Pátek , 29. 11. 2024

Zina

Našli jste přisáté klíště? Jak ho správně odstranit a co vám může hrozit?

Sezóna klíšťat je tu a mýtus, že klíšťata žijí pouze v lese, je už dávno překonán. S klíšťaty se můžete setkat i v městském parku nebo na vlastní zahrádce.

28. 06. 2020

28. 06. 2020

Klíšťata patří mezi přenašeče mnoha onemocnění, a proto je důležité vědět, jak přisáté klíště odstranit a jak snížit riziko přenosu infekce.

Jak správně odstranit klíště

Pokud patříte mezi ty, kteří přisáté klíště potírají olejem či mastí, děláte velkou chybu, protože klíště vyvrhne obsah svých střev přímo do rány, čímž se riziko přenosu nákazy zvyšuje. Nesnažte se ho vytáhnout prsty či pinzetou, ale použijte speciální kartu na bezpečné vytáhnutí klíštěte. Je-li klíště příliš malé na použití karty, použijte vlhké vatové tyčinky a vyviklejte ho. Místo přisátí důkladně vydesinfikujte. Speciální karty na bezpečné vytahování klíšťat lze zakoupit v lékárně. Klíště spláchněte do záchodu. Pokud se vám klíště podařilo odstranit, ale v ráně zůstala kusadla, zůstaňte v klidu, z kusadel infekce nehrozí a tělo na ně bude reagovat jako na zadřenou třísku (vyhnisají nebo odpadnou).

Bylo klíště infekční?

Lokální reakce po přisátí klíštěte vždy nemusí nutně znamenat nákazu lymeskou boreliózou či klíšťovou encefalitidou. Po klíštěti někdy dochází k lokální reakci, která časem zmizí. Mnozí klíště vyhazují a zbytečně si pak lámou hlavu, nebylo-li infekční. Naštěstí lze zjistit, zda bylo klíště infikováno, a tak lze předejít mnoha zdravotním komplikacím. Klíště tedy nevyhazujeme, ale vložíme do igelitového sáčku, který pečlivě uzavřeme a odešleme do laboratoře na vyšetření. Seznam laboratoří, které klíště vyšetří, najdeme na internetu.

Lymeská borelióza

První příznaky boreliózy jsou pozorovatelné několik dní až týdnů po infekci. Objevuje se červená skvrna s bílým středem v místě přisátí klíštěte. Nemocný může mít horečku, trpí celkovou únavou a malátností. Skvrna se rozšiřuje i do několika desítek centimetrů. V mnoha případech ale příznaky nemocný nemá a borelióza přechází do druhé fáze. Tato fáze začíná po dvou až dvanácti týdnech od přisátí klíštěte a po cca třech měsících odeznívá. Nemocný trpí bolestmi kloubů, otoky kolenního kloubu, bolestmi svalů aj. Třetí fáze se objeví několik měsíců až roků po infekci, kdy dochází k zánětlivým projevům na kůži, zánětem kloubů a zánětlivým onemocněním mozku a míchy, srdce nebo oka.

K TÉMATU  Komáři a mouchy útočí. Vyrobte si domácí přírodní repelent a připravte se na otravný hmyz

Klíšťová encefalitida

Klíšťová encefalitida začíná chřipkovými příznaky, spojenými s malátností, únavou a bolestmi svalů a kloubů, bolením hlavy, případně i teplotou. Potíže ustoupí a člověk se cítí zdráv. Někdy se další příznaky neobjeví a vytvoří se imunita. Existuje skrytá forma onemocnění, kdy se po nákaze neobjeví ani chřipkové stavy. Často se po několika dnech bezpříznakového období objeví klinické příznaky, které jsou mnohem závažnější. Virus napadá mozek, což se projevuje bolestí hlavy, zvracením, světloplachostí, třesy, vysokou horečkou aj. Těžší forma onemocnění je život ohrožující, může dojít i k zástavě dýchání nebo srdeční činnosti. Proti klíšťové encefalitidě naštěstí existuje účinné očkování.

Jak se bránit?

Nechte se očkovat!

Při pobytu v přírodě používejte repelenty!

Posilujte imunitu!

Zdroj: https://kliste.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Přírodní odpuzovače klíšťat. Jsou skutečně účinné a jak náročné jsou na výrobu? Vyzkoušeli jsme

Komáři a mouchy útočí. Vyrobte si domácí přírodní repelent a připravte se na otravný hmyz

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Možná závidíte mužům, o kterých se říká, že zrají jako víno. Herci, zpěváci nebo třeba sportovci, kteří po dvacítce vypadali tak nějak nedospěle a rozhodně ve vás neprobouzeli vášně, vám možná po čtyřicítce či padesátce začínají připadat přitažliví. Co na tom, že mají prošedivělé skráně, které se většinou ani nesnaží zakrývat barvou.
Vylepšete a ozdobte svojí zahradu tak, aby lahodila vašemu oku. Budou zahradní dekorace a doplňky nenápadné nebo výstřední? Zahradám sluší dřevěné nebo keramické materiály, a samozřejmě přijdou ke slovu také kameny. Experimentovat můžete i s osvětlením. Inspirujte se!
Odolný přírodní materiál, který provází člověka odjakživa. Kůže v interiéru znamená pro mnohé sedačku nebo křeslo, ale její využití je velice rozmanité. Kromě jejího praktického využití je totiž perfektním materiálem pro nejrůznější dekorace i originální nábytek. Pokud milujete retro nebo vintage styl, nějaký ten kousek kůže si určitě najde cestu i k vám domů.
Kratom (Mitragyna speciosa) je tropický stálezelený strom z čeledi kávovníkovitých. Pochází z Thajska, Myanmaru, Malajsie a dalších jihoasijských zemí. Jaké má použití v holistickém léčení a wellness?
Ať už patříte mezi věčné dietářky nebo momentálně cítíte, že přišel ten správný čas shodit pár kil navíc, jistě přemýšlíte, jakou nejlepší cestou se vydat. Ve světě diet se objevuje řada možností, jak dosáhnout vytouženého cíle.
Fascinují vás příběhy lidí s všemožnými podivnými chorobami či tělesnými deformacemi? Připadáte si kvůli tomu jako lidské hyeny? Nezoufejte si, podle amerických psychologů to je naprosto normální.
Citron je již od pradávna používán jako pomocník při mnoha zdravotních potížích. Kyselina citronová v citronu je totiž známá svými imunitními, antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi. Co vás napadne jak první, když máte například chřipku? Samozřejmě pořádný bylinkový čaj s medem, zázvore, a hlavně citronem! Jaké jsou účinky citronu na lidské tělo?
Léto je nejkrásnější období v roce. A přináší s sebou také zážitky, na které se nezapomíná. Jaké jsou výhody letního flirtu, a proč by jej měl alespoň jednou za život zkusit každý z nás? Letní románek je prostě nezapomenutelný!
Dřevěný plot je klasika. Dnes už ale nejsou zdaleka všechny ploty dřevěné nebo v podobě kovových mříží. Hodně se staví betonové ploty, sypané kamenné ploty, ale také lamelové ploty z hliníku. Jaký zvolíte vy?
Tahle kočka si užívá víkendový relax a v klidu sleduje video s ptáky na chytrém zařízení. Rušit se od lenošení ale rozhodně nenechá a svůj oblíbený tablet jen tak nepustí.
Není žádným tajemstvím, že poslední roky jsou pro každého z nás náročné, což se podepsalo jak na zdraví fyzickém a psychickém, tak i na partnerských vztazích. Mnoho párů prožilo „křest ohněm“, některým vztah vydržel, jiným ne. Dopady pandemie se nevyhnuly ani hereckým hvězdám.
Josef Zíma, legenda českého divadla a hudební scény, si během svého života vybudoval významnou kariéru, která zahrnuje působení v divadlech, na filmovém plátně i v hudebním průmyslu. Narozený v roce 1932 v Praze, Zíma se rozhodl nesledovat profesní dráhu svých rodičů, učitelů, a místo toho se od mládí věnoval zábavnímu průmyslu. Tento článek nabízí podrobný pohled na jeho životní a kariérní cestu, od úspěchů na scéně po jeho významné osobní příběhy a výzvy.

Výběr článků

S radikálním poklesem teplot je potřeba pohlídat si imunitní systém. Co na dnešní den radí horoskop astroložky Naďy Šmídové?
Jsou muži a ženy z různých planet? Ano, mezi námi je velký rozdíl! Jak vypadá vaše ranní rutina, postoj k životu nebo jak reagujete na různé situace? A jak na stejné situace reaguje váš mužský protějšek? Podívejte se na hlavní rozdíly mezi námi a muži. Tyhle úsměvné příhody ze života vám budou povědomé!
Bojujete s přebytečnými kily? Už nevíte, co máte udělat, abyste se jich stoprocentně zbavili? Je načase vsadit veškerá esa v rukávu na hubnoucí potraviny, respektive na potraviny, po kterých se hubne.

Nepřehlédněte

Kdy jindy máte příležitost se ponořit pod hladinu a ocitnout se v tichu? Kdy jindy byste se mohla naučit dobře plavat? Plavání uklidňuje nervy, léčí duši a umí vytvarovat postavu. To byste mohla zkusit, no ne?
Ptáte se, jak souvisí zrak s životním stylem? Můžeme jej ovlivnit, například stravou, pitným režimem, (ne)kouřením, ne(stresováním se), fyzickou aktivitou? Na otázku, jak souvisí zrak s naším životním stylem a jak chránit svůj zrak, nám odpověděla primářka oční kliniky.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek