Udržitelné avokádo? Existuje
Ecovado je zjednodušeně řečeno udržitelné avokádo, které navrhla britská designérka Arina Shokouhi. Obyčejné avokádo má mnoho zdraví a tělu prospěšných látek. Jenže abyste si takový avokádový toast mohli ke snídani dopřát, musí nejprve vyrůst a pak se přesunout z jednoho konce světa na druhý. Stojí to nejenom spoustu peněz, ale také vody, lidské síly a paliva. Na jeden kus avokáda totiž připadá až 320 litrů vody a to už je nezanedbatelné množství, uvědomíte-li si, že třeba sníte tři do týdne.
A takových, jako jste vy, je plný svět. Avokádo je hit! Každý chce jíst avokádové toasty a guacamole a dělat avokádovo čokoládové zákusky. Zkrátka řečeno se avokádo musí pěstovat ve velkém, aby se nakrmila obrovská poptávka, a proto se kácí lesy, čímž půda degraduje. Snižují se také zásoby pitné vody. V některých oblastech lidé nemají pitnou vodu, protože padne na pěstování avokáda, ale dost už, tomu jsme se věnovali v našem jiném článku.
Z těchto důvodů designérka Arina Shokouhi, která je absolventkou prestižní londýnské školy Central Saint Martin, navrhla ekologické avokádo, které trefně nazvala ecovado. Představuje udržitelnou variantu všem dobře známého avokáda. Prakticky ale s avokádem, jak ho známe, nemá nic společného.
Z čeho se ecovado skládá?
Ecovado se skládá z rozmanitých ingrediencí, například z lískových oříšků, jablka, řepkového oleje a fazolí. Pecku v něm supluje obyčejný vlašský ořech. Jemnou a krémovou směs designérka zabalila do umělé slupky, která je věrnou kopií té avokádové. Je vyrobena z vosku a obarvena potravinářským barvivem. Obal je biologicky rozložitelný a kompostovatelný anebo si z něj můžete vyrobit ekologickou svíčku.
Co země, to jiné ecovado
Jediným problémem je, že ecovado se ještě nevyrábí. Brzy na to prý ale dojde. Otázkou ovšem zůstává, jaké ingredience by ecovado obsahovalo v různých zemích po celém světě. Tento prototyp ecovada je totiž vyroben pouze pro britský trh, ze surovin, které se v Británii běžně prodávají a pěstují. Jenže jiné složení bude mít ecovado u nás, jiné v Mexiku a jiné třeba v Japonsku. Další otázkou je, kolik by takové ekoavokádo vůbec stálo a zdali by ho lidé kupovali. Je to tedy jen hudba budoucnosti nebo zcela realistická myšlenka, která se už brzy zhmotní?
Klasické avokádo neprospívá planetě ani našemu tělu
Výrazným plusem ecovada by ale tedy rozhodně bylo to, že by neničilo naši planetu i to, že by chutnalo úplně stejně jako klasické avokádo. Možná. Snad. Zatím je ale dobré si uvědomit, že konzumování avokáda ve velkém není prospěšné nejen pro naši planetu, ale i pro naše tělo. Přece jen je výrazným zdrojem tuků, i když zdravých, a když si denně dopřejete jedno avokádo k snídani, denní tukový limit již máte téměř splněný. Kdo tedy drží například redukční dietu, ten by měl konzumaci avokáda výrazně omezit.
Láká vás ecovado k snídani? Brzy možná v obchodech budete mít na výběr. Přinejmenším řepkový olej, který je v jeho základu, u nás máme hojně k dostání. Pak také zůstává pravdou, že výživové vlastnosti pravého avokáda ecovadem nenahradíme, jeho minimální dopad na přírodu je však velký bonus.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Avokádo jinak než na talíři: 7 způsobů, jak ho úplně celé využít
Avokádo: Proč je superpotravinou + recept na pomazánku jako bonus