Středa , 30. 10. 2024

Tadeáš

Vznik samostatného Československa: Jaká byla doba první republiky?”

První republika je dodnes vnímána jako období elegance, kulturního rozmachu a nadějí na lepší budoucnost v samostatném Československu. Jaká však byla každodenní realita mezi lety 1918 a 1938? Od módy, která přinášela uvolnění, přes rostoucí postavení žen až po společenské rozdíly mezi městem a venkovem – pojďme se podívat na to, zda byl život za první republiky opravdu tak sluncem zalitý, jak se často vzpomíná, nebo zda tato éra ukrývala i své stinné stránky.
První republiky
Život v první republice byl obdobím velkých změn, kdy Československo zažilo nebývalý rozvoj v mnoha oblastech.

28. 10. 2024

28. 10. 2024

Vznik samostatného Československa, jak bylo za první republiky?

Dne 28. října 1918 vznikl samostatný československý stát, čímž se otevřela nová kapitola v historii naší země. První republika se stala symbolem demokracie, kulturního rozvoje a naděje na lepší budoucnost. Tento článek vás provede tím, jak vypadal každodenní život v tehdejší době – od role žen ve společnosti, přes módu, politiku a životní podmínky ve městě a na venkově, až po to, co bylo na první republice těžké a co přinášelo pozitivní změny.

První republika: Přehled života v Československu

Konec první světové války přinesl zánik Rakouska-Uherska a zároveň prostor pro vznik samostatného Československa, který se odehrál 28. října 1918. První republika byla charakterizována demokratickým uspořádáním, jehož základem byla všeobecná volební práva, přičemž ženy získaly právo volit již v roce 1920. Přestože šlo o velký pokrok, demokratické principy v praxi ještě čelily výzvám, které se odrážely v každodenním životě.

Život v první republice byl obdobím velkých změn, kdy Československo zažilo nebývalý rozvoj v mnoha oblastech. Demokracie se projevovala ve všech aspektech veřejného života, kdy se lidé mohli svobodně vyjadřovat, volit své zástupce a účastnit se veřejného života. Pracovní trh byl rozmanitý – městské oblasti nabídly nové možnosti zaměstnání v průmyslu a administrativě, zatímco venkov si nadále udržoval tradiční zemědělskou orientaci.

Vzdělání se stalo dostupnější a rostl zájem o kulturní rozvoj, kdy na scénu vstoupily slavné osobnosti literatury, divadla a filmu. Móda a společenské zvyklosti byly ovlivněny západními trendy a odrážely nový, uvolněnější styl. Současně se rozvíjelo moderní bydlení, doprava i technologie, což zásadně měnilo každodenní životní podmínky. Přes velké pokroky však lidé museli čelit ekonomickým výzvám, zejména během velké hospodářské krize v 30. letech, která vedla k rostoucí nezaměstnanosti a sociálním rozdílům.

K TÉMATU  Jak je na tom ČR s tříděním nápojových kartonů

Ženy v první republice: Postavení a nové možnosti

Přestože ženy získaly volební právo v roce 1920, jejich role ve společnosti zůstávala převážně tradiční. Většina žen se starala o domácnost a rodinu, což bylo považováno za společenskou normu. Pracovní příležitosti mimo domov byly omezené a zahrnovaly především oblasti jako administrativa, školství či služby. Přesto některé ženy začaly pronikat i do veřejného života, kde působily například jako učitelky, úřednice nebo zastávaly funkce v lokální politice. Jednou z významných osobností té doby byla Františka Plamínková, která prosazovala ženská práva a zasazovala se o rovnoprávnost, čímž inspirovala další ženy k zapojení do veřejné sféry.

Svatby a manželství: Tradiční hodnoty v proměnách

Manželství a rodinný život byly pro mnoho lidí základními životními hodnotami. Svatby probíhaly v tradičním duchu, kdy se novomanželé těšili na společný život pod jednou střechou. Rozvod byl v této době vzácný a společensky nepřijatelný. Přesto se začaly prosazovat myšlenky o manželství založeném na lásce a respektu, což přinášelo do vztahů nový pohled.

Móda první republiky: Elegance a západní vlivy

Styl a móda první republiky byly inspirovány západoevropskými trendy, zejména z Paříže a Londýna, a přinesly nový pohled na ženskou i mužskou eleganci. Ženy tehdy začaly nosit kratší šaty s rovnými střihy bez korzetů, čímž si získaly větší pohodlí a svobodu pohybu. Oblíbeným doplňkem byly perly a malé kloboučky, které doplňovaly vzhled podle aktuálních módních trendů.

Krátký účes, známý jako bob, se stal symbolem moderní ženy, stejně jako jednoduché linie šatů typické pro styl flapper. Významnou návrhářkou, která pomohla šířit tyto nové trendy v Československu, byla Hana Podolská, často přezdívaná „česká Coco Chanel“. Její salon v Praze nabízel elegantní a kvalitně zpracované modely, které inspirovaly a oblékaly mnohé osobnosti tehdejší společnosti.

Móda mužů se rovněž nesla v duchu elegance – pánské obleky s kravatou nebo motýlkem byly doplněné kloboukem, což dodávalo celkovému vzhledu punc gentlemanské noblesy. Tento styl odrážel nejen nové společenské hodnoty, ale také pozornost k detailům a kvalitě, které dodnes představují ikony první republiky.

Politický život a demokracie první republiky

Politika první republiky byla postavena na demokratických hodnotách, což byla významná změna oproti Rakousku-Uhersku. Prezidentem se stal Tomáš Garrigue Masaryk, který reprezentoval demokratické hodnoty a respekt k lidským právům. Československo bylo vícenárodnostním státem, což přinášelo výzvy v soužití Čechů, Slováků, Němců a dalších menšin. Politická stabilita byla podporována širokým spektrem politických stran, přesto však zůstávala otázka rovnoprávnosti a soužití různých národnostních skupin často problematická.

K TÉMATU  Jak přežít s dětmi Vánoční prázdniny?

Život ve městě a na venkově: Rozdílné podmínky

Životní podmínky se výrazně lišily mezi městem a venkovem. Ve městech, jako je Praha nebo Brno, bylo dostupnější vzdělání, pracovní příležitosti a kulturní vyžití. Moderní bydlení, elektrifikace a nové technologie zlepšovaly kvalitu života. Na venkově však převažoval tradiční způsob života, kde byla těžká práce na poli běžnou součástí každodenního života. Venkovské oblasti měly menší přístup k novým technologiím a vzdělání, což vytvářelo sociální rozdíly mezi městem a venkovem.

první republiky

Těžkosti a pozitivní stránky první republiky

První republika byla obdobím nadějí a pokroku, ale zároveň i výzev. Mezi pozitivní stránky patřila demokratická společnost, nové občanské svobody a rozvoj kultury a vzdělání. Na druhé straně období první republiky přinášelo i ekonomické těžkosti, kdy zejména v období hospodářské krize 30. let mnoho lidí čelilo nezaměstnanosti a chudobě. Přesto byla první republika symbolem demokratických hodnot a kulturního rozkvětu, který nám zanechal dědictví, na které jsme dodnes hrdí.

MOHLO BY SE VÁM HDOTI

Masarykovo cukroví, tradice na váš stůl

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Katce se v posledních týdnech změnil život úplně naruby. „Dřív jsem se svým dítětem měla skvělý vztah, v posledním roce začal být však můj šestnáctiletý syn odtažitý a nechtěl si se mnou tolik povídat. Myslela jsem, že je to jen životní období. Pak ale přišel s tou nenadálou větou: Jsem gay, mami! Nevěděla jsem co odpovědět, vůbec jsem to nečekala. Nejradši bych utekla a chvíli ho neviděla! Co mám dělat, když to neschvaluju?“ ptá se.
Sportovní tenisky jsou extrémně pohodlné a univerzální. V dnešní době je velmi oblíbená kombinace tenisek a šatů, která rovněž může vypadat stylově a žensky. Jaké modely šatů odpovídají ikonickým teniskám?
Váš přítel má z předchozího vztahu dítě a vy se obáváte, zda novou situaci všichni obstojně zvládnete? Máme pro vás několik tipů, se kterými se na celou situaci můžete podívat z té lepší stránky. Co dodržet, aby to fungovalo?
S blížící se plavkovou sezónou začíná mnoho z nás přemýšlet o tom, jak své tělo dostat zpátky do formy. Někdy tak neodoláme a zkoušíme různé zázračné diety, které slibují rychlý úbytek váhy.
Britney Spears, dnes již 40letá popová princezna, vyjádřila přání, mít se svým snoubencem Samem Asgharim svého třetího potomka. Dočkají se 16letý Sean a 15letý Jayden dalšího sourozence?
Omamná vůně konvalinky přivábí mnohé zahrádkáře k tomu, aby si tuto krásku pozvali ke svému prahu. Když si ji ale přinesete domů, může se vám z toho pořádně zatočit hlava. Co konvalinka obsahuje a opravdu je jedem naší zahrádky?
Chcete být trendy i na podzim, tak musíte mít odstín vlasů medový. Tato barva nejenže rozzáří vaše vlasy, ale také perfektně ladí s atmosférou sklonku roku. Zahalte se do medové!
Pravý deštivý a sychravý podzim se pomalu začíná hlásit o slovo, a tak není divu, že v tomto zrádném počasí více stonáme my i naše děti. S nižšími venkovními teplotami a nedostatkem sluníčka se navíc zvyšuje riziko nachlazení, chřipky a v dnešní době bohužel i dalších virových onemocnění. Právě v tomto období je tedy více, než kdykoliv jindy v roce důležité myslet na posílení imunity, která hraje zásadní roli v naší přirozené obranyschopnosti a odolnosti proti bacilům. Efektivním způsobem, jak můžeme posílit imunitu sobě i svým blízkým, je za pomoci pěti přírodních pomocníků. Jaké to jsou?
Každý z nás má ty nejlepší rady a recepty, jak zvládnout nachlazení. Někdo rovnou běží do lékárny, někdo se uchyluje k tradiční čínské medicíně a někdo sahá po osvědčených dobrých rad našich babiček.
Chcete mít ve své domácnosti domácího mazlíčka, se kterým bude radost trávit volný čas? Nemusíte nutně sahat po pejskovi, i když je jistě velkým lákadlem. Co si domů raději pořídit kočku, která na vás nebude tolik závislá?
Ačkoli z klasické pšeničné mouky pekly a vařily už naše babičky, spolu s příchodem doby, kdy spousta lidí přesedá na zdravější životní styl, se objevily mnohem lepší a nutričně hodnotnější varianty. Skvěle chutnají, plně nahradí klasickou mouku, a ještě prospějí vašemu zdraví, takže co víc si přát. Svět alternativních mouk je ale mnohem pestřejší, než se na první pohled zdá. Které by určitě měly zaujmout místo ve vaší kuchyni?

Výběr článků

V dnešní době si již neumíme představit náš každodenní život bez přítomnosti smartphonů, internetu a neustálého chatování. Vždy tomu tak ale nebylo a tyto formy komunikace se staly našimi každodenními partnery až na konci 20. století. Představte si ale, jak by se historie odvíjela, kdyby tyto technologie byly dostupné před stovkami nebo dokonce tisíci let? Jak by mohly změnit život známých hrdinů z minulosti a populárních literárních postav? Pokud by známé literární postavy používaly Viber, jednu z nejpopulárnějších komunikačních aplikací na světě, jejich příběhy by se třeba odvíjely zcela jinak.
Pocení je zcela běžný jev. A zatímco během zimy mu nevěnujeme prakticky žádnou pozornost, v létě o ni doslova žádá. Zejména v parných horkých dnech nám jeho pach umí znepříjemnit nejeden výlet nebo cestování vlakem či městskou hromadnou dopravou. Věděli jste ale, že pocením vylučujeme veledůležité minerály z těla? 
Zejména během zimy k nám do domácnosti zavítal nevítaný host jménem plíseň. Projevuje se nejen nepříjemným zápachem, ale také tmavými skvrnami poblíž oken nebo v rozích místnosti, kde se drží vysoká vlhkost. Plíseň trápí hlavně majitele bytů, kteří mají plastová okna a jimž se vlhkost vzduchu v příbytku především v zimě pohybuje ve vysokých číslech.

Nepřehlédněte

Máte pocit, že jste vždy třetí kolo, pokud jde o vašeho partnera a jeho telefon? Představte si toto: jste nadšená z rande se svým partnerem – bude to první noc v tomto týdnu, kdy budete trávit čas společně. Ale když se dostanete do restaurace, nepustí telefon z ruky.
Ve věku 77 let zemřela česká herečka a sexsymbol šedesátých let Hana Brejchová, sestra známé herečky Jany Brejchové. Její nezapomenutelný výkon ve filmu "Lásky jedné plavovlásky" ji trvale zapsal do paměti diváků.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek