V čem tkví jejich výhody?
Nejenže jsou domácí sirupy nesmírně zdravé. Ony jsou taky báječně chutné. Jak bylo uvedeno v úvodu článku, lze je použít prakticky do čehokoliv. Přitom budete in a příjemně překvapíte každou návštěvu, která u vás zasedne ke stolu. A pokud smýšlíte taky trochu ekologicky, tak vězte, že domácí sirupy jsou hitem, protože jejich výroba je nadmíru ekologická a šetří životní prostředí, protože nevyužíváte sirupů od cizích výrobců, ale děláte je hezky doma a postaru.
Jak na trhání bezinek
Nejdůležitější je správně získat květ bezinky. Je lepší jít na bezinky za suchého slunečného dne, a to nejlépe hned ráno nebo večer, aby se květiny dobře otevíraly a aby na nich nebyla vlhkost. Květy vždy odřízněte nebo odstřihněte zahradními nůžkami, abyste se nepotřísnili pylem a s větvemi zvbytečně nelomcovali.
Květy se nebudou umývat a pro vaše zdraví je proto nejvhodnější natrhat je na čistém místě, daleko od silnic. Všechny květy by měly být otevřené, ale ne suché nebo vybledlé.
K výrobě bezinkového sirupu budete potřebovat následující přísady:
- 30-40 květů černého bezu,
- 3 sklenice cukru,
- 2 sklenice vody,
- špetku kyseliny citronové.
Jak si vyrobit bezový sirup
Pojďme tedy k procesu výroby bezinkového sirupu. Do litrových sklenic nasypeme co nejvíce květů bezu. Souží to k tomu, aby byl sirup co nejvíce aromatický a koncentrovaný. Nebojte se, když sklenice naplníte sirupem, květy okamžitě sníží objem a do nádoby se toho vejde ještě spousta.
Nalijte vodu do hrnce a převařte ji. Následně přidejte cukr a kyselinu citrónovou. Přiveďte sirup k varu a pak jej vlijte do sklenic s květinami. Pak ji doplňte ještě zbývajícími květinami a pevně uzavřete víko. Sirup nechejte 10-12 hodin vychladnout. Poté ho vyfiltrujte přes síto a dobře vytlačíme květovou hmotu. Nalijte do sklenic, zavřete víčka a uložte do chladničky.
Sirup ze šeříku
Na takový sirup budete potřebovat 2 sklenice květů šeříku, 650 g cukru, 1 l vody, 2/3 lžičky kyseliny citronové, 6 stonků máty. Postup je velice jednoduchý, stačí květy omýt a dát spolu s mátou do velkého hrnce. Přilijete vodu, přidáte kyselinu citronovou a dáte vařit. Po deseti minutách hrnec odstavte. Vyfiltrujte květiny a vzniku šťávu spolu s cukrem vařte asi půl hodiny.
Zavaření do budoucna
Až tekutina nabyde sirupové konzistence, víte že máte hotovo. Pak už stačí jen dochutit citronem (pokud chcete) a nalít sirup do vhodné nádoby. Nejčastěji je to zavařovačka nebo skleněná průsvitná láhev. Sirup můžete skladovat v lednici nebo si ho v oněch zavařovačkách zavařit na horší časy. Taková sterilizace probíhá jednoduše – vroucí sirup nalijete do čisté sklenice, zazátkujete a obrátíte dnem vzhůru, přikryjte ručníkem a nechte vychladnout.
Variant sirupů je hned několik
Pokud vás zajímají i další druhy sirupů, nechte se inspirovat. Existuje již zmíněný šeříkový sirup, který má příjemnou nafialovělou barvu a vůní se vyrovná rozkvetlému šeříkovému keři. Taky můžete zkusit výjimečný sirup z fialek, které na zahradě v tomto jarním období jistě najdete.
Nemusí se jednat jen o květy. Už jste zkusili takový sirup z malin? Podobně pak můžete vyrobit sirup z jahod, borůvek nebo třeba rybízu. Fantazii se meze nekladou. Proč taky, když se na zahradě skýtá tolik dobrot?
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Domácí malinový sirup podle snadného receptu. Připravte si základ na lahodné domácí limonády
Nasbírejte fialky. Ne pro ozdobu vaší domácnosti, ale na výrobu tohoto léčivého sirupu