Neděle , 24. 11. 2024

Emílie

Jak se v karanténě nezbláznit. Nejlepší tipy, jak zvládnout svůj psychický stav v sociální izolaci

S výskytem a rychlým šířením koronaviru po celém světě jsme byli bohužel dohnáni k různým opatřením, aby se nákaze zabránilo. Jedním z nich je karanténa.
rouška
Zachovejte si zdravý psychický stav. (Zdroj foto: freepik.com)

Poradíme vám nyní tipy, co dělat, abychom si všichni udrželi zdravý psychický stav a ze sociální izolace se nezbláznili.

Duševní zdraví

Sociální kontakt je pro duševní zdraví důležité stejně, jako prostředí ve kterém žijeme. Bohužel jsme momentálně omezeni, a tak jsme zavření v našich domovech se stále stejnými tvářemi (rodina, spolubydlící) nebo se sebou samými. Tohle vše může samozřejmě vyvolat příznaky úzkostí i další problémy s našim duševním zdravím, jako jsou například deprese. Co můžeme udělat, abychom se udrželi duševně vyrovnaní?

Uklidněte mysl

Pusťme si relaxační hudbu se zvuky šumění moře, zapalme si aromatickou svíčku, uvařme si s partnerem něco dobrého k jídlu nebo si například zahrajme deskovou hru se svými ratolestmi. To vše dokonale poslouží k upevnění vztahů, nebo si jen sedněme a pusťme si nějaký hezký film. Cílem je, aby si naše mysl odpočinula od stresů, které nás aktuálně obklopují a upustili jsme tak páru. Takže zkrátka vypněte.

doma
Pusťte si hezký film či seriál. (Zdroj foto: freepik.com)

Fyzické činnosti pro lepší psychický stav

Rutinní domácí cvičení

Kromě cvičení na zklidnění mysli, bychom měli myslet také na své tělo. Díky karanténě nemáme tolik možností, abychom se věnovali pravidelně nějakému sportu, jako tomu bylo předtím. Důležité ale je, abychom si i tak udělali nějakou cvičební rutinu, kterou budeme pravidelně dodržovat. Výborně k tomu poslouží například platforma YouTube, kde najdeme nejrůznější styly cvičení od lekcí jógy až po zvedání činek a dřepování.

S pohybem také velmi pomáhají výzvy (Challenge) na sociálních sítích, které nás vyzývají k různým úkonům, při nichž se musíme snažit překonat své přátele. Zůstat motivovaný je rozhodně obtížné, ale najít si k tomu parťáka, který do toho půjde s námi a s nímž se budeme motivovat vzájemně velmi pomáhá. Takže řekněme příteli, matce a nebo kamarádce a pojďme do toho společně!

K TÉMATU  Sešívané rodiny. Moje děti, tvoje děti a možná i naše děti. S jakými problémy musíte počítat?

Dodržujte prevenci

Snažme se mít i v době karantény na paměti, že je velmi důležité, jak se stravujeme. Pijme hodně vody a snažme se vyhýbat konzumaci alkoholu. K snídani si dělejme ovocné smoothies, abychom tělu dodali potřebné vitamíny a živiny. Jezme hodně zeleniny a snažme se odlehčit svoji stravu. Také nezapomínejme na hygienu a pořádně si myjme ruce. Díky dodržování těchto věcí se naše imunita posílí a bakterie a viry budou mít menší šanci.

cvičení
Pravidelně si zacvičte. (Zdroj foto: freepik.com)

Komunitní péče

Zůstaňme v kontaktu s ostatními

Telefonní hovory, sms, FaceTime a Nintendo Switch. Spojení s přáteli skrze sociální sítě či mobilní telefon nám pomůže zůstat produktivní po celý den a zůstat motivovaní. Také nám to dá něco, na co se můžeme těšit.

Pomáhejme ostatním

Během karantény také velmi pomáhá se snažit držet dál od sociálních sítí kvůli neustálé záplavě zpráv, které mohou mít negativní vliv na naši psychickou pohodu. Pokud i přes to sítě navštěvujeme, sdílejme s přáteli pozitivní citáty, sdílejme návody na šití roušek či domácí výrobu dezinfekcí. Všechny tyto věci mohou velmi pomoci lidem, kteří trpí úzkostmi z této situace. Zúčastněme se například 30 denní pozitivní výzvy. Cílem je šířit pozitivismus mezi lidmi.

komunita
Zůstaňte v kontaktu s ostatními. (Zdroj foto: freepik.com)

Osobní radosti

Rutina péče o sebe

Rutinní péče o sebe spočívá v tom, že si najdeme každý den něco, co nám přináší radost a čím začneme svůj den. Například, že si každé ráno uvaříme dobrou kávou. Udělejme si čas a napišme si seznam úkolů, na které nám kupříkladu běžně nezbývá čas, podívejme se na svůj denní rozvrh a nebo si zkrátka jen užívejme nějaký zábavný seriál při popíjení oblíbeného nápoje.

Po tomto rituálu se snažme soustředit na svou práci, jelikož mnozí z nás pracují kvůli karanténě z domova. Udělejme si během práce přestávku a jděme se nadýchat čerstvého vzduchu na verandu či balkón, napijme se sklenky vody, abychom se hydratovali, protáhněme zatuhlé svaly, anebo zavolejme někomu z rodiny.

K TÉMATU  Spalničky, dávivý kašel, příušnice. Vypadalo to, že jsou definitivně pryč, ale vrací se zpět. Máme se bát?

Večer se pak zastavme a odpočiňme si na pohovce při našem oblíbeném filmu. Popřemýšlejme o celém dni. Vykonejme svou rutinní péči o pleť, dejme si masku, udělejme si peeling a relaxujme. Také si zapalme svíčku s příjemnou vůní. Vůně je něco, co nám pomůže uklidnit naší mysl a navodit pohodovou atmosféru a psychický stav. Vyzkoušejme například levanduli a nebo meduňku. Tyto dvě byliny mají přímo blahodárné účinky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Domácí aktivity v době karantény jsou nevyhnutelné. Dochází nápady? Máme několik tipů na skvělé domácí aktivity pro celou rodinu

Jste doma a už nevíte, co dělat. Čas na koníčky! Které aktivity zavést či ,,oprášit”?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Známe to asi všichni, kdo máme nějaké problémy se zády nebo denně sedíme za obrazovou počítače. Za krkem to šeredně bolí a pomalu bolest postupuje až do hlavy, až se člověk jen těší, že si lehne a pořádně prospí. Krční páteř může být velice ošemetná, pokud nevíme, jak správně se k ní chovat. Pokud však už zabolí, je zde 5 cviků, které můžete pravidelně cvičit a ty vám zaručeně uleví!
Praní prádla je každotýdenní činnost, ke které se musí přistoupit. Koše totiž začínají přetékávat a člověk najednou nemá, co na sebe. Je proto klíčové, abychom našemu použitému oblečení zase vdechli nový život. Jenže jak k praní prádla přistupovat? 
Kruhy pod očima jsou věčný problém žen. A jelikož umí snížit sebevědomí, protože vzhled kvůli němu není dokonalý, nabízí se otázka, jak problém řešit. Zprvu je nutné si uvědomit, co za potíží vlastně stojí.
Ovdověla jsem velice brzy, bylo mi dvaačtyřicet, když můj manžel zemřel na infarkt a od té doby jsem zůstala sama. Abych svůj život nějak vyplnila, hodně jsem se upnula na dceru, která byla ráda. Vždyť jí alespoň měl kdo pomáhat s jejími třemi dětmi, na které neměla čas, protože chtěla budovat kariéru.
Čas nejde zastavit, a tak i miláček všech žen, Antonio Banderas, zakotvil v přístavu šedesátníků. V poslední době prošel velkými změnami ve svém životě. Mimo jiné prodělal infarkt a před několika týdny oznámil, že má koronavirus. Svůj zaběhlý hollywoodský život ale právě po infarktu zcela přehodnotil a dnes plní sociální sítě zcela novými příspěvky. Čemu propadl?
V roce 2018 uživatelé aplikace Viber poslali 6 miliard zamilovaných samolepek a GIFů. Letos Viber přichází s novinkou v podobě videa ve tvaru srdíčka. Pošlete mu originální přání.
Celý svět stále ještě žije koronavirovou pandemií. Ve večerních zprávách nevidíme nic jiného než pouze počet přibývajících nakažených či informaci o další mutaci zákeřeného onemocnění. Bohužel se pozornost odvrací od mnoha dalších nemocí, jež jsou tu mezi námi stále. Jednou z nich je také legionella. 
Máte pocit, že se točíte v bludném kruhu? Věci se nevyvíjí podle vašich představ? Máte pocit, že všechno je špatně? Že se ostatní mají lépe než vy? Zkuste se uvolnit a nechat všechno být. Hlavně se přestaňte bránit a obviňovat druhé kolem vás.
Říká vám něco jméno Wirginia Szmyt? Jedná se o pravděpodobně nejstarší DJku všech dob, která si v seniorském věku plní sen. Někteří ji obdivují, jiní možná kroutí nevěřícně hlavou, ale jedno se jí upřít nedá – odhodlání, nadšení a láska k hudbě. S mícháním muziky začala Wirginia již před dvaceti lety a nikdo ji neučil a postupně na vše přicházela sama. Dnes patří v Polsku mezi poměrně známou a oblíbenou umělkyni.
Ještě vyčkat? Nebo raději odejít, když to doma není ideální? Tohle rozhodnutí bývá jedno z těch nejtěžších. Jakou roli v něm hraje touha po dětech, vlastní pohodlí, stáří i případné negativní reakce okolí?
Tento pracovní týden si dejte pozor zejména na nemoci, které poletují vzduchem, a také na všechny ty, kteří nehrají fér a mažou vám med kolem pusy. Tentokrát je snadno odhalíte! Horoskop krásy a duševního zdraví přináší astroložka Naďa Šmídová.

Výběr článků

Jsem vdaná za svého muže dlouhých devatenáct let, máme tři děti, a i když jsme si prošli někdy těžkým obdobím, všechno jsme spolu ustáli. Teď ale přišlo něco, co nás rozdělilo a nevím, zda to ještě někdy může být zase jako dřív.
Zahalte se do tepla a vydejte se s námi na lednové dobrodružství plné venkovních aktivit vhodných pro všechny věkové kategorie! Bez ohledu na věk si můžete užít odpoledne při sáňkování, procházky v zasněženém lese či stavbu sněhuláka. Připravte se na lednovou zábavu a objevte radost z aktivit pod širým nebem.
Máte někoho, s kým jste se nedávno pohádaly? Pak je čas se usmířit! Dnes vám to půjde skvěle! Dopřejte také trochu zdraví svým játrům a bacha na rande, pokud si představujete, že bude něco víc. Co ještě pro dnešek radí astroložka Naďa Šmídová?

Nepřehlédněte

V každém vztahu někdy nastane čas, kdy se lidé hádají, dohadují, přehodnocují své názory. Takové menší krize jsou v každém vztahu běžné a můžete je očekávat. Velké krize většinou přicházejí s tím, jak se vztah mění a vyvíjí. Mohou vás potkat dříve či později, avšak odborníci se shodují v tom, jaké kroky (a i roky) ve vztahu bývají kritické.
Během akce Beach for Disney Sand Magic 2018 vyrostly na pláži nizozemského Oostende obrovské skulptury z písku. Oslavily tak 90 let od vzniku Mickey Mouse, ikonické postavičky studia Disney. Díla z písku představují jednotlivé pohádky, ale dominantou je kouzelný hrad, který má společnost v logu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek