Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

Jak nám sluchátka ničí zdraví?

Nosíme je snad všichni, ale jenom málokdo z nás si uvědomuje, že mohou být skutečně nebezpečná a trvale poškodit naše zdraví. Jen skutečně kvalitní sluchátka toto riziko snižují na minimum, ale co všechno způsobují ta obyčejná?
sluchátka zdraví
Prospívají sluchátka zdraví nebo mu škodí? (foto: 123RF)

26. 10. 2021

Nejdůležitější roli hraje izolace od okolních zvuků

Nekvalitní sluchátka mohou škodit zdraví a vyznačují se především zhoršenou kvalitou zvuku. Hlasitost sluchátek, do nichž si pustíme hudbu či mluvené slovo, máme tendenci zvyšovat, pokud nás ruší okolní zvuky zvenčí. A čím vyšší hlasitost v uších máme, tím pro nás představují vyšší riziko. I proto se vyplatí investovat do dražších pecek či klasických sluchátek. Lépe izolují zvuk a tudíž je můžeme mít puštěná na nižší hlasitost.

V tomto případě ale riziko zase představuje to, že téměř nevnímáme okolní zvuky. To může být při přecházení silnice velmi nebezpečné.

Špatný odhad vzdálenosti

Navíc se všemi sluchátky máme velmi zkreslený pojem o vzdálenosti, což představuje problém nejenom pro vás, kdy třeba špatně odhadnete vzdálenost automobilu, autobusu nebo tramvaje či vlaku při přecházení, ale rovněž je to problém i pro řidiče. Pokud nosíte pecky, řidiči je zpravidla nevidí, a proto také z vaší strany nečekají žádné nebezpečí. Jakmile ale začnete uprostřed silnice zmatkovat, jenom velmi ostřílený řidič nezačne zmatkovat spolu s vámi. Pak je neštěstí hned na světě.

Výhody a nevýhody `pecek`

Existují i takzvaná in-ear sluchátka se silikonovým nebo pěnovým nástavcem, která se zasouvají do zvukovodu. Jsou velmi dobře zvukově izolovaná, proto není třeba pouštět hlasitost na maximum a tudíž vám neničí zvuk tolik jako jiná sluchátka, ale jsou nebezpečná právě tím, že v nich okolní zvuky zkrátka neslyšíte.

Nejlepší řešení?

Ideální na nošení venku jsou sluchátka ve tvaru mušle, tedy klasická, která nosíme na hlavě. Většinou jsou vyrobena ze zvukově propustného materiálu, to znamená, že na sobě mají mřížku nebo dírkování. Díky tomu není jejich akustický tlak tak velký jako v případě `pecek`. Také dobře izolují, ale ne tak dokonale, abyste byli od okolního prostředí zvukově odříznuti zcela.

K TÉMATU  Nitroděložní tělísko: Jak si správně vybrat?

Decibely jsou rozhodující

Zejména mladí lidé mají však tendenci pouštět si sluchátka na co nejvyšší hlasitost. Některé přístroje dokonce umožňují pustit si hudbu, která má hlasitost přes sto decibelů, a to už je pro naše uši hotová pohroma, která může vést až k trvalému poškození sluchu. Jste-li zvyklí poslouchat zvuk ze sluchátek, jejichž hlasitost máte nastavenou na 75 %, znamená to, že do uší vám jde zhruba 85 decibelů, a to už také není úplně v pořádku.

Naštěstí dnešní přístroje už z velké části disponují nastavením maximální hlasitosti, kterou lze zabezpečit heslem. Telefony i přehrávače vás rovně upozorní na to, že se pohybujete na hranici bezpečné hlasitosti.

Dodržujte ušní hygienu

Nebezpečná může být rovněž ušní infekce, která nezřídka pochází právě ze sluchátek. V uších se nám kumuluje ušní maz, který v kombinaci se sluchátky také může nadělat pořádnou paseku. Čas od času sluchátka půjčujete ostatním členům rodiny nebo přátelům? Nedělejte to. Dodržujte ušní hygienu, která je stejně důležitá jako hygiena celého těla. Alespoň jednou za pár dní si sluchátka vyčistěte navlhčeným bavlněným hadříkem s trochou alkoholu nebo dezinfekčního přípravku.

Pískání v uších na doživotí?

Tinnitus je jednou z možných chorob, které jsou spojené s příliš vysokou hlasitostí sluchátek. Přitom nejde o nijak vzácnou nemoc. Právě naopak, v dnešní v době je tinnitus lékaři diagnostikovaný čím dál častěji a to zejména mladým lidem, včetně dospívajících. A co tinnitus vlastně je?

Jde o neustálé pískání či zvonění v uších, které je způsobeno dočasným nebo trvalým poškozením takzvaných kochleárních vlasových buněk. Není radno ho podceňovat, protože jakmile jednou tinnitus máte, zbavujete se ho jen velmi těžko. Navíc mnoha lidem způsobuje i psychické problémy, neboť celodenní pískání v uších snese jenom málokdo.

K TÉMATU  Živé vstupy televizních komentátorů, které se tak trochu nepovedly. Jaké překvapení dokáže pokazit záběr

Nechte si udělat test

Už před pár lety přišli vědci na to, že každý desátý Evropan má potíže se sluchem, ale nemohou za to samozřejmě jen sluchátka. Proto je dobré zajít si na vyšetření, které vám provedou na ORL. Pokud se vám ale k lékaři nechce, můžete si udělat i online samotest. Ten však samozřejmě není tak přesný jako podrobné lékařské vyšetření. Díky němu ale zjistíte, jak rozumíte slovům, když je v okolí nadměrný hluk nebo v jaké frekvenci jste schopni slyšet.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Cvičení jde s hudbou lépe. To je vědecky dokázáno

Vlastníte Apple Watch? Funkce, o kterých jste možná neměli ani ponětí

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Některé z nás se při pojmech „povinné ručení“ a „havarijní pojištění“ jen zatočí hlava při představě, že bychom si jej měly sjednávat samy. Návštěva pojišťoven, porovnání, co nám na přepážkách bylo nabídnuto, ale hlavně: pamatovat si údaje o našem autě. Jenže takto už to dávno neprobíhá! Dnes se pojistíte online, z pohodlí domova. Potřebovat budete jen osobní doklady, velký technický průkaz a několik minut svého času.
Vědci tvrdí, že lunární cykly mohou souviset třeba s délkou spánku a menstruačními cykly. Vše je ale předmětem sporů. Jak si stojí věda a její pátrání po příčinách nespavosti u lidí? A v čem nás ještě měsíc a jeho cyklus ovlivňuje? Podíváme se na dopady měsíce na lidskou psychiku, zdraví i běžný denní režim.
Tento týden od 2. do 8. září 2024 přináší výrazné astrologické vlivy, které mohou ovlivnit naše každodenní životy. Klíčovým momentem bude novoluní ve znamení Panny, které otevírá dveře novým začátkům a možnostem. V tomto článku vám přinášíme podrobný horoskop pro každé znamení, který vám pomůže připravit se na to, co vás čeká. Zjistěte, jaké výzvy a příležitosti vám hvězdy přinášejí, a jak nejlépe využít tento týden pro svůj osobní i profesní růst.
Zítra se bude rozhodovat o vaší budoucnosti. V práci i v soukromí. V neděli se Luna přiblíží hvězdě Albaldach. Co to znamená pro vás? Astroložka Naďa Šmídová přináší další horoskop krásy a duševního zdraví na tento víkend. Co všechno se dá očekávat?
Zábava a práce v jednom? Sen, který se stává skutečností díky event managementu. Budujte kariéru v tomto oboru. Ukažte svůj manažerský talent a kreativitu organizováním firemních akcí. Toužíte po profesním růstu a dokonalé firemní kultuře?
Strom ginkgo biloba je svými účinky proslulý již po staletí. Využíval se v tradiční čínské a ajurvédské medicíně. V Asii, odkud pochází, je v některých místech dokonce uctívaný.
Designová krbová kamna vypadají v obývajím pokoji navozují tu správnou atmosféru. Kamna Nordica spadají do střední a vyšší třídy, a kvalita tomu odpovídá. Některá mají varnou plotnu, jiná lze umístit přímo na zeď. Prohlédněte si galerii.
Umíte si představit vánoční svátky bez pohádek? Nemusíte být nutně dítě, abyste vyžadovali oblíbené příběhy na Štědrý den a všechny následující svátky. Užijte si volné sváteční dny a nezapomeňte na pohádky, které vám přinesou klid a krásnou atmosféru do vašeho domova.
Přemýšleli jste někdy nad tím, co děláte, když večer ulehnete do postele? Drtivá většina z nás zapne televizi nebo sáhne po svém telefonu, aby nám náhodou před spaním nic neuniklo. Nebo v horším případě obě tyto možnosti zkombinujeme. Bohužel obrazovky těchto zařízení vyzařují takzvané modré světlo, které narušuje naše přirozené spánkové cykly. Ale abyste své tělo připravili na kvalitní spánek, je třeba modré světlo naprosto minimalizovat.
Ketogenní dieta nebo-li keto-dieta jak je s oblibou označovaná je v posledních letech velmi oblíbenou formou diety pro hubnutí. Televizní reklamy slibující nadstandardní úbytek na váze za krátkou dobu jsou velmi lákavé a zejména zarputilí dietáři tak tuto variantu velmi rádi vyzkouší. Málokdo z nich se pak ale zajímá o to, jak vlastně keto-dieta funguje a zda se jedná o udržitelný způsob stravování.
Zvlášť v přechodných obdobích typu jaro a podzim to na ulicích vypadá velmi pestře. Někdo má i přes podzimní období ještě dnes kraťasy a sandály, zatímco jiný už obléká péřovku a kulicha. Co je zdravější? Jaké oblečení zvolit v přechodném období?
Horská túra nelze srovnávat s běžnou procházkou okolo domu. Při horské túře strávíte chůzí klidně celý den a často se nejedná o odpočinkový výkon ani z hlediska náročnosti trasy. Když se rozhodnete zdolat nějaký vrchol, případně jiný vysoko položený cíl, polovinu cesty stoupáte nahoru a druhou polovinu zase musíte brzdit z kopce, až vás z toho bolí kolena a prsty na nohou.

Výběr článků

Podzimní kolekce zaplavily obchodní domy a jistě vás to svádí nějaký nový kousek do svého šatníku ulovit. Bohužel je toho tolik, že člověk neví, co přetrvá déle než pár týdnů. Nevadí, s naší pomocí se ve všem zorientujete. Tohle jsou kousky, které se s největší pravděpodobností budou nosit i další roky.
V minulých dnech panovalo i na horách teplé, až jarní počasí. V nižších polohách a na jižních svazích taje sníh. Na sjezdovkách je ráno přimrzlý, odpoledne měkne nebo se mění v krupici. Kam tedy vyrazit lyžovat? Zde jsou tipy na některá zimní střediska.
Topná sezona je tady, což znamená, že většina lidí přemýšlí nad tím, jestli nezainvestuje do nějakého úspornějšího zařízení. Přece jenom výdaje na energie kvůli konci roku sahají do nemilých výšin a většina lidí hledá možnosti, jak trochu ušetřit. Investice do úspornějšího vytápění je rozhodně jedna z cest stejně jako změna dodavatele elektřiny či plynu. Druhým zmíněným se však nezabývejme a raději si prozraďme, jak vytápět rodinný dům. 

Nepřehlédněte

Asi každý nám dáte za pravdu, že hraní je důležitou součástí vývoje dítěte. Když odloží miminko chrastítko, tak se přesouvá jeho zvídavost k okolí. Navíc se mu v tomto období (1 až 3 roky) rozvíjí pohyb, řeč i myšlení. Jaké vhodné hračky pořídit právě těmto dětem?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek