Čtvrtek , 21. 11. 2024

Albert

Jak na odpočinek s malým nespavcem

Tabulkově by děti zhruba do jednoho roku měly denně naspat přibližně 12 až 17 hodin. Je samozřejmé, že každé dítě je jedinečné, ale to, že obvykle malá miminka tráví valnou část dne i noci spánkem s přestávkami na krmení, je fakt.
odpočinek
Jak na uspání miminka, aby maminka nesla dřív než miminko?

21. 08. 2023

21. 08. 2023

Nicméně je rozdíl, zdali si svůj spánek rozloží na několik několikahodinových úseků nebo na několik desítek pár-minutových. Pokud i Vás stále drží Vaše miminko v šachu tím, že odmítá odpočinek déle než pár minut, podívejte se, jak si i s takto rychlodobíjecím děťátkem uchovat zdravý rozum a udržet energii.

Když dítěti stačí k fungování energie z vesmíru a nutně potřebujeme odpočinek…

V animované pohádce Kung-fu panda říká tygřici, že legendárnímu dračímu bojovníkovi prý stačí k vyžití rosa z rostliny ginka a energie vesmíru. Zdá se to až neskutečné, ale některým dětem snad stačí ještě méně. Místo osvěžujícího dlouhého spánku preferují „desetiminutovky“, které jim dostačují na doplnění sil. Jenomže, co si budeme povídat, tělo dospělých takto nefunguje. Vyčerpání si dříve nebo později vybere svou daň a Vy budete méně ostražitá, Vaše nálada bude jako na horské dráze a čas s miminkem, který by Vám měl přinášet radost, Vás bude pomalu ale jistě trávit…

Jenomže jak si odpočinout s velmi živým děťátkem? Předně – o spánku se tak úplně mluvit nedá. Když totiž Vaše dítě bude na krátkodobých vlnách spánku fungovat dlouhodobě, může se stát, že pro Vás nebude tak snadné vypnout. Ať chcete nebo ne, Vaše tělo je nastavené na Vaše dítě, a pokud podvědomě Vaše tělo ví, že spánek, ke kterému se uložil Váš malý čipera, nebude dlouhý, zůstane raději rovnou ve stavu pohotovosti.

To ale samozřejmě není z dlouhodobého hlediska udržitelné. Jak si zajistit dlouhý spánek či Vašemu dítěti upravit spací režim, se v tomto článku nedočtete, nicméně zde najdete alespoň pár rad, jak si do určité míry odpočinout.

„Spěte, když spí miminko…“? Stačí odpočívat

Toto obecné doporučení – „spěte, když spí Vaše dítě“ – zní sice krásně v teorii, ale jeho uplatnění v praxi není tak snadné. A obzvlášť, když se jedná o nespavé miminko. Nicméně – i nespavec si musí někdy odpočinout, i kdyby to bylo jen na pár desítek minut. Je jasné, že za tak krátkou dobu se nedá vyspat do růžova, nicméně v boji s únavou se počítá nejen každá minuta – i každá sekunda je dobrá.

K TÉMATU  Těhotenství: Co se honí v hlavě prvorodičkám a co všechno je už na začátku rozhodnuto?

Jakmile tedy zavře oči miminko, zavřete si je také. Nemusíte spát, nemusíte se ani snažit usnout, stačí, když budete relaxovat. V klidu dýchejte, snažte si vyčistit mysl a nepočítejte minuty, které Vaše dítě spí. Pokud Vaše dítě usnulo u kojení, nezvedejte se od něj, odpočívejte společně s ním. Některá miminka se vzbudí rychleji, jakmile je „odložíte“ či ponecháte samotné. I jen Vaše vůně na něj může působit uklidňujícím dojmem a ono tak bude spát alespoň o chvilinku déle.

Odpočívat lze i v případě, že Vám miminko usne v kočárku po cestě z krámu. Nespěchejte, nemusíte s ním naběhat kilometry. Posaďte se na nejbližší lavičku a užijte si chvíli pomyslného volna, kdy dítě nevyžaduje Vaši pozornost. Uvidíte, že i těchto pár chvil může působit osvěžujícím dojmem.

Uspořte energii jinde

Hodnotový žebříček dostane s příchodem miminka velkou ránu. V tuto chvíli není důležitějšího než miminko. Jenomže starost o miminko vyžaduje fungující maminku, což se o autopilotovi, který řídí Vaše vyčerpané tělo, rozhodně říci nedá. Ať už se tedy na Vašich dalších příčkách nachází cokoliv, pomyslně si to škrtněte. S nespavým dítětem se hodnoty smrskávají jen na dvě nutnosti, a to jste Vy a dítě. Spořte svou energii, jak jen to jde – drahocenné jouly, které můžete uspořit, najdete třeba v těchto činnostech:

  • Vaření – pokud máte tu možnost, jídlo si můžete několikrát do týdně objednat. O podobný servis lze také požádat tchýni nebo maminku. Pokud to pro Vás nepřipadá v úvahu, zkuste si navařit víc a nadbytek zamrazit, případně vydržet několik dní na stejném.
  • Uklízení – uklízejte po troškách, nepřehánějte to, protože s miminkem se stejně prázdné místo po odneseném talíři vmžiku zaplní vyměněnou plenou, dudlíkem nebo lahví s čajem.
  • Hraní s dítětem – nejde o to, že byste děťátko celý den šidily na své pozornosti, ale malé miminko vydrží třeba dvacet minut pod puštěným kolotočem nad postýlkou, starší bude bavit pobíhat nebo plazit se ve vymezeném prostoru. Ne ke každé činnosti Vás Vaše dítě potřebuje na 100 %. Spát sice nemůžete, ale alespoň můžete vypnout, omezit pohyb, šetřit energii. Lehněte si k dítěti, buďte s ním, ale na pár chvil si dovolte „koukat do blba“.
K TÉMATU  Běh s dítětem? Ano, ale vyberte ten správný kočárek

Nesčítejte, neodečítejte – zkrátka nic nepočítejte

Závěrem bych si ještě dovolila základní radu pro maminky s nespavými miminky. Čas je relativní, tudíž nemá smysl se ho snažit nějak počítat. Zaměřte se na přítomný okamžik, z hodin vyndejte baterie, nic si nezapisujte. Pro nespavé děti nejsou žádná pravidla, tudíž i když Vám dítě spalo teď, nemůžete si jako maminka se spavým miminkem říct, že další spánek ho čeká za dvě hodiny. Do té doby Vy totiž můžete se svým děťátkem mít třeba další dvě pěti- nebo desetiminutovky za sebou. Stejně tak v noci – nedívejte se na hodiny, nepočítejte, kolikrát jste vstávala. Nehraje to žádnou roli. A věřte, že čísla Vás mohou unavit mnohem více, než dvě noci bez spánku.

A nezapomínejte, že všechno s dítětem je jenom dočasné. Třeba je to poslední den, kdy Vám přes den odmítá spinkat. Třeba je to naposledy, co se v noci probudilo osmkrát. Nikdy nevíte, kdy ho jeho nespavost dožene, případně dozraje jeho spací režim a všechno dostane jiný rozměr.

MOHLO BY SE VÁM HODIT

Dopřejte si víkend jen sama pro sebe a naplánujte si domácí wellness

Zdroje článku:
Doporučujeme

No results found.

sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Hudba. Pro někoho smysl života, pro někoho příjemné povzbuzení během dne a pro jiného ideální hnací motor pro konkrétní činnost. Ne nadarmo se říká, že svět vidíme podle toho, jakou hudbu posloucháme. Naše oblíbené žánry mnohdy zrcadlí naši osobnost. Zároveň je to pro nás mnohdy v těch nejtěžších a nejnáročnějších okamžicích ten nejlepší parťák, jakého si jen můžeme přát. Hudba ale může efektivně posloužit pro naši práci, rozvoj osobnosti nebo daleko více - může nám pomoci najít samu sebe.
Pracovní stres je běžným problémem, který může ovlivnit vaši produktivitu, zdraví i osobní život. Jak se s ním efektivně vypořádat a udržet si rovnováhu? Zde je deset osvědčených tipů, které vám pomohou zvládnout pracovní stres a zlepšit vaši celkovou pohodu.
Těhotenství patří k požehnaným stavům, při kterých žena prochází řadou změn. A právě tyto změny mohou devítiměsíční čekání značně znepříjemnit. Obrnit se trpělivostí a vytrvalostí musí nejen samy zástupkyně něžného pohlaví, ale i jejich partneři, kteří jsou velmi zkoušení. Pojďme si odtajnit hlavní a nejzásadnější změny, ke kterým v těle těhotné ženy dochází.
Vzrostlý strom přímo v obýváku? Stromy v interiéru nejsou zrovna tradiční výzdobou, přesto se najdou tací, kteří mají kus přírody přímo u sebe doma. Budova musí většinou s takovým nápadem počítat už od začátku stavby, ale potom se můžete pochlubit skutečně originální dekorací, na kterou budou návštěvy koukat s otevřenou pusou. Zeleň uklidňuje a prospívá, takže na vás bude blahodárně působit každý den.
Dnes se připravte pomáhat, když to bude třeba. Budete za to odměněni! Co dalšího radí na pátek asrotroložka Naďa Šmídová?
Pojďte se v klidu usadit a kroutit hlavou nad příběhy nešťastníků, kterým se rozhodně první rande nepovedlo podle jejich vysněných představ. Kdo si neohlídal zuby, kdo to přehnal s romantikou, kdo ukázal ze svého těla více, než měl původně v plánu a kdo již svou životní lásku nebyl schopen nahradit někým novým?
Tak, jako v zimě nechodíte v sandálech, své chce i vaše hlava, aby netrpěla následky podchlazení, či dokonce omrzlinami. Možná vám ale připadá, že když si dáte na hlavu nějakou pokrývku, utrpí váš vzhled natolik, že to raději risknete. Není ale lepší mít uši pěkně v teple?
V roce 2018 uživatelé aplikace Viber poslali 6 miliard zamilovaných samolepek a GIFů. Letos Viber přichází s novinkou v podobě videa ve tvaru srdíčka. Pošlete mu originální přání.
Pořádná sněhová nadílka je u nás stále vzácnější. Sáňky už se staly minulostí a možná to čeká i zimní brusle. Pěkně zamrzlý rybník nebo náledí na chodníku nás přitom vybízí k tomu se sklouznout, většinou ale končíme na zemi! Někdy se to neobejde bez modřin, ale prostě se nejde nezasmát.
Jaro už klepe na dveře a po dlouhém chladném období se všichni těšíme na první květiny, které nám přinesou radost a vůni do bytu. Stejně tak se každoročně těšíme i na módní trendy, díky kterým je oblékání příjemná zábava a estetická hra. Pojďte si s námi projít TOP trendy pro jaro 2020. Jdeme na to!

Výběr článků

Nemusíte jezdit každý rok k moři. V dnešní době ve znamení inflace a šíleného zdražování můžete využít možnosti navštívit tuzemské vodní plochy. Pokud přece jen chcete do zahraničí, proč nenavštívit naše kolegy na Slovensku? To je známé svou přírodou a také vodními plochami, kde zažijete skvělou relaxaci. Kam byste se měli vydat?
Možná, že vás nikdy nenapadlo, jaký vliv na váš spánek může mít právě výběr prostěradla. Kromě toho, že jeho barva dokáže ovlivnit atmosféru v místnosti, jeho materiál zase může mít na svědomí to, jakým způsobem se vám bude spát a čerpat síly na následující den. Na co všechno je při výběru prostěradla třeba brát zřetel a jak může prostěradlo ovlivnit vaše spaní? Přečtěte si, z jakých možností můžete prostěradlo vybírat a co od jakého materiálu očekávat.
Redakce Damskaliga.cz si pro vás ve spolupráci s hotelem Mariott připravila soutěž o pobyt pro dvě osoby v krásném Superior pokoji. Odpovězte správně na soutěžní otázku a vyhrajte třeba právě Vy! Soutěž trvá do 30.11.2021

Nepřehlédněte

O tom, že oddalování usnutí a následný nedostatek spánku způsobuje vystavení modrému světlu, jsme již psali. Ale příčin, které způsobují nespavost, je podstatně víc. Někdo má problém s usínáním, jiní usnou, jako když je do vody hodí, ale pak se vzbudí kolem třetí ráno a znovu usnout se nepodaří. Co s tím?
Na naši psychiku je toho prostě někdy moc: Práce, starost o rodinu, výchova dětí, péče o domácnost, do toho musíme mnohdy řešit osobní krize a krize ve vztahu. Není tedy divu, že občas už nemůžeme dál, cítíme se unavení a nejdou nám věci tak, jak bychom si představovali. Můžeme si občas myslet, že jsme jen líní, znechucení, a za to se i občas stydíme.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek