Neděle , 27. 07. 2025

Věroslav

Dětská obezita. Jak s ní bojovat? Máme pro vás i jídelníček!

Zdroj: 123Rf.com

27. 07. 2017

Nárůst počtu dětí, které mají problémy s obezitou, je alarmující. Rodiče doufají, že z toho dítě „vyroste“. Bohužel to ale není pravdou. Kde je problém, co dělat a jak vařit dětem, abyste tomuto problému předešly? 

„Jen 22 % dětí, které trápí nadváha a obezita, z toho tzv. vyroste! Naopak celých 78 % se potýká s problémy s váhou i v dospělosti, což způsobuje mnoho zdravotních obtíží. Příčin, proč mají děti v současné době problémy s nadváhou je několik. Mohou za to jednak geny a nedostatek pohybu, ale také špatné stravovací návyky celé rodiny, přejídání a trávení většiny volného času u počítačových her nebo koukáním na televizi,“ říká hlavní nutriční specialistka Ing. Monika Bartolomějová ze Světa zdraví. Navíc co se samotného jídla týče – s dětmi je to trochu oříšek. Nejenže výběr jejich jídel je poněkud omezený a chtějí „jen to dobré“, jakmile nám vyrostou do školního věku, přestáváme mít o jejich stravování přes den přehled. Snadno se tak může stát, že se děti stravují nezdravě, nebo dokonce vůbec, a kvůli tomu pak přibírají. Jak ale pak nadváhu u dítěte řešit?

Dětská obezita v číslech

  • Za posledních 20 let se počet dětí trpících nadváhou ztrojnásobil, zvláště u dětí ve věkové skupině od 6 do 11 let
  • V roce 2009 se s obezitou potýkalo 27 000 dětí
  • S nadváhou nebo obezitou se u nás potýká zhruba 13 % dětí  od 6 do 10 let – 9 % dětí trápí nadváha, 5 % je už obézních
  • Ve věku od 11 do 15 má problém s obezitou 14 % chlapců a 10 % dívek
  • Ve věkové kategorii 2 – 5 let má problém s nadváhou 5,1 % chlapců a 5,4 % dívek

Proč je nadváha problémem?

„Nadváha není jen estetickým problémem. Děti mohou mít řadu zdravotních obtíží mezi něž patří různá kardiovaskulární onemocnění, či metabolické, zažívací, ortopedické a dermatologické problémy,“ vysvětluje odbornice. Děti jsou také často kvůli své nadváze vyčleněny z kolektivu, což vede ke ztrátě sebevědomí. Útěchou pak bývá takovým dětem zase jídlo. Dostávají se tak do začarovaného kruhu, ze kterého vede cesta jedině změnou životního stylu a rodinných návyků. 

Zapojte celou rodinu

Do řešení problému s dětskou nadváhou se vždy musí zapojit celá rodina a být dítěti příkladem. „Tím ale nejsou přísné diety, omezení přijaté energie nebo léky. Nadváha se dá trvale řešit hlavně úpravou jídelníčku, stravovacích návyků a zvýšením pohybové aktivity. V tomto případě je vždy lepší využít znalostí odborníka a požádat o pomoc v rámci některých specializovaných programů,“ tvrdí nutriční specialistka ze Světa zdraví, kde se nově specializují na problematiku dětské výživy. Jenže přesvědčit dítě k dodržování určitých pravidel v životním stylu a stravování není jednoduché. Výhrůžky komplikacemi, co všechno, by se mohlo stát nebo přemlouvání s vidinou nějaké dárku nepomůže natrvalo.

K TÉMATU  Děti bohatých hubnou, zatímco ty z chudých poměrů tloustnou. Dlouholetý trend se obrátil. Co je příčinou

Přísné diety ne!

Rychlý úbytek kilogramů v případě razantního omezení jídla je možná na první pohled lákavý, ale rozhodně nepatří mezi zdravé a trvalé formy hubnutí. Jednostranné diety totiž vždy omezují jednu či více složek potravy, čímž může dojít k nízkému příjmu buď některé makroživiny (nejčastěji to bývají tuky) nebo naopak vitamíny a minerální látky.

  • I u dětí hrozí riziko jo-jo efektu tedy rychlého nárůstu hmotnosti při návratu k běžnému stravování
  • Pro rostoucí dětský organismus a správný růst je důležité, aby byl jídelníček pestrý a vyvážený z hlediska všech živin
  • Při omezení příjmu bílkovin může dojít k úbytku svalové hmoty
  • Omezením příjmu tuků může dojít k tomu, že v organismu budou chybět vitaminy, které jsou rozpustné v tucích (A, D, E, K)
  • Při omezení konzumace mléka a mléčných výrobků, hrozí nedostatek vápníku, který je nutný pro správný vývoj kostí a zubů
  • Způsobují ztrátu energie, únavu, špatnou náladu i deprese

Zapamatujte si klíčové kroky k úspěchu

  • Zaměřte se na celkovou změnu životního stylu, nejen na dosažení nižší váhy
  • Nenuťte dítě držet dietu, mohlo by to uškodit jeho zdraví
  • Do akce „změna“ se zapojte jako celá rodina, nevyčleňujte dítě s nadváhou
  • Omezte dětem pití slazených nápojů
  • Nenápadně zvyšujte nabídku vhodných potravin
  • Snažte se dítěti smysl zdravého stravování jednoduše vysvětlit, ale nestrašte ho a nepřikazujte
  • Děti by měly přes den konzumovat ke každému jídlu kousek ovoce nebo zeleniny
  • Jezte společně jako rodina tak často, jak je to jen možné
  • Dítě se učí zdravému stravování nápodobou, proto pravidla, která jste stanovili, dodržujte celá rodina
  • Omezte stravování ve fast foodu, raději preferujte domácí stravování
  • Dbejte na správnou velikost porce podle věku dítěte
  • Nedovolte dítěti trávit veškerý volný čas u obrazovek televize nebo počítače
K TÉMATU  Vyznáte se ve všech pohlavích? Na výběr máte ze 112 možností

Ukázkový jídelníček

(pro děti ve věku zhruba 7 – 10 let)

Snídaně:
Bagel (může být vyměněn za jiný kousek celozrnného pečiva) s plátkem šunky, sýra, nebo míchanými vajíčky se špenátem, sklenice čerstvého pomerančové džusu ředěná vodou
Další varianty: Celozrnná mini pizza se sýrem a zeleninou, Pomerančová polenta nebo Jahodovo-banánové muffiny s tvarohem
Svačina:
1 bílý jogurt, půl hrušky a kousek celozrnného pečiva
Další varianty: Dva pufované chlebíčky s máslem a rajčátkem nebo Tvaroh se strouhanou kvalitní hořkou čokoládou
Oběd:
Krémová brokolicová polévka, Telecí maso s houbami a rýží, sklenice vody
Další varianty: Bramborová polévka bez jíšky, Lososové rizoto s cherry rajčátky a bazalkou nebo Tvarohové knedlíky s ovocem a bílým jogurtem sypané strouhaným tvarohem

Svačina:
Kousek celozrnného pečiva s rybí pomazánkou z tuňáka
Další varianty: Ovocný salát s jogurtem nebo Rohlík se šunkou a sýrem, kedlubna

Večeře:
Kuskus s kuřecím masem, Bylinkový čaj
Další varianty: Kuřecí maso s červenou čočkou a batáty nebo Pstruh pečený na zelenině s bramborovou kaší

Co dělat, když se výsledky nedostavují

Někdy se může stát, že přes veškerou snahu dítěte i rodiče, se hubnutí prostě nedaří. Ještě to ale nevzdávejte. Určitě celou situaci konzultujte s odborníkem, který může odhalit příčinu, změnit jídelníček. „Pečlivě sledujte svoje dítě. Zapisujte si, co jí, jakou má přitom náladu, co a kdy pije, jak se hýbe, semtam zkontrolujte také obsah ledničky, ptejte se, za co dítě utrácí kapesné, apod. Poté celou situaci konzultujte s odborníkem, který doporučí další postup,“ dodává nakonec specialistka. Takový boj s nadváhou je sice pomalý, ale trvalý a dokáže v mnohém zlepšit fungování celé rodiny. 

Věděly jste, že…

…při nadměrném omezení celkového množství energie nebo omezení některé ze složek potravy, např. bílkovin, může dojít k narušení dětského růstu?
…cvičit s dětmi je dobré již od kojeneckého věku?
…není dobré říkat dítěti, že drží dietu? Účinnější je místo toho říkat: „Všichni se učíme dobře jíst.“
…při nedostatku vitaminu A může dojít k poruchám zraku, zhoršení pleti, apod?
…diety v dětském věku mohou způsobit ještě větší problém s nadváhou v dospělosti nebo naopak zvětšit riziko poruch příjmu potravy?

Autor: red

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Dnes, na Zelený čtvrtek, bychom měli na talíři přivítat něco zeleného, symbol nového života a jara. Ale víte, jaké dny máme již za sebou a co nás čeká až do Velikonoc? Tyto svátky obnovy a radosti následují po Květné neděli a vedou nás až k veselému Velikonočnímu pondělí. A proč vlastně Velikonoce každý rok "skáčou" po kalendáři? Odpověď tkví v lunárním cyklu: Velikonoce se slaví první neděli po prvním jarním úplňku, což je tradice spojující nás s rytmem přírody a jejím věčným cyklem.
Odrůstají vám děti z klasických dětských pokojíčků? Je na čase se porozhlédnout po nových nápadech, co ocení puberťáci a dospívající mladí lidé.
Pojďme na skutečnou zábavu. Víte o tom, že existuje 7 typů pánského přirození? Který z tvarů je nejoblíbenější? A který je kuriozitou? Vážené dámy, pohodlně se usaďte, jdeme se podívat na vysoce vědeckou studii o tom, jaké všemožné tvary může mít pánský pinďour!
Děti a mobilní telefony, to je časté téma k rodičovské diskuzi. Nikomu se nelíbí, kolik času u displejů chytrých zařízení děti tráví. Sami rodiče jim přitom přístroje dávají do rukou nebo jim jdou špatným příkladem. Navenek jsou nespokojení, ale zároveň si tak usnadňují práci a nechávají dítě zabavit se po svém. V jiných případech jim sami ukazují, kolik času u telefonu sami tráví. Proč to není dobře a jak situaci řešit?
Ranní sex rozhodně má něco do sebe. Většina z nás se mu ale vyhýbá a to je velká škoda. Věděli jste, že sex po ránu má podobné účinky jako třeba ranní káva?
Ano, i v českých supermarketech už najdete exotické ovoce z druhého konce světa, které vám připadá tak všední jako jablka z vaší zahrady. Ale ujišťujeme vás, že stále ještě existují druhy, o kterých jste možná neslyšeli. Které to jsou?
Je zvláštní, kolik energie lidé vynakládají na nespokojenost. V létě je moc horko, v zimě moc zima, na jaře moc pylu a na podzim moc deprese. Ale počasí je jen začátek. Ve skutečnosti si lidé nejvíc stěžují jeden na druhého.
Rakovina je druhou z nejčastějších příčin úmrtí. Odborníci se shodují na tom, že má mnoho původců, jako je dědičnost, stres, kouření, životní prostředí a další vnější vlivy. A až ze třetiny příčin považují nesprávné stravování. Vhodnou skladbou jídla tak můžete hodně ovlivnit a zachránit. Známe potraviny, které fungují jako prevence proti této zákeřné nemoci!
Doba od 21. února do 20. března patří jenom Rybám, poslednímu dvanáctému znamení zvěrokruhu. O Rybách je známo, že jsou znamením důvěřivým a empatickým. Mají rády jistotu a dokážou lidem porozumět víc než kdokoliv jiný.
Přemýšleli jste někdy nad tím, že začnete cvičit? Chtěli byste mít jakýkoli pohyb, ale nemůžete se k tomu prostě dokopat? Pokud ano, pak pokračujte ve čtení! Tento článek bude pro vás velkou motivací, proč s pohybem začít! Jak vám může změnit život doslova k nepoznání...

Výběr článků

Fakt, že pěvecká televizní soutěž Superstar je oblíbeným fenoménem nejen v Česku a na Slovensku, dokazuje historie. Vždyť první ročník SuperStar, kterému vévodila Aneta Langerová, se vysílal již v roce 2004. Letošní řada však přinese spoustu nového, díky čemuž i vás vtáhne do každého kola.
Co takhle navštívit podmořský svět a vidět zblízka delfíny, tuleně nebo běluhu? Zasmějte se a podívejte se na překvapené děti, které zaskočí reakce mořských tvorů v akváriu!
Nový týden přináší zajímavé astrologické konstelace, které ovlivní všechna znamení zvěrokruhu. Ponořte se do světa horoskopů a zjistěte, co vás čeká v nadcházejících dnech.

Nepřehlédněte

Zní to jako klišé, ale někdy opravdu stačí jen pár vět, které vás postaví zpátky na nohy. Možná právě proto moderní ženy čím dál častěji sahají po výkladu karet – ne proto, aby věděly, co je čeká, ale aby si ujasnily, co chtějí. A dělají to klidně online, z gauče, v tichu pozdního večera. Výklad karet už dávno není výsadou ezoterických večerů. Je to tichý kompas, který někdy zvládne víc než sto logických úvah.
Všechny to známe. Místo toho, abychom si užívaly adventní čas, sháníme dárky, uklízíme, pečeme cukroví, v práci doháníme resty a nemáme ani čas si zapálit adventní svíčky. O Vánocích jsme pak ve stresu z toho, že jsme na něco zapomněly, jestli se budou dárky líbit, cukroví chutnat a zdali máme skutečně pořádně naklizeno. Co takhle to letos udělat jinak?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek