Domácí kosmetika je přijatelná svou cenou. Přestože kvalitou odpovídá drahým produktům z drogerie, vy za ni dáte jen pár korun. V neposlední řadě si také můžete zvolit, jak bude vonět. Co víc si můžete přát?
Medový sprchový gel
Udělejte si z každé koupele příjemný rituál, na který se budete těšit. Domácí kosmetika může obsahovat i sprchový gel.
Co budete potřebovat?
- ½ hrnku kastilského mýdla
- půl hrnku kvalitního medu
- 2 čajové lžičky olivového oleje
- 1 lžičku vitamínu E
- 20 kapek esenciálního vonného oleje, nejlépe citrusového
- uzavíratelnou lahvičku s dávkovačem
Postup:
Ve vodní lázni si rozpusťte med. K němu pak přidejte všechny ostatní ingredience. Pokud se vám bude sprchový gel zdát málo aromatický, můžete přidat o něco víc esenciálního oleje. Pořádně vše promíchejte a přelijte do lahvičky s dávkovačem. Směs ještě alespoň dvě minuty protřepávejte. Pak už máte hotovo a sprchový gel můžete rovnou vyzkoušet.
Bylinné šlehané máslo
Po koupeli krásně vyživí pokožku a ještě se rychle vstřebává. Vyrobte si tělové máslo s vaší oblíbenou vůní.
Co budete potřebovat?
- 3 lžíce bambuckého másla
- 1 lžíci kakaového másla
- 3 lžíce bio kokosového oleje
- 2 lžíce kvalitního olivového oleje
- 3 lžíce macerátu z vaší oblíbené bylinky (například rozmarýn, meduňka, růže…)
- 1 lžíci vitamínu E
- 4 kapky esenciálního oleje, jehož vůni zvolíte podle macerátu
- uzavíratelnou dózu
Postup:
Ze všeho nejdříve si připravte macerát. Usušenou bylinu, tedy třeba okvětní plátky růží, rozmarýn, meduňku, citrónovou trávu a jiné nasypejte do uzavíratelné sklenice. Měli byste ji zaplnit do dvou třetin. Následně ji zalijte kvalitním rostlinným olejem, například olivovým, mandlovým nebo jojobovým.
Olejem sklenici naplňte až po okraj a uzavřete ji. Lehce jí protřepejte a pak ji nechte macerovat tři týdny na teplém a stinném místě. Jednou za dva až tři dny sklenici opět trochu protřepejte. Jakmile doba macerování uplyne, olej sceďte přes plátýnko nebo jemné sítko.
Nyní přejdeme k samotnému postupu výroby másla. Kakaové a bambucké máslo si rozehřejte ve vodní lázni. Přidejte olivový a kokosový olej, ale dejte si pozor, abyste směs nevařili. Jakmile bude všechno perfektně propojené, směs z plotny odstavte a nechte ji vychladnout. Pak ji umístěte na pár hodin do mrazáku. Ideálně přes noc.
Druhý den ji nechte hodinu rozmrzávat a následně ji promixujte tyčovým mixérem. Přidejte lžíci vitamínu E, tři lžíce macerátu a čtyři kapky vybrané vonné esence. Ještě minutu až dvě mixujte a tělové máslo máte hotové. Přendejte ho do uzavíratelné dózy a uchovávejte mimo dosah slunečních paprsků.
Levandulové tuhé mýdlo
Domácí kosmetika může být zpestřena i levandulí. Zapomeňte na předražená mýdla na ruce, která vám vysuší kůži. Dopřejte si takovou péči, kterou si zasloužíte.
Co budete potřebovat?
- 1 hrnek kokosového oleje
- 5 lžic olivového oleje
- 5 lžic bambuckého másla
- 1 lžíci ricinového oleje
- 130 g hydroxidu sodného
- 3 dcl vody
- hrst sušené levandule
- 10 kapek esenciálního vonného oleje
- formu na mýdlo
Postup:
Nejprve si rozehřejte máslo a oleje, nejlépe ve vodní lázni, aby se vám nic nepřipálilo. Mezitím si smíchejte vodu s hydroxidem sodným. Než tekutiny smícháte dohromady, ujistěte se, že obě mají stejnou, ideálně pokojovou teplotu. Pak směs pořádně vyšlehejte a přidejte k ní esenci a sušenou levanduli.
Na závěr vše ještě jednou důkladně promíchejte a nakonec mýdlo nalijte do připravených formiček. Pokud nemáte formičky na mýdlo, můžete použít jakékoliv jiné, například formu na muffiny, minibábovky nebo cukroví. Mýdlo ve formě nechte uležet alespoň tři až čtyři týdny na nejchladnějším místě v bytě či domě.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Hit posledních let: Handmade kosmetika. Má však své výhody i nevýhody