Pátek , 18. 04. 2025

Valérie

Užíváte-li si na dovolené lahůdek, pozor, ať se vám váha nevyhoupne nahoru. Raději všeho s mírou

Celé jaro jste se snažila zhubnout do plavek. Pár kilo je dole a vy vypadáte skvěle. Tak si dovolíte na dovolené trochu hřešit. U vody si dopřejete zmrzlinu, odpoledne aperol, večer pár koktejlů. Když přijedete domů, zjistíte, že váha je opět nahoře. Co dělat, aby se to nestalo?
Na dovolené si užíváte lahůdek. Ohlídejte, aby se váha nevyhoupla nahoru
zdroj: 123RF.com

30. 07. 2019

Netučné zmrzliny nejsou žádná výhra

Na dovolené máme tendenci si dopřávat. Vodové zmrzliny bez smetany sice neobsahují žádný tuk, ale také neobsahují žádné bílkoviny, takže vás nezasytí. Zato obsahují velké množství cukru, díky němuž se vám zvýší hladina glykémie, následně dojde k rychlému poklesu a brzy přijde hlad a chuť na další sladké. Pak toho sníte mnohem víc, než byste čekala.

Když už máte na dovolené chuť na zmrzlinu, dejte si spíš tvarohovou, která obsahuje bílkoviny a může nahradit běžnou svačinu. Nebo si doma rozmíchejte tvaroh či jogurt s čerstvým ovocem ze zahrádky a dejte zamrazit. Budete přesně vědět, co jíte.

Raději pizzu nebo maso s bramborami?

Těstoviny ze semolinové mouky jsou sice kaloricky přijatelné (cca 360 kcal na 100 g), ale důležité je, co k nim. Jakmile je vymácháte ve smetanové omáčce, hojně posypete parmezánem, kalorická hodnota i procento tuků jdou strmě vzhůru.

Zvažte, zda stojí za další hubnoucí trápení dát si pizzu Margherita a spotřebovat 801 kilokalorií, nebo plnohodnotný oběd sestávající ze 150 g restovaných kuřecích prsou bez kůže (251 kcal) a k tomu 100 g vařených brambor (86 kcal) a 200 g rajčatového salátu (jen olej, ocet, sůl, pepř – cca 55 kcal).

Připijte na západ slunce!

Každý den dovolené bývá ve znamení přípitků. Jen tak na pohodu, nebo s přáteli. Jestliže jste si oblíbila víno, máte tak trochu vyhráno. 1 dcl prosecca má 66 kcal, suchého sektu brut 120 kcal. Suché bílé víno o objemu 100 ml má jen 75 kcal, červené 80 kcal. Když si dáte střik, pochutnáte si a kalorický příjem ještě snížíte, protože vína nevypijete tolik.

Ale pozor na koktejly. V oblíbeném Mojitu (214 kcal) je spousta třtinového cukru. Možná si říkáte, že ten hnědý je ten správný, ale není to pravda. Cukr je stále cukr a na tělo působí stejně. Kupodivu ze srovnání koktejlů vychází dobře Piňa Colada, a to jak díky malému množství alkoholu, tak spoustě sodovky, která koktejl doplňuje.

K TÉMATU  Jak zdravě přibrat a nezničit si při tom trávení?

Dalším problémem při konzumaci alkoholu je, že vyvolává chuť k jídlu. A tak si najednou po večeři k tomu dobrému pití objednáte chipsy, sýrový talíř nebo další lahůdky, které se vám ve formě tuků hezky uloží v těle. Právě tehdy, když je tělo zaměstnáno spalováním alkoholu, energii z tuků nestačí spálit a rychle ji uloží.

Pijete nealko drinky? Připravte si je sama

250 ml ledového čaje má 994 kcal, a to je už vážně kalorická bomba. Přitom je tak jednoduché připravit si ho doma. Stačí použít kvalitní ovocný čaj, nechat ho louhovat v převařené vodě a případně trochu osladit medem, ochutit mátou či vhodným letním ovocem.

Docela dobře jsou na tom nápoje typu radler s různými ovocnými příchutěmi, které mají ve 100 ml průměrně 34 kcal, či nízkoalkoholické frisco s 53 kcal.

Zvláštní kategorií jsou piva, a to ne pro jejich kalorickou hodnotu, spíš proto, že se jich objemově vypije podstatně více, než jiného alkoholu. Světlá piva mají na 100 ml 37–44 kcal, ale kdo vypije jedno deci piva? Většinou to pánové a dámy pijí po půllitrech, a pak už kalorie naskakují, právě tak jako sacharidy, kterých je třeba v dvanáctistupňovém půllitru 21 g.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ačkoli z klasické pšeničné mouky pekly a vařily už naše babičky, spolu s příchodem doby, kdy spousta lidí přesedá na zdravější životní styl, se objevily mnohem lepší a nutričně hodnotnější varianty. Skvěle chutnají, plně nahradí klasickou mouku, a ještě prospějí vašemu zdraví, takže co víc si přát. Svět alternativních mouk je ale mnohem pestřejší, než se na první pohled zdá. Které by určitě měly zaujmout místo ve vaší kuchyni?
Období plodných dnů i samotná ovulace jsou jedinou cestou, díky které je možné stát se maminkou. Věděli jste ale, že ovulace v jednom cyklu nemusí být pouze jedna? A jak je možné, že za měsíc může tělo ovulovat klidně dvakrát?
V dnešním prohlášení z Buckinghamského paláce bylo oznámeno, že britský král Karel III. čelí rakovině. Monarcha, který nedávno absolvoval zákrok kvůli zvětšené prostatě, nyní zahájil léčbu, ačkoli konkrétní typ rakoviny nebyl zveřejněn.
Ve věku 77 let zemřela česká herečka a sexsymbol šedesátých let Hana Brejchová, sestra známé herečky Jany Brejchové. Její nezapomenutelný výkon ve filmu "Lásky jedné plavovlásky" ji trvale zapsal do paměti diváků.
Chia jsou drobná černá semínka šalvěje hispánské. Ta je původem z Mexika a Guatemaly a tato semínka byla základním jídlem starověkých Aztéků a Mayů. „Chia“ je ve skutečnosti starověké mayské slovo pro sílu. Chia semínka jsou malá, plochá a oválná s lesklou a hladkou strukturou, jejichž barva je většinou černá.
Jste příznivci pořádných krváků nebo spíš duchařských hororů? Nebo je vám to úplně jedno, jen když se pořádně bojíte? Těchto pět hororů byste si rozhodně neměli nechat ujít, protože děsivější filmy nejspíš nikdy neuvidíte.
Máte před sebou volný víkend a přemýšlíte, co byste se svojí láskou podnikli? Nebo jenom hledáte atraktivní destinaci, kterou navštívíte při další letní dovolené? Nemusíte vždy jezdit tam, kam většina lidí. Zajeďte si za romantikou, která se vám doslova vryje pod kůži.
Koncem listopadu dorazí na pulty knihkupectví výpravná obrazová monografie Žít – Karel Svoboda. Spletité osudy slavného skladatele v ní jedinečným způsobem zpracoval jeho syn Petr Svoboda, který své vzpomínky doprovodil i desítkami unikátních fotografií. Mnohé z těchto snímků jsou publikovány vůbec poprvé. Kromě Petra Svobody zavzpomíná v knize na geniálního, i když svérázného umělce plejáda dalších osobností, jejichž vtipné, láskyplné, ale i nostalgické historky obraz Karla Svobody dokonale dotvářejí.
Knížky pro děti jsou nejen zábavným zdrojem pro trávení volného času, ale také přínosným nástrojem pro rozvoj dětského myšlení a fantazie. Proto jsme pro vás připravili seznam nejlepších knih, které nejenže děti baví, ale také jim pomáhají rozvíjet se.
Hledáte ten nejlepší šampon právě pro váš typ vlasů? A ráda byste našla kondicionér, který nebude pokožku hlavy zbytečně mastit? Pak bude nejlepší, když si veškeré ingredience do šamponu a kondicionéru vyberete sama podle vlastní potřeby.
Během panující pandemie koronaviru se společnost Netflix mohla radovat snad každý den. Každý den jí totiž narůstalo množství diváků, kteří nevěděli, jak jinak si zkrátit čas než dobrým filmovým snímkem či seriálovým hitem. Popularita streamovací služby neutichla ani v okamžiku, kdy se lidé navrátili do svých zaměstnání. Naopak trend značně sílil, a to i díky novinkám, které Netflix neustále přináší.

Výběr článků

Řeč je v našem životě velmi důležitá. Přece jen si jistě hned po pár větách všimnete, pokud někdo nevyslovuje zcela správně, koktá nebo mu dělá potíže výslovnost některých písmen. Řeč se u nás vyvíjí od útlého dětství a je dobré sledovat, jestli tu nenastávají nějaké potíže. Ty je mnohem snazší řešit okamžitě než později v dospělosti.
Je před námi topná sezóna, a to je varování pro naše dýchací cesty. Jak to? Právě za jejich záněty, které nás v zimním období trápí mnohem častěji než jindy, může z devadesáti procent nízká vzdušná vlhkost.
V okamžiku, kdy propukla koronavirová krize se zhmotnil nedostatek pracovníků ve zdravotnictví a také v psychoterapii. Zatímco první zmiňovaní se starali o to, aby se nemocní lidé postavili na nohy, psychoterapeuti se o to samé starali v trochu jiném slova smyslu. Bohužel se mezi námi stále našli i ti, kteří si k nim nechtěli zajít pro pomoc. Mysleli si, že navštěvovat je je spíše jedna velká ostuda, ale opak je pravdou. Dnes je to zcela normální. 

Nepřehlédněte

Zdá se to neuvěřitelné, ale podle Světové zdravotnické organizace patří mezi jednu z deseti nejčastějších příčin smrti dýchání znečištěného vzduchu, tedy smogu. Život ve velkoměstech, spojený s moderním způsobem života, v sobě nese spoustu nenápadných nebezpečí. Stres, deprese, nespavost, dýchací potíže, to všechno lze označit za civilizační choroby, a spojení se smogem  má na náš organismus neblahý vliv.
S příchodem sluníčka a teplého počasí se venku neprobouzí pouze stromy a květiny, ale také komáři, klíšťata, vosy a podobná obtěžující havěť. Dnešní článek vám přinese několik receptů na zcela přírodní repelenty, které ochrání nejen vás, vaše děti, ale i čtyřnohé mazlíčky. Zároveň se také dozvíte, co dělat v rámci první pomoci, pokud se s některou z obtěžujících potvůrek léta dostanete do křížku.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek