Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Děti a mobilní telefony. Tráví s nimi většinu času, ale dostávají je do ruky od nás. Zkuste to jinak

Děti a mobilní telefony, to je časté téma k rodičovské diskuzi. Nikomu se nelíbí, kolik času u displejů chytrých zařízení děti tráví. Sami rodiče jim přitom přístroje dávají do rukou nebo jim jdou špatným příkladem. Navenek jsou nespokojení, ale zároveň si tak usnadňují práci a nechávají dítě zabavit se po svém. V jiných případech jim sami ukazují, kolik času u telefonu sami tráví. Proč to není dobře a jak situaci řešit?
Děti a mobilní telefony. Tráví u nich příliš času, ale viníky jsou rodiče
zdroj: 123RF.com

23. 08. 2019

23. 08. 2019

Přílišná benevolence rodičů

Nešvar poslední doby jsou děti a mobilní telefony, které nedají z ruky. Oči přilepené nonstop k displeji tabletu nebo smartphonu, to je obraz současnosti. Všichni na to nadávají, ale příčinou jsou přitom samotní rodiče.

Možnost zavolat kvůli bezpečnosti

Každý to zná. Děti by mobilní telefon nejraději nedaly z ruky. Dnes je úplně běžné, že mají naše ratolesti vlastní chytré zařízení. Rodiče chtějí, aby jim bylo možné kdykoli zavolat a mít o nich přehled. V podstatě je telefon takový bezpečnostní prvek. Jeho využití je přitom ale zcela jiné a možnost zavolat se tak trochu odsouvá na vedlejší kolej.

Neustále online

Děti mají s telefonem často k dispozici online připojení, a pokud data ve svém přístroji nemají nebo jsou alespoň omezená, pohodlně se doma napojí na wi-fi připojení. Jsou tak často nonstop online, a jejich pozornost se proto upíná převážně k telefonu a virtuálnímu světu za obdélníkem displeje. Není se čemu divit, protože i když spousta z nás prohlašuje, že to „za nás“ bylo úplně jiné, kdybychom měli k dispozici podobné zařízení a prostor na to u něho trávit čas, chovali bychom se jako malí často úplně stejně. A tady přichází na řadu hlavní kámen úrazu. Za děti mají zodpovědnost rodiče.

Děti a mobilní telefony. Tráví u nich příliš času, ale viníky jsou rodiče
zdroj: 123RF.com

Rodiče si neví rady

Není to tak dlouho, co internetem proletěla zpráva z twitteru, kde jedna matka ze Spojených států zoufale volá o pomoc. Její devítiletý syn je prý nepříčetný, když mu chce vzít jeho smartphone. Její dotaz skutečně překvapí. Žena se ptá, co prý má dělat.

Děti nám vládnou?

Tento příspěvek se skutečně proslavil a obletěl svět. Nejste sami, kdo nad otázkou neschopné rodičky kroutí hlavou, ale celá situace ukazuje několik věcí. Jednou z nich je, že „západní“ mírumilovná výchova trochu pokulhává. Styl „vychvalujete dítě za cokoli a hlavně na něj nezvyšujte hlas“ zkrátka zatlačil některé rodiče do kouta, neboť přestali přirozeně sami respektovat určité hranice, bez kterých to zkrátka nejde. Další věcí je vlastní příklad. A ten také pokulhává. Na jedné straně něco dítěti říkáme, jinak se ovšem chováme. Dítě je zmatené a vlastně neví, co je správně. Dítě se učí příkladem, nikoli nařízením nebo rozkazem.

K TÉMATU  Dobré vztahy s rodiči potřebují hlavně teenageři. Jak být pro ně přítelem?

Rozhodujete vy jako rodič

Další věcí je ale fakt, na který mnoho rodičů zapomíná. Telefon možná dítě dostalo jako dárek, ale ono samotné není schopné rozhodnout, kolik času u něj je rozumné strávit. Copak jste se jako malí mohli dívat na televizi celý den? To asi těžko. Většina z nás měla vyhraněné časy, a válet se celý den na gauči prostě rozumný rodič svým potomkům nedovolil. Tak proč se dnes děti povalují s telefony a tablety? Ano, vzdělávání na internetu sice může mít svá pozitiva, ale stejně jako všechno, i tady platí zákon rovnováhy a děti, které u internetu tráví hodiny denně, jsou spíše pouze pasivními konzumenty často hloupého obsahu.

Je třeba si přiznat pravdu

Když dojde řeč na téma děti a mobilní telefony, rodiče mají většinou jasno. Je to špatně a potomci u nich tráví příliš mnoho času. Skutečnost je ale taková, že jsou rodiče sami tím, kdo dětem umožňuje vysedávat u internetu, sjíždět instagram a donekonečna sledovat dětinské youtubery. Rodiče se snaží dětem koupit nový telefon, protože si to jejich děti přejí. Rodiče jim automaticky dávají svůj telefon, když si sami pořídí nový. Rodiče nechávají děti vědomě ležet s tablety v ruce, protože o nich nevědí a nemusí jim vymýšlet program. Neruší sledováním pořadů pro děti, jsou pěkně zalezlí a nikdo o nich neví.

Zámek telefonu je skvělým řešením

Nedávno jsem se doslechl o dvanáctileté dívce, která se aktivně věnuje sportu. Dělá judo, které ji baví, protože je v něm dobrá. Samozřejmě i ona má mobilní telefon, může na něm být ale hodinu denně. Od sedmi ráno do deseti večer, může si ji „vybrat“ kdy jí napadne. Víc ale ne. Na telefon je samozřejmě možné zavolat. Znovu podotýkám, že je jí dvanáct, není to tedy zdaleka úplně malá dívka. Zdá se vám to kruté? Děti sledováním mobilů nerozvíjejí motorické schopnosti a učí se místo vlastní hlavy spoléhat na internet. Doba se sice změnila, a vývoj člověka zůstal stejný. Na to naučit se s internetem i chytrým zařízením bude dostatek času později. Dokud děti rostou, nechte je poznávat svět kolem, a ne ten za displejem.

K TÉMATU  Marcela (42): Přeji si adoptovat dítě, ale manžel a děti s tím nesouhlasí

Předejděte dohadům

Zámek telefonu má navíc ještě jednu obrovskou výhodu. Vzhledem k tomu, že je dohodnuté nastavení předem dané, odpadají diskuze s dětmi o tom, kdy mají odevzdat telefon, že je teď čas spát nebo se učit apod. Toho všeho jste ušetřeni a je to dobře i pro dítě. Vyzkoušejte třeba Google Family Link nebo DinnerTime. Každý telefon ale obsahuje rodičovské nastavení i samotný návod a postup najdete na internetu.

Co si o tom myslíte vy? Jak to funguje u vás doma? Máte nějaké vlastní tipy? Pojďte se s nimi podělit v diskusi pod článkem nebo nám napište na redakce@damskaliga.cz.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Modelek je po celém světe velké množství. Jejich konkurence je opravdu vysoká. Do světa reflektorů se ale dostanou jen ty nejlepší. Ovšem co to znamená nejlepší? Nejvyšší? Nejhubenější? Nejkrásnější? Nejmladší? To vše má svůj úhel pohledu. Jsou totiž modelky, jejichž kariéra skončí tak rychle, jak začala, a oproti tomu jsou i takové, které jsou stále žádané i ve věku (nebo právě proto), kdybychom si spíše řekli, že už takové povolání není zcela vhodné.
Představte si pracovní týden, který vám dává více volného času a zároveň zvyšuje vaši produktivitu. Flexibilní pracovní doba a čtyřdenní pracovní týden nejsou jen futuristické koncepty, ale realita, kterou si stále více firem a zaměstnanců osvojuje. Jaké jsou jejich skutečné výhody a jak mohou pozitivně ovlivnit váš život?
Body, které souvisí s orgány v našem těle, najdeme na našich nohou, rukou, i po celém těle. Pomocí jejich stimulace si jednoduše pomůžete od zdravotních potíží. Pojďte je najít společně s námi!
Je 25. 10. 1993 a česká hudební scéna je bohatší o jedno album – a to ne ledajaké album… Ilona Csáková vydává svůj debut - Kosmopolis.
Připadáte si tlustí, ovšem váha neukazuje žádný kilogram navíc? Na vině může být nafouknuté bříško, což je problém, který se vyskytuje zcela běžně. Patří k nevítaným společníkům, jenž stojí za nízkým sebevědomím. Pojďme si proto prozradit, jak se problému zbavit. 
To se ví, že nejjednodušší ze všeho je koupit si růže v obchodě a o víc se nestarat. Jenže co by to pak bylo za zábavu? Kde by byl ten pocit, že si něco sami vypěstujete a můžete se tím kochat a chlubit všem známým? U růží to platí dvojnásob. Dokáží udělat na zahradě takovou parádu, že od nich nebudete moci odtrhnout oči. A to už za drobet té námahy rozhodně stojí!
Popraskané rty, suché koutky, odchlíplé kousky zrohovatělé kůžičky. Když jen trochu zanedbáte péči o své rty, podzimní počasí vám to vrátí i s úroky. Nemusíte kupovat syntetické balzámy na rty. Vyrobte si svoji vlastní péči z přírodních ingrediencí.
Trh s nemovitostmi zažívá doslova boom. Je potřeba si však uvědomovat několik možných komplikací. Co nám brání v koupi vysněného příbytku?
Strečink je jednoznačně nezbytnou součástí jakéhokoli tréninku či cvičení. Pomáhá zvyšovat flexibilitu a rozšiřovat možnosti pohybu těla. Správně byste měli strečink provádět jak před, tak i po cvičení. Před tréninkem je třeba tělo trochu prohřát a připravit na zátěž, aby nedošlo ke svalovým křečím. Po cvičení musíte zase svaly trochu zklidnit. A právě to dokáže správný strečink.
Drogerie jsou plné různých šamponů, kondicionérů, zábalů a masek, které mají ženám pomoci ke kráse. Většina z nich ale nakonec stejně zjistí, že nejlépe zabírá síla přírody.
Kdy začít a na co si dát pozor, aby z vašeho dítěte vyrostl člověk, který nemá zbytečnou vadu řeči?
Málokterá z nás má cvičení v oblibě – chceme se mu vyhnout co se dá a doufáme, že to bez něj zvládneme. Existují ale cviky, které nejsou tolik náročné, a zároveň dokáží změnit život k lepšímu. Ať už v oblasti zdraví nebo sexu. V obojím případě se budete cítit mnohem lépe poté, co budete pravidelně cvičit Kegelovy cviky.

Výběr článků

Jeden by se ze všech těch vědeckých studií zbláznil. Co platí dnes, za pár týdnů už se zase shazuje ze stolu. Jak se to tedy má s vodou s citronem, kterou jsme měli pít každé ráno? Pomůže nebo naopak? Možná vás fakta překvapí.
Animované filmy mají právě teď v kinech žně. Sázkou na jistotu je bezesporu Toy Story 4: Příběh hraček, který sklízí samou chválu. Pro nejmenší jsou tu Angry Birds ve filmu 2, oživlý svět stavebnice přináší Playmobil ve filmu a čerstvým přírůstkem je zvířecí animák Psí kusy. Napovíme, na co s dětmi nebo celou rodinou vyrazit.

Nepřehlédněte

Sezóna klíšťat už nastala. Že se kvůli tomu bojíte do přírody, abyste si domů nepřinesli boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu, nemusíte se vzdávat přírody, abyste žádné klíště nepřilákali. Stačí se jen dostatečně chránit a vsadit na prevenci.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek