Proč jsou černé potraviny zdravější?
Barva dokáže prozradit o potravinách mnohé, a v případě těch přirozeně černých to platí dvojnásob. Pokud totiž narazíte na černé potraviny, pak se vám do rukou dostal malý poklad s kvalitním zdrojem živin a antioxidantů. Je to tím, že přirozeně černé potraviny obsahují spoustu pigmentů zvaných anthocyaniny, které jsou proslulé tím, že snižují riziko rakoviny, cukrovky i onemocnění srdce. Bylo navíc prokázané, že právě černé potraviny jsou výjimečné svými účinky na lidské tělo, což je o to větší motivace, proč jejich příznivý vliv do svého organismu načerpat.
Černých potravin je k mání celá řada, my se však zaměříme na ty, které jsou nejen dostupné na každém rohu, ale hlavně vám poskytnou maximum pro vaše zdraví. Které černé krásky to jsou?
Černá čočka
Čočku známe jako žlutou, červenou, ale v potravinových regálech jste už určitě zahlédli i její černou variaci, která nejenže chutná naprosto famózně, ale hlavně je oproti svým jinak barevným kolegyním o něco nutričně bohatší. Tahle černá drobotina se pyšní nejen velkým množstvím vlákniny, ale i překvapivě značným množstvím železa, díky čemuž je vhodná jako prevence proti chudokrevnosti. Navíc posiluje imunitní systém a snižuje hladinu krevního cholesterolu.
Černé fazole
Další luštěnina v podobě fazolí je dostupná v mnoha barvách, a tušíte správně, mezi nimi najdete i černé fazole, které jsou vitamínovou i minerální bombou. Obsahují nejen vydatné množství vlákniny, bílkovin, ovšem bohatá je i na cenné aminokyseliny, železo, draslík či vápník a další stopové prvky. Vzhledem k tomu, že má hodně nízkou hladinu nasycených tuků, neovlivňuje cholesterol a díky přítomnosti bioflavonoidů pomáhá chránit buňky proti rakovině.
Černá sója
Klasickou sóju milují hlavně příznivci vegetariánství, přičemž nejčastěji ji známe v její tradiční verzi, tedy té světlé. Ovšem tušili jste, že je k dostání i v černém hábitu? Pokud ne, nenechte si ji utéct, je totiž nutričně bohatá a plná různých látek, kterými se jen málokterá potravina dokáže pochlubit. Určitě zmíníme, že mimo riboflavinu, hořčíku, mědi i železa či manganu obsahuje také vitamín K a značný podíl fytourientů. Navíc z lékařského hlediska má tu schopnost, že působí proti ucpávání cév a je tedy výbornou prevencí proti trombóze.
Černá rýže
I v oblasti rýže si můžete vybrat mezi bílou i černou. Ačkoli také ta bílá je nutričně zajímavá, ta černější vás bude bavit o něco víc, a sice nejen chutí, ale díky obsaženým látkám. Černá rýže je totiž hodně silným antioxidantem (má jich dokonce víc než borůvky) a kromě toho, že chrání buňky před poškozením, také díky vlivu vitamínu E posiluje imunitní systém.
Černý čaj
Není sice potravinou, ale i tak stojí za to se o něm zmínit. Čaje už v dnešní době seženete v mnoha podobách, a pokud pomineme ovocné či bylinkové směsi, je tu pak zelený, bílý a právě černý čaj. Ten patří k takové klasice a mnozí mají dojem, že nedokáže ničím zvláštním překvapit. Je tomu ale přesně naopak. Černý čaj totiž dokáže snížit riziko srdečních onemocnění, zároveň je silným antioxidantem díky přítomnosti theaflavinů, které chrání buňky proti poškození a také udržují svaly v kondici, dokonce i po náročném cvičení.
Černé ostružiny
U ostružin moc barev na výběr zrovna není (když pomineme červenou alternativu), ovšem i ony patří mezi zástupce černých potravin, a právě proto se je hodí nepochybně zmínit. Ostružiny jsou nejen populární díky své sladké chuti, ale zajímat by vás měly i z nutričního hlediska. Jsou totiž nabyté vlákninou, antioxidanty, ale i polyfenoly, které jsou tím nejlepším bojovníkem proti stárnutí.
Černé vlašské ořechy
Černé vlašské ořechy, které jsou bohaté na omega-3 alfa-linolenové kyseliny, jsou známé tím, že zlepšují zdraví srdce. Bylo také prokázáno, že vlašské ořechy jsou bohaté na kyselinu ellagovou, která má údajně kardioprotektivní účinek. Černé vlašáky jsou mimo jiné bohaté i na nenasycené tuky, které zvyšují pocit sytosti, a tím napomáhají hubnutí. Jsou bohaté na antioxidanty, jako je melatonin, který pomáhá zlepšit délku i kvalitu spánku.
Černé Olivy
Černé olivy jsou zase bohaté na mononenasycené tuky, vitamín E, polyfenoly a oleocanthal. Úžasné jsou nejen do salátů, těstovin, smažených hranolků, ovšem hodí se i do některých nápojů. Mimo to pomáhají chránit tepny před ucpáním, předchází poškození DNA, podporují dobré zdraví pokožky, očí i vlasů.
Černý seznam
I černý sezam je spojený s obrovskou řadou výhod. Jeho semínka jsou nabytá vlákninou, bílkovinami, hořčíkem, draslíkem, železem, vápníkem, zinkem, mědí, selenem a vitamínem E. Obsahují také sesamin, který působí protizánětlivě a proti bolestem.
Černé hroznové víno
Černé hrozny sladké chuti obsahují sloučeniny jako lutein a zeaxanthin, které brání poškození sítnice a makulární degeneraci. Je známo, že resveratrol v hroznech má protirakovinné vlastnosti, snižuje hladiny LDL a podporuje zdraví srdce. Proanthokyanidiny přítomné v tomto ovoci také podporují zdraví a pružnost pokožky.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Máte pocuchané nervy? Tyhle potraviny jsou lepší než hrst antidepresiv
Nevyhazujte jídlo, naučte se správně skladovat potraviny: Průvodce krok za krokem