Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Fixace hypotéky jako věčná otázka. Na jak dlouho úvěr zafixovat?

Letos se očekává, že začnou padat ceny nemovitostí. Důvodem je právě panující koronavirová krize, která dostane řadu lidí na finanční dno. Jelikož se propad cen nemovitostí předpokládá, lidé zjišťují své možnosti týkající se hypotéky.
fixace hypotéky
Na jak dlouho zafixovat hypotéku? (zdroj foto: www.123rf.com)

06. 01. 2021

Získat hypoteční úvěr bylo ještě donedávna velice složité a velmi těžké. Jenže poté přišel nový typ onemocnění, kterou celou Českou republiku obrátil na ruby a s ní i všechna ustanovení nebo zákony. Česká národní banka se rozhodla zmírnit požadavky pro žadatele o hypotéku čili zpřístupnila hypoteční úvěry většímu množství lidí. Možnosti fixace hypotéky však zůstaly stejné.

Například došlo ke zrušení toho, že lze získat jen osmdesátiprocentní hypotéku. Mnohé banky mohou nabízet i devadesátiprocentní hypoteční úvěr. Také už tak nezávisí na výši příjmech. Neodvíjí se od ní totiž výše splátek, jako tomu bylo ještě donedávna.  

Ve zkratce lze tedy říct, že na hypotéku najednou dosáhne daleko větší množství lidí než dřív. Lidé si proto zjišťují své možnosti a snaží se rozhodnout, jaké fixační období by pro ně bylo nejideálnější.  

Co je to fixační období neboli fixace hypotéky? 

Na úvod je třeba definovat, co to vlastně je fixační období. Co to znamená? O co se jedná? Fixačním obdobím se rozumí doba, během které má klient zafixovanou úrokovou sazbu hypotéky. V tomto období je úrok neměnný, stejně tak se nemění výše splátek daného úvěru.  

Zároveň ale platí, že během tohoto fixačního období nelze splatit hypotéku předčasně, aniž by vám nebyly naúčtovány sankce a poplatky. Splatit hypotéku bez sankce je možné až po vypršení fixační doby. V této chvíli je také možné refinancovat hypotéku.  

Existuje krátké a dlouhé fixační období 

V současné době rozlišujeme dvě fixační období, a to krátké fixační období a dlouhé fixační období. Rozdílem mezi jednotlivými fixačními obdobími je především délka fixace.  

Krátké fixační období 

Pakliže budeme mluvit o krátkém fixačním období, mluvíme o období kratším než pět let. Pro krátké fixační období se většinou rozhodují jedinci, kteří chtějí ušetřit a kterým nevadí změny.  

K TÉMATU  Vyhazujete lógr po vypití kávy? Existují minimálně 4 způsoby, jak ho využít v domácnosti

Krátká doba fixace (období je většinou dlouhé jeden či tři roky) je vhodná i pro žadatele, kteří si vyřizují hypotéku s příliš nevýhodným úrokem. Po uplynutí roku či tří je pravděpodobné, že úrok poklesne, tudíž nebudou dlouho sužováni vysokou úrokovou sazbou.  

Také se pro krátké fixační období rozhodují jedinci, jež chtějí v blízké budoucnosti nemovitost prodat.  

Dlouhé fixační období 

Co se týče dlouhého fixačního období, mluvíme v tomto případě o fixaci delší pěti let. Nejčastěji se setkáme s desetiletým fixačním obdobím nebo pak s třicetiletým fixačním obdobím, ale taktéž některé banky nabízí i dvacetileté nebo pětadvacetileté fixace. 

Dlouhé fixační období je vhodné především pro ty, kteří mají rádi jistotu a kteří nechtějí měnit své splátky a podobně. Přichází však v úvahu jedině v okamžiku, kdy jsou úrokové sazby nízké, respektive kdy se hypotéka vyřizuje ve chvíli, kdy jsou hypoteční sazby skutečně výhodné.  

Jaké jsou aktuální úrokové sazby? 

Je třeba konstatovat, že trh s nemovitostmi stejně jako trh s hypotečními úvěry prochází každým dnem spoustou změn. Ty se projevují jak na měnících se podmínkách pro žadatele o hypotéku, tak na hypotečních úrocích, jež se prakticky denně mění.  

V roce 2019 jsme se mohli setkat s úrokovými sazbami dosahujících až tří procent. To bylo sice hodně, na druhou stranu se jednalo stále o přijatelný úrok, který k hypotéce náležel. Aktuálně je úrok nižší, sahá pod dvě a půl procenta. Důvodem je nový typ onemocnění, který zkrátka přístup bank k žadatelům o hypotéky rapidně změnil.  

Banky nabízející hypoteční úvěry nemají za sebou zrovna dobrý rok. Analytici se navíc domnívají, že to nejhorší teprve přijde, jelikož ta pravá koronavirová krize přijde až letos. Se zvyšující se nezaměstnaností se bude snižovat zájem o koupi nemovitostí a banky tak budou přistupovat k razantním a dříve pro ně naprosto nemyslitelným krokům.  

K TÉMATU  Trendy bydlení na podzim 2019. Moderní, klasický, přírodní a kreativní design interiéru

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Alternativní bydlení. Existují i jiná řešení, než drahá hypotéka nebo pronájem

Pohádková sídla. Kdo ze světových celebrit má nejdražší domov?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Susan Buckner, americká herečka známá svým výkonem ve filmu "Pomáda" z roku 1978, zemřela minulý týden ve věku 72 let. Rodina herečky oznámila, že Buckner zemřela ve čtvrtek 2. května v Miami, obklopena svými blízkými. Příčina jejího úmrtí nebyla zveřejněna.
Čtení klasických knih vás nebaví? Nebo byste je rádi proložili i nějakým poslechem? V tom případě si vyberte z našich tipů na audioknížky, které vám jistě v letních měsících udělají radost a zpříjemní horké dny.
Zimní móda má svá specifika. Když venku sněží a teploty jsou na bodu mrazu, je třeba se podle toho oblékat. Vzít si péřovku, na nohy plátěnky a na hlavu nic, vypadá stejně, jako když si v létě obujete k plavkám sněhule. Zkuste experimentovat. Určitě najdete, co vám bude nejen slušet, ale hlavně vás zahřeje.
Nepříjemná nemoc, která hýbe současným světovým děním, se nevyhýbá ani známým osobnostem. Kdo ze slavných bojuje s nemocí COVID-19 a jaké má příznaky?
Laformela je duo, které před lety založil český designér Antonín Soukup a slovenská návrhářka Miroslava Kohutiarová. A s každou svojí novou kolekcí jsou důkazem, že pracovat se svým životním partnerem může fungovat.
Ve spolupráci se značkou Retlux připravil portál DámskáLiga.cz vánoční soutěž. Zapojte se do hry o chytrou vánoční výzdobu.
Podzim je tady a s ním přichází chladnější dny, barevná příroda a tajemné svátky jako Dušičky a Halloween. Dny se zkracují, příroda se mění, a my cítíme pomalé uklidnění tohoto magického období
Prostředí má hodně společného s tím, jak se naše pokožka chová a jak vypadá. Když je horko a vlhko, pokožka může být mastná z přebytečné vlhkosti. Když je zima a sucho, pokožka může být vysušená. Nemluvě o dalších environmentálních stresorech, jako je znečištění ovzduší, sluneční záření, klimatizace a další. Když se mění roční období, mění se i prostředí kolem nás. Kůže se musí přizpůsobit novým klimatickým podmínkám, ale můžete jí práci trochu usnadnit zavedením správné péče o pleť. Když se mění roční období, měla by se měnit i vaše rutina týkající se péče o pleť. Zvažte tyto podzimní tipy péče o pleť, které vám pomohou udělat stejně hladký přechod z léta do podzimu, jako je vaše pokožka.
Módní inspirace není nikdy dost. Pokud jste tedy i vy nadšená fashion milovnice, rozhodně vám neunikly aktuální trendy, které nás během podzimu a zimy 2022/2023 čekají. Na scéně se objeví maximálně pohodlné teplákové soupravy i elegantní dámské šaty. Co bude tím pravým, co letos oblečete vy?
O výstavbě nových bytů především v oblasti metropole se mluví neustále, a to hlavně v souvislosti s její nedostatečnou rychlostí. Méně často se pak ve srozumitelném jazyku mluví o skutečnostech, proč tomu tak je nebo jak se s tím vypořádávají vlády a developeři v zahraničí. Stejné je to pak u proměn bytové výstavby samotné. Pojďte se podívat na 3 zajímavosti, které můžete probrat s kolegy z práce nebo s partnerem a možná se vám podaří rozproudit velmi zajímavou debatu.

Výběr článků

To se ví, že nejjednodušší ze všeho je koupit si růže v obchodě a o víc se nestarat. Jenže co by to pak bylo za zábavu? Kde by byl ten pocit, že si něco sami vypěstujete a můžete se tím kochat a chlubit všem známým? U růží to platí dvojnásob. Dokáží udělat na zahradě takovou parádu, že od nich nebudete moci odtrhnout oči. A to už za drobet té námahy rozhodně stojí!
Zastřešené stání pro vůz má několik výhod. Tou hlavní je ochrana vozu před deštěm, kroupami nebo sněhem. Odpadá tak i ranní škrábání skla. Garážový přístřešek ale umožní i vaše suché a pohodlné vysednutí a naopak, stejně jako vyložení kufru. Přístřešek lze obvykle sladit s exteriérem domu, a nejčastější variantou na materiál jsou dřevěné trámy. Krytina může být stejná, jako na střeše domu, z tašek, ale používá se taktéž plech nebo světlopropustný plast či sklolaminát.
Každý z nás občas zalže – ať už se jedná o milosrdnou lež, anebo prostě jenom proto, aby vypadal dobře a udělal dojem na ostatní. Ale, jak se říká, lež má krátké nohy! O tom ví něco i lidé, co se s námi podělili o své příběhy a zažili trapas při provalení se jejich výmyslů.

Nepřehlédněte

Všichni moc dobře víme, že vlivem času se naše tělo mění. Nejdříve to spatříme na pokožce, která začne postupně a docela viditelně ochabovat, ztrácet svou pevnost a sílu. To samé se však děje se svaly v celém našem těle, přičemž výjimkou nejsou ani svaly pánevního dna včetně vagíny, které je třeba posilovat nejen pro lepší pocit z intimních prožitků, ale i z důvodu prevence v rámci inkontinence a dalších obtíží. A právě o tréninku věrné kamarádky bude tento článek. Na co se během cvičení zaměřit?
Záleží nám na tom, jak se cítíme. Chceme vypadat stylově a šik za všech okolností a občas kvůli tomu děláme i věci, které nám ve skutečnosti tak úplně neprospívají. Nevěříte? Pokud nosíte brýle, nejspíš právě teď nastal čas na přehodnocení některých vašich návyků.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek