Neděle , 27. 07. 2025

Věroslav

Jak bojovat se škůdci, kteří okupují pěstovanou zeleninu

Aktuálně nejedna zahrada oplývá pěstovanou zeleninou. Zatímco z počátku jara a léta trápilo zahrádkáře sucho, nyní jsou tím hlavním problémem škůdci, kteří okupují pěstovanou zeleninu. Žádný zahrádkář si však nemusí nechat svou zeleninu vzít, se škůdci totiž lze efektivně bojovat. Dokonce se nemusí použít ani chemie, po které sahají především nezkušení zahrádkáři, kteří jednotlivé druhy zeleniny pěstují vůbec poprvé.
jak bojovat se škůdci
Škůdci jsou bohužel běžnými návštěvníky při pěstování. (foto: 123RF)

12. 04. 2021

Se škůdci bojujte už při sázení 

Jak bojovat se škůdci? Abyste nemuseli sáhnout po chemikáliích nebo abyste nemuseli boje se škůdci svádět vůbec, vyplatí se začít s prevencí už při sázení. Než zasadíte oblíbenou zeleninu do řádků na pole nebo do záhonů na zahrádku, vyplatí se půdu zrýt, a to na podzim nebo v předjaří.

Důvodem toho je fakt, že larvy a kukly škůdců v půdě přezimují a vyčkávají, až se oteplí a až jim přímo “pod nos” naservírujete jejich oblíbené plodiny.  

Jistou prevencí proti škůdcům je také včasné hrabání spadaného listí. To se týká především podzimního období, kdy stromy shazují svou pokrývku. Listy jsou totiž většinou domovem škůdců, proto jejich včasné odklizení zabrání tomu, aby škůdci napadli i rostliny nebo aby se schovali do půdy.  

Jak jinak ještě bojovat proti škůdcům ještě při sázení zeleniny? Nikdy nesázejte stejnou plodinu na místo, na kterém jste ji pěstovali předcházející rok. Rostliny by měly každým rokem měnit své stanoviště a růst v půdě, kterou ještě neznají.  

Vsaďte na sílu odpuzujících rostlin 

Věděli jste, že se škůdci, kteří rok co rok okupují pěstovanou zeleninu, je možné bojovat i s pomocí několika konkrétních rostlin, jež mají sílu je odpuzovat? Stačí, když jednotlivé rostliny vysázíte mezi plodiny a škůdců se nebudete muset obávat. Případně je možné záhony s plodinami obehnat a zabránit tak vstupu škůdců. I kdyby rostliny nezabránily vstupu škůdců úplně, mohou jejich vpád rapidně zredukovat a zmírnit.  

K odpuzujícím rostlinám patří například aksamitník, který efektivně odpuzuje například molici skleníkovou. Tento škůdce je protivníkem především rajčat. Velmi častým problémem bývá také bělásek zelný, kterého zase efektivně odpuzuje kopr (ten můžete případně použít do omáčky nebo do jiných podobných pokrmů).

K TÉMATU  Luxusní obývací pokoje! Podívejte se na přepychově vybavené prostory

Na býložravé ploštice platí elegantní a nádherně vonící levandule, šalvěj zase odpuzuje bělásky nebo slimáky. A jaká rostlina odpuzuje mšice? Na ty platí lichořeřišnice větší. Na mandelinky bramborové (které však nenapadají jenom brambory) platí křen.  

Pomocníky jsou přirození nepřátelé škůdců 

Škůdců se naštěstí lze zbavit ještě jinak a opět bez chemie. Do boje může každý zahradník či zahrádkář vyzbrojit přirozené nepřátele škůdců, k nimž patří pravděpodobně nejznámější slunéčko sedmitečné.

Slunéčko sedmitečné mají v lásce především děti, které aktivně počítají skvrny na jejich zádech. Kromě dětí je milují i pěstitelé zeleniny, jelikož vědí, že si hravě poradí například s mšicemi, roztoči, merami nebo s řadou dalších škůdců. Kdo by to byl řekl do obyčejného slunéčka, že?  

Mimochodem, věděli jste, že slunéčko sedmitečné dokáže spořádat za pouhých čtrnáct dnů skoro tři sta mšic? Dospělé sluníčko sedmitečné někdy spořádá i šedesát mšic během dne! Dnes existuje celá řada druhů slunéček a zatímco některý druh má v lásce spíše svilušky, jiný druh si pochutnává nejvíce na červci. Co druh, to jiný škůdce v oblibě.

jak bojovat se škůdci beruška
Slunéčko sedmitečné však může s řadou z nich zatočit. (foto: 123RF)

Slunéčko sedmitečné však není jediný přirozený nepřítel škůdců, jež každoročně okupují pěstovanou zeleninu. Zdatní pomocníci v boji proti mšicím a dalším škůdcům zeleniny jsou taktéž dravé ploštice, pestřenky nebo pavouci či střevlíci. K ostříleným bojovníkům patří i žáby nebo ještěrky, které likvidují především menší slimáky, jež se vyskytují především v období po dešti.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se zbavit mandelinek bez chemie. Zachraňte vaše brambory

Naučte se pěstovat pepřovník: rostlinu a zároveň populární koření

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Kruhy pod očima jsou věčný problém žen. A jelikož umí snížit sebevědomí, protože vzhled kvůli němu není dokonalý, nabízí se otázka, jak problém řešit. Zprvu je nutné si uvědomit, co za potíží vlastně stojí.
Poznala jste skvělého chlapa a všechno mezi vámi vypadá na dobré cestě. Už se scházíte nějaký ten pátek, je vám spolu dobře. Vy ale začínáte mít pochybnosti, jestli s vámi počítá do budoucna, nebo vás vnímá jen jako krátkodobý románek. Jak poznat, že mu jde o vážný vztah a nikoli o krátké povyražení?
Streamovací platformy i po dlouhých měsících zažívají žně a myslíme si, že tento trend jen tak neutichne. Přece jenom se letošní rok ponese ve znamení pěkné porce seriálů, na které už fanoušci čekají roky.
Velkoplošné topení se sice rozmáhá, ale radiátory jsou klasika, kterou známe všichni. Dnes ale mohou vypadat i velice netradičně a ladit s interiérem. Říká se jim sálavé panely, mohou být součástí topného systému nebo fungovat samostatně na elektřinu a můžete je nechat hrdě viditelné v prostoru. Inspirujte se v galerii.
Člověk si to neuvědomuje, ale prakticky na každém místě číhají lidé, kteří ho chtějí okrást, respektive obrat o peníze. Což se nyní, v době panující koronavirové krize, neslyší možná rádo. Abyste se vyhnuli tomu, že za služby nebo jiné zaplatíte více, než byste měli, dávejte si pozor hlavně na několik profesí.
Chystáte se na dovolenou, ale rádi byste se vyhnuli nepříjemnostem spojeným s krádežemi? Zpozorněte u našeho přehledu pěti nejhorších krádežnických destinací a hlavně – pozor na peněženky!
Jak zabalit vánoční dárek? Použít vánoční papír, nebo si ho nechat zabalit od profesionálů? Nebude pak obal dražší než vlastní dárek? Doma vyrobený obal může povýšit vánoční dárek o třídu výš. Navíc to bude jedinečný originál. Tak se do toho pusťte.
Rychle dojet do mateřské školky, odložit dítě paní učitelce a už abychom byli v práci. Rodiče dnes často spoléhají na to, že paní učitelka ve školce (škole) se už nějak postará o to, co je třeba. Před výchovou ale neutečeme, a ani se nezbavíme odpovědnosti z ní vyplývající. Pro dítě je největší autorita rodič. Ve školce se navíc dítě má učit jiné věci, než to, co jako rodiče doma zanedbáváme.
Taky jste to slyšela? Vyber si buď kariera, nebo dítě! Naštěstí dneska už jde zvládnout vše. Přinášíme 5 rad, jak hravě zvládnete obojí.
Jahody povětšinou známe ze zahrádek a málokoho napadne, že by se vůně jejich čerstvých plodů mohla linout i z parapetů v domácnosti. Nemyslete si, že pěstování jahod doma je beznadějný podnik, ze kterého nebude mít nic jiného než dekorativní efekt. Některým nadšencům se podaří vytvořit celou jahodovou plantáž na parapetu nebo na lodžii – a po celý rok z ní sklízet zralé plody. Jaké jsou tedy zásady pěstování jahod doma v truhlíku a venku v zahrádce?
Také přemýšlíte, jak nejlépe a nejkvalitněji využít čas letních prázdnin pro své dítě? Žijeme v době, kdy je na trhu nepřeberné množství nabídek letních táborů, doprovázených kvalitním programem nebo „celotáborovou hrou“. Jak vybrat pro své dítě nejlépe? Na co se při výběru zaměřit?
My ženy každý den vyhlížíme návrat partnera, a tak trochu potají doufáme, že nás alespoň jednou za čas překvapí krásnou kytičkou. Květiny milujeme, jsou pro nás symbolem toho, že na nás tomu druhému záleží. Dřív pánové nosili domů květiny pravidelně, dnes je to jiné. Pánové, pokud jste sem tajně zabloudili a hledáte tip, jaké květiny mají ženy rády, čtěte dál!

Výběr článků

Ať už jsou ve špenátovém salátu, restované nebo v omeletě, houby jsou chutnou pochoutkou nabitou živinami. Obsahují selen a ergothionein, což jsou silné antioxidanty. Také zde najdeme vitamíny skupiny B. Ačkoli jsou bílé potraviny často považovány za chudé na živiny, houby jsou výjimkou. Obsahují mnoho minerálů, jako je selen, draslík, měď, železo a fosfor, které se v potravinách rostlinného původu často nenacházejí. Ačkoliv se mezi sebou liší, všechny houby se mohou pochlubit působivým nutričním profilem. Níže si představíme 7 důvodů, proč by měly houby být pravidelnou součástí jídelníčku.
Nela pod vedením koučky Marcely Hlaváčkové postupuje malými krůčky pro lidstvo, ale velkými pro sebe. A v tom je ta podstata. Co se naučila na čtvrté schůzce?
Vždycky jsem byla tak trošku rebel, do vztahů jsem se úplně nehrnula, závazků jsem se obávala vždycky. Dospěla jsem ale postupně do stavu, kdy mi došlo, že to tahle nemůžu a nechci dělat celý svůj život. Mám partnera už tři roky, on by se rád posunul dál a bydlel se mnou. Ale i přesto, že ho miluji, začínám někde uvnitř sebe couvat. Nevím, zda jeho nátlak ustojím.

Nepřehlédněte

Poslední dva roky pro mne byly velkou životní zkouškou. Přišla jsem o spoustu přátel a iluzí. Ale našla jsem samu sebe. Největší rána pro mě byla, když se se mnou rozešel můj přítel krátce po tom, co jsem se začala léčit s rakovinou. Nyní se mi začal opět ozývat a chce, abychom se k sobě opět vrátili.
Současná komplikovaná doba COVIDU-19 přinesla s sebou mnohé změny, se kterými se musíme ve svých životech poprat. Jednou z těchto změn je i karanténa. Obzvláště náročná je v případě rodin s dětmi. Přinášíme vám několik tipů, jak děti během karantény zabavit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek