí klesla o 90-99,9 %. Přesto se i u nás vracejí na scénu nemoci, které jsme znali už jen z literatury: spalničky, dávivý neboli černý kašel, příušnice nebo zarděnky. Jak se jim bránit?
Taky jste si někdy připadali jako v noční můře? Nic vám nevychází, cítíte se pod psa a máte chuť všechno vzdát! Proč tomu tak vlastně je? Proč se vám nedaří a ostatním ano? Jde to vůbec změnit? Mohou vám věci konečně začít vycházet? Já říkám ANO! Pojďme se na to společně podívat...

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek