Sobota , 23. 11. 2024

Klement

Kouzelné účinky hudby. Její poslech dokáže zvednout náladu i povzbudit při práci. Každý typ melodie povzbudí jinou činnost

Hudba. Pro někoho smysl života, pro někoho příjemné povzbuzení během dne a pro jiného ideální hnací motor pro konkrétní činnost. Ne nadarmo se říká, že svět vidíme podle toho, jakou hudbu posloucháme. Naše oblíbené žánry mnohdy zrcadlí naši osobnost. Zároveň je to pro nás mnohdy v těch nejtěžších a nejnáročnějších okamžicích ten nejlepší parťák, jakého si jen můžeme přát. Hudba ale může efektivně posloužit pro naši práci, rozvoj osobnosti nebo daleko více - může nám pomoci najít samu sebe.
Hudba je někdy ten nejlepší parťák.
zdroj: 123RF.com

16. 04. 2019

Podle nejrůznějších studií současné medicíny je jasné, že hudba má na nás pozitivní vliv. Působí blahodárně na energii a psychiku každého člověka a je častou součástí léčebných terapií. Snižuje pocity nervozity a často ji využíváme při léčbě konkrétních psychických onemocnění. Odstraňuje například neurózu, koktání, dyslektické čtení či psaní, ovlivňuje dýchání, srdeční tep, puls i krevní tlak. Podle neurologických odborníků z univerzity v Montrealu má hudba nezanedbatelný vliv na komplex lidského chování. Zároveň uvolňuje napětí a stabilizuje duševní rovnováhu. Hudba nám může pomoci i v naší práci a osobním životě.

Při rutině oblíbené melodie

Pokud vám to pracovní podmínky dovolí a čekají vás během dne klasické rutinní úkoly, podle odborníků je osvědčená metoda zapnout si vašeho oblíbeného interpreta či konkrétní oblíbený žánr. Několik osvědčených experimentů a průzkumů potvrzují to, že během vykonávání pravidelné činnosti může poslech hudby tyto činnosti urychlit a také zefektivnit. Práce vám tak uteče daleko rychleji a pokud je to úkol, který zrovna nemilujete, uteče vám mávnutím kouzelného proutku. Dobrý vliv na naši výkonnost může mít ale i mluvený projev nebo pozitivní texty, které mohou posílit naše sebevědomí.

Kreativa jedině za ticha

Máte před sebou těžký úkol, který musíte vymyslet a zpracovat? Přemýšlíte nad novým businessem či rozjezdem vlastní značky? Nebo musíme vymyslet marketingový plán k novému produktu? Podle odborníků je při jakékoliv kreativě důležité myslet na svoje mozkové buňky a nezahlcovat je dalšími vlivy. Ve chvíli, kdy přemýšlíme o nových nápadech či úkolech a zapisujeme si je, není ideální u toho poslouchat hudbu. Ta nás totiž ruší víc než si myslíme a často nás může jednoduše rozptylovat. Nicméně najdou se tací, kteří potřebují i tak nějaký podkres. V tomto případě je dobré zvolit nějakou klidnou melodii s nenápadnými zvuky. Zároveň je dobré myslet také na zvolenou hlasitost hudby. Podle studií je prý ideální 70 decibelů.

K TÉMATU  Deset minut jógy denně vám změní život

Vážná hudba pro koncentraci

Pokud se v práci nebo doma potřebujete koncentrovat a ticho pro vás nepřipadá v úvahu, může pomoci vážná nebo instrumentální hudba. Obecně je hudba bez vokálů či slov ideální na lepší soustředění a přemýšlení. Takzvaný stav flow to může v častém případě podpořit. Pro lepší soustředění zabírá také hudba, která je spíše položená v takzvané durové tónině. Odborníci tvrdí, že nám může dodat daleko více odhodlání a síly.

Dobití energie pomocí hudby

Po náročném dni je důležité se také pořádně dobít. Někdo si jde zacvičit, někdo si dá dobré jídlo a někomu ke štěstí stačí poslech příjemné hudby. I v tomto případě platí zapnout si něco, co máme rádi, k čemu se rádi vracíme a co nás zaručeně příjemně a pozitivně nakopne. Nebojte se poslouchat nejen osvědčené a oblíbené interprety, ale vyhledat si i nová čerstvá jména na scéně. Třeba objevíte někoho zajímavého, kdo vás ještě více oslní. 

Večerní relaxace 

Hudba má ale také blahodárné účinky na naši psychiku a zklidnění. Dokáže hluboce ovlivnit naše emoce a působí i jako uklidňující nástroj. Pokud jste měly náročný den, je dobré zvolit při večerních hodinách klidnější melodie. Na uklidnění se podle některých odborníků hodí rytmická jednoduchá hudba například ze 70. až 90. let. Některé z nás naopak potřebují úplně zvolnit při relaxační až meditační hudbě. Často lidé večer poslouchají také mluvené slovo nebo pouze konkrétní zvuky. Mezi oblíbené z nich patří například šumění moře, zpěv ptáků nebo poslech některých přírodních a dřevěných nástrojů. Zkusit můžete i hudbu na čištění čaker. Je speciálně vytvořená a laděná na konkrétní frekvence, u kterých se tyto čakry harmonizují. Skladby najdete na Youtube. Ale o tom níže v textu.

K TÉMATU  Mrkev a zrak, 3 litry vody denně a další omyly a mýty, kterým stále věříme. Pojďme si v tom udělat jednou provždy jasno!

Hudba nás ovlivňuje!

Podle psychologů a odborníků každého z nás hudba ovlivňuje na mnoha úrovních. Nejčastěji to lze vypozorovat na změnách našich emocí nebo vnitřního napětí. Hudba ovlivňuje i osobní jednání nebo sociální chování člověka. Psychologové si současně stále lámou hlavu nad tím, zda hudba působí i na rozvoj některých složek inteligence, ať už aktivní hudební činností nebo pouze poslechem. Doposud známý experiment, který proběhl v devadesátých letech, testoval vliv tvorby hudebního skladatele W. A. Mozarta na inteligenci člověka. Výsledkem byl objev takzvaného Mozartova efektu. Při zkoumání jednotlivých skupin lidí se poměrně v krátkém čase zlepšil jejich výkon a to při konkrétních testech. Efekt však netrval příliš dlouho, pouze několik minut. Poté se zvýšené hodnoty vrátily zpět na původní výši.

Kde pátrat po hudbě

Pokud nevíte, jaký konkrétní typ hudby zvolit pro danou činnost, stačí vsadit na osvědčené hudební zdroje. V současnosti patří mezi ty nejoblíbenější hudební playlisty na streamovacích službách. V posledních letech lidé čím dál častěji využívají playlisty skrze Spotify nebo Apple Music. To ale nejsou jediné zdroje, kde hledat novou hudbu či si tvořit své vlastní playlisty. Mezi další oblíbené aplikace a servery patří také hudební služba Google Play Music, Amazon Music nebo méně známé služby Deezer či Tidal. Mezi další rozšířené zdroje k poslechu patří klasicky YouTube nebo Soundcloud. Ale pokud nelačníte po ničem novém, stejně tak si můžete dát do přehrávače své oblíbené cédéčko.

A co si jdete právě teď pustit vy?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Své zdraví můžeme potěšit různými způsoby. Můžeme začít konečně sportovat nebo se více hýbat. Můžeme si svůj jídelníček zpestřit a dodat do něj potraviny či suroviny, za které nám naše tělo poděkuje. V ideálním případě bychom měli do jídelníčku zakomponovat lněný olej, což je superpotravina výjimečná svými zdravotními benefity. Už jste slyšeli o tělu prospěšných účincích lněného oleje?
Osmadvacetiletá Zoraya ter Beeková, která bojuje s těžkými depresemi a hraniční poruchou osobnosti, se rozhodla pro eutanazii. Přes svůj mladý věk a fyzické zdraví jí lékaři sdělili, že její psychický stav se již nezlepší. Podle Daily Mail podstoupí tento krok již na začátku května.
Váháte nad výběrem postele? Inspirujte se v naší galerii. Spokojený spánek je pro naše tělo velmi důležitý!
Pokud nevíte, co si pod pojmem oční jóga představit, jedná se o pohyby, které jednoduše posilují oční svaly. Nemyslete si ale, že vám toto cvičení zlepší zrak. Dokáže však spolehlivě snížit oční zátěž, vyléčit příznaky suchého oka a zmírnit oční napětí. Jaké jsou tedy největší výhody?
Při nakupování na internetu můžete narazit na řadu zajímavého. Při házení oblíbených nápojů do virtuálního košíku na vás může vyskočit třeba takzvaný matcha čaj, který vás zaujme pro svou nápadně zelenou barvu. Právě díky ní se nad ním pozastavíte a přemýšlíte, jestli si ho také vhodit či nevhodit do onoho koše. Nakonec však kliknete na "dokončit nákup" s tím, že si ho zakoupíte někdy příště. Pojďme si prozradit, proč se této chyby v budoucnu nedopustit.  
Právě je ten pravý čas promyslet si, čím si vaši zahradu zkrášlíte. Přinášíme několik tipů na zahradní nábytek, díky kterému bude vaše zahrada nádherná, zabydlená a útulná.
Problémy se zády jsou v dnešní době civilizačním onemocněním, se kterým se setkává snad každý druhý z nás. A zatímco některé jsou vrozené a získané třeba vlivem skoliózy či hyperkyfózy a dalších latinských názvosloví, jiné jsou způsobené nezdravými návyky, které každý den (mnohdy nevědomky) opakujeme. A právě takové zlozvyky ke zhoršení a ještě větším potížím jenom přispívají. Co nám nejvíce kazí záda?
Jaké jsou trendy v bydlení pro letošní zimu? Toužíte si trendově zařídit váš domov? Pak se můžete inspirovat těmito 4 aktuálními trendy.
Zdravotní obuv tlumí otřesy, šetří klouby a umožňuje noze volně dýchat. Pro naše zdraví je kvalitní bota velmi důležitá. Poradíme vám, jak si ji správně vybrat a na co si dát při nákupu pozor.
Osmadvacetiletá Eva Burešová na sebe poprvé upozornila v soutěži Česko Slovensko má talent a prozpívala se až do finále. Pro její kariéru to byl ale teprve úplný počátek.
Mít styl a brát stárnutí s humorem. Udržet si elán, sebevědomí, vtip a vidět život vždy z pozitivní perspektivy. Cool babča Baddie Winkle i po devadesátce ví, jak vyždímat svůj čas tady na maximum. Čím inspiruje mladé i staré?
Opravdu to není problém jen nás, obyčejných smrtelníků. I celebrity mají občas problémy s váhovými výkyvy, jen mají tu smůlu, že jsou všem na očích. A tak se musejí vypořádat nejen se změnou velikosti oblečení, ale i s komentáři fanoušků. A ne vždy je to příjemné.

Výběr článků

K Vánocům neodmyslitelně patří štědrovečerní tabule. Stůl je středobodem, na který patří adventní věnec, dekorace i cukroví. Prostřený ale může vypadat i úplně jinak, než jak máte ve zvyku. Možností je nekonečno. Inspirujte se s jeho výzdobou!
Intrauterinní inseminace (IUI) je prvním krokem asistované reprodukce pro páry, kterým se nedaří počít. Obvykle se provádí zhruba po roce, kdy se nedaří během nechráněného pohlavního styku zplodit potomka. Jedná se o základní a neinvazivní metodu, jak otěhotnět. Hlavní princip spočívá v tom, že je spermiím zjednodušena a zkrácena cesta k vajíčku jejich přímou aplikací přímo do dělohy. IUI se provádí na reprodukčních klinikách a nabízí ho také gynekologie Gynem.

Nepřehlédněte

Přirozené světlo nesmí v interiéru chybět, ale má ho být tak akorát. Někdy se však sluníčko zblázní a nezbývá, než ho vrátit do patřičných mezí. Slouží k tomu stínící technika, která má navíc dekorační funkci. Typickými zástupci interiérového stínění jsou vnitřní rolety a žaluzie. Ale co když se vám okoukaly nebo jen toužíte po designové lahůdce? Pak se vám budou líbit rolety typu den a noc. .
Letní počasí láká ven nejen lidi, ale také velké množství různých zástupců hmyzí říše. Ať narazíte na komára, včelu, vosu, klíště, muchničku, mravence nebo třeba ováda, ne vždy taková blízká setkání třetího druhu dopadnou dobře. Podívejte se, jak si po bolestivém seznámení správně „olízat rány“.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek