Sobota , 23. 11. 2024

Klement

Když vás honí mlsná! Jak zkrotit chuť na nezdravé jídlo a co tím tělo říká?

Nezáleží na tom, kolik je zrovna hodin. Je to tady! Máte chuť dopřát si něco hodně nezdravého. Jednou vás provokuje tlačenka v lednici, podruhé máte problém zkrotit myšlenku pochutnat si na tom hříšně sladkém dortíku. Tu a tam takový okamžik potká snad každého z nás a jak jistě víte, všechno má nějakou příčinu. A to i hlas vašich myšlenek volající po pizze a hranolkách s dvojitou tatarkou. Co za tím stojí a jak to řešit? Poradíme.
chutě
Sladké, slané, tučné... to vše je signál, že tady něco nehraje. (foto: 123RF)

08. 02. 2022

08. 02. 2022

Chutě na nezdravé jídlo jsou zlo. U někoho krátkodobé, u jiných téměř celoživotní. Jedno je ale jisté. Pokud si takové pochoutky dopřáváte až příliš často, poznáte to brzy nejen na postavě, ale i vašem zdraví. Výjimečně se nějaký ten hřích promine, občas je to naopak velmi dobré. Každopádně se vraťme k hlavnímu problému, kterým je nenadálá provokace vašich chuťových buněk, které prahnou po něčem nezdravém. Občas totiž míváme pocit, že to všechno je důsledek nějaké kompenzace za těžký a náročný den. Není tomu tak. Vaše tělo naopak volá po něčem, co mu schází, jen vám to oznamuje trochu svéhlavým způsobem. Jak hlavní podstatu vyčíst?

Hlad a chutě není to samé

Občas přijdou chvíle, kdy během dne lítáme a skoro se ani nestihneme najíst. V ten moment se ozve hlad a vaše tělo se v tu chvíli snaží v podstatě najít cokoli, co by prázdný žaludek uspokojilo. Moc dobře víme, že vždy je lepší předvídat, udělat si čas na jídlo, a když už to opravdu hoří, najít tu nevhodnější variantu. Někdy se ale stane, že nastoupí chuť. Naprosto neodolatelná. I přesto, že jste se poměrně nedávno najedli, honí vás mlsná, zpravidla na něco konkrétního. Jednou je to slané, pak sladké. A právě v tento okamžik je něco špatně. Vaše tělo vysílá signál, že strádá. Jsou hned dva důvody, které za tím mohou být.

První důvod: Špatný poměr základních látek

Aby tělo fungovalo správně a přitom mu nic nescházelo, je zapotřebí, aby přes den získalo optimální množství sacharidů, bílkovin, tuků a také vlákniny. A to vám nezdravé jídlo neposkytne. Ze statistik vyplývá, že zcela nejvíc lidem schází zpravidla bílkoviny a vláknina, což jsou samy o sobě látky, které při ideálním příjmu tlumí pocit hladu a navozují rychlejší stav sytosti. V čem ale chybujeme zcela nejvíce, jsou samozřejmě sacharidy a tuky. Málokdy totiž rozlišujeme, zda zrovna přijímáme zdravé nebo naopak ty nezdravé.

Je rozdíl, zda si totiž sacharidy doplníme dortíkem nebo kuskusem. Zatímco kuskus má nižší glykemický index, díky kterému si dobijete stabilní energii, v případě sladkého dortíku se stane následující – obratem vám vyletí glykemický index (cítíte se dobře, chutě zažehnány) a najednou prudce klesne dolů (a hurá na dalšího dortu, chutě jsou zpátky).

K TÉMATU  Ranní rutina, která vás postaví na nohy. Vyzkoušejte studenou sprchu

Zkuste proto pečlivě doladit svůj jídelníček. Nezapomeňte navýšit příjem bílkovin i vlákniny, zaměřte se na kvalitní sacharidy s nízkým glykemickým indexem, dejte přednost zdravým tukům. Zároveň nezapomínejte na dostatečný pitný režim, který také může být důvodem vaší snahy ulovit si něco nezdravého.

Druhý důvod: Chybí vám něco konkrétního

Občas se může stát, že si na jídle dáváme záležet, ale stejně se chutě na nezdravá jídla objeví. Příčinou může být jednoduše to, že vašemu tělu schází nějaký minerál, stopový prvek nebo vitamín. Následně budou mít vaše chutě spadeno zrovna na pochoutku, která danou látku obsahuje (i když to třeba na první pohled tak nevypadá).

Přestože se zrovna bavíme o nezdravých jídlech ve stylu fastfoodu či cukráren, přidáváme i jednu zajímavost, kterou je například pica syndrom. Právě ten se projevuje nezvladatelnou chutí na nepoživatelné věci, jako je třeba písek, hlína nebo křída. A bylo zjištěné, že právě takové chutě se objevují zejména tehdy, pokud tělu schází stopové prvky či minerály. A ano, i takhle dokáže tělo volat o pomoc, když mu něco nedodáme. Teď už se ale pojďme podívat na to, proč zrovna máme chutě na konkrétní nezdravé jídlo a čím jej můžeme hravě nahradit.

Chuť na sladké

Chuť na sladkosti jsou klasika, se kterou se setká snad každá žena a zpravidla čokoládou, zákuskem nebo bonbóny se snažíme zahnat stres či smutek z dění kolem nás. Dost často se pak takové chutě objevují při PMS nebo menstruaci jako takové. Tělo si v takové chvíli říká o přísun serotoninu, a když ho nemá, hledá ho právě tím, že nám dopřeje požitek z cukrovinek. Proto se ne nadarmo doporučuje pravidelný pohyb a kvalitní spánek, které ve vzájemné spolupráci zvyšují tvorbu serotoninu. Pokud ale máte chuť zejména na čokoládové věci, je zřejmé, že váš organismus postrádá hořčík. Lákají vás ale i jiné cukrovinky? Pak může být důvodem chybějící chrom, fosfor, síra nebo uhlík. 

K TÉMATU  Nejlepší zahraniční komediální seriály všech dob! Jaký je váš favorit?

Čím zahnat chuť na sladké jídlo? Celozrnným pečivem, ovocem (zejména hrozny, meloun, jablka, jahody, banán, bobulovité ovoce a další), zeleninou (brokolice, zelí, křen, květák a další), ořechy, kuřecí, rybí a hovězí maso, mléčné výrobky (zejména tvaroh, sýry, zakysaná smetana), vejce. 

Chuť na slané

Bojujete naopak s tím, že byste si nejraději dali křupavé hranolky, spořádali sáček chipsů nebo slaných tyčinek? Pak je možné, že vaše tělo má jednoduše žízeň, proto prahne po potravinách s vyšším obsahem soli, která pomáhá udržovat vodu v těle. V takové chvíli je pak nejlepší vypít sklenici vody nebo si dopřát potraviny bohaté na vodu. Kromě dehydratace za tím však může stát také nízký obsah vápníku, sodíku i křemíku.

Čím zahnat chuť na slané jídlo? Pitným režimem (kohoutková i minerální voda), ryby, sýry (především kozí, ovčí sýr), ořechy a zelenina (celer, salátová okurka a další).

Chuť na tučné

Volá vaše tělo zejména po tučném jídle, jako je slanina nebo bůček? Pak vám s největší pravděpodobností schází vápník, kyselina listová, železo a také vitamíny ze skupiny B. 

Čím zahnat chuť na tučné jídlo? Mléčné výrobky (tvaroh, zakysaná smetana, jogurt, mléko), sýry, listová zelenina, libové maso, luštěniny.

Když přijdou nezvladatelné chutě na nezdravé jídlo a vy nevíte co s nimi, je to k vzteku. Jestliže se ale naučíte číst mezi řádky, co vám tím chce vaše lidská schránka vlastně říct, je to vlastně velmi užitečná věc.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak strava ovlivňuje naši náladu? A ovlivňuje ji vůbec?

Kvalitní spánek jako předpoklad pevného zdraví? Dopomůžou vám k němu i rolety

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Sedací souprava je obvykle jedním z nejvýznamnějších kusů nábytku v celém bytě. Tvoří dominantu každého obývacího pokoje, takže vybrat si tu pravou pro vás je nesmírně důležité. Nejen že by měla být pohodlná a pěkně vypadat, ale také je potřeba ji zasadit do okolního interiéru tak, aby ladila s ostatním nábytkem a použitými barvami ve vašem obývacím pokoji.
Zatímco vysoký krevní tlak se dá hodnotit jako život ohrožující, nízký tlak je spíš skrytý, tichý problém. Ovšem i tak by se lidé, kteří mají nízký tlak, měli mít na pozoru. Jak poznat, že nízký tlak máte, jaké jsou jeho příčiny a jak se můžete léčit?
V éře globalizace a digitálních technologií se hranice pro lásku stírají a příležitosti pro mezinárodní vztahy rostou. Tento článek vám nabídne pohled na to, jak moderní technologie a změněná společenská dynamika otevírají dveře k nalezení partnera v jakékoli části světa. Zabýváme se tipy pro bezpečné online seznamování, překonávání kulturních a jazykových bariér, a jak udržovat vztah na dálku, zatímco plánujete společnou budoucnost. Navíc představíme inspirativní příběhy párů, kterým se podařilo překonat vzdálenost a rozdíly, a sdílíme rady, jak si vybudovat pevný a šťastný vztah, bez ohledu na to, kde na světě se nacházíte.
Snubní prsten je považován za žílu lásky. Nevěsta a ženich si je vzájemně nasazují při svatebním obřadu, jako symbol spojení, věrnosti a lásky. Také by se dal vnímat, jako symbol „vlastnictví”. Prstýnek dává ostatním jasně najevo, že dotyčná osoba není k mání, že už jeho nebo její srdce patří někomu jinému. Jejich symbolika se v průběhu staletí vyvíjela a stále vyvíjí v závislosti na tradicích a kultuře.
Vánoce jsou za dveřmi a společně s nimi i příjemná "povinnost" zamyslet se nad dárky pro vaše nejbližší. Máte-li doma aktivního sportovce, kterému pohyb rozhodně není cizí, pak se možná při výběru vánočního dárku budete chtít vydat právě tímto směrem. Došla vám inspirace? Nevíte si s výběrem dárku rady? Nezoufejte! Máme pro vás pětici skvělých tipů, které sportovec zaručeně patřičně ocení!
Dnes si připomínáme smutné dvacetileté výročí od odchodu legendární české herečky Heleny Růžičkové. Talentovaná umělkyně, která oslnila diváky svým hereckým projevem ve filmech i na divadelních prknech, zanechala nezapomenutelnou stopu v české kultuře. Připomínáme si její kariéru plnou úspěchů, ale také tajemné schopnosti předvídat nejen osud ostatních, ale i svůj vlastní. Článek nahlíží na její životní pouť, filmové triumfy a ukazuje i na dramatické okamžiky, které vedly k jejímu předčasnému rozloučení se světem.
Praha rozhodně není jen o historii a o památkách. Samozřejmě je doporučujeme navštívit, jelikož opravdu stojí za vidění, ale ne vždycky máte chuť kochat se pamětihodnostmi. Praha je zároveň město nekonečných možností, i co se týče různých aktivit, adrenalinu a zábavy. A právě o tom je dnešní článek, kde vám představíme některé z možností, jak se v centru Prahy aktivně zabavit.
Historie nás často fascinuje. Proč se zabývat dějinami státu nebo světa, když ta nejlepší učebnice historie vás může čekat ve vlastní rodině. Sestavte si rodokmen a uvidíte. Třeba získáte nové příbuzné a s nimi nové vztahy, nové zajímavé kontakty a přátele nebo překvapivé odhalení!
Sloni jsou majestátná zvířata, ale když jsou mladí, jsou rozpustilí a rádi si hrají. Slůňata dovádějí ve vodě, pošťuchují se navzájem nebo s i lidmi! Pozor, aby vás nějaký ten prcek nezalehl!
Několikrát denně slýcháme že tent o či onen šampón pomůže našim vlasům od kořínků až po konečky. Dámy, která z vás trpí na roztřepané konečky vlasů dáte nám zapravdu, že jediné, co jim zaručeně pomůže je kadeřník. Ale ještě, než půjdete opět ke kadeřníkovi, vsaďte na účinnou prevenci.
Ve velkých městech je denně potkáváte. Mají kasičky, často prodávají drobné předměty, klíčenky, plyšáky, odznaky. A žádají vás o příspěvek na invalidní vozík pro malou holčičku, nemocné pejsky, nevyléčitelné děti a mnoho dalšího. Jak si ověřit, že opravdu přispíváme tam, kde je to potřeba?

Výběr článků

Pozdrav vycházejícímu slunci nad třpytícím se oceánem. Meditace za zvuku mořských vln. Uvolňující procházky palmovými háji. Kokosová voda a spousty exotického ovoce. Potřebujete dovolenou pro tělo i mysl? Vydejte se do teplých krajin za jógou. Spojit dovolenou s cvičením jógy je stále víc a víc populární.
Amarant zní tak trochu mysticky a připomíná nějaké zaklínadlo. Jedná se však o potravinu, kterou můžete použít jako přílohu nebo si z něj udělat kaši. Vyzkoušejte ho a třeba si právě u vás v rodině najde v jídelníčku své stálé místo.
Pořád šetříte a nic neušetříte? Nebo snad nemáte z čeho šetřit, ačkoliv nevyděláváte úplně málo? V tom případě vám chybí finanční gramotnost. Že ani nevíte, co to je? V tom případě vám prozradíme, že je to to, co vás ve škole bohužel nenaučili.

Nepřehlédněte

Kdysi se říkalo – jedno za každého z rodičů a jedno navíc státu. V posledních desetiletích se dlouho držel trend dvou dětí v rodině. Dnes jsou rodiny i často pouze s jedním dítětem. Rodíme děti pro sebe nebo pro společnost?
Domácnost bez pokojových rostlin je neútulná a nepříjemná. Většinou ji obývají jedinci, kteří s pěstováním pokojovek nemají žádné zkušenosti. Nabízí se však otázka, proč se do pěstování přece jenom nepustit? Nedostatek znalostí nemusí být překážkou! Existují totiž takové rostliny, které jsou extrémně nenáročné.  

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek