Čtvrtek , 03. 04. 2025

Richard

6 kroků, podle čeho vybrat troubu do nového baráku

Pečicí trouba patří do každé kuchyně. I když nezásobujete okolí buchtami a koláči jako na běžícím pásu, trouba se může hodit. Třeba někdy dostanete chuť na pizzu, pečené kuře nebo cokoli jiného. Jak ale vybrat troubu tak, aby odpovídala vašemu životnímu stylu a do domu se vám nedostal třeba zbytečně předimenzovaný požírač elektřiny, nebo naopak spotřebič, který zdaleka neuspokojí vaše touhy po pečených pokrmech? Tento článek vám s výběrem pomůže – a to v pouhých šesti krocích.
trouba
Víte podle čeho vybrat vhodnou troubu?

1. Trouba není sporák


Dřív to bylo jasné, trouba byla prostě ta spodní část sporáku. I dnes si samozřejmě můžete pořídit klasický sporák – tedy spojenou kombinaci trouby a varné desky (ploten). Můžete si dokonce vybrat, zda chcete vařit na sklokeramické, indukční nebo klasické plynové desce.
Pokud máte přístup k plynové přípojce a vaříte často a rádi, plyn je jasná volba. Z ekonomického i praktického hlediska. I v každé profesionální kuchyni se vaří na plynu. Pokud vám plyn nevoní, nemáte ho nebo chcete elegantnější design, jsou tu ostatní možnosti.
Výše řečené se týká varné desky, ale u trub je to trochu jinak. Plynové trouby jsou zcela okraji zájmu. Většina lidí upřednostní v tomto případě pohodlí a bezpečnost elektřiny.
Místo sporáku je dnes častou volbou samostatná pečicí trouba. Vybrat si můžete buď vestavnou, nebo volně stojící…


2. Vestavná vs. volně stojící trouba


Vestavná trouba je dnes oblíbenou volbou zejména do rodin a nových, rekonstruovaných a stylových kuchyní. Pokud si chcete vybrat tento typ, je to vynikající nápad, trouby mohou být špičkově vybavené (anebo jednodušší a levnější). Dokonale splynou s designem kuchyně. Aby to nebylo tak jednoduché, jsou ještě dvě řešení.
– Samostatné provedení můžete umístit kamkoli nezávisle na varné desce, jejím umístění nebo typu.
– Polyvalentní trouby jsou vybaveny ovládáním na varnou desku. Deska musí být kompatibilní a je třeba ji umístit nad sporák.
Volně stojící trouby jsou spíš kompaktní modely pro méně náročné použití. Najdou místo v menších a málo vytížených kuchyních, u studentů, jednočlenných domácností, na chatách a podobně. Někdy mají i dvě (výjimečně jiný počet) plotýnky na vaření integrované v horní části.


3. Objem


Velmi důležitý parametr! Při výběru vycházejte z toho, jak často a rádi pečete a kolik vás v domácnosti je. Obecně vzato se trouby do cca 60 l považují za malé, vhodné pro jedno- až dvoučlenné domácnosti. Často jde o volně stojící typ.
Vestavné modely mívají častěji 60 a více litrů. Nejoblíbenější jsou však varianty o objemu 71 nebo 72 l. Jde o osvědčený standard pro 3 až 4člennou domácnost. Pokud pečete velmi vášnivě nebo je vás hodně, klidně pokukujte i po větším modelu – výběr už je ale menší.

K TÉMATU  Česko opět letos trápí vedra. Jak na ně doma vyzrát?

4. Rozměry


Standardním rozměrem vestavných trub je 60 cm na výšku (resp. 59-60 cm) a stejně tolik na šířku. Hloubka pak bývá 54-57 cm. Lze se setkat i s kompaktními modely pro menší kuchyně, u nichž je výška snížena např. na 45 cm.


5. Co to umí?


Výrobci se často snaží oslnit dlouhým seznamem funkcí a možností svých trub. Před nákupem byste si měli ujasnit, co opravdu využijete – za každou funkci totiž zaplatíte.

– Potřebujete ovládací panel s displejem nebo vám stačí elektronické ovládání bez něj, nebo dokonce mechanické ovládání?
– Rychlý ohřev (rychlé předehřátí trouby), rozmrazování, grilování, otočné grilování, parní pečení, mikrovlny, infra-pečení (zejména na maso), 3D pečení (cirkulace vzduchu při pečení více jídel). To jsou funkce, s nimiž se můžete setkat.
– Vyšší bezpečnost může zajistit dětská pojistka, ochlazování dvířek (jistě užitečné v rodinách s malými dětmi) anebo teleskopické výsuvy pro bezpečnější vysunutí plechu či pekáče.
– Vhod mohou jistě přijít různé pokročilé systémy samočistění. Např. katalytický (speciální úprava povrchu) nebo pyrolytický (čištění vysokou teplotou) či AquaClean (parní čištění). Za tyto technologie si ovšem připlatíte.

6. Cena a značka


Kolik stojí pečicí trouba? Na vestavnou si připravte aspoň 4 tisíce Kč, pokud jste nenároční – najdete zde značky jako Beko, Mora či Amica a další. Od cca 8 tisíc už koupíte i lepší modely dobře znějících značek jako Bosch nebo Electrolux. S výběrem konkrétního modelu vám mohou pomoci i testy vestavných trub.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Květináče dnes mají spoustu podob. Ty venkovní mohou být i samozavlažovací, ale nejdůležitější je materiál. Oblíbené jsou betonové nebo ratanové květináče. Samozřejmostí jsou ale i klasické keramické květináče, a nejlevnější variantou jsou potom ty plastové, které ale také umí vypadat k světu.
Léto se rychle blíží a s ním přichází i doba infekcí močových cest, které trápí nejednu ženu. Jakmile se objeví první nepříjemné příznaky, začněte okamžitě jednat. Včasný zásah vás totiž může ochránit před vzplanutím problému v plné síle i následnými recidivami. Máte-li k těmto potížím sklony, předcházejte jim!
Jestli jste si zamilovali žvýkání žvýkaček, máte je neustále v kabelce nebo na pracovním stole, jistě nyní čekáte jednoznačnou odpověď „Ano!“. Bohužel tak úplně jasné to není, dají se totiž najít pro i proti. Pojďme se na ně podívat.
Od pradávna je člověk zvyklý žít ve společenství. Pokud z něj odešel, tak většinou jen z donucení. Dnes naopak mnoho lidí tvrdí, že je jim dobře samotným. Singl jsou prostě v módě. Ale co když onemocníte, potřebujete hlídat děti nebo potřebují pomoc starší rodiče? Přejíždět nebo bydlet společně? Je lepší, když žije více generací pohromadě, nebo každá zvlášť?
V každé domácnosti nechybí alespoň jedny nástěnné hodiny. Co takhle zvolit nějaké obří, které se stanou dominantou vašeho interiéru? Retro styl je pořád v oblibě, tak se inspirujte překrásnými kousky. Dřevo, jeho imitace nebo design starých nádražních hodin navozují příjemnou atmosféru. Hodí se prakticky kamkoli, do ložnice, kuchyně nebo obývacího pokoje. Nejenom, že ukazují čas. Jsou zároveň krásným doplňkem vašeho interiéru.
Horoskop na týden od 16. do 22. prosince 2024 přináší pohled na klíčové oblasti vašeho života. Co vás čeká v lásce, práci a financích? Objevte, jak vám horoskop pomůže připravit se na nové výzvy a příležitosti.
Červená řepa je doslova vitaminová bomba. Obsahuje mnoho látek, příznivých pro náš organismus. Může se pyšnit například vysokým obsahem vitamínu C, vitamínu B. Mimo jiné také obsahuje další blahodárné minerály, jako je hořčík, draslík, sodík. Je plná železa a kyseliny listové, a tak se doporučuje i při chudokrevnosti. Také příznivě působí na štítnou žlázu, protože v ní najdeme i jód. A jaké má další skvělé vlastnosti?
Nakupování potravin se za poslední měsíce posunulo na zcela jinou úroveň. Pryč jsou časy, kdy se stály fronty před supermarketem nebo kdy se zdlouhavě skládal nákup na pás a poté se následně s obrovským vynaloženým úsilím táhl domů.
Podzim už je tady a vy pomalu měníte i svůj šatník. Jaké budou podzimní trendy 2023 a co si na sebe obléknout? Inspirujte se našimi tipy.
Ačkoliv si nikdy nemůžeme být jistí, co nový rok konkrétně přinese, jedno je nad slunce jasné - vždy se můžeme těšit na nové (nebo někdy znovuobjevené) trendy nejen v oblékání, líčení, bydlení, ale třeba také v gastronomii. A jaké food trendy nás čekají v letošním roce? Pojďme je prozkoumat.
Mnoho žen vyššího věku se nemůže dočkat důchodu, ale je to vždycky výhra? Záleží na tom, kolik máte naspořeno. Zda jste využila penzijního spoření, nebo jste si spořila sama či s partnerem jiným způsobem. Protože jen z důchodu se v naší republice moc užívat nedá.
Novoluní ve znamení Lva přináší 4. srpna 2024 příležitost pro nové začátky a sebevyjádření. Využijte tento čas k reflexi svých cílů a možností, zatímco planeta Merkur se chystá na svou retrográdní fázi. Zjistěte, jaké rituály mohou podpořit vaše záměry a proč byste měli být opatrní při zahajování nových projektů.

Výběr článků

Československá pohádka Hodinářův učeň vypráví příběh o daleké cestě za láskou. Dětem ukazuje, že problémy může překonat statečnost a dobré srdce.
Začít žít zdravěji - cíl, který si stanovila celá spousta z nás po zjištění, že jsme během doby covidové v průměru přibrali sedm kilogramů. Do svého jídelníčku proto přidáváme vícero zeleniny, hodně ovoce, naopak omezujeme sladkosti a snažíme se vyhnout se smaženému. Když už olej, tak pouze ten olivový, který je mnohými nutričními specialisty schválený. Mimochodem, věděli jste, že by se měl pít na lačný žaludek?

Nepřehlédněte

Mílovou rychlostí se k nám blíží léto – a to znamená hlavně prázdniny pro naše děti. Pokud si lámete hlavu, čím je v tomto období zabavit, věřte, že voda je to nejlepší, co můžete vymyslet. Děti přece milují rochnění se na koupališti! Tak si udělejte příjemný výlet a vydejte se na celý den do jednoho z našich nejoblíbenějších aquaparků. Které to jsou?
Všechny si v posteli chceme užít a navíc žádná z nás netouží po penisu, který se v pánských trenkách hledá lupou. Čeho je ale moc, toho je příliš. S jeho velkou výbavou se připravte na několik omezení. Příliš velký penis je zkrátka kontraproduktivní. A jak to všechno leze do peněz?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek