Pondělí , 21. 04. 2025

Alexandra

Dešťovka: Ekologické řešení, které oceníte na zahradě i doma

I když se loňské léto neslo v poměrně propršeném duchu a člověk si víc užil dešťů než sluníčka, stejně nás to z úsporného hlediska příliš nespasilo. Respektive to nespasilo ty, kteří dešťovou vodu nechytali a nadále z ní netěžili. Jejich spotřeba vody byla stejně vysoká jako každý rok, ovšem ti aktivnější se těšili z rapidní úspory.
dešťovka
Dešťovka vám ušetří spoustu peněz a ještě ji oceníte doma i na zahradě.

08. 04. 2022

Dešťová voda, čili dešťovka, totiž na zahradě, ale i doma, nachází spoustu využití. Vy přitom nemusíte udělat skoro nic, stačí jen užívat si každý déšť, který příroda přinese.

Spotřeba vody v českých domácnostech 

Úvodem něco málo ze statistik. Denní spotřeba vody se v českých domácnostech odhaduje na zhruba sto a více litrů na jednoho člověka. Z celé částky je však pouze pět až deset procent určeno pro přežití. Zbytek si mezi sebou rozděluje sprchování, splachování, domácí spotřebiče a samozřejmě starost o zahradu. Věděli jste ale, že až polovinu z průměrné denní spotřeby vody je možné nahradit vodou dešťovou? 

Jak již bylo zmíněno, loňské léto se neslo ve znamení dešťů. Bouřky byly prakticky na denním pořádku a sluníčka jsme si tolik jako deště neužili. Z této situace jsme mohli vytěžit, pokud jsme na zahradu usadili obrovské kádě, do nichž se kapky deště chytaly.  

Že se vám nějakou vodu podařilo zachytit? Pak ji využijte. Kupodivu možností je celá spousta.  

Dešťovka bez škodlivých látek

Využití najde dešťovka mnoho díky svému složení. Paradoxem je, že se lidé domnívají, že v sobě ukrývá spíše škodliviny. Ve skutečnosti se v ní nenachází ani chlor, ani sůl čili pro zalévání nebo praní je trefou do černého a bohatě postačí.

Pokud u zalévání ještě chvíli zůstaneme, řekneme, že je dokonce lepší než voda z kohoutku právě díky nulovému množství soli a chloru.

Praní, zalévání, splachování

Na zahradě využijeme dešťovou vodu opravdu nejvíc, a to zejména v parných letních dnech, kdy rostliny vyžadují pravidelnou a dostatečnou zálivku. Spotřeba by se kvůli nevyužívání dešťové vody mohla dostat opravdu vysoko, díky takzvané “dešťovce” se však snadno doplatíte.

Nejen při zalévání zahrady se na dešťovou vodu můžeme obrátit. Můžete v ní klidně také prát. V porovnání s vodou z kohoutku je měkčí čili se v ní prací prášek daleko lépe rozpouští. Z dlouhodobého hlediska bude praní navíc daleko méně nákladné. Nebudete muset pořizovat ani žádné změkčovače vody a podobné prostředky, které nestojí zrovna málo.

K TÉMATU  Jak zařídit domácnost podle Feng Shui

Stejně tak při splachování najde dešťovka s klidným svědomím využití. Opět je jistou výhodou měkká voda, která toaletu neucpe vodním kamenem. A tím se znovu dostáváme k čistícím prostředkům – nepotřebujete jich tolik.

Jak chytat dešťovou vodu?

Nejjednodušší způsob, jak si dešťovku nachytat, jsou již zmiňované zahradní kádě. Ale ani zdaleka to není jediná varianta, jak kapky z nebe polapit.

dešťovka
Vy vše připravíte, a pak stačí jen čekat na déšť.

Nadzemní jímky chytají vícero vody

Vedle sudů a barelů na vodu lze na zahradu nainstalovat zahradní jímky. Jejich hlavním benefitem je, že zachytávají větší množství vody, i když tedy zaberou vícero místa. Češi jsou však národ vynalézavý a i s touto nevýhodou si dokázali poradit. Nadzemní jímky zakomponovali do země, čímž se z nich staly jímky podzemní, leč stejně efektivní a účinné.

Pokud se rozhodnete pro instalaci jímek, pamatujte na to, že pokud vodu chcete využívat i při praní, musíte ji pravidelně vylévat. Stát by v nich neměla příliš dlouho, aby nedošlo k rozmnožování škodlivých bakterií (to hrozí především v letních, příliš teplých dnech).

Podzemní nádrže pro větší zahrady

Jste majitelem velké zahrady a jímky pro vás nezachytávají dostatek vody? Pak možná oceníte podzemní nádrže na dešťovou vodu, které si snadno poradí i s horkými letními dny. Jelikož se totiž kádě nachází pod zemí, nezahřívají se tak snadno a urputně jako nadzemní jímky. Nepodléhají tedy zkáze kolísání teplot a dešťovka v nich vydrží déle čerstvá. K jejich instalaci je však zapotřebí těžká technika.

prší
Dešťovka je svým složením ideální pro zahradu a pokojové rostliny.

Pokojovky porostou jako z vody

Dešťovka by měla zajímat nejen majitele zahrad, ale i vášnivé pěstitele pokojových rostlin. Ty vám totiž za měkkou a čistou vodu bez dalších nežádoucích látek budou vděčné a odmění se zdravým a rychlým růstem.

Na pokojové rostliny samozřejmě nepotřebujete celý sud vody, ale jestliže máte balkon, dejte na něj kýbl, až zase bude vydatný slejvák. Rostlinkám to jedině prospěje a vás to nestojí žádné úsilí.

K TÉMATU  Jarní úklid s dětmi: Jak zapojit celou rodinu a zábavně uklidit

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Dokonalá zahrada. Nejlepší tipy, jak ji uzpůsobit tak, aby se propojila s vaší myslí a nitrem!

Zakládáme na zahradě skleník: Na co myslet a jaké jsou jeho výhody?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Velké oslavy, večírky, jednohubky, chlebíčky, šampaňské a často rachejtle a ohňostroje k Silvestru patří a těžko bychom si bez nich dokázali příchod nového roku představit. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, jaký je původ těchto oslav?
Křišťálově průzračná voda, sluneční paprsky v plné síle, relax na písečných plážích a k tomu dechberoucí výhled na panorama majestátních hor. Jaká nejkrásnější rakouská jezera stojí za to navštívit?
Mama Shelter přináší do Prahy oblíbenou koncepci food sharingu, nebo-li dělení se o různá jídla,  podle svého hesla, že sdílení je péče a podělit se znamená milovat!
Módní trendy se dotýkají také obuvi. S příchodem podzimu se mění sortiment v obchodech a prodejci mají pro zákazníky připravenou aktuální nabídku. Co by rozhodně nemělo chybět ve vašem botníku?
Jak poznat u dětí, že se objevily neštovice? Jak se správně o pupínky na dětské pokožce postarat a co dělat, aby pupínky co nejrychleji zmizely, nejlépe bez pozdějších jizviček?
Plesová sezóna je tu! Jaká událost čeká právě vás? Při výběru šatů a doplňků záleží na akci, na kterou se zrovna chystáte. Není ples jako ples. Vždy sledujte nejen dress code, ale také současné trendy. Co si letos můžete dovolit?
S výskytem a rychlým šířením koronaviru po celém světě jsme byli bohužel dohnáni k různým opatřením, aby se nákaze zabránilo. Jedním z nich je karanténa.
Muž s velkým přirozením je snem mnoha žen. Co když je ale až "moc" velké?
Jsem už roky rozvedená a svou dceru vychovávám sama. Moje rodina je s tím smířená, ale moje bývalá tchyně to nikdy nerozdýchala. Ona je prostě stará škola, je věřící, a tak s ní náš rozchod docela zamával. Zpočátku mě nechtěla už nikdy vidět, pak ale ovdověla a chtěla se více sblížit s vnučkou.
Během chladných měsíců je pro mnoho z nás v malých bytech naprostou samozřejmostí sušit prádlo doma. Pokud nedisponujete sušičkou nebo sušárnou, možná tento problém řešíte sušákem postaveným doma u radiátoru. Najdou se ale i tací, kteří dávají prádlo přímo na topení. My však víme, že to není zrovna dobrý nápad a v dnešním článku vám povíme proč.
Každý rok vznikne nějaký song, který pak dobývá žebříčky celosvětových hitparád, slyšíme ho na každém rohu, skáče na nás pomalu i z lednice. Na některé hity časem zapomeneme, ale o takových tu dnes nebude řeč. Až udeří první mrazíky, tyhle letní písničky vás zaručeně rozehřejí a rozproudí vám krev v žilách. Pojďme si připomenout hity, které známe úplně všichni a vždycky si na ně rádi na diskotéce nebo u moře zatancujeme, nebo si je aspoň v duchu zanotujeme.

Výběr článků

Na české filmové scéně se tato filmová trilogie drží již několik let. Jistě znáte filmy Ecce homo Homolka, Hogo fogo Homolka a film Homolka a tobolka.
Sourozenecké vztahy jsou jedním z nejkomplexnějších pout v rodině. I když začínají sdílením dětského pokoje nebo hraček, postupně se vyvíjejí a čelí různým výzvám. Od soupeření o pozornost rodičů až po konflikty v dospělosti – dynamika mezi sourozenci bývá napínavá, ale zároveň nabízí obrovský potenciál pro vzájemnou podporu a lásku. Jak se vztahy mezi sourozenci mění v průběhu let a co dělat, aby se nezvrhly v trvalé konflikty?

Nepřehlédněte

Jsem vdaná už třicet let – za tu domu jsme si toho s manželem zažili hodně, ale vždy jsme byli tím spokojeným a harmonickým párem, prostě dva lidé, kteří k sobě patří. Kamarádky se mě často ptaly, jak to děláme a zda už někdy došlo i k nevěře.
Ztráta blízkého člověka je jednou z nejbolestivějších životních zkušeností. Bezprostředně po úmrtí vámi může zmítat zmatek, chaos a šok. Nebudete tomu věřit. Přichází velký žal a truchlení. Je možné se s tím vůbec vyrovnat? A jak? Co přesně dělat a kdy?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek