Úterý , 15. 07. 2025

Karolína

Hyperhidróza: Nadměrné pocení bere sebevědomí. Jak se ho zbavit

Nadměrné pocení se týká mnohých z nás, a to zdaleka nejenom v létě. Jde o onemocnění zvané hyperhidróza a údajně jí trpí 4 % světové populace. Jak se proti ní dá bojovat a je vůbec léčitelná?
hyperhidroza
Nadměrné pocení bere sebevědomí.

25. 07. 2023

Příčina nižšího sebevědomí

Hyperhidróza znamená nadměrné pocení i v situacích, kdy by se lidé normálně potit neměli, například i když nevyvíjí žádnou fyzickou aktivitu ani není příliš horko. Proto i v třeskuté zimě se jim může stát, že se z ničeho nic začnou potit v podpaží, na chodidlech nebo třeba dlaních. Problémem ovšem nemusí být samotné pocení, ale především to, že jim ubírá na sebevědomí. Z toho mohou plynout i deprese nebo ztráta společenských vztahů.

Lidé, kterým se nadměrně potí dlaně, se mohou strachovat podávat lidem ruce při seznamování nebo vítání. Potí-li se hodně v podpaží nebo třeba na krku, mají strach oblékat si oblečení, na kterém mohou být propocené skvrny vidět. Společenský život trpí a lidé kvůli tomu nemohou žít tak, jak by chtěli.

O co jde?

Proč se ale lidé s hyperhidrózou nadměrně potí? Tato nemoc je spojována s poruchou autonomních procesů v těle, což v překladu znamená, že mozek vysílá při nejrůznějších situacích signál, že potřebuje ochladit, a to bez jakékoliv zjevné příčiny. Může jít o genetickou záležitost, případně se může jednat o projev některých onemocnění nebo jako vedlejší účinek léků, které člověk užívá pravidelně.

Pokud jde o nemoci, je nadměrné pocení spojováno hlavně s cukrovkou, obezitou, menopauzou, těhotenstvím a dalšími hormonálními změnami, autoimunitním onemocněním, nádory, se srdečním onemocněním, s nadměrnou konzumací alkoholu nebo kouřením.

Nadměrně se můžeme potit v podpaží, na rukou a nohou, v tříslech, na zádech, na hlavě nebo obličeji. Co ale s tím?

Navštivte svého lékaře

Ze všeho nejdříve je nutné přijít na to, co nadměrné pocení způsobuje. Jde-li o zdravotní problém, pak je zapotřebí navštívit svého obvodního lékaře, který vám doporučí, které testy byste měli absolvovat, aby se příčina hyperhidrózy odhalila. Jakmile je pak odstraněna příčina onemocnění, zmizí i nadměrné pocení. Jestliže jste ale zdraví jako řípy, a přesto se potíte, je nutné věnovat velkou pozornost zdravému životnímu stylu i principům správné a především pravidelné hygieny.

K TÉMATU  Instagram vs. realita: Už teď jste dokonalá. Bree Lenehan ukazuje pravdu

5 důležitých zásad

1. Osvěžující sprcha

Ta pomůže vždycky, i když jen na chvilku. Ve dnech, kdy je vám opravdu horko a potíte se, je dobré se sprchovat klidně i několikrát denně vlažnou nebo studenou vodou. Není zapotřebí se sprchovat dlouho nebo pokaždé používat sprchový gel. Zkrátka se jen osvěžte.

2. Přírodní materiály

Ty dokážou opravdové zázraky. Takový bambus, bavlna nebo len jsou materiály pro léto přímo stvořené. Jsou prodyšné, rychle schnou a nikdy nezapáchají, ani když je propotíte.

3. Antiperspirant

Všichni o něm slyšeli, ale málokdo ho používá.  A ještě méně je těch, kteří umí používat antiperspirant správně. Ideálně ho aplikujeme každý večer před spaním, protože právě v tuto dobu se potíme ze všeho nejméně. Přípravek se proto do pokožky snadněji vstřebá. A umožníme mu působení během noci. Potní kanálky se zužují a pocení se zmírňuje. Účinek antiperspirantu pak trvá celý následující den.

4. Pozor na kofein

V létě i v době, kdy se více potíte, omezte konzumaci kofeinu na minimum. Kofein totiž odvodňuje organismus, a tím zapříčiňuje i nadměrné pocení. Vyhněte se proto kávě i slazeným kofeinovým nápojům.

5. Kořeněná a pálivá jídla

Pokrmy, v nichž se nachází spousta česneku nebo chilli taktéž vyvolávají nadměrné pocení. Na druhou stranu existuje mnoho zastánců teorie, že když sníte hodně pálivé jídlo, vypotíte se během jeho konzumace a po zbytek dne už se potíte v mnohem menší míře. Tak to prý dělají zejména lidé ve Vietnamu, Thajsku nebo Číně.

Dermatologická léčba

V současné době existuje i další léčba odbourávající nadměrné pocení. Jde například o dermatologickou léčbu, při níž se používá iontoforéza a botulotoxin.

  • Iontoforéza využívá mírný elektrický proud k tomu, aby dočasně uzavřela potní žlázy. Účinek ovšem vydrží pouhý měsíc.
  • Aplikace botulotoxinu zase spočívá v tom, že tato látka navazuje na nervová zakončení potních žláz a snižuje jejich aktivitu. Tato léčba je však extrémně drahá a je nutné ji opakovat každých pár měsíců.
K TÉMATU  4+1 důvody, proč jíst rajčata. Jsou skvělé nejen pro oči

Chirurgická léčba

Při této léčbě zase dochází k chirurgickému odstranění potních žláz, kdy je pacientovi vyříznuta podkožní tkáň, nejčastěji z podpaží. Má však spousty vedlejších účinků. Může dojít k omezení hybnosti dané části těla.

Vhodné léky

Případně je možné užívat léky, takzvaná anticholinergika. Blokují tvorbu potu, ale zase mohou zhoršit vidění, způsobují suchost v ústech nebo zadržování moči. O užívání tohoto léku se však musíte poradit se svým ošetřujícím lékařem.

Bylinky

Dáte raději přednost bylinné léčbě? V tom případě sáhněte po šalvěji lékařské, kterou lze užívat ve formě bylinného odvaru nebo čaje, kozlíku lékařském či třezalce tečkované. Poslední jmenovanou bylinku ovšem nesmějí konzumovat těhotné ženy.

Co když se potíte v noci?

Důvodů, proč se potíte v noci, je hned několik. Noční pocení způsobuje stres nebo úzkost, příliš vysoká teplota, ložní prádlo z neprodyšného materiálu, nesprávná životospráva nebo některá onemocnění. V tomto případě je také záhodno vyhledat co nejdříve lékaře, aby odhalil příčinu pocení v nočních hodinách.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pocení nám bere minerály. O jaké konkrétně přicházíme během léta?

Proč a kdy je oblečení toxické. Důvodem jsou nevhodné materiály a chemikálie z výroby

Zdroje článku:
botanic.cz, lekarna.cz, dermaconcept.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Otužování pro větší imunitu proti nemocem nejsou jen babské řeči. Terapie chladem má benefity, které zvyšují naši tělesnou odolnost. Co s vámi udělá pravidelné šokování těla prudkým snížením okolní teploty?
Trendem posledních měsíců je pracovat z domova. Ano, plno věcí dokážeme zařídit i online – ono taky, co jiného nám nyní zbývá. Odpadá nutnost chvátat ráno do práce, dodržet přesnou dobu na oběd i mít připravené adekvátní oblečení do kanceláře. Zároveň zmizel každodenní stres, jak co nejrychleji dostat děti do školy, odpoledne je vyzvednout a dopravit na kroužky. Mohlo by se to zdát vlastně o mnoho snadnější, ale naše zdraví to nemusí vždy příliš ocenit. Jaké následky na něm může náš pohodový home office napáchat?
Všichni víme, že současná doba není zrovna dvakrát příhodná. Všechno kolem nás zdražuje, najednou zaplatíme víc nejen na jídle, ale i na energiích či pohonných hmotách, ale výplata zůstává stejná. Doba utrácení tak pomalu mizí v nedohlednu a nám nezbývá nic jiného, než si prostě utáhnout opasky. Na čem se dá alespoň trochu ušetřit? Mrkněte na pár tipů.
Krabičkové diety jsou hitem dneška. Když chtějí lidé zhubnout, automaticky vyhledávají nutričního specialistu a žádají ho o vytvoření krabiček, které lidem nedovolí jíst nic jiného. Ovšem i když jsou krabičky často vychvalované, pravdou je, že mají i své nevýhody.
Sehnat v obchodě kvalitní antibakteriální čistič, to je v posledních týdnech až nadlidský úkol. A pokud už seženete, tak je daný produkt astronomicky drahý. Co s tím? Poradíme vám.
Vysoké teploty mohou ohrozit zdraví. Meteorologové varují, že už od neděle nás čekají tropické teploty přesahující 31 °C, ve druhé polovině týdne až 34 °C. Nejvíce jsou ohroženi senioři, děti a nemocní.
Vylepšete a ozdobte svojí zahradu tak, aby lahodila vašemu oku. Budou zahradní dekorace a doplňky nenápadné nebo výstřední? Zahradám sluší dřevěné nebo keramické materiály, a samozřejmě přijdou ke slovu také kameny. Experimentovat můžete i s osvětlením. Inspirujte se!
Člověku to nedá, aby si toho nevšiml – je to tu už od začátku října, kdy se v obchodech objevuje první vánoční výzdoba, prohnaně proložená figurkami Mikulášů, čertů a andělů. V trafice se začínají objevovat svépomocné kuchařské časopisy, ze kterých se na člověka smějí pusinky, úly a kuličky, a než se nadějeme, máme tady plný frontální útok na peněženku a první signální soustavu. A co uděláme?
Máte ráda kvalitní obuv? Hledáte boty, které vydrží a můžete si je vzít do práce stejně jako do přírody? Pak zkuste vybrat z nové kolekce SOREL. Doporučujeme. Věřte, že budete nepřehlédnutelné.
Moderní koupelny, to je hlavně čistota a jednoduchost, vkusně sladěné barvy a imitace dřeva nebo kamene. Přednost mají zemité tóny, jako hnědá, béžová nebo šedá. Skvěle vypadají i prosklené sprchové kouty. Je pravda, že v koupelně netrávíme tolik času, jako v obývacím pokoji nebo kuchyni, je ale nepostradatelným místem, kde chceme relaxovat a užít si klid. I proto by měla být koupelna pěkně útulná.
Možná sami na sobě cítíte, že už nemáte tolik chuť na saláty z čerstvé zeleniny, lehká jídla a vlastně ani na prosecco. Prostě by to chtělo něco sytějšího, aby vám nebyla zima a neměly jste pořád hlad. Co zkusit podzimní jídelníček?
Objevte kouzlo vintage módy, která se v roce 2024 vrací na scénu s novou silou. Zjistěte, proč retro kousky oslovují moderní fashionisty a jak je začlenit do vašeho šatníku.

Výběr článků

Že kondicionér svede divy jenom na hlavě? Co vás nemá! Rychlostí blesku „opraví“ ucpaný odpad, naleští kožené boty a pohodlně nahradí pěnu na holení. Ovšem pozor, dokáže vrátit do původní velikosti i sražené oblečení!
Také přemýšlíte, jak nejlépe a nejkvalitněji využít čas letních prázdnin pro své dítě? Žijeme v době, kdy je na trhu nepřeberné množství nabídek letních táborů, doprovázených kvalitním programem nebo „celotáborovou hrou“. Jak vybrat pro své dítě nejlépe? Na co se při výběru zaměřit?
Každý z nás občas bojuje s kvalitou spánku. Co dělat, když ani správně nastavená spací režim nestačí? Zkvalitněním spánku si zkvalitňujeme všechny aspekty života, proto vám přinášíme ultimátní tip, jak si vymazlit svůj spánek a vytěžit z něj maximum.

Nepřehlédněte

Britská herečka Maggie Smith, která se stala ikonou filmového i divadelního světa, zemřela ve věku 89 let. Proslavila se především nezapomenutelnou rolí profesorky McGonagall v kouzelnické sérii Harry Potter. Zprávu o jejím úmrtí oznámila rodina, která uvedla, že herečka strávila poslední chvíle v kruhu nejbližších. Zanechala po sobě obrovský umělecký odkaz a dvě generace filmových fanoušků.
Letos se konal již osmadvacátý ročník hudebních Cen Anděl. Uděluje se celkem čtrnáct ocenění ve čtrnácti kategoriích. Hned tři interpreti získali každý po dvou soškách, takže letošní ročník nemá jasného vítěze.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek