Pondělí , 14. 07. 2025

Karolína

Finanční gramotnost je důležitá. Učte dítě už od školkového věku

Příchod koronavirové krize ukázal, že lidé nemají vytvořený takzvaný hotovostní polštář, respektive finanční rezervu, která by jim zachránila život ve chvíli, kdy by přišli o práci. Čechům zkrátka chybí základní znalosti v oblasti finanční gramotnosti, kterým se měli naučit už v útlém dětském věku. Pokud se pravidla zacházení s penězi nebudou dětem vštěpovat do hlavy už od dětství, v dospělosti starého psa jen stěží novým kouskům naučíme.
finanční gramotnost
Finanční gramotnost je důležitá. (foto: 123RF)

04. 08. 2021

Finanční gramotnost je zkrátka důležitá, o tom není pochyb ani sporu. Peníze tu s námi budou už napořád a správné zacházení s nimi je klíčem ke spokojenému a bezproblémovému životu. Proto naučte i ty nejmenší tomu, aby s nimi zacházeli tak, jak se sluší a patří. Učit je můžete už od školkového věku.  

Během předškolního věku se děti s penězi seznamují 

Když začnou vaše ratolesti navštěvovat školku, je to pro vás signál povzbuzující vás k tomu, abyste začali s výukou finanční gramotnosti. V tomto věku se děti s penězi teprve seznamují, je však dobré jim do hlav vštípit to, jak s nimi mají zacházet nebo jaký k nim mají mít postoj.  

Nekupujte jim všechno, na co si ukážou. Dítě si už od útlého věku musí uvědomit, že peníze nepadají ze stromu. Proto jim už během školky zřiďte pokladničky a nabádejte je k tomu, aby si do nich něco spořily. Řekněte jim, že když budou mít v pokladničce dostatek, mohou si něco koupit. Dítě se naučí odkládat si peníze stranou a věcí, kterou si za své úspory koupí, si budou daleko víc vážit.  

S návštěvou základní školy přichází čas na kapesné 

Ve chvíli, kdy děti začnou navštěvovat základní školu, zaveďte kapesné. Možná si říkáte, že děti ještě neumí počítat. Pokud s výukou finanční gramotnosti začnete už v předškolním věku, dítě si bude moc dobře uvědomovat, jak k penězům přistupovat. Navíc poslechne vaše rady, které mu dáte.  

Z počátku je dobré dávat dítěti kapesné denní – částka bude zahrnovat svačinu a něco dobrého k tomu. Když si dítě koupí jenom svačinu a vyhne se sladkosti, uloží si peníze do prasátka. Ve chvíli, kdy začne ovládat počty (ideálně mezi třetí až pátou třídou), pozměňte datum vyplácení kapesného. Vyplácejte kapesné na týdenní bázi. Dítě se naučí s penězi disponovat a udělá vše proto, aby jim daná suma vyšla.  

K TÉMATU  Vyděšené reakce lidí, které překvapila zvířata! Jak reagují děti i dospělí, když je zaskočí nenadálá pozornost tuleně nebo opice?

Rodiče by kapesné neměli dávat příliš velké, ale na druhou stranu ani příliš malé. Mělo by být adekvátní vůči cenám ve školním bufetu. Pokud si nejste úplně jistí tím, kolik svačiny v bufetu stojí, můžete začít na konkrétní sumě a tu posléze navyšovat.  

Střední škola = vlastní debetní karta 

V okamžiku, kdy se dítě dostane na střední školu, je načase zavést debetní kartu. Dítě si už vydělává na brigádách, proto mu zřiďte osobní kartu. Na ni mu každý měsíc posílejte kapesné zahrnující jízdné, obědy a svačiny. Už nepreferujte kapesné týdenní, ale naučte dítě tomu, aby si rozplánovalo své výdaje. Uvidíte, jak se vynasnaží proto, aby vyšlo.  

Pokud bude mít pocit, že nevychází, jelikož penězi zrovna dvakrát nešetří, bude to pro něj popud k tomu, aby si našel ke škole i nějakou brigádu navíc.  

Obecné zásady, jak dítě naučit finanční gramotnosti 

Hlavně jděte příkladem 

Pokud bychom měli zmínit obecné zásady toho, jak dítě naučit finanční gramotnosti, zmíníme jednu věc, a sice jděte dítěti příkladem. Dítě neposlechne vaše rady, když nepůjdete příkladem. Ukažte dětem, jak se správně dělit nebo jak nakupovat věci kvalitnější, které déle vydrží.  

Finanční gramotnost doma v praxi 

Zatímco ve škole bude to, jak k penězům přistupují ryze na dětech, doma by měly vidět na první pohled, jak se k financím chovat. Jinými slovy se v domácnosti chovejte ekonomicky. Učte děti tomu, že půjčky nejsou řešením. Stejně tak není správné, když se obklopí přemírou hraček. Naučte je také šetřit energiemi i vodou a vštěpujte jim do hlavy to, že plýtvat s potravinami se nemá.  

Chybami se člověk učí 

Rozhodně není nutné na děti řvát ve chvíli, kdy utratí veškeré své kapesné dříve nebo kdy se dopustí jiné podobné finanční chyby. Ne nadarmo se říká, že chybami se člověk učí. A kdyby všechno dělaly správně a bezchybně, nikdy by se finanční gramotnosti nenaučily. Proto k nim přistupujte otevřeně, ale nesnažte se jejich chyby lepit. Z každé takové lekce musí vzejít poučení.  

K TÉMATU  Školní ráno: 7 tipů, jak se od pondělí do pátku nezbláznit

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kdo vás může okrást o peníze? Pozor si dejte na mechaniky i policisty

Půjčit peníze může být problém. V rodině to je mnohem složitější, než známým lidem. Jak se zachovat

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Zejména během zimy k nám do domácnosti zavítal nevítaný host jménem plíseň. Projevuje se nejen nepříjemným zápachem, ale také tmavými skvrnami poblíž oken nebo v rozích místnosti, kde se drží vysoká vlhkost. Plíseň trápí hlavně majitele bytů, kteří mají plastová okna a jimž se vlhkost vzduchu v příbytku především v zimě pohybuje ve vysokých číslech.
Chystáte se na dovolenou na druhý konec světa a čeká vás dlouhý let? V tom případě se na něj musíte dobře připravit. Pokud tedy nepatříte mezi šťastlivce, kteří každý let bez problémů prospí.
Jaro s sebou nenese jen hromadu sluníčka, ale především alergie, které nepatří k tomu nejmilejšímu. Když všechno kolem nás začne kvést, ve vzduchu se rázem začne vznášet větší množství pylu, což vede k alergickým reakcím. Pojďme si prozradit, co na sennou rýmu a další projevy alergie zaručeně zabírá.
Je to sen snad každého z nás. Cestovat po světě a přitom vydělávat. Není to však nereálný sen, pokud se z vás stane digitální nomád. Takhle se dnes živí kde kdo. Stačí jen vědět, jak na to.
Přírodní prvky v interiéru jsou trendem, který vás může inspirovat. Neopracované dřevo v kombinaci s moderním nábytkem vypadá skvěle. Bříza je jedinečná svojí barvou, a tak jako jiné dřevo, které není opracované, podléhá pomalu zkáze. Je proto potřeba mít k dispozici mladý kmen, který je nutné patřičně vysušit. Povrch se pak natře tixotropním lakem, který břízu v podstatě obalí a uzavře. Na co všechno ji můžete použít?
Ve světě dobrot je spousta potravin, které nejenže skvěle chutnají, ale zároveň jsou cenným zdrojem mnoha látek. A zatímco při jejich výběru se zpravidla zaměřujeme na nutriční hodnoty a samozřejmě chuť, někdy není od věci řešit i barvu, která u některých typů potravin hraje velkou roli. Věděli jste třeba, že některé černé potraviny jsou díky své přirozené barvě zdravější než jejich světlé verze? A právě několik takových společně prozkoumáme a mimo jiné vám prozradíme, v čem spočívá jejich výhoda.
Nakupování dárků přes internet roku od roku roste. Co nesmíte přehlédnout, aby vše proběhlo hladce a hlavně včas? Dodržujte následující rady!
Vstupte do světa inspirativních žen, které se nebojí překračovat hranice a formovat podnikatelský svět na svůj obraz. Od odvážných startupistek po průkopnice v technologiích, tyto příběhy nejen motivují, ale ukazují, že ženy jsou nezastavitelnou silou v každém odvětví.
Přemýšlíte, jakým dárkem obdarovat své blízké, aby z něj vyzařovalo „darování od srdce“? Víte, že nejlepší dárky jsou přece ty domácí?
Na prahu vánočního období, kdy shon a přípravy dosahují svého vrcholu, se může stát, že vám všechno začne unikat z rukou. Pokud máte dost pečení cukroví a hledáte únik od vánočního stresu, článek pro vás! Dámská Liga vám přináší tipy na Vánoční výlety, které vás odreagují a navodí tu pravou vánoční atmosféru. Zjistěte, kam se vydat, abyste na chvíli odložili vánoční shon a nadechli se dobrodružstvím a klidu.
Migréna - každá žena ví, jak může onemocnění vyřadit ze života. Většinou člověka popadne ve chvíli, kdy na pár dní nastoupila do vlaku života také menstruace. Zatímco někoho provází celým tímto obdobím, u jiného nepobude déle než den. Aby vás nemocnění příště minulo, prozradíme vám, jak jí předcházet.

Výběr článků

Peru je velmi zajímavá země oplývající především mnoha kulturními památkami starověkých civilizací a koloniální architekturou. Jedná se o neuvěřitelně rozmanitou zemi a ráj pro každého cestovatele. V našich představách může znít Peru jako zapadlá zemička, kde nic nenajdeme, ale opak je pravdou! Tajemné džungle, ztracená města, jezero Titicaca, delta Amazonky – právě za těmito zázraky turisté do Peru míří. Tato země Jižní Ameriky jim poskytne příležitost ocitnout se ve zcela jiné dimenzi.
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před intenzivním sněžením, které od dnešního rána postupně zasahuje severovýchodní Čechy, Českomoravskou vrchovinu a severozápadní Moravu. Během několika hodin může místy napadnout až 25 cm sněhu, což způsobuje výrazné dopravní komplikace.
Sice jsou tenisky nejoblíbenější obuví, ovšem v zimě, kdy teploty padají pod bod mrazu, by nám v nich umrzla noha. Proto si pořizujeme boty zimní, které nás dokážou před nízkými hodnotami na teploměru ochránit. Velmi oblíbené jsou semišové zimní boty, které i skvěle vypadají. Tedy pokud jsou čisté a umíte o ně pečovat! V opačném případě žádnou parádu neudělají.

Nepřehlédněte

V pondělí večer pražská O2 arena ožila ve velkém stylu. Legendární česká zpěvačka Helena Vondráčková zde oslavila své 77. narozeniny koncertem, který se nesl v duchu oslavy jejích 60 let na hudební scéně. Tisíce fanoušků, symfonický orchestr a desítky tanečníků a stepařů – to vše doprovázelo Vondráčkovou při její velkolepé show, která přilákala diváky všech věkových kategorií.
Napájecí zdroj je elektronické zařízení, které v rámci daného výkonu přeměňuje jeden typ elektřiny (nejčastěji střídavé síťové napětí) na jiný (nejčastěji stejnosměrné napětí). Každý zdroj je definován třemi základními parametry charakterizujícími napěťové úrovně a výkony. Jeho úkolem je dodat potřebnou elektrickou energii.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek