Středa , 16. 07. 2025

Jindřich

Když vás honí mlsná! Jak zkrotit chuť na nezdravé jídlo a co tím tělo říká?

Nezáleží na tom, kolik je zrovna hodin. Je to tady! Máte chuť dopřát si něco hodně nezdravého. Jednou vás provokuje tlačenka v lednici, podruhé máte problém zkrotit myšlenku pochutnat si na tom hříšně sladkém dortíku. Tu a tam takový okamžik potká snad každého z nás a jak jistě víte, všechno má nějakou příčinu. A to i hlas vašich myšlenek volající po pizze a hranolkách s dvojitou tatarkou. Co za tím stojí a jak to řešit? Poradíme.
chutě
Sladké, slané, tučné... to vše je signál, že tady něco nehraje. (foto: 123RF)

08. 02. 2022

08. 02. 2022

Chutě na nezdravé jídlo jsou zlo. U někoho krátkodobé, u jiných téměř celoživotní. Jedno je ale jisté. Pokud si takové pochoutky dopřáváte až příliš často, poznáte to brzy nejen na postavě, ale i vašem zdraví. Výjimečně se nějaký ten hřích promine, občas je to naopak velmi dobré. Každopádně se vraťme k hlavnímu problému, kterým je nenadálá provokace vašich chuťových buněk, které prahnou po něčem nezdravém. Občas totiž míváme pocit, že to všechno je důsledek nějaké kompenzace za těžký a náročný den. Není tomu tak. Vaše tělo naopak volá po něčem, co mu schází, jen vám to oznamuje trochu svéhlavým způsobem. Jak hlavní podstatu vyčíst?

Hlad a chutě není to samé

Občas přijdou chvíle, kdy během dne lítáme a skoro se ani nestihneme najíst. V ten moment se ozve hlad a vaše tělo se v tu chvíli snaží v podstatě najít cokoli, co by prázdný žaludek uspokojilo. Moc dobře víme, že vždy je lepší předvídat, udělat si čas na jídlo, a když už to opravdu hoří, najít tu nevhodnější variantu. Někdy se ale stane, že nastoupí chuť. Naprosto neodolatelná. I přesto, že jste se poměrně nedávno najedli, honí vás mlsná, zpravidla na něco konkrétního. Jednou je to slané, pak sladké. A právě v tento okamžik je něco špatně. Vaše tělo vysílá signál, že strádá. Jsou hned dva důvody, které za tím mohou být.

První důvod: Špatný poměr základních látek

Aby tělo fungovalo správně a přitom mu nic nescházelo, je zapotřebí, aby přes den získalo optimální množství sacharidů, bílkovin, tuků a také vlákniny. A to vám nezdravé jídlo neposkytne. Ze statistik vyplývá, že zcela nejvíc lidem schází zpravidla bílkoviny a vláknina, což jsou samy o sobě látky, které při ideálním příjmu tlumí pocit hladu a navozují rychlejší stav sytosti. V čem ale chybujeme zcela nejvíce, jsou samozřejmě sacharidy a tuky. Málokdy totiž rozlišujeme, zda zrovna přijímáme zdravé nebo naopak ty nezdravé.

Je rozdíl, zda si totiž sacharidy doplníme dortíkem nebo kuskusem. Zatímco kuskus má nižší glykemický index, díky kterému si dobijete stabilní energii, v případě sladkého dortíku se stane následující – obratem vám vyletí glykemický index (cítíte se dobře, chutě zažehnány) a najednou prudce klesne dolů (a hurá na dalšího dortu, chutě jsou zpátky).

K TÉMATU  Zvládněte dietu o Vánocích: Jak udržet chutě u plného stolu?

Zkuste proto pečlivě doladit svůj jídelníček. Nezapomeňte navýšit příjem bílkovin i vlákniny, zaměřte se na kvalitní sacharidy s nízkým glykemickým indexem, dejte přednost zdravým tukům. Zároveň nezapomínejte na dostatečný pitný režim, který také může být důvodem vaší snahy ulovit si něco nezdravého.

Druhý důvod: Chybí vám něco konkrétního

Občas se může stát, že si na jídle dáváme záležet, ale stejně se chutě na nezdravá jídla objeví. Příčinou může být jednoduše to, že vašemu tělu schází nějaký minerál, stopový prvek nebo vitamín. Následně budou mít vaše chutě spadeno zrovna na pochoutku, která danou látku obsahuje (i když to třeba na první pohled tak nevypadá).

Přestože se zrovna bavíme o nezdravých jídlech ve stylu fastfoodu či cukráren, přidáváme i jednu zajímavost, kterou je například pica syndrom. Právě ten se projevuje nezvladatelnou chutí na nepoživatelné věci, jako je třeba písek, hlína nebo křída. A bylo zjištěné, že právě takové chutě se objevují zejména tehdy, pokud tělu schází stopové prvky či minerály. A ano, i takhle dokáže tělo volat o pomoc, když mu něco nedodáme. Teď už se ale pojďme podívat na to, proč zrovna máme chutě na konkrétní nezdravé jídlo a čím jej můžeme hravě nahradit.

Chuť na sladké

Chuť na sladkosti jsou klasika, se kterou se setká snad každá žena a zpravidla čokoládou, zákuskem nebo bonbóny se snažíme zahnat stres či smutek z dění kolem nás. Dost často se pak takové chutě objevují při PMS nebo menstruaci jako takové. Tělo si v takové chvíli říká o přísun serotoninu, a když ho nemá, hledá ho právě tím, že nám dopřeje požitek z cukrovinek. Proto se ne nadarmo doporučuje pravidelný pohyb a kvalitní spánek, které ve vzájemné spolupráci zvyšují tvorbu serotoninu. Pokud ale máte chuť zejména na čokoládové věci, je zřejmé, že váš organismus postrádá hořčík. Lákají vás ale i jiné cukrovinky? Pak může být důvodem chybějící chrom, fosfor, síra nebo uhlík. 

K TÉMATU  Pravda o zpracování zeleniny. Je nejzdravější syrová? Platí to jen o některých druzích! Která zelenina je lepší uvařit?

Čím zahnat chuť na sladké jídlo? Celozrnným pečivem, ovocem (zejména hrozny, meloun, jablka, jahody, banán, bobulovité ovoce a další), zeleninou (brokolice, zelí, křen, květák a další), ořechy, kuřecí, rybí a hovězí maso, mléčné výrobky (zejména tvaroh, sýry, zakysaná smetana), vejce. 

Chuť na slané

Bojujete naopak s tím, že byste si nejraději dali křupavé hranolky, spořádali sáček chipsů nebo slaných tyčinek? Pak je možné, že vaše tělo má jednoduše žízeň, proto prahne po potravinách s vyšším obsahem soli, která pomáhá udržovat vodu v těle. V takové chvíli je pak nejlepší vypít sklenici vody nebo si dopřát potraviny bohaté na vodu. Kromě dehydratace za tím však může stát také nízký obsah vápníku, sodíku i křemíku.

Čím zahnat chuť na slané jídlo? Pitným režimem (kohoutková i minerální voda), ryby, sýry (především kozí, ovčí sýr), ořechy a zelenina (celer, salátová okurka a další).

Chuť na tučné

Volá vaše tělo zejména po tučném jídle, jako je slanina nebo bůček? Pak vám s největší pravděpodobností schází vápník, kyselina listová, železo a také vitamíny ze skupiny B. 

Čím zahnat chuť na tučné jídlo? Mléčné výrobky (tvaroh, zakysaná smetana, jogurt, mléko), sýry, listová zelenina, libové maso, luštěniny.

Když přijdou nezvladatelné chutě na nezdravé jídlo a vy nevíte co s nimi, je to k vzteku. Jestliže se ale naučíte číst mezi řádky, co vám tím chce vaše lidská schránka vlastně říct, je to vlastně velmi užitečná věc.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak strava ovlivňuje naši náladu? A ovlivňuje ji vůbec?

Kvalitní spánek jako předpoklad pevného zdraví? Dopomůžou vám k němu i rolety

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Pro podklady na tento článek nemusíme sahat hluboko do kapsy, vždyť přece katastrofické filmy se často natáčejí právě na základě skutečných událostí. Ke každé události se pak přirozeně přidá malé nebo velké množství fikce a divák se může těšit na fascinující a zároveň strašidelný koktejl. Hollywoodští filmaři jsou na takové trháky přímo odborníci, a proto se nechte strhnout ojedinělými snímky, které by za žádnou cenu neměly ujít vaší pozornosti!
Žádná domácnost není útulná, pakliže v ní chybí pokojové rostliny. Zatímco starší generace nedají dopustit na barevně kvetoucí rostliny, jako je africká fialka nebo například ibišek, mladí dávají přednost stálezeleným rostlinám, k nimž patří i zamiokulkas. A právě o této pokojové rostlině bude nyní řeč.
Moje mladší sestra byla vždycky jiná než já. Dostávalo se jí větší pozornosti, protože máma ji měla s druhým manželem, a pro něj ona byla princezna – a já jen přítěž. Musím uznat, že jsem na ni občas žárlila, ona byla tou rozmazlovanou a já jsem musela všechno dělat za ni.
Jen málokdo si dovede představit léto bez zmrzliny. Proč ale do sebe sypat zmrzliny, které tu hlavní přísadu viděly jen zdálky, a oproti tomu jsou plné tuků a bůhví čeho ještě? To chce poctivou zmrzlinu, a čím originálnější, tím lepší. A kam vyrazit za úžasnou zmrzkou, na to se právě teď podíváme.
Ženšen mnohým z nás něco říká, ale přesně definovat, k čemu vlastně slouží, je pro obyčejného laika nadmíru těžké. Přitom ženšen představuje důležitou bylinu, jejíž vlastnosti zná každý zkušený lékárník.
Přestože má jít o svátky klidu a míru, jsou Vánoce často spojené s nákupním šílenstvím. Lidé v České republice nakupují čím dál tím více dárků a zvyšují se i výdaje spojené s Vánocemi. Kolik tedy v průměru Češi za Vánoce utratí? A je vůbec možné při nákupu vánočních dárků výrazněji ušetřit? Na to se podíváme v tomto článku.
Děti vyrostly, osamostatnily se a doma je najednou smutno a prázdno. Nikde žádné pohozené oblečení a najednou vám chybí i ty věčné otázky vašich potomků, co je k jídlu. Nikdo vás nepotřebuje a najednou si uvědomíte prázdno, které vás obklopuje. Pocity osamění a prázdnoty jsou často spojené s tzv. syndromem prázdného hnízda v důsledku osamostatnění již dospělých dětí.
Pelargonie, známější spíše jako muškáty, patří mezi nejoblíbenější květiny do truhlíků či jiných nádob. Pelargonie vodopádem svých barevných květů zdobí nejeden balkón či terasu. Pelargonie jsou velmi dekorativní, nenáročné na pěstování, odolné vůči chorobám a škůdcům, a proto jejich pěstování zvládne i naprostý začátečník.
Obyvatelé hlavního města mají nyní další možnost využít přelomového tréninku pomocí elektrické stimulace svalů (EMS), který umožňuje náležitě procvičit 90 procent svalů v těle za pouhých 20 minut. Společnost BodyBody, která tuto unikátní formu péče o tělo nabízí, otevřela v Praze na Karlově náměstí své šesté pražské studio. V České republice je celkem dvanáct BodyBody studií.
Oblečte se do barev a vyjděte z šedivého průměru. A že máte o pár let nebo pár kilo víc? Vždyť nemusíte zkoušet módní výstřelky. Městská dáma nad šedesát v rozervaných džínách nám přijde trochu přes čáru, ale je spousta dalších možností, jak se cítit skvěle v každém věku i těle.
Poslední dva roky pro mne byly velkou životní zkouškou. Přišla jsem o spoustu přátel a iluzí. Ale našla jsem samu sebe. Největší rána pro mě byla, když se se mnou rozešel můj přítel krátce po tom, co jsem se začala léčit s rakovinou. Nyní se mi začal opět ozývat a chce, abychom se k sobě opět vrátili.

Výběr článků

Zvlášť v dnešní pandemické době, kdy jsou kosmetické služby méně dostupné, je nutné poradit si v rámci manikúry a pedikúry. Péče o chodidla a jejich ztvrdlé části je někdy tvrdý oříšek. Pravidelnou starostí o nohy se ale všem nepříjemným stavům vyhnete. Vyzkoušejte tyto účinné tipy na krásná a hladká chodidla.
Typy zahrad dělíme podle přístupu k jejich řešení. Jaké rostliny na nich vysadíte už je potom další krok, i když má podle dané charakteristiky také svá pravidla. Vyberte si z mnoha stylů ten, který je vám nejbližší.

Nepřehlédněte

Střídavá péče je poměrně častým řešením, jak se o dítě postarat po rozchodu rodičů. Jedná se o jednu z nejlepších možností, pokud rodiče nežijí společně, je však třeba počítat s tím, že střídavou péči provází i řada nevýhod a strastí. Prioritou by vždy měla být spokojenost dítěte.
Každá hospodyňka potřebuje troubu, na kterou se může spolehnout. A každá hospodyňka ví, že každá trouba peče jinak, takže je třeba se s ní seznámit. Podle toho je nutné upravit dobu pečení a kolikrát i stupně.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek