Středa , 30. 10. 2024

Tadeáš

Bylinková zahrádka: Pastva pro oči, duši i chuťové pohárky

Bylinková zahrádka v sobě skrývá mnoho kouzla. Kromě toho, že je krásná na pohled, je také zdrojem spousty podmanivých vůní a léčivých účinků pro naše tělo. Jak založit bylinkovou zahrádku, abychom se z ní mohli těšit i několik let? Máme pro vás pár tipů.
bylinková zahrádka
Bylinková zahrádka se bude vyjímat třeba na skalce. (foto: 123RF)

28. 03. 2022

28. 03. 2022

Voňavý tymián do marinády na grilování, osvěžující máta do limonády, bazalka do letních salátů. Mít po ruce čerstvé bylinky je vždy výhodou, a to nejen při přípravě chutných pokrmů, ale i v případě, že si chcete namíchat lahodný drink nebo uvařit léčivý čaj. Bylinková zahrádka se často stává nejoblíbenějším koutem zahrady a to nejen pro nás, ale také pro čmeláky, včely a motýly, jejichž krásu můžeme díky bylinkovému záhonku obdivovat celé léto.

Starost a péče o ni navíc není vůbec žádná věda a zvládne ji hravě i nepříliš zkušená zahradnice. Bylinky jsou totiž minimálně náročné na péči a pokud jim vyberete vhodné místo, budete se moci z jejich krásy i vůně těšit několik let. Bylinková zahrádka navíc bude dobře snášet i horké letní dny a suché období, které většině květin spíše škodí. Čím bychom se měli při zakládání bylinkové zahrádky řídit?

Kde se bude bylinková zahrádka nejlépe vyjímat?

Místo

Ať už plánujete vytvořit svou bylinkovou oázu uprostřed skalky, nebo se chystáte založit samostatný bylinkový záhonek, platí při výběru místa jedno zásadní pravidlo. Většina oblíbených bylin, a zejména ty středomořské, vyžadují pro svůj růst hodně slunce. Pamatujte tedy na to, že čím slunnější stanoviště své bylinkové zahrádce vyberete, tím aromatičtější vaše rostlinky budou.

Dalším vodítkem, kam bylinkovou zahrádku umístit, je samozřejmě také výběr konkrétních rostlin, jejich vzrůst a potřeby na pěstování. Obecně se tedy dá říct, že polostinná část zahrady chráněná před větrem, kde je sluníčka během dne o něco více než stínu, je ideální místo, na kterém vám bylinková zahrádka bude vzkvétat.

Velikost a tvar záhonku

Velikosti a tvar bylinkového záhonku uzpůsobte především svým potřebám, vzhledu a velikosti zahrady. Bylinková zahrádka může mít jak klasický plochý obdélníkový tvar záhonu, tak podobu okrasného kruhu či oválu, nebo ji můžete pojmout jako skalku. Velmi oblíbené jsou v posledních letech také bylinkové spirály nebo “šneci”, kdy se za pomoci plochých kamenů a půdy tvoří požadovaný tvar, do něhož se poté vysazují bylinky. 

K TÉMATU  Vypěstujte si na zahradě mandle. Mandloň vám bude dělat radost nejen plody

Příprava půdy

Na rozdíl od některých druhů květin či zeleniny nejsou bylinky nijak náročné na živiny, nejvíce jim může uškodit nadbytek vláhy. Půdu pro svůj bylinkový záhon volte proto lehkou a vzdušnou. Bylinková zahrádka potřebuje především dobře propustnou půdu, které docílíte přimícháním písku, štěrku nebo dřevnatého popela. Před samotnou výsadbou je také vhodné půdu na bylinky připravit tím, že ji dobře prokypříte a zbavíte veškerého plevele včetně kořínků či jiných nečistot.

Výběr bylinek a rozvržení záhonu

Při výběru konkrétních rostlin do své bylinkové zahrádky se můžete řídit nejen jejich využitím a vůní, ale také popřípadě vzhledem, tak, aby utvořily esteticky příjemný celek. Důležité je si před samotnou výsadbou dobře rozmyslet celkové rozvržení záhonu a zohlednit především výšku, do které konkrétní bylinky mohou dorůst a jejich požadavky na prostor.

Rozmarýn, máta, šalvěj, meduňka či libeček patří k vzrostlejším bylinkám a mohou dosáhnout výšky až přes jeden metr, proto je vhodné sázet tyto bylinky spíše do středu (popřípadě k zadní části záhonu), aby vám později neomezovaly přístup k ostatním nižším bylinkám. Tymián, levandule, šalvěj či měsíček lékařský jsou zástupci středně vysokých bylinek. Vhodné místo je pro ně proto uprostřed bylinkové zahrádky. Bazalka a pažitka se díky svému vzrůstu zase hodí do popředí skalky či záhonu.

Jak se o bylinkovou zahrádku starat?

Jak již bylo řečeno, vzrostlá bylinková zahrádka nebude nijak náročná na živiny ani na zálivku, nicméně čas od času je dobré i nenáročný bylinkový záhonek či skalku zalít. Především během parných letních dní, kdy i několik dní neprší, je vhodné stav své zahrádky kontrolovat.

Něco jiného platí v případě malých sazeniček. Čerstvě založenou bylinkovou zahrádku musíme pravidelně zalévat, a to zejména pokud nastane suché jaro. K další péči, kterou vaše bylinková zahrádka jistě ocení, patří její pravidelné zastřihování. Tím docílíte nejen hezkého tvaru rostlinek, ale také podpoříte jejich košatost. 

K TÉMATU  Zapečené masové kuličky se sýrem a rajčaty

Bylinky na terase či balkóně

Pokud nemáte vlastní zahradu ani jinou možnost, jak pěstovat bylinky v otevřeném prostoru, můžete si celkem snadno založit vlastní bylinkovou zahrádku i na balkóně či terase. Pro bylinky pěstované v truhlících nebo okrasných nádobách je vhodný již předem namíchaný substrát, který seženete v každém zahradnictví. Při pěstování bylinek v bytě je však potřeba myslet na to, že bylinková zahrádka na parapetu vaší kuchyně vám nebude dělat radost tak dlouho, jako bylinky pěstované venku. Vhodnější je tedy připravit svým bylinkám dobré podmínky alespoň na balkoně, kde se jim bude dařit přece jen o něco více.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Bylinky na hubnutí: Zelení pomocníci, kteří usnadní cestu za štíhlou linií

Zahradničení v bytě. Zdravé bylinky na balkón, které vám ušetří časté cesty do lékárny

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Celý den v jednom kole. Práce, děti, rodiče, domácnost. Nedej bože, když do toho zazvoní telefon a tam se ozve plačící kamarádka, že jí opět ten její nadával. Najednou vám začne docházet, že je toho na vás prostě moc. Kde se stala chyba? Příliš jste začali obětovat své vlastní životní štěstí a darovali jste ho na stříbrném podnose jiným lidem. Pomalu tento program změníme. Konec sebeobětování!
Ano, i když se to může zdát neuvěřitelné, také na cukru vznikají závislosti. Po konzumaci cukru se v našem mozku spustí centrum odměn stejně, jako když si závislý člověk dá heroin. A člověk se logicky chce odměňovat. Proto je velmi důležité omezit příjem cukru a sledovat své tělo.
Pokud jste vášnivá zahradnice nebo máte vymezené místo na pěstování plodin na vašem balkoně, pak jistě mezi vaší úrodou nechybí ani rajská jablíčka. Rajčata jsou nejen chutnou pochoutkou k odpolední svačině, ale také skvělou ingrediencí na vaření, například k italským receptům. Seznamte se s těmi nejlepšími kroky pro perfektní úrodu rajčat.
Rozhodli jste se vystoupit ze své komfortní zóny a rozjet podnikání? Nechcete se přímo stát osobou samostatně výdělečně činnou, vaše vize jsou hodny společnosti?
Nosíme je snad všichni, ale jenom málokdo z nás si uvědomuje, že mohou být skutečně nebezpečná a trvale poškodit naše zdraví. Jen skutečně kvalitní sluchátka toto riziko snižují na minimum, ale co všechno způsobují ta obyčejná?
Těšili jste se na první společnou dovolenou v zahraničí, ale dítě tvrdošíjně odmítá vlézt do moře? S jeho obavami je nutné pracovat citlivě, ať už se jedná o roční batole nebo tříletého sviště. Podívejte se, jak si s nimi poradit, abyste nemuseli zůstat jen u hotelového bazénu.
Susan Buckner, americká herečka známá svým výkonem ve filmu "Pomáda" z roku 1978, zemřela minulý týden ve věku 72 let. Rodina herečky oznámila, že Buckner zemřela ve čtvrtek 2. května v Miami, obklopena svými blízkými. Příčina jejího úmrtí nebyla zveřejněna.
Návrat dětí do školy po Vánočních prázdninách může být pro rodiče výzvou. Náš článek se zaměřuje na praktické tipy, jak podpořit své děti ve studijním procesu. Přinášíme konkrétní rady, které pomáhají vytvořit pozitivní a podporující prostředí pro úspěšný návrat do školní rutiny. Jak jsou na tom vaše děti?
Make-up kdekoliv. Tyhle kosmetické vychytávky poradí, jak vytvořit vlastní rozjasňovač, čím nahradit pudr nebo udělat rychlé kontury obočí.
Bylinky nemusí být používány jenom k tomu, aby nám zajímavě ochutily jídlo a aby také zajistili jeho příjemnou vůni. Bylinky jsou odnepaměti používány také v lidovém přírodním léčitelství. My se aktuálně podáváme na ty, které jsou nejlepším pomocníkem pro naše plíce.
Vitamíny, minerály, bylinky i probiotika. Spousta lidí vsází právě na doplňky stravy ve chvíli, kdy chtějí podpořit své zdraví. Ačkoliv je možné mnohé z nich užívat souběžně, jsou kombinace, které se spolu příliš neshodnou, rovněž také s léky, které případně polykáte. Kterým kombinacím se u doplňků stravy vyplatí vyhnout?

Výběr článků

Teplo domova, domácnost, ze které čiší pohoda, plápolající oheň v krbu, pohodová hudba, tlumené osvětlení, a především přírodní materiály. Vítejte ve vašem novém domově, kde díky dánskému hygge trendu konečně zavládl klid, mír a dokonalá pohodička.
Šnečí sliz můžeme stále častěji vidět jako součást drahých kosmetických přípravků. Než se stal trendem pro podporu krásy, byl ve starověkém Řecku lékem na záněty. Mnoho žen o něm ještě neslyšelo a některé na něj jen nevěřícně koukají v obchodních regálech. Představíme si, co to šnečí sliz je a jaké má potenciální přínosy.
Výběr svatebního fotografa by měl být jednou z prvních položek na vašem to-do listu, pokud organizujete svatbu. Někteří mají rozebrané termíny na měsíce, dokonce i roky dopředu. Co je při výběru svatebního fotografa důležité a na kolik vás tahle služba vyjde?

Nepřehlédněte

Křečové žíly. Máte s nimi co dočinění i vy? Pak vám možná lékař kromě užívání speciálních léků doporučil i kompresivní punčochy. Jenže vážně přinesou nějaké výsledky? A kolik tahle sranda vůbec stojí? Já osobně je mám vyzkoušené a můžu vám nabídnout osobní pohled na věc…
Taky se vás dotkla koronavirová krize po finanční stránce? V tom případě pravděpodobně přemýšlíte nad tím, jak rodinný rozpočet trochu “nakopnout”. Naštěstí lze vykonávat rovnou několik prací z domova, pro kterou se rozhodnete vy?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek