O kyselině hyaluronové jste už určitě mnohokrát slyšeli. Je to látka, kterou vytváří naše buňky a je tedy našemu tělu vlastní. Stejně jako kolagen a elastin je jedním z hlavních stavebních kamenů pojivové tkáně obklopující kožní buňky. Hyaluronan pokožku hydratuje a dodává jí pevnost. Stejně jako u kolagenu, produkce a hladina kyseliny hyaluronové v těle klesá s věkem.
Co pro vás kyselina hyaluronová dělá?
Kyselina hyaluronová je pozoruhodná látka, která má hned několik benefitů pro naše tělo. Zde jsou jen některé z výhod kyseliny hyaluronové:
- Pomáhá hladkému pohybu. Kyselina hyaluronová pomáhá vašim kloubům a zabraňuje bolesti a zraněním způsobeným obrušováním kostí o sebe.
- Pomáhá udržovat hydrataci. Čtvrt lžičky kyseliny hyaluronové zadrží asi jeden a půl galonu vody. Proto se kyselina hyaluronová často používá k léčbě suchých očí. Používá se také ve zvlhčujících krémech, pleťových vodách, mastech a sérech.
- Díky ní je pokožka pružná. Kyselina hyaluronová pomáhá pokožce zadržet vodu a v důsledku toho se redukují vrásky. Je také prokázáno, že pomáhá rychlejšímu hojení ran a může snižovat tvorbu jizev.
Typy kyseliny hyaluronové
Není kyselina, jako kyselina. Máme vysokomolekulární a nízkomolekulární kyselinu hyaluronovou. Abyste příklad lépe pochopili, představte si kyselinu jako hrubost písku. Vysoká molekulární hmotnost je štěrk, nízká molekulární hmotnost je lehký píseček, který je jemný jako hladká mouka. Jen se ta představa musí převést do stupnice nikoliv milimetrů, ale daltonů a kilodaltonů.
Pokud o kyselině hovoříme jako o písku, představte si svou pleť jako síto, kterým propadnou jen malinké částečky. Vysokomolekulární kyselina hyaluronová tak působí na povrchu pokožky, zatímco nízká prostupuje do nižších vrstev a ovlivňuje tak intenzivněji vzhled pokožky a má vliv na její fungování.
Jak poznám, že moje pleť potřebuje více kyseliny hyaluronové?
Kyselinu hyaluronovou můžete používat, pokud vás trápí stárnutí pleti. S přibývajícím věkem se její množství, které produkují naše kožní buňky, snižuje a buněčná obměna se může zpomalit, tehdy se objevují vrásky a hrubá textura.
Kdy používat kyselinu hyaluronovou v péči o pleť?
Na rozdíl od jiných účinných sér nebo aktivních složek, které je třeba aplikovat speciálně ráno nebo večer, je kyselina hyaluronová flexibilní hydratační přípravek, který lze použít kdykoli.
Kyselina hyaluronová je naprosto neškodná a nenarušuje další účinnou péči o pleť, takže se může připojit k systému vrstvení produktů, které máte na den, nebo noc.
TIP: Ideální je nanést ji jako první na čerstvě vyčištěnou pleť. A pokud je vaše pleť suchá, naneste na ni hydratační krém, aby se vše zafixovalo.
Má kyselina hyaluronová nějaké vedlejší účinky?
Kyselina hyaluronová je obecně bezpečná pro všechny typy pleti a při lokální aplikaci obvykle nevyvolává žádné nežádoucí účinky. Jelikož je přirozenou látkou v naší kůži, neměli bychom očekávat žádné problémy.
Denní dávkování
Kyselina hyaluronová má ty výhody, že se používá zevně i vnitřně. Pro dávkování kyseliny prozatím neexistuje studie, která by přesně definovala, kolik tělo snese této látky. Většina lékařů však doporučuje denní dávku v rozmezí 200 – 1000 mg/den, při vyšším příjmu již není znatelný nárůst účinnosti.
Na trhu je mnoho produktů, které lze používat, jak zevně, tak vnitřně. Na pleť můžete využívat různá tonika, ovšem nejúčinnější bude sérum. Pro vnitřní použití se vyrábějí doplňky stravy ve formě kapslí nebo v tekuté formě, kdy si danou dávku jednoduše přidáte třeba do ranní sklenice vody.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Kyselina hyaluronová pro krásu vaší pleti a vlasů
Redakční test. Kyselina hyaluronová: v jaké podobě opravdu funguje? Máme to vyzkoušené!