Čtvrtek , 28. 11. 2024

Xenie

Endometrióza, jeden z důvodů ženské neplodnosti. Jak se projevuje?

Bolest při pohlavním styku, bolestivá menstruace a problémy s početím. To všechno se může skrývat pod diagnózou endometriózy. Endometrióza je gynekologické onemocnění, které postihuje řadu žen především v plodném věku.
endometrióza
Co je to endometrióza? (foto: 123RF)

28. 06. 2021

28. 06. 2021

Neléčená endometrióza bývá příčinou problémů s otěhotněním, a proto by měla být diagnostikována včas, aby se předešlo možným komplikacím. Jak se endometrióza projevuje a jak souvisí s otěhotněním? Otázky, na které vám přinášíme odpověď.

Co je to endometrióza?

Endometrióza je jedno z poměrně častých gynekologických onemocnění. Endometrióza je diagnostikována, když děložní sliznice, odborně označována endometrium, začne prorůstat do vaječníků, pánevní oblasti, ale i střev.

Sliznice si ale zachovává své původní vlastnosti, a proto krvácí s každou menstruací. Vzhledem k tomu, že se tato sliznice nemá, jak dostat ven, na rozdíl od té děložní, dochází k jejímu hromadění, což může na vaječnících vyvolat vznik cyst (endometriomy) a zjizvení a srůsty orgánů.

Endometrióza a projevy nemoci

Mezi typický projev endometriózy patří bolest v oblasti pánve, nejčastěji během menstruace. Bolestivost bývá často připisována menstruačním bolestem. I proto bývá odhalena příliš pozdě. Ženy, které trápí endometrióza, ale popisují menstruační bolesti jako mnohem silnější než obvykle.

Jaké jsou projevy?

  • Bolestivá menstruace. Krátce před samotným menstruačním krvácením se mohou objevit křeče a bolesti v podbřišku a pánvi a mohou trvat po dobu několika dní.
  • Bolestivý pohlavní styk. Pohlavní styk je pro pacientky často bolestivý, což je právě jeden z důsledků endometriózy.
  • Bolestivé močení a bolest při stolici jsou popisovány především během menstruace.
  • U některých žen se může objevit také silnější menstruační krvácení než obvykle a objevuje se také krvácení mezi jednotlivými menstruačními cykly.
  • Endometrióza je často odhalena až tehdy, když je u žen hledána příčina neplodnosti. Neplodnost je často důsledkem neléčené endometriózy.
  • U pacientek s endometriózou se objevuje také únava, průjmy, zácpy, nadýmání, nevolnost, a to nejčastěji v období menstruací.
  • Průběh onemocnění, zejména bolestivost, je individuální, a proto se bolest u žen objevuje v jiné intenzitě. Zatímco pro některé ženy je bolest prvotním signálem, že s jejich tělem není vše v pořádku, jiné trpí endometriózou takřka bez bolesti.
K TÉMATU  Jak se zbavit nafouklého břicha

Endometrióza. Kdo je nejvíce ohrožený?

Některé skupiny žen jsou ke vzniku a rozvoji endometriózy náchylnější. Jde především o ženy, u kterých se v rodině již endometrióza vyskytla, nikdy nerodily, mají onemocnění bránící normálnímu odtoku menstruační krve, v minulosti trpěly na gynekologické či pánevní záněty a mají abnormální dělohu.

Nejčastěji se endometrióza objeví několik let po nástupu menstruace a problémy ustupují během těhotenství a mizí po nástupu klimaktéria.

Neplodnost jako důsledek endometriózy

Proč neplodností trpí ženy s endometriózou? Důvodem jsou endometriální srůsty, které vajíčku komplikují cestu z vaječníku. Stejně tak ale komplikují cestu spermii setkat se s vajíčkem ve vejcovodu. I přesto se ale ženám s diagnostikovanou endometriózou podaří otěhotnět a miminko donosit.

Je-li diagnostikována endometrióza u ženy, která ještě nerodila, většinou lékaři doporučují otěhotnění příliš dlouho neodkládat. Se zvyšujícím se věkem se zhoršuje nejen plodnost, ale především endometrióza.

Diagnostika endometriózy

Endometriózu diagnostikuje gynekolog na základě mnoha vyšetření. Běžná gynekologická prohlídka odhalí cysty či jizvy a ultrazvukové vyšetření velmi dobře prokáže cysty (endometriomy). Ultrazvukové vyšetření probíhá buď přes břišní stěnu nebo transvaginálně, tedy přes pochvu. Laparoskopie je jediná metoda, která je schopna nemoc správně diagnostikovat.

Laparoskopie je chirurgické vyšetření v celkové anestezii, kdy je proveden malý řez a je zavedena miniaturní kamera (laparoskop). Ten hledá endometriální tkáň kolem dělohy. Při laparoskopii se také může provést biopsie. Lékař je pak díky tomu dobře seznámený s místem a rozsahem endometriózy. Určí tak vhodnou léčbu. Před samotnou laparoskopií je ale prvním krokem léčebná terapie.

10 tipů na endometriózu

  • Teplé obklady a teplá koupel pomáhají proti křečím, protože uvolňují pánevní svaly.
  • Na zmírnění projevů endometriózy pomáhá pravidelný pohyb, oblíbená je jóga.
  • Pozor na deprese, které mohou ženy trpící endometriózou trpět.
  • Zvyšte příjem omega-3 mastných kyselin. Omega-3 mastné kyseliny mají protizánětlivý účinek a snižují bolest.
  • Omezte příjem transmastných kyselin, které mohou zvyšovat riziko vzniku a rozvoje endometriózy (sladké a slané pochutiny jako jsou např. hranolky, brambůrky).
  • Omezte příjem červeného masa a nahraďte ho jiným bohatým zdrojem bílkovin. Podle některých studií červené maso zvyšuje hladinu estrogenů v krvi a může se podílet na zvýšeném riziku endometriózy.
  • Dbejte na dostatek ovoce, zeleniny a vlákniny, bohatých zdrojů vitamínů, minerálů a vlákniny. Vysoký příjem vlákniny pomáhá snižovat hladinu estrogenů v krvi. Zdrojem vlákniny je ovoce, zelenina a celozrnné potraviny, které navíc obsahují ještě antioxidanty, které zmírňují zánět, bolest a oxidativní stres.
  • Vyhněte se nebo alespoň omezte příjem alkoholu a kofeinu. Podle některých studií riziko endometriózy zvyšuje pití kávy, zeleného čaje a energetických nápojů.
  • Zařaďte do jídelníčku sóju, protože obsahuje fytoestrogeny, rostlinné látky, které mohou mít podobný účinek jako estrogen.
  • Bylinky si dopřejte ve formě gynekologických sedacích koupelí, které jsou dostupné v lékárnách.
K TÉMATU  Poznejte konopí z jeho lepší stránky. Není to jen droga, opravdu léčí a pomáhá

Zdroj: https://www.cs.medlicker.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

PCOS: hormonální onemocnění je častou příčinou neplodnosti

Kofein a těhotenství. Co všechno byste měly vědět

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Nela pod vedením koučky Marcely Hlaváčkové postupuje malými krůčky pro lidstvo, ale velkými pro sebe. A v tom je ta podstata. Co se naučila na čtvrté schůzce?
Jsou přítulní a mazliví, ale také je s nimi velká zábava. Nejlepší čtyřnohý přítel člověka občas předvádí skutečné psí kousky. Podívejte se na ty nejlepší.
I při svatebním dni se můžeme chovat šetrně k přírodě. Stačí pár správných organizačních kroků. Nevěříte? Trend ekologických svateb je tu a v roce 2020 bude rozhodně frčet.
Co si pro nás dnes hvězdy připravily? Zásadní je, že co dnes vyslovíte, stane se skutečností! Nevěříte? I přání mají energii. A každá energie se počítá. Dávejte si proto pozor, co říkáte a co při tom cítíte. Kromě toho šetřete své nohy. Co ještě dalšího?
Máte už dost nepořádku ve skříních a zásuvkách? Když vejdete do šatny, zakopáváte o žehlicí prkno opřené o zeď? Je nejvyšší čas uklidit nepořádek! Pomůže vám v tom prostorný a robustní nábytek: šatní skříně a zrcadlové skříňky. Na co byste měli pamatovat při výběru nábytku do vaší domácnosti? Jaká řešení nabízejí přední výrobci nábytku a architekti? Podívejte se na to!
Intrauterinní inseminace (IUI) je prvním krokem asistované reprodukce pro páry, kterým se nedaří počít. Obvykle se provádí zhruba po roce, kdy se nedaří během nechráněného pohlavního styku zplodit potomka. Jedná se o základní a neinvazivní metodu, jak otěhotnět. Hlavní princip spočívá v tom, že je spermiím zjednodušena a zkrácena cesta k vajíčku jejich přímou aplikací přímo do dělohy. IUI se provádí na reprodukčních klinikách a nabízí ho také gynekologie Gynem.
Svět českého filmu přišel 8. listopadu 2022 ve věku jedenaosmdesát let o jednu z nejuznávanějších režisérek a scenáristek u nás, Marii Poledňákovou. Jaká byla? Co ovlivnilo její tvorbu? A jaké filmy patří mezi ty nejoblíbenější? Zavzpomínejte s námi.
Jak dlouho mohou děti sledovat denně televizi? Záleží na věku nebo ne? Může sledování některých programů poškodit jejich zdraví?
TikTok, sociální síť, která zažívá velký boom. Možná jste tady noví, nebo chcete najít nějaké další, zajímavé účty.
Kolují všude a někdy je těžké vyfiltrovat, co je pravda a co je pouhá spekulace. Mýty jsou zkrátka nedílnou součástí nejen internetového dění, a na pár takových se spolu podíváme. Přesněji na tvrzení o jídlech, která zhoršují a podporují tvorbu akné, a přitom tomu tak ve skutečnosti není.

Výběr článků

Představte si nezapomenutelný únik od každodenního shonu a vydáte se s celou rodinou na dobrodružnou jarní dovolenou. V našem článku "Jarní prázdniny! Kam na jarní prázdniny s celou rodinou?" vám přinášíme inspirativní tipy na rodinné výlety a aktivity. Od přírodních krás až po kouzelná města, pojďte s námi objevit zajímavá místa, která poskytnou všem členům rodiny nezapomenutelné zážitky. Vyzvěte svou rodinu k dobrodružství a společně objevujte nové obzory v tomto jarním období. Kam se vydáte vy?
Toužili jste někdy po tom mít recept na štěstí? Nebo objevit nějaký nástroj, díky kterému doopravdy zažijete štěstí? Pokud ano, tak mám pro vás dobrou zprávu. Dnes vám totiž prozradím nástroj, který vám štěstí opravdu může přinést. Podmínkou ale je, že tento nástroj uchopíte do praxe a budete se jím řídit. Jste připravení? Jdeme tedy na to.
Jak zvýraznit rty, když zrovna nemáte po ruce rtěnku? Čím obohatit lak na nehty? K čemu je dobrý citron? Vyzkoušejte nápadité vychytávky pro vaší krásu.

Nepřehlédněte

Během pandemie začali lidé trávit o 30 procent více volného času u mobilů a počítačů. Aktuálně to jsou čtyři hodiny a dvanáct minut denně u smartphonu a další čtyři hodiny před monitorem. Tato 'nálož' má své důsledky. Čekárny očních lékařů praskají ve všech. Nechcete-li se k pacientům přidat, neignorujte varovné signály. Naučte se potížím předcházet a řešte je.
Vzájemné intimní chvíle soukromí si každý z nás střeží jako oko v hlavě. Jsou ale výjimky, kdy se naše čtenářky rády svěří s tím, jak to u nich doma probíhá – a to jsou prožité trapasy. Pojďte se s námi zasmát u příběhů, co napsal sám život.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek