Nedostatek sluníčka nám neprospívá
Leden je pro mnoho lidí nejstresovějším obdobím roku. Vánoce jsou se svým kouzlem dávno pryč, na ulicích je šedo a smutno. Často týden nevidíte slunce, tělo nedostává dostatek vitamínu D. Člověk lehce podlehne špatné náladě a vůbec se mu nechce vycházet ven do takové nepohody. Zvláště když na vás na každém kroku někdo kýchne. A právě to je období, kdy je detox daleko důležitější, než na jaře.
Chraňte se, hýbejte se
Doplníte včas energii a tím zároveň podpoříte imunitní systém. Prvním – a velmi náročným krokem – je po návratu do zaměstnání neskončit v křesle. Dejte si maximálně trochu čaje a jděte se hýbat. Hodinová procházka, jóga nebo jiná vybraná pohybová aktivita vám dodá potřebnou energii a pomůže zrychlit metabolismus.
Teplé polévky zahřejí, vyživí a pročistí
První volbou pro zimní detox by měly být teplé polévky a sezónní zelenina. Nehoňte se za rajčaty a zeleným salátem. Vyrostly kdesi ve skleníku a nemají v sobě takové živiny, jako v plné letní sezóně. Dejte přednost regionálním produktům. Husté zeleninové polévky vás zahřejí, zasytí a zároveň dodají energii. Máte-li rádi dýni, dopřávejte si dýňovou polévku. Anebo je střídejte – uvařte si cibulačku, krémové zeleninové polévky z celeru, mrkve, brokolice, případně zeleninu různě zkombinujte.
Výhodou je, že stačí dát do vody dostatek zeleniny, následně ji uvařenou rozmixovat, zakápnout smetanou, případně lžičkou másla či žloutkem. Bez jakýchkoli zahušťovadel získáte jídlo, které prospěje vašemu organismu také značnou dávkou vitamínů.
Nezavrhujte ani vývary. Ne nadarmo se říká, že slepičí polévka je nejvhodnější pokrm pro zvýšení imunity. Vhodnými polévkami jsou také zelňačka či boršč, plný zelí, červené řepy a další zeleniny. Takové polévky plně zastoupí hlavní jídlo.
Saláty ze zimní zeleniny dodají vitamíny a cenné živiny
Vycházejte ze stejných surovin, jako při vaření polévky. Jen je použijte v syrovém stavu. Stačí nakrouhat mrkev, celer, přidat jablko. Milujete coleslaw? Kupte jednu hlávku, nakrouhejte a budete ho mít velkou mísu. Vydrží několik dnů. Tedy pokud vám ho rodina nesní na posezení.
Stejné to je s červenou řepou. Ideální je carpaccio z červené řepy. Na tenko nakrouhejte, připravte zálivku, dejte do sklenic a postupně ujídejte. Můžete ho mít v lednici měsíc i více. Samozřejmě základem zimní stravy je kysané zelí. Nevařte je. Stačí jen krátce prohřát, aby se neztratily vitamíny. Nebo z něj vyrobte salát. Přidejte třeba kapii, mrkev, cibuli, jablko, podle chuti křen.
Zelená doma v květináči
Zelené natě si můžete vypěstovat v každém bytě na okně. Dejte do květináče písek a do něj píchněte dvě cibule. Zalévejte a během pár dnů začnou růst zelené výhonky. Do skleničky s vodou postavte odříznutý kořen z řepy, křenu a celeru. Najednou tu máte spoustu zelené energie, která vám připomene, že jaro určitě přijde.
ANO semínkám a ořechům, NE alkoholu
Saláty posypte semínky dýně, slunečnice, chia nebo vlašskými ořechy. Jsou bohatými zdroji vitaminů, minerálů, esenciálních mastných kyselin, vlákniny, bílkovin či antioxidantů. Detox také vyžaduje vyřadit ze svého programu alespoň na měsíc alkohol. Organismus se začne odvodňovat a budete se cítit mnohem lépe. Zima nepřeje pití studené vody. Střídejte vodu s ovocnými či bylinkovými čaji, které lze popíjet vlažné i studené. Uvařte si je ze sušeného ovoce, bylinek nebo zázvoru. Zkoušejte a najděte si nejchutnější kombinaci.
Nerozhodujte se dlouho. Začněte hned!
Mnoho výživových poradců doporučuje začít detox malým půstem nebo odlehčovacím dnem. Podle toho, na co si troufnete. Při detoxikaci nejezte smažená jídla, pečivo, brambory, těstoviny, cukr, kávu ani sladkosti. První den byste měla vydržet ostřejší režim, aby se organismus nastartoval. Ráno vypijte teplou vodu s citrónem, snězte jablko, hrušku nebo banán. Zásadně nepijte šťávy z citrusových plodů. Tento televizní zvyk se stal módou, ale ve skutečnosti nemají ráno takové nápoje na stole co dělat. Okamžitě překyselí prázdný žaludek a někteří vědci dokonce tvrdí, že naleptávají jeho stěny.
K obědu si dejte dušenou zeleninu nebo salát. Pokud vykonáváte fyzickou práci a nestačí vám takový oběd, doplňte zeleninu rýží natural. K večeři se hodí zeleninová polévka. Podobný režim si můžete rozplánovat na tři dny, avšak maximálně na týden. Postupně můžete přidat kousek ryby nebo libového masa.