Středa , 04. 12. 2024

Barbora

Manuál léčivých tinktur: Pronikněte do světa blahodárných kapiček a bylinek

Tinktury se v oblasti léčitelství používají už stovky let. Zájem o ně však v souvislosti s nástupem moderní léčby trochu ochladl. Dnes je tomu opět jinak. Naopak se znovu vracíme k přírodě, které mnohdy věříme víc než chemii, do níž vlastně nevidíme. Léčivé tinktury se proto čím dál hlasitěji hlásí o slovo a jedině dobře. Rozhodně mají co nabídnout.
bylinky
Výroba domácí tinktury není žádná věda. (foto: 123RF)

01. 04. 2022

01. 04. 2022

Bylinky přináší řadu výhod. Jsou pro naše tělo přirozenější, dokážou si poradit s mnohými neduhy, méně zatěžují náš organismus, a to zdaleka není vše. Samozřejmě ale každá mince má dvě strany, proto i bylinky mohou přinášet menší nevýhody.

Jednak mají vedlejší účinky, nemusí sedět všem (především pak lidem se sklony k alergiím), občas déle trvá, než zaberou, v případě domácí výroby může být problém i s odhadem správného dávkování.

tinktura
Domácí porce zdraví. (foto: 123RF)

V každém případě ale mají bylinky u většiny z nás nenahraditelné místo. Jejich výhody můžete čerpat nejen tím, že si z nich uvaříte lahodný čaj, ale také třeba prostřednictvím míchání tinktur, do jejichž tajů vás zasvětíme.

Sběr bylinek

Ještě než se pustíte do přípravy tinktury, je samozřejmě nejlepší zabrouzdat herbářem a najít si bylinky s účinky, které zrovna vyhledáváte, abyste si namíchali směs podle vašich představ. Také není od věci si pročíst, které bylinky spolu kamarádí více, a které méně. Pochopitelně je jen na vás, jestli si vyrobíte tinkturu pouze z jedné či více bylinek.

Přesuňme se ale k samotnému sběru, ve kterém se skrývá kouzlo úspěchu. Na co se zaměřit?

  • Sbírejte pouze bylinky, které 100% dokážete identifikovat. Některé bylinky si mohou být vzájemně podobné, přičemž existují rovněž i druhy, které mohou být jedovaté.
  • Naučte se vše kolem bylinek, především jak, proč a kdy používat konkrétní bylinku a v jaké dávce. 
  • Pokud si nejste jisti, oslovte třeba bylinkářku, weby s odborníky, navštivte workshopy nebo noste s sebou kapesní herbář.
  • Jestliže si chcete být jisti původem a kvalitou bylinek, není od věci založit si menší bylinkovou zahrádku.
  • Bylinky pro tinkturu zásadně sbírejte z míst, která nejsou ošetřena pesticidy.
  • Nepoužívejte bylinky nacházející se kolem komerčně obhospodařovaných polí nebo v blízkosti center.
  • Sbírejte pouze hezké bylinky, které po sběru co nejdříve zpracujte.
bylinky
Léčivé tinktury s alkoholem mají delší životnost. (foto: 123RF)

Zpracování bylinek

Pokud už máte poctivě nasbíranou zásobu bylinek, je dobré vědět, jak s nimi následně naložit. Předně proberte veškeré bylinky, které očistěte od hrubých nečistot (trávy, slámy, větších kusů hlíny, pokud jste sbírali i kořeny) a roztřiďte je.

K TÉMATU  Trávíte hodně času v přírodě? Softshellové oblečení vám nemůže chybět

Detailně vše prohlédněte, nahnilé či poškozené části vyhoďte. Pokud sbíráte natě a květy, určitě se vyhněte omývání. Naopak v případě, že budete zpracovávat i kořeny, veškeré části pečlivě vydrhněte, umyjte a jemně osušte čistou utěrkou. Následně byliny nechte usušit. 

Nezbytnosti pro míchání

Před samotným mícháním je zapotřebí nachystat si i další nezbytnosti, bez kterých se v případě přípravy tinktur rozhodně neobejdete. Kteří pomocníci to jsou?

  • Větší skleněná nádoba s těsným víčkem – právě v této nádobě budete tinktury míchat a následně také uchovávat pro lepší maceraci.
  • Menší a tmavé lahvičky pro uchování jednotlivých tinktur. 
  • Nosný prvek – vysokoprocentní alkohol nebo jinou tekutinu pro zředění tinktury.

A právě u nosného prvku se zastavíme. Léčivé tinktury můžete vyrobit na spoustu pestrých způsobů, přičemž základem mohou být vodní extrakty (čaje, nálevy), víno, ocet, ale také alkohol. Ačkoli bezalkoholové verze jsou pro řadu z nás lákavější, nutno podotknout, že alkohol ve výrobě tinktur je naprostou jedničkou.

bylinky
Udělejte si výlet do přírody a uvidíte, na co narazíte. (foto: 123RF)

Alkohol obecně lépe extrahuje a koncentruje cenné léčivé látky oproti jiným extraktům. Kromě toho zvyšuje účinek bylin, proto alkoholové tinktury působí mnohem rychleji než kterékoli jiné. Pokud navíc použijete vysokoprocentní alkohol, tinktura se tím pádem nekazí a při správném skladování si zachová svou účinnost po dlouhou dobu. 

Jdeme vyrábět!

Když už máte vše tak pěkně připravené, nastal ten správný čas si léčivou tinkturu vyrobit. Jak tedy na to?

  1. Nasekejte velké listy, květy nebo kořeny (jemné listy a květy klidně můžete ponechat vcelku). Poté skleněnou nádobu volně naplňte bylinkami a přidejte dostatek alkoholu, aby rostliny byly hezky pokryté. Nádobu pevně uzavřete.
  2. Sklenici označte názvem a datem výroby. Uveďte, jaké rostlinné části a typ alkoholu jste použili. Umístěte nádobu na chladné a tmavé místo na měsíc nebo déle, občas protřepejte nebo promíchejte a v případě potřeby přidejte více alkoholu, aby bylinky zůstaly neustále zakryté.
  3. Přeceďte tinkturu přes čistou utěrku do skleněné nebo keramické nádoby, abyste získali co nejvíce tinktury. Tinkturu nalijte do lahviček z tmavého skla a pevně uzavřete (nebo utěsněte korkem). Každou tinkturu označte názvem a datem výroby. Uchovávejte na chladném a tmavém místě.
K TÉMATU  Jídlo dokáže ovlivnit naše sny. Horký šálek si na noc raději nedávejte. Čemu se ještě vyhnout, když se vám špatně spí

TIP: Koncentraci tinktury zvýšíte přecezením původních bylinek a přidáním čerstvé porce nových.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Bylinky proti kouření: I příroda vám může pomoct

Nejoblíbenější bylinkové tinktury. Jako to jsou?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Obývací pokoj potřebuje něco, kam si odložíte mobil, časopis nebo kávu, když si sednete na sedačku před televizi. Tuhle roli zastávají konferenční stolky. Zaměřili jsme se na ty dřevěné, nebo přímo z masivu. Jsou praktické a s jednoduchým designem, a také si na ně můžete natáhnout nohy! Zkuste si vybrat nějaký originální kousek.
Upevnit do stojanu, vytáhnout krabice s ozdobami a pustit se do díla. První jdou na řadu světýlka! Někdo si ale na stromku postaví Betlém a vláček. Podívejte se na video.
Asi každý z nás má nějakou tu pojistku. A zatímco si lidé nechávají běžně pojistit svůj majetek, dům, automobil nebo zdraví, celebrity si velmi často nechávají pojistit konkrétní části svého těla a rozhodně netroškaří.
Jsou krásné, slavné a úspěšné. Rády na sociálních sítích prezentují nejen svá dokonalá těla, ale i pohádkové životy plné luxusu a pozlátka. A pak je tu ona. Celeste Barber, která dokáže svým osobitým humorem pobavit, zaujmout i ty největší suchary a trochu ty slavné panenky shodit zpátky na zem!
Pejskové, kočičky, ale i malí ježci nebo klokan. Zvířecí miminka, která jsou tak roztomilá, že už sladší být ani nemohou. Chlupaté mazlíčky milujeme, a tahle mláďátka jsou prostě k zulíbání. Tohle vám udělá na tváři úsměv!
Znáte to, s velkou radostí si domů přinesete novou rostlinu, která vypadá báječně, jenže po pár měsících si všimnete jistých vad na kráse. Některé se projeví dokonce okamžitě, jen co kytka překročila práh vašeho domu. Ať už jsou to žluté nebo svěšené listy, každým takovým náznakem se nám rostlina snaží říct, že jí něco chybí, nebo přebývá.
O výstavbě nových bytů především v oblasti metropole se mluví neustále, a to hlavně v souvislosti s její nedostatečnou rychlostí. Méně často se pak ve srozumitelném jazyku mluví o skutečnostech, proč tomu tak je nebo jak se s tím vypořádávají vlády a developeři v zahraničí. Stejné je to pak u proměn bytové výstavby samotné. Pojďte se podívat na 3 zajímavosti, které můžete probrat s kolegy z práce nebo s partnerem a možná se vám podaří rozproudit velmi zajímavou debatu.
Úklidové práce jsou něčím, co nastupuje na scénu prakticky každý týden. Z posledních statistik vyplývá, že úklidem domácnosti stráví každý průměrný člověk až desetinu svého života. Abyste jednotlivými pracemi netrávili více času, než je skutečně nutné, začněte aplikovat několik zásad, jak důkladně uklidit byt. Prozradíme vám, na co hlavně nezapomenout (a na co se obvykle zapomíná).
Český jazyk a jeho gramatika není vaší silnou stránkou? Žádný učený z nebe nespadl, pomůžeme vám naučit se alespoň psát správně velká a malá písmena u všeho, co souvisí s Vánocemi. Pak můžete bez obav začít rozesílat vánoční přání.
Život ve volné přírodě pěkně zblízka. Ptáci se střídají přímo před vámi tak, jak je venku nikdy neuvidíte. Pro něco na zub si přijdou i zvědavé veverky. Stačí chytře umístit kameru a můžete si natočit podobný dokument o životě zvířat na vaší zahradě. Možná vás překvapí, kolik se jich tam vystřídá.
Home office je pro mnoho lidí splněným snem. Vždyť doma vás nikdo nekontroluje, šéf vám nedýchá na záda, nemusíte řešit kolegy a mnohdy můžete mít své vlastní pracovní tempo. Úskalím ale může být to, že domácí prostředí tak trošku svádí k prokrastinaci, ne vždy se do pracovního tempa člověk dostane tak rychle, jako ráno po příchodu na pracoviště. Co je ještě horší, mnohdy zapomeneme i pravidelně jíst, chybí nám pohyb a pak nekontrolovatelně přibíráme na váze. Jak tomu předejít?

Výběr článků

Co se vám vybaví, když se řekne bydlení ve stylu Provence? Jistě opojná levandule, sluníčko, vzduch a víno. Kouzlo jižní Francie můžete mít doma na očích každý den. Stačí, když své bydlení přenesete do jednoduchého a úchvatně romantického provensálského stylu. Jak doma dosáhnout této neotřelé krásy a elegance?
Drtivá většina z nás si nedovede představit své ráno bez hrnku pořádně silného kafe. Pokud do této skupiny patříte, jistě víte, že je důležité, jak si tu první kávu dne připravíte. Přece se neodbudete jen tak nějakou kávou. Objevte tu, která vám chutná nejvíce. Hlavní otázka tedy zní – mletá, nebo zrnková káva? Jaký je v nich vůbec rozdíl?
Vztahy jsou velmi křehká záležitost. Mohou být snadno otřeseny drobnými nedorozuměními či menšími problémy. Jakmile jsou jednou něčím takovým narušeny, je pak velmi těžké do nich vrátit ztracenou důvěru. Záleží-li nám na druhém člověku, snažíme se, aby se vztah zachránil. Pokud je toto i váš případ, tak si přečtěte, jak toho lze docílit.

Nepřehlédněte

Každý z nás se narodil v nějakém znamení. Jeho charakteristika ovlivňuje náš života naši osobnost. Znamení je celkem 12 a společně vytvářejí zvěrokruh. Jeho souhvězdí jsou rozmístěná na hvězdné obloze. Znamení zvěrokruhu pak určuje jeho poloha ke Slunci v daný datum a čas. Znamení se neshodují s měsíci. Každému znamení přináleží nějaké kameny. V jejich pozitivní účinky věřili lidé již v dávné době. Používali je nejen na ozdobu, ale také jako talismany. Některé kultury používaly kameny jako léčivé prostředky.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek