Pátek , 25. 07. 2025

Jakub

Životodárná H2O: Jak si v létě udržet správnou hladinku hydratace?

Voda je pro člověka jeden z nejdůležitějších prvků. Víte, že tvoří až 60 % těla dospělého jedince? Je nezbytná pro biochemické reakce, zásobování celého těla živinami, odstraňování odpadních látek a pro udržování krevního oběhu a tělesné teploty. Jak se ale v létě udržet správně hydratovaní, co se počítá, a co ne?
hydratace
Ženy by měly přijmout alespoň dva a půl litru tekutin. Voda má samozřejmě vyšší úroveň hydratace než sladké limonády.

31. 05. 2022

Voda je klíčem k životu na zemi. Je to nejdokonalejší a nejvzácnější látka, jaká se zde na planetě nachází. S takovou úctou bychom k ní měli přistupovat. Vychutnejte si každou sklenici vody, kterou máte příležitost držet v ruce. Patřičná hydratace snižuje únavu, stres, zlepšuje myšlení. Voda je náš pohon.

Kolik vody potřebujeme?

Samozřejmě neexistuje jeden určitý vzorec pro to, kolik vody byste měli denně vypít. Toto množství se odvíjí od vašeho těla, zdravotního stavu, užívaných léčiv a dalších faktorů. Například některé nemoci nedovolují pít hodně vody, naopak nějaká léčiva zase vodu zadržují.

Nicméně existují doporučení pro to, kolik vody byste měli denně vypít:

  • Ženy by měly přijmout 2,7 l vody denně.
  • Muži by měli vypít 3,7 l vody denně.

Bez ohledu na to by hydratace měla být součástí vaší každodenní rutiny, nikoli něčím, čemu byste se měli stranit, i když vypijete doporučené množství denně.

Vyhýbejte se alkoholu, sladkým nápojům a kofeinu

Je až paradox, že některé tekutiny naše tělo spíše dehydrují. A jsou to právě silná káva, sladké limonády, pivo, víno a veškerý tvrdý alkohol, mléčné koktejly, energetické nápoje a další. Tyto nápoje jsou plné cukru, sodíku a dalších látek, které odvádějí vodu z tkání. Samozřejmě že třeba kávu si neodpustíte, a nemusíte se jí ani vzdávat, ale nenahrazujte jí čistou vodu. Stejně byste vždy měli dát před slazenou limonádou přednost vodě. V létě dvojnásob.

Ochlaďte se

Správná hydratace není jenom o pití vody, je to také o udržování tělesné teploty. Pokud je parné léto, volte lehké a prodyšné oblečení světlých barev. Také si odpusťte fyzicky náročné sporty, nebo je alespoň naplánujte na tu část dne, kdy je chladněji. Před sluncem vás uchrání klobouky či kšiltovky. Dělejte si v létě více přestávek na pití nebo se také můžete občas osvěžit vodou z rozprašovače.

K TÉMATU  Myslíte si, že vám posilováním narostou svaly? Ne tak docela... Přesto je to důležité!
hydratace
V létě vám od horka uleví i všelijaké mlhy ve spreji. Stačí dát do lahvičky obyčejnou vodu z kohoutku.

Jezte potraviny s vysokým obsahem vody

Pouze 80 % vody v našem těle pochází z tekutin. Zbylých 20 % tvoří potraviny. Nejvíce vody je samozřejmě obsaženo v ovoci a zelenině, nicméně největší přírodní zásobárnou vody jsou:

  • okurky
  • celer
  • rajčata
  • ředkvičky
  • papriky
  • květák
  • meloun
  • špenát
  • jahody
  • brokolice
  • grapefruity

Všechny obsahují nejméně 90 % vody.

Doplňujte vodu, když se potíte

Pokud sportujete nebo se třeba vydáte na výlet, je nutno myslet na to, abyste měli vždy dostatečný příjem vody. Musíte vzít v potaz to, jak rychle a jak moc se potíte, také jaká je vlhkost vzduchu a jak dlouho budete aktivní. Správná hydratace zahrnuje pití vody jak před výkonem, tak i během něj a po něm.

voda
Úroveň vaší hydratace závisí i na tělesné a sportovní aktivitě.

Ochuťte svou vodu

Pokud nejste zvyklí pít čistou vodu, udělejte si ji zajímavější. To samozřejmě neznamená přidat sirupy s velkým množstvím cukru, ale přírodní ingredience, jako je například okurek, bobulovité ovoce, pomeranč, citron, máta a další. Prostě pouze přírodní sladidla a žádné konzervační látky.

voda
Nemusíte pít jen vyloženě čistou vodu. Dejte si do ní mátu nebo ovoce a uvidíte, jak vám zachutná.

Vyzkoušejte také kokosovou vodu. Ta je bohatá na minerály, je plná draslíku, hořčíku, sodíku a vápníku, takže rychle doplní ztracené tekutiny a elektrolyty z cvičení a horkého vzduchu.

Užívejte probiotika

Naše tělo je semeništěm špatných bakterií. Jsou všude – v ústech, ve střevech, ale i v kůži. Probiotika jsou živé mikroorganismy, které se nacházejí v jogurtech a dalších kultivovaných potravinách a doplňcích stravy, a mohou pomoci zlepšit stav bakterií ve vašem těle. Užívání probiotik tak posílí váš imunitní systém, chrání ho před infekcemi, zlepší trávení a vstřebávání potravy a živin – včetně vody. Probiotika také pomáhají při stavech spojených s dehydratací, včetně průjmu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 tipů, které podpoří vaše trávení. Pomoct může voda i bylinky

11 nejkrásnějších trekových tras v České republice, které si užijete i sama

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Kapela Chinaski tento týden oslavila třicet let existence dvojicí vyprodaných koncertů v pražské O2 areně. Tímto vystoupením zdůraznila svou dlouhodobou roli v definování českého pop-rocku, který propojuje melodický rock, hitparádový pop a sdělení blízká folku. Tento žánr, který skupina nastavila, se stal významným fenoménem v České hudební scéně.
Některé filmy v nás dokážou vyvolávat radost, štěstí, romantickou náladu a jiné zase třeba strach. A některé filmy jsou natolik sugestivní, že je lepší se jim vyhnout, pokud na ně nejste zrovna správně naladění.
Kapela Mirai si letos naplánovala svůj vlastní festival Summer Fest 2024. Nečekaná událost ale přerušila plány, když se frontman Mirai Navrátil ocitl v nemocnici po operaci. Fanoušci teď netrpělivě čekají na další informace a doufají v brzké zotavení svého oblíbeného zpěváka.
Home office je pro mnoho lidí splněným snem. Vždyť doma vás nikdo nekontroluje, šéf vám nedýchá na záda, nemusíte řešit kolegy a mnohdy můžete mít své vlastní pracovní tempo. Úskalím ale může být to, že domácí prostředí tak trošku svádí k prokrastinaci, ne vždy se do pracovního tempa člověk dostane tak rychle, jako ráno po příchodu na pracoviště. Co je ještě horší, mnohdy zapomeneme i pravidelně jíst, chybí nám pohyb a pak nekontrolovatelně přibíráme na váze. Jak tomu předejít?
Banány patří mezi rychlou svačinku, ale také mezi potraviny, které pozitivně ovlivňují nervový systém a zlepšují náladu. V Japonsku na banány nedají dopustit především ženy, protože díky banánům si udržují štíhlou postavu. Už jste slyšeli o banánové dietě?
Saláty k obědu, svačiny po cvičení nebo šťávy z ovoce jsou obecně považovány za zdravé, ale pokud s nimi nezacházíte správně, vašemu hubnutí spíše uškodí. Dresing na salátu je často stejně kalorický, jako kdybyste snědly hamburger, a ovocné šťávy mají energetickou hodnotu jako tabulka čokolády. Jak si správně poradit s přípravou jídla při hubnutí?
Máte před sebou první rande a hned jdete společně na večeři? Gratulujeme k takové odvážnosti. Přemýšlela jste někdy nad tím, co všechno se ale při takové obyčejné večeři může stát?
Dekorace k Vánocům prostě patří. Adventní věnec se svíčkami na stůl, ale krásné vánoční věnce můžete zavěsit kdekoli, třeba na dveře nebo na okno. Právě ty si můžete prohlédnout v galerii.
Premiéra filmu Zápisník alkoholičky přináší autentický pohled na ženský alkoholismus. Režisér Dan Svátek se inspiroval blogem a knihou Michaely Duffkové a vytvořil snímek, který otevřeně zobrazuje boj hlavní hrdinky s alkoholem. Film stojí na výborném hereckém výkonu Terezy Ramby, ačkoli scénář a režijní zpracování místy trpí povrchností a zkratkovitostí. Navzdory těmto nedostatkům nabízí Zápisník alkoholičky důležitý příspěvek k diskusi o závislostech, který stojí za zhlédnutí.
Když ve vzduchu začínáme cítit jaro, vůni přírody probouzející se k životu, je těžké odolat pokušení obléknout si místo těžkých kabátů, bund nebo svetrů konečně vzdušné a lehké šaty.
Každý z nás si přeje mít prostorný a světelný byt. Dostatek světla působí pozitivně na naši psychiku a vybízí také k větší aktivitě a kreativitě. Máte i vy rozpoložení bytu, které přirozenému světlu příliš nepřeje? Máme pro vás skvělé tipy, jak si do interiéru světlo přidat. Výsledek bude fascinující!

Výběr článků

Josef Zíma, legenda českého divadla a hudební scény, si během svého života vybudoval významnou kariéru, která zahrnuje působení v divadlech, na filmovém plátně i v hudebním průmyslu. Narozený v roce 1932 v Praze, Zíma se rozhodl nesledovat profesní dráhu svých rodičů, učitelů, a místo toho se od mládí věnoval zábavnímu průmyslu. Tento článek nabízí podrobný pohled na jeho životní a kariérní cestu, od úspěchů na scéně po jeho významné osobní příběhy a výzvy.
Herečka Carmen Mayerová, kterou si mladší generace pamatuje jako dámu s klidným úsměvem a stříbrnými vlasy, oslavila své životní jubileum. Ne každý ale ví, že tahle charismatická diva kdysi okouzlila nejen divadelní svět, ale i jednoho z nejslavnějších českých herců. Její osobní život je plný nečekaných zvratů, lásky i dramat, a na scéně zářila ve stovkách nezapomenutelných rolí. Co všechno ji přivedlo na vrchol českého divadla a jak zvládla nelehkou roli trojnásobné mámy?
Osmadvacetiletá Zoraya ter Beeková, která bojuje s těžkými depresemi a hraniční poruchou osobnosti, se rozhodla pro eutanazii. Přes svůj mladý věk a fyzické zdraví jí lékaři sdělili, že její psychický stav se již nezlepší. Podle Daily Mail podstoupí tento krok již na začátku května.

Nepřehlédněte

Že vám někdo řekl, že čokoláda škodí, kazí se po ní zuby a tloustne se kvůli ní? Onen dotyčný určitě nemluvil o kvalitní čokoládě s vysokým procentem kakaa. Taková čokoláda totiž naopak tělu prospívá. Že vám někdo řekl, že čokoláda škodí, kazí se po ní zuby a tloustne se kvůli ní? Onen dotyčný určitě nemluvil o kvalitní čokoládě s vysokým procentem kakaa. Taková čokoláda totiž naopak tělu prospívá.
Do roka a do dne, Lomikare, Lomikare... Ne ne, nejde o žádné zlo, natožpak historického charakteru. Jen ten časový úsek sedí pro přátelské a oboustranné ukončení spolupráce.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek