Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Exotické druhy ovoce: jak a které prospívají našemu zdraví?

Pulty obchodů během zimních měsíců plní exotické ovoce nejrůznějších druhů. Vánoční svátky klepou na dveře a touha po plné štědrovečerní tabuli, ze které je neustále co ujídat, se o to víc násobí. Ta touha bude ostatně silnější než peněženka, která brzy na to zapláče. V případě ovoce se však nezdráhejte, protože řada z rozličných exotických druhů je zdraví velmi prospěšná a co důležitějšího si přát o Vánocích než zdraví.
ovoce
Vitamíny a minerály. Kdy víc si dopřát jejich nálož než právě v zimě. (foto: 123rf.com)

21. 12. 2021

Exotické druhy ovoce jsou poměrně netradiční, i když mnohé z nich již považujeme za naše stálice, které z nabídky supermarketů nezmizí v žádné části roku. Tudíž je o to příhodnější, abychom se na některé z těchto zaoceánských sladkostí podívali zblízka.

Asijské liči uleví od kašle i žaludečních vředů 

Pravděpodobně nejmenší exotické ovoce, které z obchodů známe, je liči. A tím náš seznam otevřeme. Liči je asijský pamlsek, který se někde považuje za ovoce, jinde zase za druh oříšku. Důvodem je především chuť této zdravé dobroty.  

I když se liči konzumuje v čerstvé podobě, také se z něj připravuje sirup. Vždy se však odstraňuje nehezká vroubkatá slupka a zbytek (až na pecku) se konzumuje. Nikdy nedochází k tepelné úpravě ovoce ani k jeho vaření, tím by došlo k narušení všeho, co s sebou liči přináší. 

Je to velmi malé ovoce, ale o to víc zdraví prospěšné. Používá se jak proti kašli, tak při léčbě žaludečních vředů (a to by se po Vánocích mohlo obzvlášť hodit). Ze slupek, které se jinak nekonzumují a vyhodí, lze dokonce připravit i čaj. Ten pak ulevuje od nepříjemných průjmů.

Maracuja na nervy 

Maracuja také patří mezi exotické ovoce. Má mnoho druhů, ale u nás se setkáme jen s minimem. Přesto se z ní začíná stávat celoroční záležitost, podobně jako v případě banánů. A je to ostatně dobře, vitamíny nadupaného ovoce není nikdy dost.

U nás se jí také říká mučenka. Její kořeny sahají až do daleké Austrálie nebo na Floridu. Pěstuje se ostatně i v Brazílii, Africe nebo na Madeiře. Je pro ni typická šťavnatá dužina, kterou uvnitř doplňuje velká spousta semínek.

Ať už ji přidáte do dezertů nebo ji budete jíst jen tak u vánočních pohádek, uklidní vaše nervy, a to díky velkému množství vitamínů skupiny B, hořčíku a vápníku.

K TÉMATU  Jak si udržet svojí ideální váhu nebo něco málo ještě shodit? Zkuste naše tipy ostřílené redaktorky na zdravý životní styl!

Pomelo nejen proti kocovině 

Opomenout nelze ani citrusy. Exotické ovoce na nás číhá připravené ke konzumaci. Mezi ním poměrné velké a šťavnaté pomelo. Říká se o něm, že zahání kocovinu, což se během silvestrovských oslav bude určitě hodit. Kromě toho ale zahání chuť k jídlu, respektive zabraňuje přejídání. Na vaší štědrovečerní tabuli by proto nemělo chybět.

Mimochodem věděli jste, že pomelo je největším citrusem vůbec? Má silnou kůru a nahořklou dužinu. Většinou se pojídá bez úpravy, ale někteří lidé si ho sloupnou i z „blány” obklopující dužinu, aby se ona hořkost co nejvíce eliminovala.

V každém případě je vynikajícím zdrojem vitamínu C, který nejenže upevňuje imunitní systém, ale také je skvělým podporovatelem kolagenu, respektive podporuje jeho přirozenou tvorbu.

Kaki pro posílení imunity

Velkou porci vitamínu C, podobně jako citrusy, přináší i kaki. Malé žluté ovoce pocházející z Číny se u nás rovněž stalo poměrně běžným. Slupka ovoce se vždycky loupe, pod ní se nachází vynikající sladká dužina, která se často také suší. Díky zmiňovanému obsahu vitamínu posiluje imunitní systém, což se během chladné zimy víc než hodí.

Mango místo antibiotik 

To nejlepší nakonec? Za zmínku stojí i vynikající oranžové mango, které člověka dostane svou chutí. Ta připomíná něco mezi mrkví a pomerančem zároveň. Věděli jste, že pochází z Indie? Právě odtud k nám ovoce s velkou peckou připutovalo. Mnozí chuť manga přirovnávají k broskvi.

Co se týče zdraví prospěšných látek, mango má dokonce až antibiotické a také antiparazitální účinky. Vděčí tomu hlavně díky svému složení – ukrývá se v něm velká porce vápníku. Pokud však z tohoto exotického ovoce chcete vymáčknout co nejvíc, myslete na to, že zabraňování vápníku brání kofein a nebo kyselina citronová zvaná též jako E330.

K TÉMATU  Exotické ovoce, které určitě ještě neznáte. Zkusili byste cherimoyu, salak nebo kiwano?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Chcete opravdu silný antioxidant s vitaminem C? Vyzkoušejte toto zázračné ovoce

Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy. Jsou opravdu vymačkané šťávy lepší než pojídání ovoce a zeleniny? Lékaři varují, že ne!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ano, skutečně se to děje a rozhodně to není žádná vzácnost. I ženy po třicítce nemusejí mít manžela a děti, jen mezi námi pořád existují tací, které to nejenom překvapuje, ale dokonce i pohoršuje.
Čas prázdnin a dovolených je přímo balzámem pro duši i pro tělo. Ne už tak pro pleť - sluneční paprsky, UV záření, horko, slaná a chlorovaná voda můžou pleť hodně dehydratovat. Víme, jak vypadat skvěle celé toto období. Klíčovým pomocníkem jsou pleťové masky.
Možná si i vy někdy povzdechnete, že vaše příjmení není nejkrásnější. Třeba jste vždy tiše záviděly spolužačce její příjemné a zvučné příjmení. Než budete klesat na mysli, pojďte se s námi podívat na opravdu velkou sklizeň toho, co se v naších zemích skutečně vyskytuje. Co byste řekly tomu, kdybyste se jmenovaly třeba…
Když se řekne Česká republika, každý si spíše vybaví pivo, nicméně Morava – to je kraj hlavně vína a slovácké kultury. Proto je zde spousta vinic, které můžete obdivovat nejlépe ze sedla svého kola.
Susan Buckner, americká herečka známá svým výkonem ve filmu "Pomáda" z roku 1978, zemřela minulý týden ve věku 72 let. Rodina herečky oznámila, že Buckner zemřela ve čtvrtek 2. května v Miami, obklopena svými blízkými. Příčina jejího úmrtí nebyla zveřejněna.
Babí léto nám o víkendu přinese dobrou náladu. Volné dny věnujte péči o pokožku, troše zdravého pohybu venku, a večery si nechte pro sebe. Co dalšího radí astroložka Naďa Šmídová?
Pojem jóga pro mnohé z nás jistě není nic nového. Co ale nahá jóga? Může být přínosem pro naši duši a fyzickou kondici, nebo se jedná o bláznivou formu cvičení jen pro otrlé?
Kromě relaxu mohou pomoci zdokonalit váš mozek, tělo nebo třeba i spánek. Hry na mobil už nejsou jen pro děti, tak neváhejte a zkuste si nějakou spolu.
Rohy stěn bývají jednou z nejvíce zanedbávaných oblastí v domácnostech, pokud jde o styling a nebo výzdobu interiéru. I když přemýšlíte o tom, jak byste si roh upravili, většinou to stejně skončí tak, že do něj dáte buď nějakou pěknou lampu, nebo velkou pokojovou rostlinu. Existuje však mnoho dalších způsobů, jak si tento kousek domova můžete zajímavě ozdobit. A věřte nám, že některé z nich by vás možná ani nenapadly.
Neustálé převalování, polštáře na uších, probděné noci, špunty v uších. Přijde vám to povědomé? Pak právě váš partner nebo partnerka chrápe. Nemusíte se obávat toho, že byste v tom byli sami. Najde se mezi námi vícero lidí, kteří se ptají na jednu otázku, a sice jak se zbavit chrápání, které nám nedá v noci spát?
Konopí seté, latinsky cannabis sativa, je bylinou, chcete-li rostlinou, která má na naše tělo blahodárné účinky a používá se v alternativní medicíně k tlumení bolesti, léčbě neurologických onemocnění nebo zeleného zákalu. A vhodné je i na kašel. Proto se na něj teď podíváme z té lepší stránky.
Nápoj původem z Jižní a Střední Ameriky je u nás považován za halucinogenní drogu. Ovšem američtí šamani na něj mají úplně jiný názor. Lidé proto neváhají utratit desetitisíce korun, aby podstoupili rituál, který jim má změnit celý život.

Výběr článků

Plánujete nebo už dokonce čekáte druhé miminko, ale po prvním těhotenství máte za sebou císařský řez? Každá nastávající maminka se ve stejné situaci ptá, v čem je takové těhotenství jiné nebo jaká jsou rizika. A právě na to se vám nyní pokusíme odpovědět.
Následujete každoroční trendy předních designérů z Česka i celého světa? Pak se letos budete divit. Stříbrné barvě totiž odzvonilo. Co ji nahradí?
Občas kvůli tomu, že je tady zase, protočíme panenky. Často nám připravuje krušné i bolestivé chvíle a někdy bychom byly raději, kdybychom si užily alespoň měsíc bez ní. Přesně tak většina žen vnímá menstruaci, která vlivem let neustále mění svou podobu. Jak vypadá ve dvaceti, třiceti a ve čtyřiceti? Mrkněte na její tři, pokaždé jiné, tváře.

Nepřehlédněte

Kde začít? Anální sex rozhodně nepatří mezi okrajové praktiky, ale přesto se mu spousta párů z rozličných důvodů vyhýbá. Obvykle kvůli strachu z neznámého. Přeci jen jde o milování, které je opředeno různými mýty, polopravdami a absolutními nepravdami. V tomto článku se dozvíte důležitá fakta i rady, jak si první milování „do zadku“ užít bez rizika bolesti či „voňavé“ nehody.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek