Pokud si váš pes udělal zálusk na kávu a rozhodl se ji lehce ochutnat, jedno nebo dvě olíznutí obvykle nestačí k tomu, aby u psa způsobilo otravu. Pokud však váš pes pozře nespotřebovanou kávovou sedlinu, kávová zrna nebo čajové sáčky, může to způsobit poměrně vážnou otravu.
Proč by pes pil kávu?
Pes a káva, to moc nejde dohromady. Psi jsou ale od přírody zvědavá stvoření, která ochutnají jakoukoli pochoutku. Někdy sežerou trávu, kameny, toaletní papír, a co je nejodpornější, i hovínka. Pokud se dokáží napít i ze záchodu, proč by je nemohla zaujmout vůně vašeho ranního šálku kávy?
Pozor na malé psy
Psi jsou na kofein citlivější než lidé. Váš ranní šálek pravděpodobně nebude obsahovat tolik kofeinu, aby vašeho psa otrávil, ale mohlo by mu z něj být špatně. Pokud máte malého psa, jako je shih-tzu, jorkšírský teriér nebo opičí pinč, musíte ho pečlivě sledovat, protože na něj bude mít kofein větší vliv než na velkého psa. Pokud by snědl kávovou sedlinu, mohlo by to vést k otravě vzhledem k vysoké koncentraci kávy.
Co dělat, když váš pes vypije kávu
Pokud se domníváte, že váš pes pil kávu nebo konzumoval kávové produkty, jako jsou kávová zrna nebo kávová sedlina, okamžitě zavolejte svého veterinárního lékaře. Veterináři můžete pomoci vyhodnotit potenciální riziko tím, že budete mít k dispozici odhad hmotnosti vašeho psa a množství kávy, které zkonzumoval.
Příznaky otravy kofeinem
Příznaky otravy kofeinem můžete obvykle pozorovat do 30 až 60 minut po jeho konzumaci. Předávkování kofeinem může trvat od 12 hodin do několika dnů. Budete muset svého psa sledovat, zda se u něj některý z těchto příznaků neprojevuje:
- hyperaktivita
- neklid
- zvracení
- zrychlené dýchání
- zvýšená srdeční frekvence
- zvýšený krevní tlak
- zvýšená tělesná teplota
U závažnějších případů je možný kolaps, třes a křeče. Příliš mnoho kofeinu může vašeho psa zabít, ale smrtelná dávka kofeinu se liší v závislosti na velikosti psa.
Jak veterináři léčí otravu kofeinem
Veterinář může zvolit několik způsobů v souvislosti se závažností situace. Někdy psům stačí podat aktivní uhlí, které pomůže zbavit tělo toxinů, aniž by se vstřebaly do krevního oběhu. Dalším řešením je podání dostatečného množství vody, aby se kofein z těla vyplavil, nebo podat léky na kontrolu srdečního rytmu, třesu a záchvatů. Pokud je situace velmi závažná, veterináři nezbývá nic jiného, než vyvolat zvracení.
Pozor: Je důležité podotknout, abyste zvracení nikdy nevyvolávali sami, vždy se obraťte na odbornou pomoc.
Pamlsky pouze určené pro psy
I když trocha uvařené kávy nemusí u větších psů způsobit problém, nikdy nenabízejte kávu v jakékoliv formě jako pamlsek. Káva a pes prostě nejdou dohromady.
Zajímavost: Nezapomínejte, že káva je mnohdy také obsažená v hořké čokoládě. I když je zábavné dávat svému psímu společníkovi všechny pamlsky, které si zaslouží, nabízet mu lidský pamlsek, jako je čokoláda, mu neudělá vůbec dobře. Navíc se obecně ví, že čokoláda je pro psa jedovatá.
Vše stavějte mimo dosah
Všechny výrobky obsahující kofein, jako je káva, kávová sedlina, kávová zrna, tmavá čokoláda a čajové sáčky, uchovávejte mimo dosah psů. Po uvaření ranní kávy vždy postavte konvici a šálek dostatečně mimo něj. To zahrnuje i to, že je nepokládejte na místa, kde je lze snadno převrhnout a olíznout ze země.
Pozor na odpadky
Když vyhazujete kávovou sedlinu, zavřete pytel na odpadky a ujistěte se, že je pro psa zcela nedostupný. Někteří psi, například labradorští retrívři, rádi aportují pamlsky z odpadkového koše.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT