Čtvrtek , 03. 07. 2025

Radomír

13 tipů, jak na dovolené ušetřit peníze a cestovat levněji

Léto je časem dovolených, ale každá taková sranda něco stojí. Lehké upuštění páry a odjezd ze stereotypního života, nám poskytuje odpočinek a oddech. Jenže kde na něj vzít peníze? Pokud jste letos za dovolenou nechtěně utratili majlant nebo máte tu svou vysněnou teprve před sebou, jistě vám přijdou vhod naše tipy, jak ušetřit na dovolené peníze.
ušetřit
Jak při cestování ušetřit? Poradíme vám!

23. 08. 2022

1. Včasná rezervace

Nejvíce můžete na své cestě do zahraničí ušetřit při rezervaci zájezdu. A my víme, jak snížit náklady. Čím více se blíží doba odletu, tím více se zvyšuje cena letenek. Zřídkakdy se může stát, že lety na poslední chvíli jsou velmi levné, protože letecká společnost neprodala všechna místa, ale na to se nelze spolehnout a nejlepší možností je dostat se do předstihu.

Totéž platí pro spoustu ubytovacích zařízení, hotely i aplikace, jako je AirBnB. Zatímco některé ceny mají pevně stanovené minimum, mnohé z nich budou zlevněné, pokud si je rezervujete dostatečně brzy.

2. Nelétejte v oblíbených termínech 

Pokud si můžete dovolenou zařídit tak, abyste odlétali a vraceli se v neobvyklou dobu, například brzy ráno ve všední den, mohou být lety levnější než například o víkendu. Jeden nebo dva dny mimo přesný termín mohou způsobit obrovské rozdíly v ceně.

3. Buďte flexibilní, pokud jde o destinace

Existují dva přístupy: úplná flexibilita a částečná flexibilita. Pokud jste zcela flexibilní, můžete se podívat, kam letecké společnosti nabízejí nejlevnější lety, a vyrazit tam.

Řecko
Potřebujete ušetřit peníze? Pak vybírejte podle nejlevnějších zájezdu či letenek.

4. Last minute zájezdy

Jestliže spadáte do kolonky velmi flexibilní a v práci si můžete vzít volno prakticky nahned, dívejte se po zájezdech last minute. Jsou klidně i o polovinu levnější, než byste za stejnou dovolenou zaplatili původně. Navíc odpadá sáhodlouhé těšení se na dovolenou. Koupíte zájezd a za pár dní jedete!

5. Poplatky za platbu kartou

Jestliže na cestách rádi platíte kreditní kartou, může narazit na pěkně vysoké poplatky, pokud nemáte kreditní kartu, která zahraniční transakce nezpoplatňuje. Zda se vám zahraniční transakce budou zpoplatňovat, si můžete ověřit u poskytovatele vaší kreditní karty.

A až se vás bankomat zeptá, jestli chcete vybrat s konverzí nebo bez? S tímhle videem už budete vědět, jak na to!

K TÉMATU  Co všechno budete potřebovat, když začnete s rovnátky?

6. Sdílení znamená úsporu

Existuje mnoho způsobů, jak snížit náklady prostřednictvím sdílené ekonomiky. Například BlaBlaCar je služba sdílení jízd, kde si rezervujete místo ve spolujízdě. Na své cestě se setkáte s dalšími lidmi a ušetříte přitom peníze.

7. Pokud to jde, pijte vodu z kohoutku

Poměrně dost ušetříte na tom, když budete pít vodu z kohoutku. Důležité ale je předem si ověřit, zda je pitná. V mnoha částech světa tomu tak není a musíte používat balenou vodu, a to i na takové věci, jako je čištění zubů. Tady je přednější zdraví před šetřením korun.

8. Vyhněte se peněžním pastem

Všude, kde je turistický průmysl, se najde oblast se zvýšenými náklady, například Palais Royale v Paříži, ale i Pražské centrum. Pokud víte, kde se tyto oblasti nacházejí, můžete se vyhnout tomu, abyste v nich utratili více, než chcete. Také si dejte pozor na hotelové minibary, to jsou malé pastičky.

cestování
Na mnoha místech můžete využít sdílených služeb a o náklady se podělit.

9. Stravování 

Jídlo je často velkou součástí kultury. A kultury jsou na svou specifickou kuchyni často právem hrdé. Ať už tedy patříte mezi gurmány, nebo ne, stravování venku je vzrušující a nedílnou součástí cestování. Zaměřte se na podniky, které uspokojí váš hlad po kultuře, a zároveň budou mít rozumné ceny. Takové ty vyvoněné uličky na hlavních třídách to nejsou.

10. Jezte jako místní

Restaurace a kavárny v turistických oblastech mají raketové ceny, takže když máte hlad, držte se mimo hlavní turistická centra. Zjistíte, že jídlo je o kousek dál daleko levnější, a dost možná i chutnější a více autentické pro danou zemi. Nám se v zahraničí na tohle osvědčila třeba aplikace Foursquare.

11. Vařte si sami

Pokud máte zázemí pro přípravu jednoduchého jídla, pak nákupem zásob v supermarketu téměř vždy ušetříte oproti stravování venku.

K TÉMATU  Januhairy a lednový trend, kdy ženy říkají ne holení a ano k sebevědomí!

12. Jezdit veřejnou dopravou

Když už dorazíte do své cílové destinace, je fajn zjistit si, jak se také v tomto místě levně pohybovat a vidět co nejvíce. Taxi může stát poměrně hodně peněz, zejména pokud cestujete v turisticky oblíbených lokalitách. Veřejná doprava je téměř vždy nejvýhodnějším způsobem cestování.

pár
Po centrech měst se pohybujte pěšky nebo veřejnou dopravou.

13. Využívání slev 

Pokud máte to štěstí, že jste student nebo spadáte do určité věkové kategorie, můžete mít nárok na slevu na cestování veřejnou dopravou a na cestování po městě i po celé zemi. Tyto slevy se často vztahují i na vstupy do muzeí či galerií a tím už se dá pěkně ušetřit. Nebojte se na místě zeptat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se připravit na dlouhý let. Co smíte mít v příručním zavazadle a další tipy pro cestování do exotiky

Střevní potíže při cestování: Jak se jim vyhnout obloukem?

Zdroje článku:
https://www.postoffice.co.uk/travel-insurance/travel-hacks
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Chystáte se na dovolenou, ale rádi byste se vyhnuli nepříjemnostem spojeným s krádežemi? Zpozorněte u našeho přehledu pěti nejhorších krádežnických destinací a hlavně – pozor na peněženky!
Je zřejmé, že vnímání krásy a dokonalosti je hodně subjektivní záležitost. To, co je pro někoho úchvatné, je pro druhého nezajímavé a naopak. I přes odlišnosti vnímání jsme ale vlivem doby uvízli v bublině, která rozděluje společnost na krásné a ošklivé, asi tak jako v pohádkách, na které jsme se dívali odmalička.
Zdraví máme jenom jedno, proto bychom na něj neměli zapomínat. Je důležité, abychom si uvědomili zejména jednu věc, a sice že se na pevnosti a odolnosti našeho zdraví podílí i to, co jíme. Každodenní přísun potravin buď zdraví naprosto ruinuje, nebo mu prospívá. Jak jste na tom vy? Cítíte se po svém jídelníčku zdravě a fit? Nebo máte z jídla výčitky? Či snad některé potraviny vaše tělo zcela odmítá?
Zima se blíží nezastavitelnou rychlostí a s ní pro mnohé i nějaké to tradiční zimní kilo navíc. Kombinace efektivnějšího ukládání tuků, svátků a večírků (pokud lockdown dá) a té únavné tmy, jsou dovede být pro postavu naprostá katastrofa. Co s tím?
Odhodláváte se začít cvičit? V tom případě by vám mohly pomoci ty správné aplikace, s nimiž bude pohyb mnohem jednodušší a zábavnější. Proč? Protože v nich uvidíte své výkony, pokrok, kterého jste dosáhli a také se můžete porovnávat s ostatními.
Honba za štíhlou a sexy postavou pokračuje, i když léto už je dávno za námi. Lidé se zkrátka chtějí udržovat v kondici. S nedávnými vánočními svátky však byla píle trochu mařena vynikajícím cukrovím a samými smaženými pokrmy. Během tohoto období na sklonku roku je třeba vykázat opravdu pevnou vůli, díky které odoláte i alkoholu. Především ten je při cvičení jedním velkým tabu.
Chladná rána i večery nepřidají na náladě nikomu. Známe ale potraviny, které vás dokáží zahřát a zpříjemnit vám den. Už tím, že vám nebudete po těle chladno. Kterými obohatit podzimní jídelníček?
Každý člověk ví, že kvalitní spánek je velice důležitý. Během dostatečně dlouhého a dostatečně kvalitního spánku dochází k regeneraci našeho organismu, který se připravuje na další celodenní fungování. Abychom se vyspali doslova dorůžova, svůj spánek můžeme zkvalitnit například vhodnou matrací nebo dobrým polštářem. Za kvalitním spánkem však stojí i pokojové rostliny v ložnici, které nejen, že perfektně čistí vzduch v interiéru, ale které jsou taktéž prevencí nachlazení. O jakých konkrétních pokojových rostlinách je řeč?
Legenda české hudební scény, Petra Janů, dnes slaví své 72. narozeniny. Tato nezapomenutelná zpěvačka, vlastním jménem Jana Petrů, za svůj život prokázala, že talent, píle a charisma dokážou překonat všechny překážky. Připomeňme si nejdůležitější milníky její kariéry, která neustále inspiruje fanoušky napříč generacemi.
Článek "Co je to Quiet Quitting? A týká se Vás?" rozkrývá fenomén tiché rezignace v pracovním prostředí. Termín označuje nenápadný odchod zaměstnanců, kteří postupně snižují svou angažovanost a odkládají své povinnosti. Dnešní článek nabízí pohled na příčiny, dopady a strategie, jak předejít této formě odchodu nebo s ní efektivně pracovat.
Dnes, 10. února 2024 začíná Nový čínský rok, který nám přináší energii Dřevěného Draka. Symbolizující proměny, sílu a odvahu, Rok Dřevěného Draka slibuje emocionální a společenské výzvy, ale také obrovský potenciál pro růst a rozvoj.
Dva mladíci z České republiky se zranili při nebezpečné jízdě na střeše soupravy vídeňského metra. Po týdnu od nehody byla potvrzena smrt obou účastníků. Vídeňský dopravní podnik varuje před podobnými riskantními aktivitami.

Výběr článků

Nezáleží na tom, jestli je vám třicet nebo padesát. Bolesti zad a s tím přidružené obtíže se mohou týkat kohokoli, vždy v jiné podobě či intenzitě. Ať už za to může genetika, špatné zlozvyky, nedostatek pohybu a nezdravý životní styl či dokonce úraz, v každém případně je to něco, co dokáže ukrást kvalitu života. A rada nad zlato – když bolí záda, začněte cvičit. Jenže jaké cvičení vybrat, aniž bychom si ublížili a opravdu si pomohli? Jednoznačně SM systém od doktora Richarda Smíška, který s vadami páteře dokáže doslova zázraky.
Spokojená žena po mateřské dovolené je cílem projektu Vedeme k úspěchu. Zároveň je i velkou motivací tří žen, které stojí za workshopy a rozvojovými kurzy pro maminky. Originalita, zábava a interaktivita kurzů vznikla spojením zkušeností a energie personalistky Světlany Pozníkové, rozvojové koučky Marcely Hlaváčkové a markeťačky Jany Rosenbergerové.
Začít žít zdravěji - cíl, který si stanovila celá spousta z nás po zjištění, že jsme během doby covidové v průměru přibrali sedm kilogramů. Do svého jídelníčku proto přidáváme vícero zeleniny, hodně ovoce, naopak omezujeme sladkosti a snažíme se vyhnout se smaženému. Když už olej, tak pouze ten olivový, který je mnohými nutričními specialisty schválený. Mimochodem, věděli jste, že by se měl pít na lačný žaludek?

Nepřehlédněte

Natáčení komedie 3Bobule z vinařského prostředí začalo v první polovině července sice překvapivě v Praze, ale po třech natáčecích dnech se filmaři přesunuli na jižní Moravu. Tady s přestávkami pracovali do poloviny srpna. Co si o filmu myslí sám režisér a hlavní protagonisté?
Strom ginkgo biloba je svými účinky proslulý již po staletí. Využíval se v tradiční čínské a ajurvédské medicíně. V Asii, odkud pochází, je v některých místech dokonce uctívaný.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek